Drukarki z systemem stałego zasilania atramentem (CISS) – co warto wiedzieć?

17.05.2022 | autor: Jakub Bielecki | Przeczytasz w 5 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Jeszcze kilka temu użytkownicy drukarek, chcący znaleźć sposób na tanie drukowanie byli zmuszeni stosować zamienniki tuszów. Niestety nie zawsze ich jakość stała na dobrym poziomie, a producenci za ich używanie mogli nawet odmówić realizację gwarancji. Innym sposobem było uzupełnianie tuszu na własną rękę, co z kolei wiązało się często z uszkodzeniem kartridża, a niemal zawsze ze znacznym zabrudzeniem siebie i miejsca pracy. Wtedy pojawił się pomysł zbudowania systemu do zasilania drukarki atramentowej tuszami znajdującymi się w zewnętrznym pojemniku – CISS.

Spis treści:

Co to jest system stałego zasilania atramentem?

System CISS polega na połączeniu zewnętrznych pojemników  na tusz (kolorowy i czarny) z kartridżem lub bezpośrednio głowicą drukarki. Producenci szybko zorientowali się, że to coraz popularniejsze rozwiązanie zdobywa popularność (początkowo instalowane przez samych użytkowników). System stałego zasilania tuszem CISS pozwala na stworzenie drukarki najtańszej w eksploatacji. Drukarka z dolewanym tuszem pozwala na znaczne obniżenie kosztu wydruku. Dodatkowo większość modeli z systemem stałego zasilania atramentem to wydajny i szybki sprzęt.

Jak zbudowany jest system stałego zasilania tuszem?

Drukarki atramentowe z pojemnikami na tusz to dziś fabryczne modele, które pozwalają nawet 10-krotnie obniżyć koszt wydruku. Pojemniki pozwalające na samodzielne zalewanie atramentu znajdują się zwykle z przodu urządzenia, a ich ścianki są przezroczyste. Dzięki temu użytkownik łatwo zauważy, kiedy wymagane jest uzupełnienie systemu stałego zasilania atramentem. Tusz trafia bezpośrednio z pojemnika do głowicy drukującej, przez co nie ma konieczności stosowania kartridży i wymieniania ich.

Wystarczy dokupić odpowiednie butelki z atramentem i uzupełnić pojemniki w razie potrzeby.

Zalety korzystania z CISS

Tanie drukowanie w przypadku drukarek z systemem stałego napełniania tuszem nie wynika tylko z wykorzystania tańszego tuszu. Drukarki z dolewanym tuszem zużywają go mniej w trakcie samego drukowania, a także czynności serwisowych. Tradycyjne urządzenia za wkładami  zużywają bowiem pewną ilość atramentu podczas wymiany kartridży z tuszem. W drukarkach z uzupełnianymi tuszami technicznie nie ma takiej potrzeby. System stałego zasilania tuszem CISS pozwala także na bardziej ekologiczne drukowanie.

Wady korzystania z CISS

W zasadzie trudno znaleźć jakąś wadę tego rozwiązania, gdyż producenci wszystkie problemy zdołali wyeliminować. Producenci dopracowali drukarki atramentowe z pojemnikami na tusz. Dolewanie tuszu jest teraz szybkie, wygodne i nie ma ryzyka pobrudzenia siebie, biurka i drukarki atramentem. W przeszłości system stałego zasilania atramentem był montowany w drukarkach przez użytkowników jako niefabryczne ulepszenie. Mimo wielu zalet, przede wszystkim znacznej obniżki kosztów drukowania, miał także wady. Niefabryczny system stałego zasilania tuszem CISS był czasem awaryjny. Tanie drukowanie wymagało natomiast czasochłonnego napełniania i odpowietrzania układu. Często tusze rozlewały się, co generowało duże zabrudzenia. Dziś problemy nie występują.

Drukarki z systemem stałego zasilania tuszem

HP Ink Tank

 

Drukarki z systemem stałego zasilania atramentem HP Ink Tank

W przypadku tego znanego producenta spotkamy aż dwa rodzaje systemu zdalnego zasilania atramentem:  HP Ink Tank i HP Smart Tank. W ofercie HP znajdziemy więc sporo drukarek z tanimi tuszami i urządzeń wielofunkcyjnych tanich w eksploatacji.  Do najbardziej polecanych modeli należy HP Ink Tank 315 ALL-In-One. Poza możliwością taniego drukowania pozwala bowiem na wydruk w wysokiej jakości – 4800x1200dpi w kolorze, także zdjęć. Kolejne trony wychodzą z niej z prędkością do 19 stron/minutę, co jest świetnym wynikiem, jak na drukarkę atramentową. Nawet przy użyciu oryginalnych tuszy HP, koszt wydrukowania jednej strony mono może nas wynieść poniżej 1 grosza.

