Dzień Kota – kiedy wypada i jak go świętować?

I oto nadchodzi, dzień kota! Dla wielu jeden z najważniejszych dni w roku. Dzień Babci, Ojca? Nieee…te dni są oczywiście bardzo ważne, ale gdy mieszka z nami jeszcze jeden domownik, nie daje o sobie zapomnieć, codziennie domaga się uwagi, uznania i prezentów. Ta ważna osobistość właśnie będzie obchodzić swoje święto.

Spróbuj nie uszanować jego dnia lub co gorsza, całkiem o nim zapomnieć. Twój miauczący przyjaciel będzie przez tydzień chodził obrażony. I wtedy nici z grzania twoich nóg, czy mruczenia rano do twojego ucha.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kiedy wypada Światowy Dzień Kota?
  • Co tygrysy koty lubią najbardziej?
  • Najlepsze pomysły na prezent na Dzień Kota
  • Cokolwiek w kartonie
  • Robot sprzątający
  • Odkurzacz do sierści
  • Pralka z funkcją pupil
  • Telefon z dobrym aparatem
  • Gry i zabawki z kocim motywem

Kiedy wypada Światowy Dzień Kota?

Kiedy dzień kota dokładnie wypada? Obchodzony jest 17 lutego, a ciekawostką jest, że obchodzimy w Polsce już od ponad dziesięciu lat. Z początku światowy dzień kota nie był bardzo popularny, ale z roku na rok mówi się o nim coraz więcej.

I nie jest to tylko data, która ma wywołać uśmiech na naszej twarzy. Międzynarodowy dzień kota to okazja do propagowania praw zwierząt, pomocy bezdomnym zwierzętom, ma także przypominać, jak wiele korzyści przynoszą nam nasi mruczący towarzysze. Tylko nieliczni wiedzą, że człowiek udomowił tego czworonoga prawie 10 tysięcy lat temu.

Szczególnie w tym dniu wielbiciele kotów mogą poczynić kilka kroków dla poprawienia bytu wolno żyjących kotów, np.: w formie dokarmiania, zapewnienia dostępu do czystej wody, czy przetrwania mroźnych dni. Profesjonalne instrukcje jak to zrobić można znaleźć w internecie.

Koty, które już z nami mieszkają, zapewniają  towarzystwo, kontakt z nimi poprawia nastrój i pozwala się wyciszyć. Koty pozwalają też ich posiadaczom radzić sobie z lękami i niepokojem. Kocie mruczenie rozluźnia atmosferę i działa relaksująco. Kot w domu to także świetny sposób, aby nauczyć nasze dzieci odpowiedzialności, systematyczności i opieki.

Co tygrysy koty lubią najbardziej

Każdy właściciel kota wie, że nie zadowoli się on byle jakim prezentem. Musimy się nieco postarać, aby sprostać jego wysokim wymaganiom. Jeśli będziemy jednak sprytni, to na prezencie dla naszego czworonożnego przyjaciela skorzystamy także i my. Możemy do mniejszego prezentu, takiego jak choćby puszka ekskluzywnej karmy, czy zabawka z kocimiętką, dołączyć coś co przyda się także i nam, albo wręcz uczcić święto swojego pupila prezentem dla całego domu, który sprawi, że życie z nim będzie bardziej komfortowe.

Poniżej kilka pomysłów na oryginalne prezenty na dzień kota 2020.

Cokolwiek w kartonie

Nie, to nie jest żart. Zapewne już każdy właściciel kota wie, że uwielbiają one kartonowe pudełka. Zarówno do zabawy, jak i w charakterze legowiska do spania. Pomysł jest więc następujący – my kupujemy sobie produkt, a nasz milusiński cieszy się z nowego, fantastycznego pudełka. Dobrze byłoby, gdyby było ono duże. A więc kupić możemy na przykład nowy monitor, telewizor, odkurzacz, czy robot kuchenny. Pamiętajmy tylko, aby usunąć z pudełka worki foliowe oraz wszelkie wypełniacze, takie jak na przykład styropian.

Dzień Kota

Robot sprzątający

Roboty sprzątające jeszcze kilka lat temu należały do kategorii dość ekskluzywnych sprzętów AGD. Dziś urządzenia te stały się bardzo powszechne a ich ceny są atrakcyjne. Są to niewielkie odkurzacze, które samodzielnie odkurzają nasz dom. Wystarczy je tylko postawić na podłodze i włączyć. Podczas gdy robot odkurza, my możemy iść na zakupy. Urządzenie automatycznie wyznacza sobie trasę, omija wszelkie przeszkody i bardzo dokładnie sprząta. Wiele modeli potrafi też samodzielnie doładować akumulatory, gdy będzie taka potrzeba.

Nowe „stworzenie” w domu zapewne wzbudzi ciekawość twojego kota. Jednak po pewnym czasie z pewnością się do niego przyzwyczai. Jest też szansa na nagranie zabawnych filmów z Twoim kotem na youtube.

Więcej informacji znajdziesz w artykule Jaki robot sprzątający?

Dzień Kota

Odkurzacz do sierści

Jeśli nie jesteś fanem nowinek technicznych, to zawsze możesz kupić klasyczny odkurzacz. Jednak w przypadku posiadania kota, warto kupić urządzenie wyposażone w akcesoria przystosowane do usuwania sierści z dywanów i wykładzin. Są to najczęściej tak zwane turboszczotki. Posiadają one obrotowy wałek z twardym włosiem, który podczas odkurzania dosłownie czesze dywan, usuwając z niego wplątaną sierść. Wałek ten napędzany jest pędem powietrza wsysanego do odkurzacza. Podobną rolę pełni też elektroszczotka. Różnica jest taka, że elektroszczotka nie wykorzystuje ciągu powietrza, tylko posiada własny silniczek, który napędza wałek. Dzięki temu nie traci ona na mocy w przypadku zmniejszenia siły ssania.

