Jaka drukarka dla studenta? Najważniejsze cechy i polecane modele

Jaka drukarka dla studenta

Każdy, kto skończył studia wie, że podstawowym materiałem, z którego uczą się studenci, są wydruki, kserokopie i scany najróżniejszych notatek. Można je uzyskiwać w punktach ksero, ale wygodniejszym rozwiązaniem jest posiadanie własnej drukarki. Drukarka na studia wcale nie musi być dużym wydatkiem. Na rynku znajdziemy mnóstwo modeli w sam raz na studencką kieszeń.

Jaka drukarka dla studenta będzie najlepsza i na jakie parametry trzeba zwrócić uwagę przy wyborze najlepszej drukarki?

Ranking drukarek dla studenta

Drukarka dla studenta – najważniejsze cechy

Tania drukarka wyposażona w podstawowe funkcje, na dłuższą metę może okazać się niewystarczająca na potrzeby naszych studiów. Choć nie potrzebujemy wysokowydajnych i drogich urządzeń, takich które kupuje się do firm i biur, to warto zwrócić uwagę kilka cech, oferowanych przez urządzenia tylko niewiele droższe od zwykłych drukarek. Są to przede wszystkim:

Niskie koszty eksploatacji

Czy drukarka laserowa dla studenta może być najlepszym rozwiązaniem? Jeśli nie jesteś studentem kierunków artystycznych lub innych wymagających drukowania wielu stron w kolorze, to tak. Przede wszystkim z uwagi na niski koszt wydruku stron czarno-białych. Warto jednak zwrócić uwagę na drukarki atramentowe z systemem dolewania tuszu, bo niektóre modele oferują koszty wydruku o wiele niższe, niż drukarka laserowa. Jeśli musisz drukować w kolorze, rozważ zakup sprzętu wyposażonego w system stałego zasilania w atrament. Wydruki będą najtańsze.

Drukarka z systemem stałego zasilania w atrament

Drukarki z opcją uzupełniania tuszu – np. HP Ink Tank lub Epson EcoTank, to drukarki bardzo tanie w eksploatacji. Jaka drukarka dla studenta sprawdzi się bowiem lepiej, niż taka której wydruki mogą kosztować poniżej 1 grosza? Dodatkowym plusem drukarki atramentowej dla studenta jest opcja drukowania zdjęć.

drukarka dla studenta

Opcja druku dwustronnego

Jeśli w czasie sesji nie chcesz zakopać się w stosie jednostronnych wydruków, wybierz urządzenie wyposażone w opcję automatycznego druku dwustronnego. Na Twoim biurku będzie mniej papierów, a zyska na tym też środowisko naturalne.

W filtrach i specyfikacji w sklepie internetowym znajdź/wybierz cechę druk dwustronny [dupleks]

Łączność bezprzewodowa

Drukowanie bez kabli jest o wiele wygodniejsze. Tania drukarka dla studenta może być wyposażona w łączność bezprzewodową. Wśród ofert producentów jest coraz więcej modeli wyposażonych w WiFi. Drukarka pracująca jako serwer druku (w domowej sieci Wi-Fi) sprawdzi się dobrze także wtedy, gdy w jednym domu mieszka więcej osób wspólnie korzystających z drukarki.

drukarka dla studenta

W filtrach i specyfikacji wybierz cechę WiFi i Bluetooth

Łatwa obsługa

Nie każdy jest specjalistą w obsłudze urządzeń IT. Na szczęście drukarki stają się coraz prostsze w obsłudze. Dotyczy to przede wszystkim ich instalacji i konfiguracji. Wybór drukarki z ekranem LCD może znacząco ułatwić korzystanie z drukarki, szczególnie w trybie drukowania bezprzewodowego i z urządzeń mobilnych.

Drukowanie z urządzeń mobilnych

Koleżanka przesłała Ci skany notatek na smartfona? Nie trzeba ich przerzucać na komputer stacjonarny, jeśli Twoja drukarka będzie wyposażona w funkcję druku z urządzeń mobilnych. Jest to szybkie, łatwe i wygodne. Funkcje te znajdziesz na przykład pod nazwą: Wi-Fi Direct, HP Smart, Epson iPrint. Nowoczesne drukarki często współpracują także z aplikacjami dostępnymi na Androida i iOS.

