Drukarka dla ucznia – jak wybrać? TOP 5 polecanych modeli

17.05.2022 | autor: Mateusz Tomczak | Przeczytasz w 7 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Obecność drukarki w domowym zaciszu stała się w wielu przypadkach pracy lub nauki zdalnej wręcz niezbędna. Coraz więcej rodziców szuka zatem dobrej drukarki dla ucznia, zastanawiając się, jakie konkretnie cechy powinna posiadać, aby najlepiej odpowiadać na potrzeby dziecka.

Przyjmijmy, że drukarka dla ucznia ma drukować w formacie A4, ma być prosta w obsłudze i tania w użytkowaniu. Najpopularniejsze drukarki, które sprawdzą się dla dziecka to: drukarka atramentowa (kolorowa) oraz drukarka laserowa (monochromatyczna). Jaka drukarka dla Twojego dziecka będzie najlepsza? Zebraliśmy najważniejsze cechy oraz TOP 5 polecanych modeli.

Przejdź do:

Jak wybrać drukarkę dla ucznia? Na co zwrócić uwagę?

Dobra drukarki dla ucznia to:

Niskie koszty eksploatacji – drukarka atramentowa czy laserowa?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, który typ będzie lepszy, bo obydwa mają swoje plusy i minusy.

Drukarka atramentowa sprawdza się wtedy, gdy korzysta się z niej niewiele i gdy oprócz dokumentów chcemy też drukować grafiki czy zdjęcia.

Drukarka laserowa dla ucznia jest bardziej niezawodna i często tańsza w eksploatacji, ale też przeważnie w niższych kategoriach cenowych oferuje tylko wydruki czarno-białe.

Kolorowa drukarka laserowa dla dziecka nie wydaje się najlepszym pomysłem, głównie ze względu na wysoki koszt samej drukarki jak i wysoki koszt wydruku jednej strony w kolorze.

Niezależnie jednak od wyboru najważniejsze jest to, że co do zasady drukarka do domu jest oszczędna, czyli jej materiały eksploatacyjne np. tonery i tusze są niedrogie, a ona sama pobiera niewiele energii. W oszczędzeniu pieniędzy pomagają też: funkcja duplex, czyli druk dwustronny oraz automatyczne wyłączanie urządzenia.

Zobacz: Jaki tusz do drukarki? Zamiennik czy oryginał – co wybrać?

Samodzielne uzupełnianie tuszy w drukarce atramentowej

Ciekawą propozycją są drukarki posiadające możliwość uzupełniania tuszu. To prosty i niedrogi sposób eksploatacji drukarek atramentowych – nie bez powodu określanych mianem drukarek tanich w eksploatacji. W drukarkach HP takie rozwiązanie nazywa się HP Ink Tank, drukarki Epson z możliwością napełniania tuszy nazywają się natomiast Epson EcoTank.

drukarka dla ucznia

Wysoka rozdzielczość

Tania drukarka dla dziecka to urządzenie, od którego siłą rzeczy nie można oczekiwać niesamowitej jakości druku, ale jeśli spełnia kilka podstawowych cech, to uzyskiwany jest bardzo atrakcyjny kompromis.

Jako standard należy przyjmować, że drukarka dla ucznia oferuje rozdzielczość przynajmniej 1200 x 600 dpi, a im większa tym bardziej szczegółowy będzie obraz lub wyraźniejszy tekst na papierze (ale też więcej „materiału” będzie trzeba użyć, by go stworzyć).

Przy wyborze drukarki często zwraca się też uwagę na szybkość wydruku. Nie powinna być ona niższa niż 8-10 stron na minutę. Dzięki temu drukowanie nie ciągnie się w nieskończoność i dziecko może zająć się innymi czynnościami. Większa prędkość drukowania (20-50 str./min) zwykle wykorzystywana jest w drukarkach biurowych. Warto natomiast rozważyć taki zakup, jeżeli sami planujemy drukować sporo dokumentów w ramach np. pracy zdalnej.

Drukarka dla ucznia prosta w obsłudze

Dobra drukarka dla dziecka to taka, której obsługa nie sprawia mu problemów. To oznacza, że ma dobrze opisane przyciski, często wraz z wyświetlaczem, który ułatwia odnajdywanie najważniejszych funkcji. Duże znaczenie dla prostoty użytkowania mają tez obsługiwane standardy łączności.

Drukarki pozwalają wysyłać dokumenty i obrazy do druku nie tylko przewodowo (przez USB), ale też bezprzewodowo (np. przez Wi-Fi lub NFC).

To drugie rozwiązanie eliminuje konieczność ustawiania urządzeń obok siebie, a często przekłada się też na możliwość drukowania bezpośrednio ze smartfona lub tabletu – urządzeń, które nie mają pełnowymiarowych złączy USB, a które coraz częściej są dziś wykorzystywane przez dzieci do nauki.

Drukowanie treści ze smartfona

Bardzo przydatną funkcją, którą może posiadać najlepsza drukarka dla dziecka jest funkcja drukowania treści bezpośrednio z urządzeń mobilnych. Możliwość szybkiego wydruku dokumentów ze smartfona lub tabletu okaże się przydatna jeżeli komputer jest zajęty (na przykład dziecko ma zdalne lekcje). Aby domowa drukarka obsługiwała tę funkcję, musi posiadać łączność bezprzewodową – Wi-Fi, Bluetooth, lub NFC. Niektóre modele drukarek ze skanerem posiadają wsparcie dla Androida, czy iOS, na przykład jako dodatkowe oprogramowanie instalowane na smartfonie.

Drukarka wielofunkcyjna (i jeszcze więcej funkcji)

Dobra drukarka do szkoły to drukarka wielofunkcyjna, która pozwala też zeskanować notatki i skserować materiały do nauki. Szczególnie w czasach, kiedy nauka zdalna jest tak powszechna, wydajna drukarka będzie niezbędna.

Oferuje więc wszystko, czego potrzeba do sprawnego przyswajania nowych wiadomości i przygotowywania się do występów na klasowym forum. Takie urządzenie wielofunkcyjne dla dziecka równie szybko radzi sobie z wszystkimi czynnościami, umożliwia skanowanie do różnych formatów (np. JPG i PDF), a coraz częściej ma też funkcję OCR, czyli przetwarza obraz na tekst.

Oprócz wspomnianych już funkcji dodatkowych (duplex, łączność bezprzewodowa i OCR) inną, która ma realny wpływ na komfort korzystania z drukarki przez ucznia jest możliwość modyfikowania ustawień wydruku zarówno z poziomu komputera, jak i samego urządzenia.

drukarka dla ucznia

Wygląd dopasowany do dziecięcego pokoju

Drukarka dla dziecka najczęściej staje w pokoju dziecięcym, dlatego też stylistycznie nie powinna odstawać od pozostałych znajdujących się w nim przedmiotów. Producenci starają więc o to, by te urządzenia nie wyglądały jak wyjęte z biur, lecz były kompaktowe oraz prezentowały się nowocześnie i przyjemnie dla oka.

Równocześnie dużą wagę przykłada się do tego, by były wykonane solidnie – gdzie jak gdzie bowiem, ale w pokoju dziecka może zdarzyć się wiele i wytrzymałość drukarki jest bardzo istotną cechą w tym przypadku. Aby drukarka dla ucznia przetrwałą jak najdłużej, warto wybrać model z łącznością bezprzewodową. Pozwoli na nieco bardziej elastyczny wybór miejsca, gdzie stanie domowa drukarka.

 

Polecane drukarki dla ucznia – ranking TOP 5

Podsumowując, drukarka do szkoły powinna być prosta w obsłudze, tania w eksploatacji i w miarę wydajna. W dzisiejszych czasach ważna jest także możliwość bezprzewodowego połączenia i skanowania dokumentów. Właśnie takie propozycje wybraliśmy do naszego zestawienia. Jednocześnie staraliśmy się wskazać na modele drukarek do nauki zdalnej w przystępnych cenach. Dobra drukarka dla dziecka nie musi być bowiem droga.


Jeśli nastawiamy się, że drukarka atramentowa dla ucznia oferować będzie naprawdę dobrą jakość, bez wątpienia warto zwrócić uwagę na model Canon Pixma TS3351. Oprócz standardowych funkcji, tj. drukowanie, skanowanie i kopiowanie dokumentów, urządzenie to sprawdzi się również jako drukarka do zdjęć. Dzięki łączności WiFi umożliwia również drukowanie bezprzewodowe bezpośrednio z laptopa, smartfona i tabletu. Oszczędza to czas i zwiększa wygodę korzystania z urządzenia. Obsługa drukarki także jest łatwa i intuicyjna, dzięki wbudowanemu wyświetlaczowi o przekątnej 1,5 cm. Dowiedz się więcej o drukarkach atramentowych : Jak wybrać drukarkę atramentową?


Najtańsza drukarka dla dziecka to HP DeskJet 3762 AiO. Mimo niskiej ceny – to drukarka domowa do 300 złotych – zapewnia całkiem niezłą funkcjonalność. Ta domowa drukarka jest urządzeniem wielofunkcyjnym – przy jej pomocy będziemy więc nie tylko drukować, ale i skanować i kopiować dokumenty. Szybkość druku  jest dość niska, ale za to rozdzielczość powinna zadowolić większość użytkowników. Drukarka posiada łączność Wi-Fi, co pozwala na wygodną obsługę. Jest to więc dobry wybór jako drukarka do nauki zdalnej.

Dowiedz się więcej o drukarkach atramentowych : Jak wybrać drukarkę atramentową?


