Co to jest Dual SIM w smartfonie? Ranking telefonów Dual SIM

21.01.2020 | autor: Mateusz Tomczak | Przeczytasz w 6 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Posiadanie telefonu służbowego i prywatnego nie wiąże się już – jak kiedyś – z koniecznością noszenia ze sobą dwóch komórek. Z pomocą nadciągnęła technologia Dual SIM, umożliwiająca korzystanie z dwóch kart SIM w jednym smartfonie.

Jest to też świetne rozwiązanie między innymi dla osób, które korzystają z usług różnych operatorów, by płacić mniej za rozmowy ze znajomymi w różnych sieciach, a także podczas wyjazdów zagranicznych.

Na czym konkretnie to polega? Co to jest Dual SIM i czy warto sięgać po smartfony z Dual SIM?

W tym artykule odpowiadamy na pytania:

 • Co to jest Dual SIM
 • Aktywne, pasywne, standby i smart – czym różnią się Dual SIM-y?
 • Zalety telefonów z Dual SIM
 • Wady smartfonów Dual SIM
 • Ranking telefonów Dual SIM

Popularne smartfony Dual SIM w Komputronik.pl

Co to jest Dual SIM? Jak to działa?

Dual SIM – to funkcja polegająca na możliwości korzystania z dwóch kart SIM (z dwóch numerów – np. służbowego i prywatnego) na jednym telefonie komórkowym.

Smartfon, który obsługuje to rozwiązanie, jest wyposażony w dwa sloty na karty (zdarza się, że jeden z nich jest współdzielony z wejściem na kartę pamięci). Działa to więc tak, że na jeden telefon (urządzenie) przychodzą SMS-y i połączenia głosowe na dwa różne numery. To, czy obie karty są aktywne w tym samym momencie czy nie, zależy od rodzaju Dual SIM.

Obecnie trwają również eksperymenty z technologiami Triple SIM, a nawet Quad SIM, umożliwiającymi korzystanie z odpowiednio trzech lub czterech kart SIM w jednym telefonie.

Aktywne, pasywne, standby i smart – czym różnią się Dual SIM-y?

Wyróżnia się zasadniczo trzy rodzaje Dual SIM – jakie są różnice pomiędzy trybami aktywnym, standby i pasywnym?

 • Aktywne Dual SIM – obie karty pozostają aktywne przez cały czas, co pozwala na korzystanie z obydwóch numerów równocześnie (jest to możliwe dzięki dwóm antenom GSM wbudowanym w smartfonie). Podczas połączenia na jednej karcie, zostaniemy momentalnie poinformowani charakterystycznym dźwiękiem, jeżeli ktoś będzie chciał się dodzwonić na drugi numer. Osoba dzwoniąca usłyszy komunikat, że musi poczekać, bo główna linia jest zajęta, a my będziemy mogli zawiesić bieżące połączenie i przełączyć się na to drugie.
 • Standby Dual SIM – obie karty pozostają aktywne, ale tylko do momentu, w którym jedna z kart staje się zajęta (np. przez połączenie głosowe lub korzystanie z Internetu). Wówczas druga karta się czasowo dezaktywuje. Jeśli więc w czasie połączenia za pośrednictwem pierwszej karty nasz znajomy będzie próbował się dodzwonić na drugą kartę, usłyszy sygnał zajętej linii lub uruchomi się poczta głosowa. Wynika to z faktu, że tego typu telefony posiadają tylko jedną antenę – jeśli więc jedna z kart „zajmie” antenę, to druga musi poczekać na zakończenie połączenia.
 • Pasywne Dual SIM – tylko jedna karta jest aktywna, a użytkownik może ręcznie przełączać się pomiędzy kartą #1 i kartą #2. Obecnie rzadko spotykane rozwiązanie.

