Jaka drukarka dla studenta? Najważniejsze cechy i polecane modele

17.05.2022 | autor: Wojciech Kulik | Przeczytasz w 5 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Każdy, kto skończył studia wie, że podstawowym materiałem, z którego uczą się studenci, są wydruki, kserokopie i scany najróżniejszych notatek. Można je uzyskiwać w punktach ksero, ale wygodniejszym rozwiązaniem jest posiadanie własnej drukarki. Drukarka na studia wcale nie musi być dużym wydatkiem. Na rynku znajdziemy mnóstwo modeli w sam raz na studencką kieszeń.

Jaka drukarka dla studenta będzie najlepsza i na jakie parametry trzeba zwrócić uwagę przy wyborze najlepszej drukarki?

Drukarka dla studenta – najważniejsze cechy

Tania drukarka wyposażona w podstawowe funkcje, na dłuższą metę może okazać się niewystarczająca na potrzeby naszych studiów. Choć nie potrzebujemy wysokowydajnych i drogich urządzeń, takich które kupuje się do firm i biur, to warto zwrócić uwagę kilka cech, oferowanych przez urządzenia tylko niewiele droższe od zwykłych drukarek. Są to przede wszystkim:

Niskie koszty eksploatacji

Czy drukarka laserowa dla studenta może być najlepszym rozwiązaniem? Jeśli nie jesteś studentem kierunków artystycznych lub innych wymagających drukowania wielu stron w kolorze, to tak. Przede wszystkim z uwagi na niski koszt wydruku stron czarno-białych. Warto jednak zwrócić uwagę na drukarki atramentowe z systemem dolewania tuszu, bo niektóre modele oferują koszty wydruku o wiele niższe, niż drukarka laserowa. Jeśli musisz drukować w kolorze, rozważ zakup sprzętu wyposażonego w system stałego zasilania w atrament. Wydruki będą najtańsze.

Drukarka z systemem stałego zasilania w atrament

Drukarki z opcją uzupełniania tuszu – np. HP Ink Tank lub Epson EcoTank, to drukarki bardzo tanie w eksploatacji. Jaka drukarka dla studenta sprawdzi się bowiem lepiej, niż taka której wydruki mogą kosztować poniżej 1 grosza? Dodatkowym plusem drukarki atramentowej dla studenta jest opcja drukowania zdjęć.

drukarka dla studenta

Opcja druku dwustronnego

Jeśli w czasie sesji nie chcesz zakopać się w stosie jednostronnych wydruków, wybierz urządzenie wyposażone w opcję automatycznego druku dwustronnego. Na Twoim biurku będzie mniej papierów, a zyska na tym też środowisko naturalne.

W filtrach i specyfikacji w sklepie internetowym znajdź/wybierz cechę druk dwustronny [dupleks]

Łączność bezprzewodowa

Drukowanie bez kabli jest o wiele wygodniejsze. Tania drukarka dla studenta może być wyposażona w łączność bezprzewodową. Wśród ofert producentów jest coraz więcej modeli wyposażonych w WiFi. Drukarka pracująca jako serwer druku (w domowej sieci Wi-Fi) sprawdzi się dobrze także wtedy, gdy w jednym domu mieszka więcej osób wspólnie korzystających z drukarki.

drukarka dla studenta

W filtrach i specyfikacji wybierz cechę WiFi i Bluetooth

Łatwa obsługa

Nie każdy jest specjalistą w obsłudze urządzeń IT. Na szczęście drukarki stają się coraz prostsze w obsłudze. Dotyczy to przede wszystkim ich instalacji i konfiguracji. Wybór drukarki z ekranem LCD może znacząco ułatwić korzystanie z drukarki, szczególnie w trybie drukowania bezprzewodowego i z urządzeń mobilnych.

Drukowanie z urządzeń mobilnych

Koleżanka przesłała Ci skany notatek na smartfona? Nie trzeba ich przerzucać na komputer stacjonarny, jeśli Twoja drukarka będzie wyposażona w funkcję druku z urządzeń mobilnych. Jest to szybkie, łatwe i wygodne. Funkcje te znajdziesz na przykład pod nazwą: Wi-Fi Direct, HP Smart, Epson iPrint. Nowoczesne drukarki często współpracują także z aplikacjami dostępnymi na Androida i iOS.

Szybkość drukowania

Czasami liczy się każda minuta, również ta spędzona przy drukarce. Warto sprawdzić, ile stron druku mono, lub druku w kolorze, jest w stanie wydrukować dane urządzenie. W przypadku standardowych drukarek laserowych za dobry wynik można uznać 20 stron na minutę. Szybkie drukarki laserowe mogą wydrukować do 30 stron/minutę.

