• Druk atramentowy w domu i biurze

    Poradnik zakupowy

Najlepsza drukarka atramentowa do domu i biura – jak wybrać?

Trudno wyobrazić sobie we współczesnym świecie pracę bez drukarki. Od lat jest ona stałym elementem wyposażenia firm i coraz częściej domów. Koszt tych urządzeń jest stosunkowo niewielki, a możliwość błyskawicznego wydrukowania sobie zdjęcia, czy dokumentu jest nieoceniona.

O tym jak wybrać drukarkę jeśli dopiero spotkałeś się z tym tematem dowiesz się z artykułu Jak wybrać drukarkę? Poradnik zakupowy. Poniżej podział drukarek rozróżnianych ze względu na sposób druku, które występują w naszym sklepie. Wśród dostępnych na rynku drukarek do użytku domowego i biurowego zaliczyć można drukarki żelowe, atramentowe, laserowe, sublimacyjne, drukarki 3D oraz urządzenia wielofunkcyjne.

drukarki

W przypadku zdjęć, czy grafik doskonale sprawdzają się drukarki atramentowe. Stanowią ona nadal dużą część rynku drukarek i mają wielu zwolenników, którzy doceniają ich zalety. Jak wybrać drukarkę atramentową do domu i małego biura?

  • Jak działa drukarka atramentowa?
  • Rozdzielczość – parametr szczególnie ważny
  • Głowica w drukarce, czy kartridżu?
  • Szybkość druki, czyli kiedy jest ważna
  • Koszty eksploatacji drukarki atramentowej
  • Na jakie dodatkowe cechy drukarek zwrócić uwagę?

Jak działa drukarka atramentowa?

Na początek warto dowiedzieć się, jak właściwie działa drukarka atramentowa. Wydruk uzyskiwany jest poprzez natryskiwanie na papier lub inny nośnik niewielkich kropli atramentu. Natryskiwane są one z dysz w głowicy drukującej, która przesuwając się w poziomie, tworzy kolejne linie obrazu.

Większość drukarek atramentowych wykorzystuje system CMYK, czyli 4 barwy atramentu – czarny, purpurowy, żółty i niebieski.

CMYK

Taka kompozycja umożliwia wydruk pełnokolorowej strony. Z połączenia wielu mikroskopijnych kropel powstają obrazy. Aby krople nie lądowały chaotycznie na papierze, sterownik drukarki analizuje drukowany dokument i zmienia go w pojedyncze punkty uporządkowane w rastrze. Precyzja rastra, a więc i dokładność wydruku, zależy od rozdzielczości drukarki.

Rozdzielczość – parametr szczególnie ważny dla wydruku zdjęć

Rozdzielczość druku to jeden z najważniejszych parametrów drukarki atramentowej, która mierzona jest wskaźnikiem dpi (z angielskiego dot per inch, czyli liczba punktów na jeden cal). Wskaźnik ten określa, ile punktów na powierzchnię jednego cala może nanieść drukarka. Najprościej mówiąc – im więcej, tym wydruk jest ostrzejszy, a więc wyraźniejszy.

W przypadku drukarek atramentowych jest to szczególnie ważne. Dzieje się tak dlatego, że wiele osób decyduje się na ich zakup głównie ze względu na wysoką jakość kolorowych wydruków. Dotyczy to zarówno drukarki atramentowej do domu, jak również urządzeń do zastosowań biurowych.

Na tym polu drukarki atramentowe wypadają zdecydowanie lepiej niż drukarki laserowe. Trzeba bowiem pamiętać, że o ile do drukowania tekstu bez problemu wystarczy nam rozdzielczość 600×600, o tyle do wydruku wysokiej jakości zdjęć, taka wartość może się okazać zdecydowanie niewystarczająca.

Ponieważ im większa rozdzielczość, tym więcej barw na wydruku oraz płynniejsze przejścia pomiędzy kolorami. Nowoczesne drukarki atramentowe osiągają rozdzielczość kolorowych wydruków na poziomie 4800×1200 dpi w przypadku tańszych modeli lub nawet 5760 x 1440 dpi w przypadku modeli z wyższej półki.

Przykładem drukarki oferującej doskonałą rozdzielczość druku w rozsądnej cenie jest Brother DCP-T700W.

Głowica w drukarce, czy w kartridżu?

Kolejną, bardzo istotną kwestią, którą należy wziąć pod uwagę, kupując drukarkę atramentową, jest umiejscowienie głowicy.
Głowica drukarki to część urządzenia, która jest odpowiedzialna za nakładanie tuszu na papier. W drukarce monochromatycznej znajduje się najczęściej jedna dysza przeznaczona dla czarnego koloru. W drukarkach kolorowych dysz jest kilka. Zwykle głowice są zintegrowane z drukarką, ale często też zdarza się, że jest ona umieszczana w wymienialnym kartridżu. Takie rozwiązanie ma swoje zalety, ale też i wady.

drukark aatramentowa

W przypadku drukarek atramentowych dużym problemem jest zjawisko wysychania tuszu na głowicy. W drukarkach atramentowych mających zintegrowaną głowicę, po zakończeniu drukowania wraca ona do miejsca zwanego pozycją parkowania. Pozwala to na uszczelnienie dyszy specjalną osłoną, która chroni tusz i niweluje wpływ czynników zewnętrznych. Element czyszczący usuwa też pozostałości atramentu.

Takie zabezpieczenie może się jednak okazać niewystarczające, szczególnie w przypadku, gdy drukujemy rzadko i atrament ma dużo czasu na wyschnięcie. Wtedy konieczne staje się udrażnianie i czyszczenie dysz, co rodzi nam dodatkowe koszty. Jeśli głowica jest częścią kartridża, problem zasychania na niej atramentu przestanie być tak dotkliwy.

