Jaka drukarka dla studenta? Najważniejsze cechy i polecane modele


Każdy, kto skończył studia wie, że podstawowym materiałem, z którego uczą się studenci, są wydruki, kserokopie i scany najróżniejszych notatek. Można je uzyskiwać w punktach ksero, ale wygodniejszym rozwiązaniem jest posiadanie własnej drukarki. Drukarka na studia wcale nie musi być dużym wydatkiem. Na rynku znajdziemy mnóstwo modeli w sam raz na studencką kieszeń.

Jaka drukarka dla studenta będzie najlepsza i na jakie parametry trzeba zwrócić uwagę przy wyborze najlepszej drukarki?

Drukarka dla studenta – najważniejsze cechy

Tania drukarka wyposażona w podstawowe funkcje, na dłuższą metę może okazać się niewystarczająca na potrzeby naszych studiów. Choć nie potrzebujemy wysokowydajnych i drogich urządzeń, takich które kupuje się do firm i biur, to warto zwrócić uwagę kilka cech, oferowanych przez urządzenia tylko niewiele droższe od zwykłych drukarek. Są to przede wszystkim:

 • tanie tusze = niskie koszty wydruku,
 • opcja druku dwustronnego,,
 • wielofunkcyjność: funkcja ksero + skaner,
 • łączność bezprzewodowa,
 • drukowanie z urządzeń mobilnych,
 • szybkość drukowania i skanowania.

Popularne drukarki w sklepie Komputronik

Niskie koszty eksploatacji

Czy drukarka laserowa dla studenta może być najlepszym rozwiązaniem? Jeśli nie jesteś studentem kierunków artystycznych lub innych wymagających drukowania wielu stron w kolorze, to tak. Przede wszystkim z uwagi na niski koszt wydruku stron czarno-białych. Warto jednak zwrócić uwagę na drukarki atramentowe z systemem dolewania tuszu, bo niektóre modele oferują koszty wydruku o wiele niższe niż laser. Jeśli musisz drukować w kolorze, rozważ zakup sprzętu wyposażonego w system stałego zasilania w atrament. Wydruki będą najtańsze.

drukarka dla studenta

Opcja druku dwustronnego

Jeśli w czasie sesji nie chcesz zakopać się w stosie jednostronnych wydruków, wybierz urządzenie wyposażone w opcję automatycznego druku dwustronnego. Na Twoim biurku będzie mniej papierów, a zyska na tym też środowisko naturalne.

drukarka dla studenta

W filtrach i specyfikacji w sklepie internetowym znajdź/wybierz cechę druk dwustronny [dupleks]

Łączność bezprzewodowa

Drukowanie bez kabli jest o wiele wygodniejsze. Tania drukarka dla studenta może być wyposażona w łączność bezprzewodową. Wśród ofert producentów jest coraz więcej modeli wyposażonych w WiFi.

drukarka dla studenta

W filtrach i specyfikacji wybierz cechę WiFi i Bluetooth

Łatwa obsługa

Nie każdy jest specjalistą w obsłudze urządzeń IT. Na szczęście drukarki stają się coraz prostsze w obsłudze. Dotyczy to przede wszystkim ich instalacji i konfiguracji. Wybór drukarki z ekranem LCD może znacząco ułatwić korzystanie z drukarki, szczególnie w trybie drukowania bezprzewodowego i z urządzeń mobilnych.

drukarka dla studenta

W filtrach i specyfikacji wybierz cechę Wyświetlacz

Drukowanie z urządzeń mobilnych

Koleżanka przesłała Ci scany notatek na smartfona? Nie trzeba ich przerzucać na komputer stacjonarny, jeśli Twoja drukarka będzie wyposażona w funkcję druku z urządzeń mobilnych. Jest to szybkie, łatwe i wygodne. Funkcje te znajdziesz na przykład pod nazwą: Wi-Fi Direct, HP ePrint, Epson iPrint6,

Szybkość drukowania

Czasami liczy się każda minuta, również ta spędzona przy drukarce. Warto sprawdzić, ile stron druku mono, lub druku w kolorze, jest w stanie wydrukować dane urządzenie. W przypadku standardowych drukarek laserowych za dobry wynik można uznać 20 stron na minutę. Szybkie drukarki laserowe mogą wydrukować do 30 stron/minutę.
Niektóre tanie drukarki atramentowe mogą jednak okazać się jeszcze szybsze.

drukarka dla studenta

Wielofunkcyjność: funkcja ksero + skaner

Drukarka ze skanerem i ksero to dobry wybór, aby w warunkach domowych szybko i tanio skopiować pożyczone notatki z wykładów, lub wybrane strony z książek. Kopiowanie można wykonać nawet bez udziału komputera. W sklepie znajdziesz je w kategorii urządzenia wielofunkcyjne.

