Przelewowe metody parzenia kawy – drip czy ekspres przelewowy?

Przelewowe metody parzenia kawy

Choć ciśnieniowe ekspresy do kawy wydają się być urządzeniami wszechobecnymi, to jednym z najpopularniejszych sposobów na zaparzenie kawy wciąż są metody przelewowe. Napar wydobyty w ten sposób ma nieporównywalnie charakterystyczny smak i aromat. Przelewowe metody parzenia kawy są doceniane przez wielu kawoszy głównie ze względu na specyfikę przyrządzania napoju, jak i ze względu na aromaty, jakie pozwala uzyskać drip czy ekspres przelewowy.

Przelewowe metody parzenia kawy – co warto o nich wiedzieć? Jak przygotować pyszną kawę bez tradycyjnego ekspresu ciśnieniowego? Co wybrać – drip czy ekspres przelewowy?

Spis treści:

Polecane ekspresy przelewowe

Drip – dla kogo sprawdzi się to akcesorium?

Kawa filtrowana może powstawać na wiele sposobów, przy czym jedną z ciekawszych opcji jest kawa z dripa/drippera. Dla osób preferujących przelewowe metody parzenia kawy, niewielki i funkcjonalny dripper stanie się cennym sojusznikiem. Dlaczego? Bo kawa z dripa to przyjemny rytuał parzenia oraz zachwycające efekty. A ponieważ urządzenie to zadziwia niewielkimi rozmiarami, korzystać można z niego zarówno w domu, jak i na wyjazdach.

Drip

Jak parzyć kawę w dripperze?

Drip może być wykonany z różnych materiałów – szkło, metal, ceramika, plastik. Do przygotowania kawy w dripie potrzebujemy czajnika z gorącą wodą, odpowiednio zmielonej kawy (kawa parzona w dripperze powinna być średnio zmielona) oraz papierowego filtra, z którego gotowy napar trafi do naczynia. Parząc kawę w dripie należy:

  • Nałożyć papierowy filtr na dripa, a następnie przelać go gorącą wodą – aby pozbyć się w ten sposób papierowego posmaku, mogącego negatywnie wpłynąć na ostateczny efekt
  • Wsypać do filtra odpowiednią ilość zmielonej kawy – w przypadku dripa przyjęte jest 6 gramów kawy na 100 ml wody
  • Etapami zalewać kawę gorącą wodą – przy czym unikać należy wrzątku – woda powinna mieć temperaturę około 82-92˚C

Parzenie kawy w dripie powinno trwać około 2,5 min.

Zalewanie kawy etapami – jakie ma znaczenie?

Dla parzenia kawy w dripie niezwykle ważny jest sposób zalewania. Na początku należy zalać zmieloną kawę około 50 gramami wody i odczekać 30 sekund, a następnie kolistymi ruchami dolać pozostałą wodę. Dla ułatwienia, przed rozpoczęciem zalewania, drip możemy ustawić na wadzę, by łatwiej kontrolować ilość nalanej wody.

 

Dla kogo ekspres przelewowy?

Kto chce cieszyć się wybornym smakiem kawy parzonej metodą przelewową, a nie ma cierpliwości do zabawy z dripem, ten może postawić na ekspresy przelewowe. Urządzenia te świetnie sprawdzają się w tych domach, w których po czarną kawę sięga się dość często.

Zalety ekspresów przelewowych:

  • Niska cena
  • Proste zasady działania
  • Długi czas utrzymywania wysokiej temperatury
  • Możliwość przygotowania większych ilości kawy jednocześnie

Wady ekspresów przelewowych:

  • Konieczność wymiany filtra po każdym parzeniu kawy, choć nie brak już urządzeń wyposażonych w filtry wielokrotnego użytku
  • Konieczność dokładnego czyszczenia ekspresu po kilkudziesięciu parzeniach
  • Brak możliwości regulowania mocy naparu w większości modeli tego typu ekspresów
  • Dość długi czas przygotowywania wywaru

Ekspres przelewowy

Jak zaparzyć kawę w ekspresie przelewowym?

Parzenie kawy w ekspresie przelewowym jest znacznie łatwiejsze niż przyrządzanie tego napoju w dripperze, choć i tu trzeba pamiętać o kilku prostych zasadach. Podstawa to świeża woda oraz ziarna, zmielone w odpowiedni sposób.

O tym, jaka grubość kawy będzie w danym przypadku najlepsza, decyduje kilka czynników, m.in. rodzaj filtra oraz zalecenia producenta ekspresu przelewowego. Gdy mamy przygotowaną i wodę, i kawę, można zacząć parzenie. W jaki sposób przebiega ów proces?

Najpierw w specjalnym pojemniku z grzałką gotowana jest woda, która następnie jest przelewana przez papierowy lub stały filtr z kawą. W trakcie tego przelewania powstaje kawa, która następnie trafia do wykonanego z żaroodpornego materiału dzbanka, a z niego – do naszych filiżanek.

Bardziej szczegółowo o tym jak parzyć kawę w ekspresie przelewowym dowiesz się w poradniku.

Drip czy ekspres przelewowy?

Parzenie kawy metodą przelewową nie jest zadaniem trudnym, a pozwala nam osiągnąć zaskakujące rezultaty. Zarówno kawa z dripa jaki i z ekspresu przelewowego to doskonała propozycja dla tych, którzy cenią sobie wspaniały smak i aromat, a jednocześnie chcą czerpać wiele radości z samego procesu parzenia kawy.

Co wybrać? Drip czy ekspres przelewowy? Wybierając dripper parzenie kawy staje się wyjątkowym rytuałem, a jednocześnie szansą na przyrządzanie takiej „małej czarnej”, jaka najbardziej odpowiada naszym indywidualnym preferencjom. Natomiast ekspres przelewowy dedykowany jest dla osób, które cenią sobie wygodę parzenia kawy – bez zbyt dużego zaangażowania w ten proces.

Kawy ziarniste w naszym sklepie

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Julia Sowińska
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 (4 głosy)

Czytaj więcej