Epson EcoTank ITS

Drukarki z systemem stałego zasilania atramentem Epson ITS EcoTank

Kolejną cenioną marką, która posiada system stałego zasilania tuszem w swoich drukarkach jest Epson. Z możliwości taniego drukowania modelu Epson EcoTank L850 chętnie skorzystają osoby ceniące sobie bardzo szybkie drukowanie w najwyższej jakości. Urządzenie wielofunkcyjne robi to w kolorze z prędkością do 37 stron/minutę i w bardzo wysokiej jakości 5760x1440dpi. Komplet tuszy pozwoli na wydruk nawet 1800 zdjęć wielkości 10x15cm. Co więcej, na tej fotograficznej drukarce z dolewanymi tuszami można także wykonać nadruki na płytach CD i DVD.

Jedna buteleczka 70ml z czarnym tuszem ma efektywną wydajność do 4000 stron, wydruk A4 mono może więc kosztować około 1 grosza.

Brother InkBenefit

Drukarki z systemem stałego zasilania atramentem Brother InkBenefit

Brother jest kolejnym liczącym się producentem drukarek, który stosuje w niektórych modelach system stałego zasilania tuszem CISS. Dodawane w komplecie z urządzeniem wielofunkcyjnym tanim w eksploatacji Brother DCP-T420W tusze pozwalają na wydruk nawet do 7500 stron mono lub do 5000 w kolorze. To oznacza, że przy cenie buteleczki atramentu za około 40zł, wydrukowanie jednej strony mono będzie w tym przypadku kosztować poniżej 1 grosza.
Rozdzielczość druku także jest imponująca – 6000x1200dpi w czerni i kolorze. System InkBenefit sprawia, że koszt wydruku jest sporo niższy, niż w tradycyjnych drukarkach. Drukarka ma także Wi-Fi i może pracować w domu lub firmie jako skaner druku.

Canon Mega Tank (wybrane modele serii PIXMA)

Drukarki z systemem stałego zasilania atramentem Canon Mega Tank

Canon posiada w swojej ofercie tanią drukarkę z tanimi tuszami. To model Canon PIXMA G1420, czyli jedna z najtańszych w zakupie drukarek z systemem stałego zasilania tuszem. W cenie około 600 złotych otrzymujemy drukarkę, która poza tanim drukowaniem zapewnia także możliwość druku fotograficznego. W trybie ekonomicznym wydrukuje nawet do 6000 stron z jednej buteleczki tuszu (koszt od 20 do 50 złotych). Oznacza to koszt wydruku mono poniżej 1 grosza, a kolorowego poniżej 3 groszy. Ten model, a także wyższe odmiany z tej serii, są świetne do taniego drukowania zdjęć.

Ile można zaoszczędzić korzystając z drukarek?

Koszt wydruku jednej strony w przeciętnej drukarce atramentowej waha się między 8 a 80 groszy, w zależności od jakości i tego, czy drukujemy w kolorze.  Dla druku mono zwykle jest to około 15-25 groszy za stronę. Większość drukarek z uzupełnianym tuszami pozwoli na niemal 10-krotne obniżenie tego kosztu. Koszt jednej strony w przypadku drukarek z dolewanym tuszem zwykle wynosi od około 1 grosza do maksymalnie kilku groszy.

butelki z tuszem do drukarki

Drukując sto stron miesięcznie możemy więc zaoszczędzić rocznie około 200 złotych. Już w pierwszym roku może to zrekompensować nieco wyższy koszt zakupu drukarki atramentowej z pojemnikami na tusz.

Czy w drukarkach laserowych też może być system samodzielnego uzupełniania tonera?

Producenci drukarek szybko zorientowali się, że proponując drukarki tanie w eksploatacji mogą zdobyć wielu klientów. HP postanowiło więc połączyć system stałego zasilania atramentem z technologią drukowania laserowego. Tak powstał model HP Neverstop Laser 1200w.

drukarka laserowa z samodzielnym uzupełnianiem tonera HP Neverstop

To bardzo tania w eksploatacji drukarka laserowa, której toner można uzupełniać samodzielnie. Jest świetnym wyborem dla firm, a także do domu. Tanie drukowanie wielu stron w bardzo dobrej jakości z prędkością do 20 stron/minutę to nie jedyna zaleta. Ta tania drukarka ma też Wi-Fi, a pierwsza strona pojawia się już po 8 sekundach.

Może Cię zainteresować:

Autor
Jakub Bielecki
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej