Drukarka dla ucznia – jak wybrać? TOP 5

Wydaje się, że drukarka nie jest już tak pożądanym urządzeniem, jakim była jeszcze kilka lat temu. Mimo rozwoju usług Internetowych (przechowywanie danych w chmurze) oraz przenośnych nośników danych, wciąż można jednak wskazać sytuacje, w których okazuje się wręcz nieoceniona.

Na myśli przychodzą między innymi najmłodsi użytkownicy. W związku z tym nie dziwi pytanie, jaka drukarka dla dziecka będzie najlepsza? Co powinna mieć drukarka dla ucznia?

Z tego poradnika dowiesz się:

 • Jak wybrać drukarkę dla ucznia? Najważniejsze cechy
 • Oszczędna drukarka – atramentowa czy laserowa?
 • Wysoka rozdzielczość i (stosunkowo) szybka praca
 • Drukarka dla dziecka prosta w obsłudze
 • Nowoczesny wygląd dopasowany do dziecięcego pokoju
 • Drukarka wielofunkcyjna (i jeszcze więcej funkcji)

Popularne drukarki w sklepie Komputronik

Jak wybrać drukarkę dla ucznia? Na co zwrócić uwagę?

Przyjmijmy, że ma drukować w formacie A4, ma być prosta i tania w użytkowaniu. Najpopularniejsze są dwie opcje:

Inne istotne cechy to: niski poziom generowanego hałasu, szerokie opcje łączności, wysoka jakość wydruków, a dobrze też, gdy oprócz drukowania pozwala skanować i kserować. Jakie konkretnie cechy zapewniają, że drukarka dla ucznia spełni oczekiwania?

Cechy drukarki dla ucznia:

 • oszczędność,
 • wysoka rozdzielczość i szybka praca,
 • prosta obsługa,
 • nowoczesny wygląd,
 • wielofunkcyjność.

drukarka dla ucznia

Oszczędność – drukarka atramentowa czy laserowa?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, który typ będzie lepszy, bo obydwa mają swoje plusy i minusy. Drukarka laserowa dla ucznia jest bardziej niezawodna i często tańsza w eksploatacji, ale też przeważnie w niższych kategoriach cenowych oferuje tylko wydruki czarno-białe. Drukarka atramentowa tymczasem sprawdza się wtedy, gdy korzysta się z niej niewiele i gdy oprócz dokumentów chcemy też drukować np. zdjęcia.

Kolorowa drukarka laserowa dla dziecka nie wydaje się najlepszym pomysłem, głównie ze względu na wysoki koszt samej drukarki jak  i wysoki koszt wydruku jednej strony w kolorze.

Niezależnie jednak od wyboru najważniejsze jest to, że co do zasady drukarka do domu jest oszczędna, czyli jej materiały eksploatacyjne (np. tonery i tusze) są niedrogie, a ona sama pobiera niewiele energii. W oszczędzeniu pieniędzy pomagają też: funkcja duplex, czyli druk dwustronny oraz automatyczne wyłączanie urządzenia.

Zobacz również poradniki:

Drukarki atramentowe Drukarki laserowe
drukarka dla ucznia drukarka dla ucznia

Wysoka rozdzielczość i (stosunkowo) szybka praca

Tania drukarka dla dziecka to urządzenie, od którego siłą rzeczy nie można oczekiwać niesamowitej jakości druku, ale jeśli spełnia kilka podstawowych cech, to uzyskiwany jest bardzo atrakcyjny kompromis. Jako standard należy przyjmować, że drukarka dla ucznia oferuje rozdzielczość przynajmniej 1200 x 600 dpi, a im większa tym bardziej szczegółowy będzie obraz lub wyraźniejszy tekst na papierze (ale też więcej „materiału” będzie trzeba użyć, by go stworzyć).

