Co to jest Dual SIM w smartfonie? Ranking telefonów Dual SIM

Posiadanie telefonu służbowego i prywatnego nie wiąże się już – jak kiedyś – z koniecznością noszenia ze sobą dwóch komórek. Z pomocą nadciągnęła technologia Dual SIM, umożliwiająca korzystanie z dwóch kart SIM w jednym smartfonie. Jest to też świetne rozwiązanie między innymi dla osób, które korzystają z usług różnych operatorów, by płacić mniej za rozmowy ze znajomymi w różnych sieciach, a także podczas wyjazdów zagranicznych.

Na czym konkretnie to polega? Co to jest Dual SIM i czy warto sięgać po smartfony z Dual SIM?

W tym artykule odpowiadamy na pytania:

 • Co to jest Dual SIM
 • Aktywne, pasywne, standby i smart – czym różnią się Dual SIM-y?
 • Zalety telefonów z Dual SIM
 • Wady smartfonów Dual SIM
 • Ranking telefonów Dual SIM

Popularne smartfony Dual SIM w Komputronik.pl

Co to jest Dual SIM? Jak to działa?

Dual SIM – to funkcja polegająca na możliwości korzystania z dwóch kart SIM (z dwóch numerów – np. służbowego i prywatnego) na jednym telefonie komórkowym.

Smartfon, który obsługuje to rozwiązanie, jest wyposażony w dwa sloty na karty (zdarza się, że jeden z nich jest współdzielony z wejściem na kartę pamięci). Działa to więc tak, że na jeden telefon (urządzenie) przychodzą SMS-y i połączenia głosowe na dwa różne numery. To, czy obie karty są aktywne w tym samym momencie czy nie, zależy od rodzaju Dual SIM.

Obecnie trwają również eksperymenty z technologiami Triple SIM, a nawet Quad SIM, umożliwiającymi korzystanie z odpowiednio trzech lub czterech kart SIM w jednym telefonie.

Aktywne, pasywne, standby i smart – czym różnią się Dual SIM-y?

Wyróżnia się zasadniczo trzy rodzaje Dual SIM – jakie są różnice pomiędzy trybami aktywnym, standby i pasywnym?

 • Aktywne Dual SIM – obie karty pozostają aktywne przez cały czas, co pozwala na korzystanie z obydwóch numerów równocześnie (jest to możliwe dzięki dwóm antenom GSM wbudowanym w smartfonie). Podczas połączenia na jednej karcie, zostaniemy momentalnie poinformowani charakterystycznym dźwiękiem, jeżeli ktoś będzie chciał się dodzwonić na drugi numer. Osoba dzwoniąca usłyszy komunikat, że musi poczekać, bo główna linia jest zajęta, a my będziemy mogli zawiesić bieżące połączenie i przełączyć się na to drugie.
 • Standby Dual SIM – obie karty pozostają aktywne, ale tylko do momentu, w którym jedna z kart staje się zajęta (np. przez połączenie głosowe lub korzystanie z Internetu). Wówczas druga karta się czasowo dezaktywuje. Jeśli więc w czasie połączenia za pośrednictwem pierwszej karty nasz znajomy będzie próbował się dodzwonić na drugą kartę, usłyszy sygnał zajętej linii lub uruchomi się poczta głosowa. Wynika to z faktu, że tego typu telefony posiadają tylko jedną antenę – jeśli więc jedna z kart „zajmie” antenę, to druga musi poczekać na zakończenie połączenia.
 • Pasywne Dual SIM – tylko jedna karta jest aktywna, a użytkownik może ręcznie przełączać się pomiędzy kartą #1 i kartą #2. Obecnie rzadko spotykane rozwiązanie.

W niektórych telefonach (głównie Samsung) można również spotkać się z czwartym trybem – Smart Dual SIM. Jest to coś pomiędzy opcją aktywną a Standby. Innymi słowy, w pełni aktywna faktycznie pozostaje tylko jedna karta, ale jeśli ktoś spróbuje zadzwonić na drugi numer, połączenie zostaje automatycznie przekierowane na ten pierwszy. Efektem jest niemożliwość przegapienia ważnego telefonu.

co to jest Dual SIM

Zalety smartfonów z Dual SIM

 1. Połączenie telefonu prywatnego i służbowego
 2. Oszczędność – jeden telefon zamiast dwóch
 3. Dla chcących być stale on-line
 4. Wygodny przy wyjazdach zagranicznych

Połączenie telefonu prywatnego i służbowego

Sytuacji, w których telefon Dual SIM to doskonałe rozwiązanie jest mnóstwo. Pierwsza i najbardziej oczywista to połączenie telefonu prywatnego ze służbowym. Po co nosić ze sobą dwa telefony, skoro można jeden? Możemy zadzwonić do kontrahenta, a za kilka minut odebrać telefon od żony czy męża. Nie musimy podłączać do ładowarki na noc dwóch telefonów. Ryzyko uszkodzenia smartfona spada o połowę, gdyż nosimy ze sobą tylko jeden telefon. Podobnie z ryzykiem kradzieży, czy zgubienia sprzętu.

