Ekspres do kawy z dzbankiem termicznym – czy warto?

Mówiąc o ekspresach do kawy najczęściej mamy na myśli popularne urządzenia ciśnieniowe umożliwiające błyskawiczne zrobienie wielu rodzajów kawy. Jednak, czy warto jedynie ten rodzaj brać pod uwagę decydując, jaki ekspres do kawy wybrać? Mało kto pamięta, że na rynku obecne są też tańsze ekspresy przelewowe. W stosunku do swoich ciśnieniowych odpowiedników mają one wiele zalet. W tym artykule przedstawiamy zalety ekspresów przelewowych oraz doradzamy, czy warto wybrać ekspres do kawy z dzbankiem termicznym.

Zalety ekspresów przelewowych

Ekspres ciśnieniowy, co prawda robi filiżankę kawy w ciągu kilkunastu sekund, ale co zrobić, jeśli potrzebujemy całego dzbanka tego naparu? W przypadku ekspresu przelewowego nie z tym żadnego problemu, gdyż taka ilość dla tego typu urządzeń jest standardowa.

Kolejną cechą, którą wyróżniają się ekspresy przelewowe, jest zdolność do podtrzymania temperatury gotowej kawy. Zwykle odbywa się to dzięki płycie grzejnej znajdującej się w podstawie ekspresu. Jednak mechanizm taki jest mało efektywny, a dodatkowo zużywa sporo energii. Dlatego w ostatnich latach na rynku zaczęły pojawiać się ekspresy przelewowe wyposażone w dzbanek termiczny.

Kupując przelewowy ekspres do kawy, pamiętajmy też, że kawa robiona w nim ma najczęściej łagodniejszy smak, niż ta z ekspresu ciśnieniowego. Wielu osobom to bardzo odpowiada. Obsługa tego typu urządzenia jest też znacznie prostsza.

Więcej o ekspresach przelewowych przeczytasz w poradniku: Jak wybrać ekspres przelewowy?

ekspres do kawy z dzbankiem termicznym

Ekspres do kawy z dzbankiem termicznym

Ekspres do kawy z dzbankiem termicznym nie potrzebuje źródła ciepła, ponieważ jego konstrukcja zapobiega jego utracie. Mechanizm działania w tym przypadku jest bardzo prosty.

Dzbanek wykonany jest ze stali nierdzewnej. Ma on podwójne ścianki, dzięki czemu izoluje gorącą kawę na zasadzie identycznej, jak w przypadku turystycznych termosów.

Gorąca kawa utrzymuje swoją temperaturę nawet przez kilka godzin. Dzbanki wyposażone są w wygodny uchwyt, wskaźnik ilości znajdującej się w nich kawy, oraz dzióbek dobrze znany nam z czajników elektrycznych. Pojemność dzbanka to zazwyczaj od jednego litra, do dwóch litrów. Bez problemu wystarcza to na kilkanaście filiżanek kawy.

Podsumowanie

Dzbanki termiczne dołączane do ekspresów ciśnieniowych można zdecydowanie uznać za hit. Przede wszystkim ze względu na ich praktyczność. Mając do dyspozycji cały dzbanek kawy, trudno przyjąć, że zostanie ona wypita w ciągu kilkunastu minut. A picie kawy, która zrobi się chłodna po dłuższym czasie, nie należy do przyjemności.

Ekspres do kawy z dzbankiem termicznym zachowa temperaturę na długo, więc nie musimy się nigdzie śpieszyć. Dodatkowo trzeba przyznać, że stalowa obudowa, z której wykonany jest tego typu dzbanek wygląda bardzo elegancko.

Philips Cafe Gaia HD7546/20 Philips Daily Collection HD7470/20
ekspres do kawy z dzbankiem termicznym ekspres do kawy z dzbankiem termicznym