Drugą ważną cechą jest szybkość wydruku, która w nowoczesnym urządzeniu nie jest niższa niż 8-10 stron na minutę. Dzięki temu drukowanie nie ciągnie się w nieskończoność i dziecko może zająć się innymi czynnościami.

Drukarka dla ucznia prosta w obsłudze

Dobra drukarka dla dziecka to taka, której obsługa nie sprawia mu problemów. To oznacza, że ma dobrze opisane przyciski, często wraz z wyświetlaczem, który ułatwia odnajdywanie najważniejszych funkcji.

Duże znaczenie dla prostoty użytkowania mają obsługiwane standardy łączności.

Nowoczesne drukarki coraz częściej pozwalają wysyłać dokumenty i obrazy do druku nie tylko przewodowo (przez USB), ale też bezprzewodowo (np. przez Wi-Fi lub NFC).

To drugie rozwiązanie eliminuje konieczność ustawiania urządzeń obok siebie, a często przekłada się też na możliwość drukowania bezpośrednio ze smartfona lub tabletu – urządzeń, które nie mają pełnowymiarowych złączy USB, a które coraz częściej są dziś wykorzystywane przez dzieci do nauki.

drukarka dla ucznia

Nowoczesny wygląd dopasowany do dziecięcego pokoju

Drukarka dla dziecka najczęściej staje w pokoju dziecięcym, dlatego też stylistycznie nie powinna odstawać od pozostałych znajdujących się w nim przedmiotów. Producenci starają więc o to, by te urządzenia nie wyglądały jak wyjęte z biur, lecz były kompaktowe oraz prezentowały się nowocześnie i przyjemnie dla oka.

Równocześnie dużą wagę przykłada się do tego, by były wykonane solidnie – gdzie jak gdzie bowiem, ale w pokoju dziecka może zdarzyć się wiele i wytrzymałość drukarki jest bardzo istotną cechą w tym przypadku.

Drukarka wielofunkcyjna (i jeszcze więcej funkcji)

Nowoczesna drukarka do szkoły to drukarka wielofunkcyjna, która pozwala też zeskanować notatki i skserować materiały do nauki. Oferuje więc wszystko, czego potrzeba do sprawnego przyswajania nowych wiadomości i przygotowywania się do występów na klasowym forum. Nowoczesna drukarka 3w1 dla dziecka równie szybko radzi sobie z wszystkimi czynnościami, umożliwia skanowanie do różnych formatów (np. JPG i PDF), a coraz częściej ma też funkcję OCR, czyli przetwarza obraz na tekst.

Oprócz wspomnianych już funkcji dodatkowych (duplex, łączność bezprzewodowa i OCR) inną, która ma realny wpływ na komfort korzystania z drukarki przez ucznia jest możliwość modyfikowania ustawień wydruku zarówno z poziomu komputera, jak i samego urządzenia.

Polecane drukarki dla ucznia

Podsumowując, drukarka do szkoły powinna być prosta w obsłudze, tania w eksploatacji i w miarę wydajna. Właśnie takowe propozycje wybraliśmy do naszego zestawienia. Jednocześnie staraliśmy się wskazać na modele w przystępnych cenach, dobra drukarka dla dziecka nie musi być bowiem droga.

Tania i dobra drukarka dla ucznia: Canon PIXMA MG3650S

Canon PIXMA MG3650S to tania drukarka dla dziecka. Korzysta z atramentowej technologii druku i jak na tak niską cenę zapewnia naprawdę dobre efekty. Rozdzielczość druku wynosi 4800 x 1200 dpi zarówno w czerni (9,9 str./min.), jak i w kolorze (5,7 str./min.).

Chociaż mowa o propozycji z niższej półki cenowej, urządzenie oferuje również skaner i funkcję ksero. Jednocześnie pozostaje bardzo proste w obsłudze, a dzięki niewielkim gabarytom nie zajmie dużo miejsca na biurku czy szafce. Dodatkowym atutem jest możliwość obsługi za pomocą urządzeń mobilnych, czyli smartfona lub tabletu.