Oszczędność – jeden telefon zamiast dwóch

Spójrzmy na to zagadnienie również od strony finansowej. Po co płacić za dwa telefony, skoro możemy kupić jeden telefon obsługujący dwie karty SIM? Chcąc kupić dwa średniej klasy smartfony, może warto pieniądze przeznaczyć na jeden telefon Dual SIM z naprawdę wysokiej półki?

Dla chcących być stale on-line

Innym, częstym zastosowaniem smartfona z Dual SIM jest połączenie w nim karty SIM do połączeń telefonicznych oraz drugiej do korzystania z Internetu. W takim przypadku możemy wybrać najkorzystniejszą ofertę na połączenia telefoniczne, a w drugim slocie zainstalować kartę SIM umożliwiającą bardzo tanie lub wręcz darmowe korzystanie z Internetu.

Wygodny przy wyjazdach zagranicznych

Dual SIM to również doskonałe rozwiązanie dla osób, które często wyjeżdżają za granicę, zarówno służbowo, jak i prywatnie. Często rozmowy i łączność z Internetem są w takich miejscach wyjątkowo drogie. Po powrocie do kraju rachunek może nas przyprawić o zawrót głowy. Dlatego wiele osób decyduje się na zakup karty SIM w kraju, do którego przyleciało.

To bardzo ekonomiczne rozwiązanie, ale jednocześnie odcina nam kontakt z rodziną i znajomymi, którzy dzwonią najczęściej na nasz dotychczasowy numer. Smartfon z Dual SIM całkowicie eliminuje ten problem.

smartfon z dual sim

Wady telefonów Dual SIM

Każde rozwiązanie ma niestety swoje wady. Tak jest też i w tym przypadku. Wybór modeli smartfonów Dual SIM jest póki co dość ograniczony. Pomimo, że czołowi producenci szybko wprowadzają je do swojej oferty, nie spodziewajmy się, że w salonie spędzimy dużo czasu na porównywaniu wielu modeli.

 1. Zwiększony pobór mocy – krótszy czas pracy na baterii
 2. Telefon Dual SIM bez microSD (hybrydowy slot Dual SIM)
 3. Tryb pasywny lub standby – czasowa niedostępność

Zwiększony pobór mocy

Wadą smartfonów Dual SIM jest również zwiększony pobór mocy związany z koniecznością obsługi dwóch kart SIM. Telefony te mogą mieć dwie anteny i posiadać zdublowane niektóre podzespoły. To wszystko jest dużym obciążeniem dla baterii. Przygotujmy się więc na konieczność częstego podłączania telefonu do ładowarki. Kupując tego typu telefon starajmy się też nabyć model z dużą pojemnością baterii.

Smartfon Dual SIM bez microSD

Zdarza się też, że niektórzy producenci smartfonów Dual SIM dają możliwość umieszczenia drugiej karty SIM wyłącznie zamiast karty microSD. Musimy więc zdecydować, co jest dla nas ważniejsze – druga karta SIM, czy większa ilość miejsca na dane w postaci karty pamięci.

Tryb pasywny lub standby – czasowa niedostępność

Ostatnią wadą tego typu rozwiązania jest czasowa niedostępność osoby korzystającej z telefonu w przypadku, gdy działa on w oparciu o tryb pasywny lub standby. Jeśli dużo rozmawiasz służbowo, to Twoi bliscy i znajomi nie będą się mogli z Tobą w tym czasie połączyć. Gdybyś korzystał z dwóch telefonów, to drugi po prostu zadzwoniłby w Twojej kieszeni w trakcie rozmowy służbowej.

co to jest Dual SIM

Czy można korzystać z Internetu na jednej karcie, a rozmawiać na drugiej?

Tak, jest taka możliwość, by jedna karta służyła do odbierania połączeń i wiadomości SMS, a druga do transmisji danych (np. 3G, LTE). Jest to zresztą jedna z podstawowych cech, dla których warto się zdecydować na smartfona oferującego to rozwiązanie.

Trzeba jednak wiedzieć, że nie zawsze można cieszyć się tymi funkcjami równocześnie. To znaczy, że może być tak, że korzystając na przykład z Internetu, połączenia na drugi numer telefonu nie będą przychodziły. Wszystko zależy od tego, w jakim trybie działa Dual SIM w konkretnym telefonie.