Szybkość drukowania

Czasami liczy się każda minuta, również ta spędzona przy drukarce. Warto sprawdzić, ile stron druku mono, lub druku w kolorze, jest w stanie wydrukować dane urządzenie. W przypadku standardowych drukarek laserowych za dobry wynik można uznać 20 stron na minutę. Szybkie drukarki laserowe mogą wydrukować do 30 stron/minutę.

Większość tanich drukarek atramentowych drukuje zaledwie kilka stron na minutę. Jeżeli planujemy sporadyczne wydruki pojedynczych stron, taka wartość będzie wystarczająca. Gdy w planie mamy jednak drukowanie kilkuset stronicowych skryptów, czy kserowanie podręczników – lepiej wybrać drukarkę z opcją szybszego drukowania.

Wielofunkcyjność: funkcja ksero + skaner

Drukarka ze skanerem i ksero to dobry wybór, aby w warunkach domowych szybko i tanio skopiować pożyczone notatki z wykładów, lub wybrane strony z książek. Kopiowanie można wykonać nawet bez udziału komputera. W sklepie znajdziesz je w kategorii urządzenia wielofunkcyjne. Drukarka 3w1 dla studenta może w pełni zastąpić punkt ksero.

Jaka drukarka dla studenta? Ranking TOP 5

W tym rankingu znajdziesz drukarki atramentowe oraz laserowe, które przydadzą się do drukowania dużej ilości stron.
Drukarka atramentowa z systemem uzupełniania tuszu dla studenta: HP Ink Tank 315 / 319

Dobrą alternatywą dla drukarek laserowych w cenie poniżej tysiąca złotych może być model HP Ink Tank 315 ALL in One. Łączy zalety drukarki atramentowej z niskimi kosztami eksploatacji, które są typowe dla drukarki laserowej. Wszystko dzięki możliwości samodzielnego uzupełniania tuszy. To nie tylko znaczny spadek kosztów eksploatacji, ale i rozwiązanie przyjazne dla środowiska. Ta ekonomiczna drukarka dla studenta jest urządzeniem wielofunkcyjnym. Pozwala na drukowanie, skanowanie i wykonywanie kserokopii. Drukarka wielofunkcyjna pozwala na drukowanie w kolorze z niezłą prędkością 16 str./min w rozdzielczości aż 4800x1200dpi. Druk monochromatyczny odbywa się natomiast jeszcze szybciej – 19 stron na minutę, a rozdzielczość to wciąż bardzo wysokie 1200x1200dpi. Za obsługę odpowiada niewielki, ale czytelny wyświetlacz LCD. Urządzenie pozwoli także na drukowanie zdjęć i ma kompaktowe wymiary, szczególnie w porównaniu z dużo większymi drukarkami laserowymi.

Można również wybrać model HP Ink Tank 319, który różni się kolorystyką obudowy (charakterystyczny niebieski panel w górnej jej części).
Dla studentów, którzy potrzebują wielofunkcyjnego urządzenia polecamy model Epson L3251, którzy oprócz drukowania umożliwia także skanowanie i kopiowanie dokumentów. Drukarka wyróżnia się wysoką jakością wydruków oraz niskim kosztem eksploatacji. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu systemu samodzielnego uzupełniania tuszu. Jest on łatwy w obsłudze, więc każdy poradzi sobie z czynnością dolewania tuszu, a warto z tego korzystać, gdyż umożliwia on wyraźne obniżenie ceny pojedynczego wydruku. W zestawie z drukarką otrzymujemy zestaw tuszu wystarczający na przygotowanie do 8100 stron mono i 6500 wydruków kolorowych. Warto też wspomnieć iż urządzenie wyposażone jest w łączność WiFi. Model dostępny jest również w kolorze białym (Epson L3256).Popularne drukarki w sklepie Komputronik

Więcej o drukarkach i tuszach przeczytasz w poradnikach:

Autor
Wojciech Kulik
W nowych technologiach szuka realnego wpływu na ludzkie życie i na nim właśnie się koncentruje. Na co dzień wyznaje zasadę, że prawdopodobieństwo powodzenia zawsze wynosi 50 proc., a to więcej niż potrzeba, by działać.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 (1 głos)

Czytaj więcej