• Dwie karty SIM w telefonie

Wojciech Kulik

Analog man in a digital world. Uwielbia pisać o nowych technologiach – szczególnie takich, które mają realny wpływ na ludzkie życie. Podziwia ich twórców.
W poszukiwaniu odpowiednich znaków szusuje palcami po klawiaturze od 2010 roku. W wolnych chwilach nie gardzi sportem i dobrą książką.

Smartfon z Dual SIM – co trzeba wiedzieć?

Posiadanie telefonu służbowego i prywatnego nie wiąże się już – jak kiedyś – z koniecznością noszenia ze sobą dwóch komórek. Z pomocą nadciągnęła technologia Dual SIM, umożliwiająca korzystanie z dwóch kart SIM w jednym smartfonie.

To rozwiązanie jest też korzystne między innymi dla osób, które korzystają z usług różnych operatorów, by płacić mniej za rozmowy ze znajomymi w różnych sieciach. Na czym konkretnie to polega?

  • Co to jest Dual SIM? Jak to działa?
  • Co daje Dual SIM i w czym pomaga?
  • Czy można korzystać z Internetu na jednej karcie, a rozmawiać na drugiej?
  • Aktywne, pasywne, standby i smart – czym różnią się Dual SIM-y?
  • Jak wybrać smartfon z Dual SIM?
  • Czy smartfon Dual SIM ma jakieś wady?

Co to jest Dual SIM? Jak to działa?

Dual SIM – tak jak sugeruje to zresztą nazwa – to funkcja polegająca na możliwości korzystania z dwóch kart SIM (z dwóch numerów) na jednym telefonie komórkowym. Smartfon, który obsługuje to rozwiązanie, jest wyposażony w dwa sloty na karty (zdarza się, że jeden z nich jest współdzielony z wejściem na kartę pamięci).

Działa to więc tak, że na jeden telefon (urządzenie) przychodzą SMS-y i połączenia głosowe na dwa różne numery (na przykład: służbowy i prywatny). To, czy obie karty są aktywne w tym samym momencie czy nie, zależy od rodzaju Dual SIM (o tym nieco później).

Ciekawostka:
Obecnie trwają również eksperymenty z technologiami Triple SIM, a nawet Quad SIM, umożliwiającymi korzystanie z odpowiednio trzech lub czterech kart SIM w jednym telefonie.

Co daje Dual SIM i w czym pomaga?

Funkcja Dual SIM przeznaczona jest dla osób posiadających więcej niż jeden numer telefonu. Pomaga ona w sprawnym kontrolowaniu ich obu, ponieważ użytkownik ma do nich dostęp z poziomu jednego urządzenia. Jest to szczególnie przydatne w przypadku posiadania telefonu służbowego i prywatnego, ponieważ eliminuje konieczność korzystania z dwóch urządzeń czy też ciągłego przekładania kart w jednym smartfonie.

Co ważne, technologia Dual SIM nie ogranicza nas w zakresie wyboru operatora. W jednym smartfonie możemy zainstalować karty SIM z dwóch różnych sieci (np. Plus i Orange). To szczególnie istotne dla osób, których znajomi korzystają z różnych ofert lub którzy korzystają z Internetu mobilnego (na przykład darmowego Aero2). Często się bowiem zdarza, że jeden operator ma świetne plany taryfowe na połączenia i SMS-y, ale zupełnie nieatrakcyjne oferty pakietów danych, a drugi – wręcz przeciwnie.

Czy można korzystać z Internetu na jednej karcie, a rozmawiać na drugiej?

Tak, jest taka możliwość, by jedna karta służyła do odbierania połączeń i wiadomości SMS, a druga do transmisji danych (np. 3G, LTE). Jest to zresztą jedna z podstawowych cech, dla których warto się zdecydować na smartfona oferującego to rozwiązanie.

Trzeba jednak wiedzieć, że nie zawsze można cieszyć się tymi funkcjami równocześnie. To znaczy, że może być tak, że korzystając na przykład z Internetu, połączenia na drugi numer telefonu nie będą przychodziły. Wszystko zależy od tego, w jakim trybie działa Dual SIM w konkretnym telefonie.

