Jaka drukarka atramentowa? Jak wybrać?

19.05.2020 | autor: Mateusz Tomczak | Przeczytasz w 5 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Jaka drukarka będzie trafionym wyborem? Jeszcze kilka lat temu wydawało się, że drukarki atramentowe będą zastępowane przez coraz bardziej zaawansowane drukarki laserowe. Tak się jednak nie stało.

Głównym tego powodem jest niski koszt zakupu takiej drukarki oraz jej późniejszej eksploatacji. Z tego powodu wciąż są często wybierane jako drukarki do domu lub małego biura.

Aby ułatwić wybór najlepszego modelu, zebraliśmy najważniejsze cechy, funkcje i parametry drukarek atramentowych. Przedstawiamy również najczęściej kupowane drukarki w naszym sklepie.

W tym poradniku znajdziesz:

 • Rodzaje drukarek
 • Jak działa drukarka atramentowa?
 • Rozdzielczość drukarki
 • Głowica w drukarce czy w kartridżu?
 • Jaka szybkość druku jest najlepsza?
 • Koszty eksploatacji drukarki atramentowej
 • Jaka drukarka atramentowa do domu?
 • Jaka drukarka atramentowa do pracy?

Rodzaje drukarek

Zanim przejdziemy do omówienia cech drukarki atramentowej, omówmy krótko najpopularniejsze rodzaje drukarek dostępnych na sklepowych półkach.

 • Drukarki laserowe – to znane nam wszystkim urządzenie, które pochwalić się może przede wszystkim błyskawicznym czasem wydruku. Mechanika wydruku jest w przypadku tych urządzeń dość skomplikowana. Laser oddziałuje na bęben światłoczuły znajdujący się wewnątrz obudowy tonera. W ten sposób tworzy się coś w rodzaju niewidocznej matrycy obrazu. W wyniku tego obraz wydruku nanoszony jest jednorazowo na całą szerokość kartki i następuje jej wydruk. Więcej o drukarkach laserowych dowiesz się z poradnika: Wybieramy drukarkę laserową do domu i biura
 • Drukarki atramentowe – w przypadku drukarki atramentowej wydruk tworzony jest linia po linii poprzez natryskiwanie na papier bardzo małych kropli atramentu. Wydzielane są one z dysz w głowicy drukującej, która tworzy kolejne linie obrazu.
 • Drukarki żelowe – ciekawą, choć mało popularną odmianą atramentówek są drukarki żelowe. Mechanika druku jest podobna, ale zamiast atramentu wykorzystywany jest żel pigmentowy. Dzięki jego zastosowaniu uzyskuje się doskonałą jakość kolorów. Co ważne wydruki są też bardziej odporne na działanie wilgoci.
 • Drukarki sublimacyjne – z kolei drukarki sublimacyjne wymagają użycia papieru odpornego na wysoką temperaturę i specjalnej folii zabezpieczającej wydruk. Pod wpływem wysokiej temperatury wytwarzanej przez głowicę, barwniki zawarte w folii są nanoszone na papier.
 • Drukarki igłowe – warto też wspomnieć o drukarkach igłowych. W ich przypadku małe igły uderzają w taśmę z barwnikiem. W ten sposób na papierze powstają maleńkie ślady. Z tysięcy takich śladów powstaje wydruk.

Najpopularniejsze drukarki atramentowe w Komputronik.pl

Jak działa drukarka atramentowa?

Większość drukarek atramentowych dostępnych w sklepach bazuje na systemie CMYK, czyli czterech barwach atramentu – czarnym, purpurowym, żółtym i niebieskim. Taka paleta umożliwia wydruk pełnokolorowej strony. Z połączenia mnóstwa mikroskopijnych kropel powstają obrazy.

By krople nie układały się chaotycznie na wydruku, sterownik drukarki analizuje dokument przed wydrukiem i zmienia go w pojedyncze punkty uporządkowane w rastrze. Precyzja rastra, a więc i dokładność wydruku, zależy od rozdzielczości drukarki.

drukarka atramentowa

Rozdzielczość drukarki

Rozdzielczość drukarki określana jest za pomocą parametru DPI. Określa on, ile punktów na powierzchnię jednego cala może nanieść drukarka. Im jest ich więcej, tym obraz jest wyraźniejszy. Drukarka atramentowa do domu powinna cechować się wysoką rozdzielczością, jeśli często będziemy drukować na niej zdjęcia.