Większość tanich drukarek atramentowych drukuje zaledwie kilka stron na minutę. Jeżeli planujemy sporadyczne wydruki pojedynczych stron, taka wartość będzie wystarczająca. Gdy w planie mamy jednak drukowanie kilkuset stronicowych skryptów, czy kserowanie podręczników – lepiej wybrać drukarkę z opcją szybszego drukowania.

 

Wielofunkcyjność: funkcja ksero + skaner

Drukarka ze skanerem i ksero to dobry wybór, aby w warunkach domowych szybko i tanio skopiować pożyczone notatki z wykładów, lub wybrane strony z książek. Kopiowanie można wykonać nawet bez udziału komputera. W sklepie znajdziesz je w kategorii urządzenia wielofunkcyjne. Drukarka 3w1 dla studenta może w pełni zastąpić punkt ksero.

Jaka drukarka dla studenta? Ranking TOP 5

W tym rankingu znajdziesz:
Drukarka atramentowa z systemem uzupełniania tuszu dla studenta: HP Ink Tank 315 / 319

Dobrą alternatywą dla drukarek laserowych w cenie poniżej tysiąca złotych może być model HP Ink Tank 315 ALL in One. Łączy zalety drukarki atramentowej z niskimi kosztami eksploatacji, które są typowe dla drukarki laserowej. Wszystko dzięki możliwości samodzielnego uzupełniania tuszy. To nie tylko znaczny spadek kosztów eksploatacji, ale i rozwiązanie przyjazne dla środowiska. Ta ekonomiczna drukarka dla studenta jest urządzeniem wielofunkcyjnym. Pozwala na drukowanie, skanowanie i wykonywanie kserokopii. Drukarka wielofunkcyjna pozwala na drukowanie w kolorze z niezłą prędkością 16 str./min w rozdzielczości aż 4800x1200dpi. Druk monochromatyczny odbywa się natomiast jeszcze szybciej – 19 stron na minutę, a rozdzielczość to wciąż bardzo wysokie 1200x1200dpi. Za obsługę odpowiada niewielki, ale czytelny wyświetlacz LCD. Urządzenie pozwoli także na drukowanie zdjęć i ma kompaktowe wymiary, szczególnie w porównaniu z dużo większymi drukarkami laserowymi.

Można również wybrać model HP Ink Tank 319, który różni się kolorystyką obudowy (charakterystyczny niebieski panel w górnej jej części).
Popularne drukarki w sklepie Komputronik

Więcej o drukarkach i tuszach przeczytasz w poradnikach:

Autor
Wojciech Kulik
W nowych technologiach szuka realnego wpływu na ludzkie życie i na nim właśnie się koncentruje. Na co dzień wyznaje zasadę, że prawdopodobieństwo powodzenia zawsze wynosi 50 proc., a to więcej niż potrzeba, by działać.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP Neverstop Laser 1200w Mono USB AirPrint™ WiFi
Cena od 1 199,00zł
HP Ink Tank 315 Kolor Atrament USB
Cena od 599,00zł
HP 652 kolor F6V24AE
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 1.8m
Cena od 29,90zł
Accura micro USB 1.5m czarny
Sprawdź cenę!
HP 652 czarny F6V25AE
Sprawdź cenę!
HP 650 czarny CZ101AE
Sprawdź cenę!
Kingston SSD A400 480GB
Cena od 199,90zł
Accura Tule ACC-M1015
Sprawdź cenę!
Accura Napa ACC-M1204
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura ToledoPro ACC-K1414
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 0.9m
Cena od 19,90zł
Accura Premium SATA 0.5m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura VGA - HDMI
Sprawdź cenę!
Accura USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura Ring ACC5115 black
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 3.0m
Cena od 39,90zł
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Sprawdź cenę!
CA Office Skytop CA-1208
Sprawdź cenę!
HP 650 kolor CZ102AE
Sprawdź cenę!
Accura Premium kat5 5.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Premium 2.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Sprawdź cenę!
Accura Premium miniJack 1.2m
Sprawdź cenę!
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
Accura Vista ACC-K1411
Sprawdź cenę!
HP 301 czarny CH561EE
Sprawdź cenę!
Accura Triple 17W AccuQuick
Sprawdź cenę!
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
Accura Premium VGA
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Light 30W AccuQuick 3.0
Sprawdź cenę!
Accura Premium DVI/D 1.8m
Cena od 34,90zł