W niektórych telefonach (głównie Samsung) można również spotkać się z czwartym trybem – Smart Dual SIM. Jest to coś pomiędzy opcją aktywną a Standby. Innymi słowy, w pełni aktywna faktycznie pozostaje tylko jedna karta, ale jeśli ktoś spróbuje zadzwonić na drugi numer, połączenie zostaje automatycznie przekierowane na ten pierwszy. Efektem jest niemożliwość przegapienia ważnego telefonu.

co to jest Dual SIM

Zalety smartfonów z Dual SIM

 • Połączenie telefonu prywatnego i służbowego
 • Oszczędność – jeden telefon zamiast dwóch
 • Dla chcących być stale on-line
 • Wygodny przy wyjazdach zagranicznych

Połączenie telefonu prywatnego i służbowego

Sytuacji, w których telefon Dual SIM to doskonałe rozwiązanie jest mnóstwo. Pierwsza i najbardziej oczywista to połączenie telefonu prywatnego ze służbowym. Po co nosić ze sobą dwa telefony, skoro można jeden? Możemy zadzwonić do kontrahenta, a za kilka minut odebrać telefon od żony czy męża. Nie musimy podłączać do ładowarki na noc dwóch telefonów. Ryzyko uszkodzenia smartfona spada o połowę, gdyż nosimy ze sobą tylko jeden telefon. Podobnie z ryzykiem kradzieży, czy zgubienia sprzętu.

Oszczędność – jeden telefon zamiast dwóch

Spójrzmy na to zagadnienie również od strony finansowej. Po co płacić za dwa telefony, skoro możemy kupić jeden telefon obsługujący dwie karty SIM? Chcąc kupić dwa średniej klasy smartfony, może warto pieniądze przeznaczyć na jeden telefon Dual SIM z naprawdę wysokiej półki?

Dla chcących być stale on-line

Innym, częstym zastosowaniem smartfona z Dual SIM jest połączenie w nim karty SIM do połączeń telefonicznych oraz drugiej do korzystania z Internetu. W takim przypadku możemy wybrać najkorzystniejszą ofertę na połączenia telefoniczne, a w drugim slocie zainstalować kartę SIM umożliwiającą bardzo tanie lub wręcz darmowe korzystanie z Internetu.

Wygodny przy wyjazdach zagranicznych

Dual SIM to również doskonałe rozwiązanie dla osób, które często wyjeżdżają za granicę, zarówno służbowo, jak i prywatnie. Często rozmowy i łączność z Internetem są w takich miejscach wyjątkowo drogie. Po powrocie do kraju rachunek może nas przyprawić o zawrót głowy. Dlatego wiele osób decyduje się na zakup karty SIM w kraju, do którego przyleciało.

To bardzo ekonomiczne rozwiązanie, ale jednocześnie odcina nam kontakt z rodziną i znajomymi, którzy dzwonią najczęściej na nasz dotychczasowy numer. Smartfon z Dual SIM całkowicie eliminuje ten problem.

smartfon z dual sim

Wady telefonów Dual SIM

Każde rozwiązanie ma niestety swoje wady. Tak jest też i w tym przypadku. Wybór modeli smartfonów Dual SIM jest póki co dość ograniczony. Pomimo, że czołowi producenci szybko wprowadzają je do swojej oferty, nie spodziewajmy się, że w salonie spędzimy dużo czasu na porównywaniu wielu modeli.

 1. Zwiększony pobór mocy – krótszy czas pracy na baterii
 2. Telefon Dual SIM bez microSD (hybrydowy slot Dual SIM)
 3. Tryb pasywny lub standby – czasowa niedostępność

Zwiększony pobór mocy

Wadą smartfonów Dual SIM jest również zwiększony pobór mocy związany z koniecznością obsługi dwóch kart SIM. Telefony te mogą mieć dwie anteny i posiadać zdublowane niektóre podzespoły. To wszystko jest dużym obciążeniem dla baterii. Przygotujmy się więc na konieczność częstego podłączania telefonu do ładowarki. Kupując tego typu telefon starajmy się też nabyć model z dużą pojemnością baterii.