Aktywne, pasywne, standby i smart – czym różnią się Dual SIM-y?

Wyróżnia się zasadniczo trzy rodzaje Dual SIM – jakie są różnice pomiędzy trybami aktywnym, standby i pasywnym?

  • Aktywne – obie karty pozostają aktywne przez cały czas, co pozwala na korzystanie z obydwóch numerów równocześnie (jest to możliwe dzięki dwóm antenom GSM wbudowanym w smartfonie).
  • Standby – obie karty pozostają aktywne, ale tylko do momentu, w którym jedna z kart staje się zajęta (np. przez połączenie głosowe lub korzystanie z Internetu). Wówczas druga karta się czasowo dezaktywuje.
  • Pasywne – tylko jedna karta jest aktywna, a użytkownik może ręcznie przełączać się pomiędzy kartą #1 i kartą #2.

W niektórych telefonach (głównie Samsunga i Microsoftu) można również spotkać się z czwartym trybem – Smart Dual SIM. Jest to coś pomiędzy opcją aktywną a Standby. Innymi słowy, w pełni aktywna faktycznie pozostaje tylko jedna karta, ale jeśli ktoś spróbuje zadzwonić na drugi numer, połączenie zostaje automatycznie przekierowane na ten pierwszy. Efektem jest niemożliwość przegapienia ważnego telefonu.

Jak wybrać smartfon z Dual SIM?

Przy wyborze smartfona z Dual SIM należy kierować się swoimi potrzebami.

Stała dostępność pod dwoma różnymi numerami

Jeżeli musimy być cały czas dostępni pod dwoma różnymi numerami to zdecydowanie powinniśmy postawić na telefon obsługujący tryb aktywny (Active) albo inteligentny (Smart). Ten pierwszy (dostępny między innymi w smartfonie Honor 8) zalecany jest też wtedy, gdy jedna karta SIM służy nam do odbierania połączeń i esemesowania, a druga do transmisji danych (łączności z Internetem).

Czasowa nieosiągalność

Jeżeli nasze wymagania są mniejsze i możemy sobie pozwolić na czasową nieosiągalność to z powodzeniem sprawdzi się również Dual SIM w trybie Standby  występujący w Lenovo Moto G4). Technologia pasywna zaś pod względem funkcjonalnym nie różni się właściwie niczym od noszenia ze sobą dwóch telefonów (jedyna zaleta to więcej miejsca w kieszeni).

Standardowe czy hybrydowe Dual SIM

Istotną kwestią przy wyborze takiego smartfona jest również to, czy oferuje on standardowe (jak np. w Lenovo K5) czy też hybrydowe Dual SIM (np. Huawei P9 Lite). W tym drugim wariancie drugi slot na kartę SIM jest współdzielony z czytnikiem kart pamięci microSD. W najprostszych słowach oznacza to, że w przypadku „hybrydy” musimy postawić albo na Dual SIM, albo na rozszerzenie pamięci wewnętrznej.

Czy smartfon Dual SIM ma jakieś wady?

Zasadniczo nie – smartfon Dual SIM to najczęściej dokładnie takie samo urządzenie jak to, które obsługuje tylko jedną kartę, tyle tylko że ma dodatkowy slot i – czasem – drugą antenę. To właśnie ta ostatnia może powodować jedyny minus takiego urządzenia, mianowicie krótszy czas pracy na jednym naładowaniu.

Decydując się na smartfona obsługującego któryś z trybów Dual SIM trzeba też oczywiście liczyć się z nieco wyższą ceną, choć nie są to tak duże różnice, by miało się je jakoś szczególnie mocno odczuć.

Polecane smartfony z Dual SIM polecane w naszym sklepie:

Huawei Mate 9 Pro DualSim złoty LG K3 DualSim niebieski Xiaomi Redmi 4A DualSim LTE złoty Honor 8 DualSim niebieski
Xiaomi Redmi 4A DualSim LTE złoty Lenovo Moto G4 Play DualSim LTE czarny (XT1602) LG K10 DualSim 2017 złoty Lenovo K5 DualSIM LTE złoty

Dual SIM w smartfonie, czyli wszystko co trzeba wiedzieć
5 (100%) 1 głosów