Drukarka laserowa z WiFi: Brother HL-1223WE

drukarka dla ucznia

Brother HL-1223WE to przystępna cenowo dobra drukarka dla ucznia. Koniecznie zaakcentować trzeba, że jest to drukarka laserowa zapewniająca czarno-białe wydruki o rozdzielczości 2400 x 600 dpi przy zadowalającej wydajności 20 str./min.

Koszty eksploatacji są niskie, już sam toner startowy pozwala na wydrukowanie 1500 stron. Podajnik papieru ma sporą pojemność 150 arkuszy.

Dużym plusem Brother HL-1223WE jest wsparcie łączności bezprzewodowej Wi-Fi, oczywiście skorzystać można też z interfejsu USB 2.0.


Dobra drukarka dla ucznia: HP DeskJet 3789 Ink Advantage Wireless

To jedna z lepszych drukarek do 300 zł. Mimo niewielkich rozmiarów oferuje naprawdę szeroką funkcjonalność. HP DeskJet 3789 Ink Advantage umożliwia drukowanie, skanowanie i kopiowanie, więc bez problemu spełni oczekiwania każdego ucznia. Co ważne, drukarka zapewnia wysoką jakość wydruku (maksymalna rozdzielczość to 1200×1200 dpi), więc można jej używać także do tworzenia grafik i zdjęć w domowych warunkach.

Zaletą HP DeskJet 3789 Ink Advantage jest łatwa obsługa, niskie koszty eksploatacji oraz wbudowana łączność bezprzewodowa.


Drukarka dla ucznia 3 w 1: Epson EcoTank ITS L3050 WiFi

drukarka dla ucznia

Epson EcoTank ITS L3050 to tania w użytkowaniu drukarka atramentowa. Jej zakup wymaga inwestycji, która zwraca się bardzo szybko. Sprawdzi się zatem, jako drukarka dla ucznia, która przez wiele lat będzie służyć, jako wsparcie w edukacji i rozrywce. Oszczędność na druku wynika z wykorzystania systemu stałego zasilania w atrament (ITS). Kartridże zostały zastąpione butelkami z atramentem do uzupełniania zasobników z tuszem.

Koszt jednej butelki takiego atramentu wynosi około 30 zł i daje możliwość wydruku 4000 stron. Ostateczny koszt wydrukowania jednej strony wynosi poniżej 1 grosza. Ta drukarka 3 w 1 posiada również moduł łączności bezprzewodowej WiFi, co umożliwia drukowanie z poziomu tabletu lub telefonu.


Drukarka atramentowa z WiFi: HP DeskJet 5075 Ink Advantage

drukarka dla ucznia

Jeśli nastawiamy się, że drukarka atramentowa dla ucznia oferować będzie naprawdę dobrą jakość, bez wątpienia warto zwrócić uwagę na model HP DeskJet 5075 Ink Advantage. Oprócz standardowych funkcji, tj. drukowanie, skanowanie i kopiowanie dokumentów, urządzenie to pozwala również na drukowanie zdjęć w wysokiej jakości 1200×1200 dpi.

Dzięki łączności WiFi HP DeskJet 5075 umożliwia również drukowanie bezprzewodowe bezpośrednio z laptopa, smartfona i tabletu. Oszczędza to czas i zwiększa wygodę korzystania z urządzenia. Obsługa drukarki także jest łatwa i intuicyjna, dzięki wbudowanemu wyświetlaczowi o przekątnej 5,5 cm.

Mateusz Tomczak

Mateusz Tomczak

Niespotykanie spokojny człowiek. Redaktor od kilku lat zgłębiający branżę technologiczną. Z uwagą śledzi każdą nowinkę wkraczającą na rynek i nie zawsze zgadza się z wizjami producentów. Kibic sportowy, lubi czarny humor, zawsze stawia sobie jasne cele