Jeśli głowica nie nadaje się do użytku, nie musimy rozkładać naszej drukarki na części – wystarczy wymienić kartridż na nowy. To rozwiązanie jednak oprócz oczywistej korzyści ma też wadę. Kartridże ze zintegrowaną głowicą są drogie. A wymieniać je musimy za każdym razem, gdy skończy nam się tusz.

Jakie jest więc rozwiązanie tego problemu? Wszystko zależy od tego, jak często drukujemy:

  • jeśli rzadko, to ryzyko zaschnięcia atramentu jest duże – wtedy warto kupić drukarkę, w której głowica jest częścią kartridż,
  • jeśli drukujemy często, to ryzyko zaschnięcia atramentu jest małe – bardziej nam więc opłaca się kupno drukarki, w której głowica stanowi część urządzenia.

Szybkość druku – ważna w zastosowaniach biurowych

Kolejna kwestia, którą trzeba przemyśleć, jest szybkość druku. Drukarka ze średniej półki cenowej wydrukuje nam w ciągu minuty około 10 stron czarno-białych i około 6 w kolorze. Jednak jeśli dobrze poszukamy, to okaże się, że od tej reguły są wyjątki. Płacąc nieco więcej za urządzenie, otrzymujemy już szybkość druku na poziomie około 30 stron czarno-białych i 15 stron w kolorze.
Taką drukarką jest model Epson L386 Wi-Fi.

Epson L655

Zdjęcie: Epson

Pamiętajmy też, że kolorowy wydruk z drukarki atramentowej jest najczęściej lepszej jakości niż z drukarki laserowej. Oczywiście te parametry określone są dla wydruku jednostronnego. W przypadku wydruków dwustronnych czas wydruku zawsze ulega wydłużeniu.

Koszty eksploatacji

W przypadku kosztów eksploatacji drukarki atramentowej obowiązuje zasada, że im tańszą drukarkę atramentową kupimy, tym wyższe będą koszty jej eksploatacji. W wyjątkowych przypadkach może dość nawet do tak absurdalnej sytuacji, w której koszt kompletu kartridżów będzie wyższy niż koszt nowej drukarki.

W oficjalnych parametrach drukarek atramentowych rzadko można znaleźć dane szacujące koszt wydruku jednej strony. Trudno się dziwić – zależy to przede wszystkim od rozmiaru zadruku i użytych kolorów.

Szacowanie kosztów zacznijmy od sprawdzenia, gdzie w konkretnym modelu drukarki przechowywany jest atrament

Mowa to w szczególności o kolorowych tuszach. Zdarza się bowiem, że w drukarce mamy tylko dwa kartridże – w pierwszym znajduje się tusz czarny, a w drugim tusze w trzech kolorach. To drugie rozwiązanie generuje oczywiście wyższe koszty eksploatacji – gdy bowiem skończy się tylko jeden z kolorów, nasz kartridż jest w całości do wymiany.

Drukarka atramentowa do biura powinna mieć system CISS

Na szczęście w ostatnich latach producenci drukarek atramentowych, świadomi wysokich kosztów eksploatacji tych urządzeń, postanowili ten problem wreszcie rozwiązać.

Na rynku zaczęły pojawiać się modele z innowacyjnym system CISS (od ang. Continuous Ink Supply System). System stałego zasilania atramentem to po prostu urządzenie, które umożliwia stały dopływ atramentu do kartridża. Specjalny kartridż jest połączony za pomocą silikonowych rurek z dużym, zewnętrznym pojemnikiem, w którym znajduje się atrament.

Cała instalacja jest hermetycznie zamknięta i posiada własny system stabilizacji ciśnienia. Niezależnie więc ile tuszu znajduje się w zewnętrznym zbiorniku, jest on podawany zawsze pod tym samym ciśnieniem. System ten pozwala też na uzupełnianie tuszu bez konieczności przerywania drukowania. Oszczędność takiej instalacji wynika głównie z braku konieczności kupowania za każdym razem całych kartridżów. Wystarczy, że kupimy jedynie sam tusz w butelkach.

Zdjęcie: HP

Dzięki zastosowaniu systemu stałego zasilania atramentem koszt wydruku jednej kartki spada wielokrotnie, co umożliwia tanie drukowanie. System ten wydłuża również żywotność drukarki ze względu na brak konieczności wymiany wkładów i częstego czyszczenia głowicy.
Drukarką wyposażoną w taki system jest między innymi Epson L655.

Na koniec warto jeszcze sprawdzić, czy kupowana przez nas drukarka posiada zintegrowany skaner. Takie urządzenie jest niezwykle przydatne zarówno w przypadku drukarek atramentowych do domu, jak i modeli do biura.
Przykładem drukarki atramentowej w rozsądnej cenie posiadającej funkcję skanera jest na przykład HP DeskJet 4675 Ink Advantage.

Drukarki atramentowe, które polecamy w naszym sklepie:

HP DeskJet 4675 Ink Advantage HP DeskJet 3635 Ink Advantage Epson L386 Wifi HP DeskJet 3775 Ink Advantage Wireless
HP DeskJet 4675 Ink Advantage HP DeskJet 3635 Ink Advantage Epson L386 Wifi DRDJ3775-1
Epson L655 Brother DCP-T500W Epson L565 Brother DCP-T700W
Epson L655 Brother DCP-T500W Epson L565 Brother DCP-T700W
Najlepsza drukarka atramentowa do domu i biura – jak wybrać?
5 (100%) 1 głosów