Canon PIXMA MG3650S to drukarka dla dziecka, która korzysta z atramentowej technologii druku i jak na tak niską cenę zapewnia naprawdę dobre efekty. Rozdzielczość druku wynosi 4800 x 1200 dpi zarówno w czerni (9,9 str./min.), jak i w kolorze (5,7 str./min.). Chociaż mowa o propozycji z niższej półki cenowej, urządzenie oferuje również skaner i funkcję ksero. Jednocześnie pozostaje bardzo proste w obsłudze, a dzięki niewielkim gabarytom nie zajmie dużo miejsca na biurku czy szafce. Dodatkowym atutem jest możliwość obsługi za pomocą urządzeń mobilnych, czyli smartfona lub tabletu. Więcej modeli w tym przedziale cenowym znajdziesz: Ranking drukarek do 500 złDrukarka laserowa HP Neverstop Laser 1200w to bardzo dobry wybór, gdy planujemy drukować większą ilość stron, więc sprawdzi się idealnie jako drukarka do nauki i pracy zdalnej. Producent deklaruje normatywne obciążenie drukarki na poziomie do 20 000 stron miesięcznie, co powinno w pełni zaspokoić domowe potrzeby.

Warto przy okazji podkreślić, że jest to pierwsza drukarka laserowa z możliwością samodzielnego uzupełniania tonera, co obniża koszty eksploatacji nawet do 80 procent.

Ten model laserowej drukarki do domu pozwala na szybkie drukowanie z prędkością 20 str./min. Pierwsza strona zostanie wydrukowane już po 7,6 sekundy (w trybie gotowości). To jednocześnie jedna z najbardziej kompaktowych drukarek laserowych, nie zajmie więc w pokoju dziecka zbyt wiele miejsca. To domowe urządzenie wielofunkcyjne posiada łączność Wi-Fi więc można wygodnie drukować z laptopa czy telefonu.

Więcej o drukarkach laserowych dowiesz się w artykule: Jak wybrać drukarkę laserową?


Drukarka dla nauki zdalnej: HP Ink Tank 315 /319

  • Typ: urządzenie wielofunkcyjne
  • Funkcje: drukowanie, skanowanie, kopiowanie
  • Technologia druku: atramentowa (kolorowa)
  • Podajnik papieru: 60 szt.
  • Rozdzielczość druku: 4800 x 1200 dpi
  • Maks. szybkość druku mono: 19 str./min.
  • Maks. szybkość druku w kolorze: 16 str./min.
  • Łączność bezprzewodowa: brak
  • Przedział cenowy: drukarka do 700 zł

Urządzenie wielofunkcyjne HP Ink Tank 315 AiO to drukarka 3w1. Największą zaletą tego modelu jest możliwość samodzielnego uzupełniania tuszy. Funkcja HP Ink Tank to sposób na niski koszt obsługi drukarki atramentowej, świetnie sprawdza się w domowych warunkach i jako drukarka dla ucznia. To drukarka tania w eksploatacji i drukuje z dość dużą prędkością 19 str./min, w bardzo wysokiej rozdzielczości aż 4800x1200dpi. Dzięki temu można używać jej jako domowej drukarki do zdjęć. Drukarka z możliwością uzupełniania tuszu jest także ekologiczna – nie ma potrzeby każdorazowego kupowania kartridży z atramentem. Poziom tuszy jest łatwy do sprawdzenia dzięki przezroczystej obudowie pojemników. Ich uzupełnianie jest proste i nie wymaga użycia dodatkowych narzędzi.

Możesz również kupić inny wariant tej drukarki – HP Ink Tank 319 z niebieskim akcentem w górnej części obudowy.Popularne drukarki w sklepie Komputronik


Mogą Cię zainteresować:

Autor
Mateusz Tomczak
Niespotykanie spokojny człowiek. Redaktor od kilku lat zgłębiający branżę technologiczną. Z uwagą śledzi każdą nowinkę wkraczającą na rynek i nie zawsze zgadza się z wizjami producentów. Kibic sportowy, lubi czarny humor, zawsze stawia sobie jasne cele.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP Neverstop Laser 1200w Mono USB AirPrint™ WiFi
Sprawdź cenę!
HP Ink Tank 315 Kolor Atrament USB
Sprawdź cenę!
HP 652 kolor F6V24AE
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 1.8m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.5m czarny
Sprawdź cenę!
HP 652 czarny F6V25AE
Sprawdź cenę!
HP 650 czarny CZ101AE
Sprawdź cenę!
Kingston SSD A400 480GB
Sprawdź cenę!
Accura Tule ACC-M1015
Sprawdź cenę!
Accura Napa ACC-M1204
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura ToledoPro ACC-K1414
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 0.9m
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA 0.5m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura VGA - HDMI
Sprawdź cenę!
Accura USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura Ring ACC5115 black
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 3.0m
Sprawdź cenę!
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Sprawdź cenę!
CA Office Skytop CA-1208
Sprawdź cenę!
HP 650 kolor CZ102AE
Sprawdź cenę!
Accura Premium kat5 5.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Premium 2.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Sprawdź cenę!
Accura Premium miniJack 1.2m
Sprawdź cenę!
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
Accura Vista ACC-K1411
Sprawdź cenę!
HP 301 czarny CH561EE
Sprawdź cenę!
Accura Triple 17W AccuQuick
Sprawdź cenę!
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
Accura Premium VGA
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Light 30W AccuQuick 3.0
Sprawdź cenę!
Accura Premium DVI/D 1.8m
Sprawdź cenę!