Smartfon Dual SIM bez microSD

Zdarza się też, że niektórzy producenci smartfonów Dual SIM dają możliwość umieszczenia drugiej karty SIM wyłącznie zamiast karty microSD. Musimy więc zdecydować, co jest dla nas ważniejsze – druga karta SIM, czy większa ilość miejsca na dane w postaci karty pamięci.

Tryb pasywny lub standby – czasowa niedostępność

Ostatnią wadą tego typu rozwiązania jest czasowa niedostępność osoby korzystającej z telefonu w przypadku, gdy działa on w oparciu o tryb pasywny lub standby. Jeśli dużo rozmawiasz służbowo, to Twoi bliscy i znajomi nie będą się mogli z Tobą w tym czasie połączyć. Gdybyś korzystał z dwóch telefonów, to drugi po prostu zadzwoniłby w Twojej kieszeni w trakcie rozmowy służbowej.

co to jest Dual SIM

Czy można korzystać z Internetu na jednej karcie, a rozmawiać na drugiej?

Tak, jest taka możliwość, by jedna karta służyła do odbierania połączeń i wiadomości SMS, a druga do transmisji danych (np. 3G, LTE). Jest to zresztą jedna z podstawowych cech, dla których warto się zdecydować na smartfona oferującego to rozwiązanie.

Trzeba jednak wiedzieć, że nie zawsze można cieszyć się tymi funkcjami równocześnie. To znaczy, że może być tak, że korzystając na przykład z Internetu, połączenia na drugi numer telefonu nie będą przychodziły. Wszystko zależy od tego, w jakim trybie działa Dual SIM w konkretnym telefonie.

Ranking smartfonów z Dual SIM

W tym rankingu znajdziesz:

 • Tani smartfon dual sim: Motorola Moto G8
 • Dobry telefon na dwie karty sim: Xiaomi Mi 10T i Mi 10T Pro
 • Dobry smartfon Dual Sim: Samsung Galaxy S20 FE
 • Smartfon Dual Sim z dobrą baterią: Samsung Galaxy M51

Tani smartfon dual sim: Motorola Moto G8

Dysponując ograniczonym budżetem warto zainteresować się modelem Motorola Moto G8. W cenie około 700 złotych otrzymuje się smartfona w pełni wystarczającego do podstawowych zdań – komunikacji, sprawdzenia poczty czy Youtube. Ma system Android 10.0 oraz pojemną baterię 4000 mAh.

Procesor Qualcomm Snapdragon 665 i 4 GB RAM, zapewnia dobrą płynność działania. Poza funkcją dual SIM na wyróżnienie zasługuje tu komplet modułów łączności bezprzewodowej w tym NFC, który w tej klasie cenowej nie jest standardem.

Dobrze wypadają także aparaty (łącznie 3 obiektywy: główny, szerokokątny i makro) oraz duży ekran o przekątnej 6,4 cala.


Dobry telefon na dwie karty sim: Xiaomi Mi 10T i Mi 10T Pro

Kolejna generacja bardzo popularnych w Polsce smartfonów Xiaomi Mi. Model oznaczony jako 10T wyróżnia się świetną relacją ceny do możliwości. W cenie ok. 2000 zł (lub 2500 zł za wersję Pro) otrzymujemy funkcjonalność flagowych modeli konkurencji.

Mamy tutaj super wydajny procesor Snapdragon 865, 6 GB pamięci RAM, łączność 5G i oczywiście obsługę dwóch kart SIM. Na pochwałę zasługują także wysokiej klasy aparaty, które z powodzeniem rywalizują z najlepszymi telefonami na rynku.

Uwagę przykuwa także duży wyświetlacz o przekątnej 6,67 cala i odświeżaniu 144 Hz, co zapewnia świetną płynność działania. Mamy tutaj także pojemny akumulator 5000 mAh z szybkim ładowaniem 33 W.