Jaka drukarka dla studenta? Ranking TOP 5

W tym rankingu znajdziesz:

 • Canon PIXMA MG2555S: drukarka atramentowa dla studenta
 • Samsung SL-M2026W: drukarka laserowa dla studenta do 300 zł
 • Canon PIXMA MG3650S: kompaktowa drukarka dla studenta
 • Brother DCP-1510E : drukarka laserowa dla studenta do 500 zł
 • Epson EcoTank ITS L3050 Wifi: Drukarka atramentowa z systemem ITS dla studenta

Drukarka atramentowa dla studenta: Canon PIXMA MG2555S

Jeśli interesuje Cię tania drukarka dla studenta, to Canon PIXMAMG2555S będzie dobrym wyborem. Jest to urządzenie wielofunkcyjne, które sprawdza się świetnie w domowych warunkach.  W połączeniu z drukarką atramentową otrzymujesz również skaner i kopiarkę, czyli podstawowy pakiet studencki. Drukuje 8 stron na minutę w czerni oraz 4 strony na minutę w kolorze, rozdzielczość druku to 4800 x 600 dpi. Jej dodatkowym atutem są niewielkie gabaryty, dzięki czemu znajdziesz dla niej miejsce w każdym studenckim mieszkaniu.


Drukarka laserowa dla studenta do 300 zł: HP LaserJet Pro M15A

HP LaserJet Pro M15a to tania drukarka laserowa monochromatyczna dla studenta. Jest niewielka i z łatwością zmieści się nawet na małym biurku. Jednocześnie w swoim podajniku mieści aż 150 kartek A4. Szybkość wydruku to 18 stron na minutę, a pierwsza strona będzie gotowa już po 9 sekundach.

Rozdzielczość druku w czerni to 600×600 dpi, co w zupełności wystarczy do drukowania prac na uczelnię i dużej ilości tekstu. HP LaserJet Pro M15a jest prosta w obsłudze i tania w eksploatacji, więc nie będzie zbytnio obciążać studenckiego budżetu.


Kompaktowa drukarka dla studenta: Canon PIXMA MG3650S

Jeśli ważne są dla Ciebie dobrej jakości kolorowe wydruki, to zwróć uwagę na ten model. Jest to doskonała drukarka atramentowa dla studenta w bardzo rozsądnej cenie. Rozdzielczość druku w kolorze i mono wynosi aż 4800 x 1200 dpi. Możesz zlecać wydruki z urządzeń mobilnych – prosto z twojej galerii zdjęć. Drukarka umożliwia stosowanie powiększonych pojemników z atramentem typu XL, oraz o połowę tańszych zamienników. To oznacza wydajniejsze i tańsze drukowanie. Szczególnie istotne w tej drukarce dla studenta jest funkcja automatycznego drukowania dwustronnego, która generuje oszczędności zarówno czasu jak i pieniędzy.


Drukarka laserowa dla studenta do 500 zł: Brother DCP-1510E

Szybka, monochromatyczna drukarka laserowa,która w ciągu minuty może wydrukować do 20 stron A4. Rozdzielczość druku w czerni to 2400x600dpi. Podajnik do papieru zmieści 150 arkuszy A4. Oprócz funkcji drukowania, Brother DCP-1510E umożliwia także skanowanie i kopiowanie dokumentów.

Co ważne, model ten cechuje niski koszt eksploatacji (sam toner startowy pozwoli na wydrukowanie nawet 1000 stron), niewielkimi rozmiarami i cichą pracą, więc sprawdzi się w każdym studenckim mieszkaniu.


Drukarka atramentowa z systemem ITS dla studenta: Epson EcoTank ITS L3050 Wifi

drukarka dla studentaTa kolorowa drukarka atramentowa nie jest najtańsza w zakupie, ale za to niezwykle tania w użytkowaniu. Jeśli więc zamierzasz intensywnie używać ją przez wiele lat, to zakup ten bardzo się opłaci. Wszystko dzięki systemowi stałego zasilania w atrament (ITS). Drukarka nie potrzebuje kartridży, zamiast tego wykorzystuje butelki z atramentem, którymi uzupełnia się główne zasobniki z tuszem. W efekcie na jednej butelce oryginalnego atramentu kosztującej około 30 zł, można wydrukować do 4000 stron. To daje koszt wydrukowania strony poniżej 1 grosza! Bez wątpienia jest to drukarka tania w eksploatacji. Rozdzielczość druku zarówno w czerni i kolorze to 5760x1440dpi.