Więcej w artykule Jaki odkurzacz do sierści zwierząt

Dzień Kota

Pralka z funkcją pupil

Nasz kot zapewne całkowicie zignoruje prezent w postaci pralki, ale za to nam bardzo przyda się urządzenie, które potrafi skutecznie usuwać sierść z ubrań czy pościeli. Na rynku są dostępne takie pralki. Urządzenia te posiadają tak zwaną funkcję pupil. Zasada działania jest tu bardzo pomysłowa. Otóż sierść jest o tyle trudnym przeciwnikiem, że mocno wbija się w tkaninę i podczas prania trudno ją usunąć. W przypadku uruchomienia funkcji pupil, podczas płukania woda podgrzewana jest do odpowiednio wysokiej temperatury. To rozluźnia włókna tkaniny, dzięki czemu powbijana w nią sierść jest łatwiej usuwana. Cykle płukania powtarzane są kilkakrotnie, aż do uzyskania idealnego efektu.

Szczegóły w artykule Jak działa pralka z funkcją pupil?

Dzień Kota

Telefon z dobrym aparatem

Internet pełen jest zdjęć i wideo z kotami. Nic w tym dziwnego, bo te zwierzaki są wręcz stworzone do robienia im nagrań. Twój kot także zasługuje na to, by dać mu szanse na zostanie gwiazdą Instagrama. Ale w tym celu musisz mieć dobry aparat. Dzięki niemu doskonałe zdjęcia już po kilku sekundach mogą trafić do mediów społecznościowych, gdzie z pewnością otrzymasz komentarze od znajomych, którzy będą zachwycać się twoim zwierzakiem.

Jak zrobić dobre zdjęcia smartfonem? Przede wszystkim pamiętajmy o najważniejszych zasadach kadrowania. W wielu aparatach jest specjalna funkcja siatki, która dzieli kadr na dziewięć prostokątów. Fotografowany obiekt powinien być umieszczony na przecięciu tych linii. Przy fotografowaniu starajmy się też nie korzystać z cyfrowego zoomu i pamiętajmy też o czyszczeniu obiektywu.

Przeczytaj również:

Dzień Kota

Klocki Playmobile Pensjonat dla kotów

Twoje dziecko prosi Cię o kota, ale z jakichś powodów nie chcesz jeszcze decydować się na takiego domownika? Póki co zaoferuj zabawki, których bohaterami są słodkie kotki. Twój synek lub córka może zbudować dla nich piękny pensjonat. Jest to zielony budynek, w którym zrobić można osobne pokoje dla kotków. Jest w nim też kącik zabaw i miejsce do odpoczynku. Jest tam też mnóstwo zakamarków, w których koty mogą się ukryć. Oczywiście nie może też zabraknąć zabawek. Znajdziesz tam kolorowe rybki, gwiazdki i piłeczki. Przed pensjonatem znajdują się drzewa i szeroki wybieg. Zestaw klocków przeznaczony jest dla dzieci od lat 4.

Dzień Kota

Gra Wyścig Koty

Może i nie jest to prezent dla kota, ale za to bohaterami tej doskonałej gry są właśnie koty. Gracze wcielają się w ich role. Wykazując się szybkością i sprytem gromadzą ulubione kocie jedzenia – ryby, szynkę, czy mleko. Ale uwaga, na ich straży stoją groźne psy. Na szczęście można uciec na drzewo, bądź schronić się za płotem. Gra rozwija cierpliwość, skupienie i myślenie strategiczne. Całość jest bardzo solidna – zarówno pudełko, jak i wszystkie elementy wykonane są z bardzo porządnych materiałów. Grać mogą dzieci od 6 roku życia. W grze może uczestniczyć od 2 do 4 graczy.

Dzień Kota

Dodatek do gry The Sims: Psy i koty

Czy jest ktoś, kto jeszcze nie słyszał o Simsach. Ta gra, która pozwala zbudować sobie „drugie życie” w świecie wirtualnym, już od wielu lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Co jakiś czas pojawiają się do niej różnego rodzaju dodatki. Z okazji dnia kota można zakupić sobie dodatek Psy i koty. Pamiętajmy tylko, żeby nie dowiedział się o tym nasz prawdziwy kot, bo zazdrość o tego wirtualnego nie miałaby końca. Dzięki temu dodatkowi nasze Simy mogą nawiązywać więź ze swoimi zwierzakami, wychodzić na spacery, czy do weterynarza.

Bardziej kreatywne osoby mogą stworzyć własnego pupila, posługując się specjalnym generatorem. W grze dostępne są różnego rodzaju akcesoria dla kotów oraz zabawki dla kota.

Dzień Kota

Świętowanie z kotem

Na światowym dniu kota skorzystać mogą zarówno nasze koty jak i wszyscy domownicy. Przygotujmy się więc odpowiednio do tego święta. Zastanówmy się nad odpowiednimi prezentami, które zadowolą naszego futrzastego przyjaciela. Z pewnością zrewanżuje się nam, ogrzewając nas w chłodne dni i mrucząc usypiająco w chłodne, zimowe wieczory.