Dobry smartfon Dual Sim: Samsung Galaxy S20 FE

Samsung Galaxy S20 FE to specjalna wersja flagowego telefony koreańskiego producenta. Wprowadzenie pewnych zmian zaowocowało niższą ceną przy zachowaniu bardzo szerokiej funkcjonalności smartfona z wysokiej półki.

Mamy tutaj więc duży ekran 6,5 cala Super AMOLED o częstotliwości odświeżania 120 Hz, który otoczony jest wąskimi ramkami. Wysoką wydajność gwarantuje procesor Exynos 990 (lub Snapdragon 865 w wersji z łącznością 5G) oraz 6 GB pamięci RAM.

Jak zawsze doskonale wypadają aparaty, które w serii telefonów Galaxy S zawsze stanowią czołówkę w jakości zdjęć.

Dobrze wypada także bateria o pojemności 4500 mAh z szybkim ładowaniem 25W.


Telefon Dual SIM z dobrą baterią: Samsung Galaxy M51

Dla osób bardzo intensywnie korzystających z telefonu, bardzo istotny jest długi czas pracy na jednym ładowaniu. Samsung Galaxy M51 jest stworzony właśnie dla takich użytkowników. Mamy tutaj baterię o pojemności aż 7000 mAh, co przekłada się na brak konieczności częstego ładowania.

Inne zalety tego telefonu to atrakcyjna stylistyka, mocne podzespoły oraz niezłe aparaty (cztery obiektywy) robiące zdjęcia wysokiej jakości.


Może Cię zainteresować:

Autor
Mateusz Tomczak
Niespotykanie spokojny człowiek. Redaktor od kilku lat zgłębiający branżę technologiczną. Z uwagą śledzi każdą nowinkę wkraczającą na rynek i nie zawsze zgadza się z wizjami producentów. Kibic sportowy, lubi czarny humor, zawsze stawia sobie jasne cele.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP Neverstop Laser 1200w Mono USB AirPrint™ WiFi
Cena od 1 279,00zł
HP Ink Tank 315 Kolor Atrament USB
Cena od 599,00zł
HP 652 kolor F6V24AE
Cena od 55,90zł
Accura HDMI 1.8m
Cena od 29,90zł
Accura micro USB 1.5m czarny
Cena od 19,90zł
HP 652 czarny F6V25AE
Cena od 63,90zł
HP 650 czarny CZ101AE
Cena od 56,90zł
Kingston SSD A400 480GB
Cena od 219,00zł
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Cena od 24,90zł
Accura ToledoPro ACC-K1414
Cena od 59,90zł
Accura HDMI 0.9m
Cena od 19,90zł
Accura Premium SATA 0.5m
Cena od 19,90zł
Accura micro USB 1.8m czarny
Cena od 9,90zł
Accura VGA - HDMI
Cena od 29,90zł
Accura USB-C czarny
Cena od 9,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 3,90zł
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Cena od 19,90zł
Accura HDMI 3.0m
Cena od 39,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 29,90zł
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Cena od 24,90zł
HP 650 kolor CZ102AE
Cena od 50,90zł
Accura Premium RJ45 - RJ45 UTP kat.5e 5.0m szary
Cena od 19,90zł
Accura Premium RJ45 - RJ45 UTP kat.5e 2.0m szary
Cena od 15,90zł
Accura Premium miniJack 1.2m
Cena od 16,90zł
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 19,90zł
Accura Vista ACC-K1411
Cena od 49,90zł
HP 301 czarny CH561EE Instant Ink
Cena od 75,90zł
Accura Triple 17W AccuQuick
Cena od 39,90zł
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 62,90zł
Accura Premium VGA
Cena od 9,90zł
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Cena od 29,90zł
Accura Light 30W AccuQuick 3.0
Cena od 39,90zł
Accura Premium DVI/D 1.8m
Cena od 34,90zł