Ranking smartfonów z Dual SIM

W tym rankingu znajdziesz:

 • Tani smartfon dual sim: Samsung Galaxy A10
 • Dobry telefon na dwie karty sim: Motorola One Action
 • Smartfon Dual Sim z dobrą baterią: Xiaomi Mi Note 10
 • Dobry smartfon Dual Sim: ASUS ZenFone 6
 • Najlepszy smartfon z Dual Sim: Samsung Galaxy S10+

Tani smartfon dual sim: Samsung Galaxy A10

Dysponując ograniczonym budżetem warto zainteresować się modelem Samsung Galaxy A10. W cenie około 500 złotych otrzymuje się smartfona w pełni wystarczającego do podstawowych zdań – komunikacji, sprawdzenia poczty czy YouTube. Ma system Android 9.0 z dopracowanym interfejsem One UI.

Przy procesorze Samsung Exynos 7884 i 2GB RAM, zapewnia to dobrą płynność działania. Poza funkcją dual SIM na wyróżnienie zasługuje tu komplet modułów łączności bezprzewodowej w tym NFC, który w tej klasie cenowej nie jest standardem.

Dobry telefon na dwie karty sim: Motorola One Action

smartfon z dual sim

Motorola One Action to smartfon z niemal czystym systemem Android. Przy procesorze Exynos 9609 i 4 GB RAM model ten wypada bez zarzutu w kwestii wydajności – w klasie smartfonów za około 1000zł. Efekty pracy prezentowane są na dużym, 6.3-calowym ekranie IPS FullHD+ o kinowych proporcjach 21:9.

Producent zadbał też o potrójny aparat główny z obiektywem szerokokątnym 117° i algorytmami sztucznej inteligencji (AI). Ma baterię 3500 mAh, dobry głośnik z Dolby Audio i oczywiście dual SIM (hybrydowy).

Produkt chwilowo niedostępny!


Smartfon Dual Sim z dobrą baterią: Xiaomi Mi Note 10

Xiaomi Mi Note 10 to jeden z najciekawszych smartfonów w swoim przedziale cenowym. Może pochwalić się świetnym ekranem Amoled FullHD+ ze zintegrowanym czytnikiem linii papilarnych. Także bardzo solidnym procesorem Snapdragon 730 i sporymi zasobami pamięci – 6GB RAM i 128GB na dane.

Imponuje też aparatem głównym z aż pięcioma obiektywami i dobrym aparatem selfie 32Mpix. Stanowią nie lada gratkę dla miłośników mobilnej fotografii. Na wyróżnienie zasługuje również bateria o bardzo dużej pojemności 5260mAh i nienagannie wyglądająca szklana obudowa.


Dobry smartfon Dual Sim: ASUS ZenFone 6

co to jest Dual SIM

ASUS ZenFone 6 przyciąga wzrok w pełni bezramkowym ekranem pozbawionym nielubianych przez wiele osób wcięć. Producentowi udało się osiągnąć taki efekt dzięki oryginalnemu, obrotowemu aparatowi, który pełni rolę głównego i przedniego modułu zapewniając tym samym bardzo szczegółowe selfie.

ASUS ZenFone 6 punktuje też wydajnym procesorem Snapdragon 855, 6GB RAM i 128GB miejsca na dane. Można rozszerzyć o kartę microSD, a oprócz niej skorzystać z dwóch kart SIM – przewidziano trzy niezależne gniazda. Zastosowana tu bateria ma dużą pojemność 5000mAh i nie ma problemów z zapewnieniem do trzech dni pracy urządzenia.

Produkt chwilowo niedostępny!


Najlepszy smartfon z Dual Sim: Samsung Galaxy S10+

Najbardziej wymagający użytkownicy, którzy nie uznają kompromisów, nie zawiodą się na Samsung Galaxy S10+. To model cechujący się najwyższą jakością wykonania i najlepszą specyfikacją na rynku. Wyposażono go w wyświetlacz Dynamic AMOLED o wysokiej rozdzielczości 3040×1440 pikseli. Ma bardzo wydajny procesor Exynos 9 9820, aż 8GB RAM i do 1TB pamięci wewnętrznej. Dual SIM jest tutaj aktywny.

Smartfon oferuje komplet modułów łączności bezprzewodowej w najnowszych standardach. Zaawansowane aparaty fotograficzne oraz baterię z funkcjami bezprzewodowego ładowania i współdzielenia energii. Całości dopełnia elegancka, wodoszczelna (IP68) obudowa.

Wojciech Kulik

W nowych technologiach szuka realnego wpływu na ludzkie życie i na nim właśnie się koncentruje. Na co dzień wyznaje zasadę, że prawdopodobieństwo powodzenia zawsze wynosi 50 proc., a to więcej niż potrzeba, by działać.