O ile do drukowania tekstu bez problemu wystarczy nam rozdzielczość 1200×600, o tyle do wydruku wysokiej jakości zdjęć powinno to być co najmniej 4800×1200 dpi.

Pamiętajmy, że im większa rozdzielczość, tym więcej barw na wydruku oraz płynniejsze przejścia pomiędzy kolorami.

Głowica w drukarce czy w kartridżu?

Mało kto zdaje sobie sprawę, że niektóre modele drukarek atramentowych w ogóle nie są wyposażone w głowicę. Jak to możliwe? Po prostu głowica umieszczona jest w wymienialnym kartridżu, który musimy raz na jakiś czas kupić. Drukarka z kartridżami wyposażonymi w głowicę, choć droższa w eksploatacji, ma swoje zalety.

Drukarka z głowicą

Trzeba bowiem wiedzieć, że w przypadku atramentówek sporym problemem jest wysychanie tuszu na głowicy. W przypadku urządzeń wyposażonych w głowicę, po zakończeniu drukowania wraca ona na miejsce zwane pozycją parkowania. Pozwala to na uszczelnienie dyszy osłoną, która chroni tusz.

Element czyszczący usuwa przy okazji pozostałości atramentu. Takie zabezpieczenie często jest jednak niewystarczające. Wtedy musimy samodzielnie udrażniać i czyścić dysze.

Drukarka z kartridżami

Jednak gdy głowica jest częścią kartridża, problem zasychania atramentu jest mało istotny, ponieważ jeśli nawet się tak stanie, wystarczy po prostu wymienić kartridż. Oczywiście jeśli drukujemy bardzo często i nie obawiamy się zjawiska zasychania atramentu, to drukarka z własną głowicą jest rozwiązaniem tańszym pod względem kosztów eksploatacji.

drukarka atramentowa

Jaka szybkość druku jest najlepsza?

Do zastosowań domowych szybkość druku nie jest kwestią najważniejszą. Jednak drukarka atramentowa do biura powinna odznacza się wysoką szybkością.

Drukarka atramentowa ze średniej półki cenowej wydrukuje nam w ciągu minuty około 12 stron czarno-białych i około 6 w kolorze.

Jednak jeśli dobrze poszukamy, to okaże się, że od tej reguły są wyjątki.

Płacąc nieco więcej za urządzenie, otrzymujemy już szybkość druku na poziomie nawet 45 stron czarno-białych i 45 stron w kolorze.

Oczywiście te parametry określone są dla wydruku jednostronnego. W przypadku wydruków dwustronnych czas wydruku zawsze ulega wydłużeniu.

Koszty eksploatacji drukarki atramentowej

Decydując, jaka drukarka atramentowa sprawdzi się najlepiej, z pewnością interesować będą nas koszty jej eksploatacji. Niestety, ten parametr bardzo rzadko pojawia się w specyfikacji urządzenia. Producenci nie chcą ich podawać, bo trudno je uśrednić. Wszystko zależy przecież od rodzaju wydruków, ilości użytych kolorów i tempa eksploatacji drukarki.

Możemy przyjąć, że im tańszą drukarkę atramentową kupimy, tym wyższe będą koszty jej eksploatacji.

Szacowanie kosztów zacznijmy od sprawdzenia, gdzie w konkretnym modelu drukarki przechowywany jest atrament. Mowa w szczególności o kolorowych tuszach. Zdarza się bowiem, że w drukarce mamy tylko dwa kartridże – w pierwszym znajduje się tusz czarny, a w drugim tusze w trzech kolorach.

To drugie rozwiązanie generuje oczywiście wyższe koszty eksploatacji – gdy bowiem skończy się tylko jeden z kolorów, nasz kartridż jest w całości do wymiany. Dodatkowo musimy też pamiętać, że jeśli w danym modelu drukarki głowica znajduje się w kartridżu, to koszty eksploatacji również będą wyższe.

drukarka atramentowa

Drukarka atramentowa z systemem CISS – sposób na tanie drukowanie

Jeśli chodzi o oszczędności na kosztach eksploatacji, to warto zastanowić się nad kupnem atramentówki z systemem CISS. Jest to system stałego zasilania atramentem. Specjalny kartridż jest połączony za pomocą silikonowych rurek z dużym, zewnętrznym pojemnikiem, w którym znajduje się atrament.

Cała instalacja jest hermetycznie zamknięta i posiada własny system stabilizacji ciśnienia. System pozwala na uzupełnianie tuszu bez konieczności przerywania drukowania. Oszczędności wynikają z faktu, że zamiast kartridżów, kupujemy jedynie tusz w butelkach.

Jaka drukarka atramentowa do domu?

Drukarka atramentowa do domu powinna cechować się przede wszystkim niską ceną oraz wygodą użytkowania.

Zazwyczaj w domu nie będziemy drukować aż tak często, więc nie musimy koniecznie wybierać drukarki o najlepszej wydajności i najniższym koszcie wydruku jednej strony.

O wiele ważniejsze jest, aby drukarka działała niezawodnie, nie zajmowała dużo miejsca, a jej obsługa była prosta i intuicyjna. Z pewnością przyda się funkcja łączności bezprzewodowej. Dzięki niej drukarka nie musi być połączona kablem z komputerem czy laptopem.

Łączność bezprzewodowa pozwoli także na drukowania bezpośrednio ze smartfona czy tabletu.

Drukarki atramentowe z WiFi

Jaka drukarka atramentowa do pracy?

Jaka drukarka atramentowa będzie najlepsza do biura? Drukarka atramentowa do pracy to przede wszystkim wysoka szybkość wydruku i niskie koszty eksploatacji. Za zadowalającą szybkość wydruku w przypadku drukarek atramentowych do zastosowań firmowych możemy uznać 15 stron czarno-białych i 10 stron kolorowych w ciągu jednej minuty.

Bardzo przydatna jest również funkcja automatycznego druku dwustronnego.

Drukarki atramentowe z dupleksem

Drukarka atramentowa ze skanerem

Na koniec warto jeszcze sprawdzić, czy kupowana przez nas drukarka posiada zintegrowany skaner. Takie urządzenie jest niezwykle przydatne dla modeli kupowanych do biura.

Drukarki atramentowe do 500 zł

Drukarki atramentowe do 1000 zł


Może Cię zainteresować:

Autor
Mateusz Tomczak
Niespotykanie spokojny człowiek. Redaktor od kilku lat zgłębiający branżę technologiczną. Z uwagą śledzi każdą nowinkę wkraczającą na rynek i nie zawsze zgadza się z wizjami producentów. Kibic sportowy, lubi czarny humor, zawsze stawia sobie jasne cele.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP 652 kolor F6V24AE
Cena od 49,90zł
Accura HDMI 1.8m
Cena od 29,90zł
Accura micro USB 1.5m czarny
Cena od 19,90zł
HP 652 czarny F6V25AE
Cena od 57,90zł
HP 650 czarny CZ101AE
Cena od 59,90zł
Kingston SSD A400 480GB
Cena od 219,00zł
Accura Tule ACC-M1015
Cena od 49,90zł
Accura Napa ACC-M1204
Cena od 29,90zł
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Cena od 24,90zł
Accura ToledoPro ACC-K1414
Cena od 39,90zł
Accura HDMI 0.9m
Cena od 19,90zł
Accura Premium SATA 0.5m
Cena od 19,90zł
Accura micro USB 1.8m czarny
Cena od 5,90zł
Accura VGA - HDMI
Cena od 49,90zł
Accura USB-C czarny
Cena od 1,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 14,90zł
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Cena od 19,90zł
Accura Ring ACC5115 black
Cena od 9,90zł
Accura HDMI 3.0m
Cena od 39,90zł
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Cena od 23,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 29,90zł
CA Office Arcata CA-1007
Cena od 59,90zł
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Cena od 24,90zł
HP 650 kolor CZ102AE
Cena od 52,90zł
Accura Premium 5.0m szary
Cena od 19,90zł
Accura Premium 2.0m szary
Cena od 15,90zł
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Cena od 59,90zł
Accura Premium miniJack 1.2m
Cena od 16,90zł
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 26,90zł
Accura Vista ACC-K1411
Cena od 29,90zł
HP 301 czarny CH561EE
Cena od 76,90zł
Accura Triple 17W AccuQuick
Cena od 39,90zł
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 58,90zł
Accura Premium VGA
Cena od 19,90zł
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Cena od 29,90zł
Accura Light 30W Quick Charge 3.0
Cena od 39,90zł
Accura Premium DVI/D 1.8m
Cena od 34,90zł
Accura Premium DisplayPort 1.8m
Cena od 79,90zł
Papier HP Home & Office
Cena od 16,90zł