Jaki oczyszczacz powietrza wybrać? To pytanie zadają sobie wszyscy, którzy przejmują się niebezpiecznym zjawiskiem, jakim jest smog, czyli brudne powietrze, które w szczególności w sezonie zimowym zatruwa nasz organizm. Coraz większym problemem są też alergie wziewne – alergeny, które je powodują, również unoszą się w powietrzu, dlatego z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na zakup urządzeń oczyszczających powietrze. Warto więc dowiedzieć się, jak działa oczyszczacz powietrza oraz gdzie ustawić oczyszczacz powietrza, aby urządzenie działało efektywnie. Koniecznie sprawdź również nasz ranking oczyszczaczy powietrza, w którym znajdziesz najnowsze modele w różnych przedziałach cenowych.
A jeśli jesteś alergikiem, zachęcamy do przejrzenia rankingu oczyszczaczy powietrza dla alergików – dowiesz się z niego m.in. o najnowszych funkcjach, w jakie wyposażono te urządzenia do oczyszczania powietrza oraz zobaczysz wybrane przez nas modele, które sprawdzą się w Twoim domu.
Polecane oczyszczacze powietrza
Spis treści:
- Gdzie sprawdzić aktualny stan powietrza w Twoim mieście?
- Jak działa oczyszczacz powietrza?
- Jak wybrać oczyszczacz powietrza? Najważniejsze funkcje
Jak sprawdzić aktualny stan powietrza w Twoim mieście?
Najlepszym sposobem na sprawdzenie jakości powietrza jest skorzystanie z jednej z aplikacji smogowych, np. Airly czy Kanarek. Poniżej aktualna smogowa mapa Polski przedstawiająca występowanie szkodliwego smogu (stan na 07.09.2023 r.).
Źródło: Airly (stan na 07.09.2023 r.)
Platforma Airly gromadzi dane z 5 000 sensorów jakości powietrza rozmieszczonych na całym świecie. Dzięki czujnikom Airly można uzyskać dane na temat emisji zanieczyszczeń pochodzących z przemysłu, gospodarstw rolnych czy też pożarów lasów. Sensory korzystają z technologii laserowej, mierzą one stężenie w powietrzu cząstek stałych (PM1, PM2.5, PM10) oraz gazów (NO2, NO, H2S, O3, SO2 i CO). Odczyty są pobierane z dwóch ogniw zainstalowanych w module gazowym sensora.
Każdy sensor jakości powietrza wyposażono w kontrolkę oraz diodę zmieniającą kolory w zależności od jakości powietrza, zgodnie z indeksem jakości powietrza CAQI.
Indeks ten składa się z wartości od 0 do 100, gdzie:
- 0 oznacza bardzo niski stopień zanieczyszczenia powietrza
- 100 oznacza bardzo wysoki stopień zanieczyszczenia powietrza
Źródło: Airly
Przyjmuje się, że odczyt poniżej 50 oznacza dobrą jakość powietrza. W przypadku, gdy sensory jakości powietrza wskazują na wyższy poziom zanieczyszczeń powietrza, może to powodować negatywne skutki dla zdrowia. Dlatego w takiej sytuacji odradzane jest przebywanie na świeżym powietrzu — należy ograniczyć wychodzenie na zewnątrz do minimum, warto dodatkowo korzystać z ochronnych maseczek. Na szczęście, aby zminimalizować wpływ smogu na powietrze, którym oddychamy w pomieszczeniach, możemy zainwestować w dobry oczyszczacz powietrza.
- Aktualny stan powietrza w Twoim mieście możesz sprawdzić tutaj.
- Sprawdź również artykuł Skuteczne sposoby na walkę ze smogiem w Polsce
Jak działa oczyszczacz powietrza?
Oczyszczacz powietrza to przenośne urządzenie o wysokości kilkudziesięciu centymetrów, które zlokalizowane jest najczęściej na podłodze. Gdzie ustawić oczyszczacz powietrza, aby pracował on najwydajniej? Producenci tego typu sprzętów zalecają, aby umieszczać je w centralnej części pokoju, bliżej okien, ze względu na największą w tym miejscu koncentracje zanieczyszczeń powietrza.
Wentylator, kilka rodzajów filtrów oczyszczających powietrze — zwykle z takich elementów składa się oczyszczacz powietrza. Co daje to urządzenie? Jak wskazuje nazwa, dzięki niemu można oczyścić powietrze w pomieszczeniu z różnych zanieczyszczeń, które mogłyby wpłynąć negatywnie na zdrowie.
Jak działa oczyszczacz powietrza? Zamontowane w urządzeniu filtry służą do wyłapywania zanieczyszczeń unoszących się w powietrzu i ich zatrzymywania w środku. Następnie do pomieszczenia wypuszczane jest z powrotem powietrze, ale już pozbawione szkodliwych substancji. Dobry oczyszczacz powietrza zapewnia skuteczność oczyszczania na poziomie powyżej 99%, jest to możliwe dzięki 5-stopniowej filtracji. Aby uchronić domowników przed zanieczyszczeniami, urządzenie powinno pracować w pokoju non-stop, przez 24 godziny na dobę. Bardzo ważna jest także prawidłowa eksploatacja — filtry powinny być regularnie odkurzane oraz wymieniane na nowe, przynajmniej raz na rok lub częściej (w zależności od poziomu zanieczyszczeń w otoczeniu). Wskazane jest także regularne czyszczenie obudowy oczyszczacza powietrza oraz w przypadku oczyszczaczy powietrza z nawilżaczem, które dodatkowo zwiększają wilgotność powietrza, odkamienianie pojemników na wodę.
Oczyszczacze powietrza posiadają dodatkowo inne, bardzo przydatne funkcje. Potrafią one oczyszczać powietrze ze smogu, alergenów, czy dymu papierosowego. Oczyszczacze usuwają z powietrza również kurz, roztocza, zarodniki pleśni, a nawet wirusy, czy brzydkie zapachy. Dużą zasługą tych funkcji są znajdujące się w oczyszczaczach filtry węglowe lub filtry HEPA. Takie możliwości oferują także oczyszczacze powietrza z jonizatorem, które emitują aniony (cząstki ujemne), co pozwala neutralizować alergeny oraz chorobotwórcze drobnoustroje. Jeśli zastanawiamy się, jaki oczyszczacz dla alergika będzie najlepszy, warto się wyposażyć właśnie w urządzenie z funkcją jonizacji powietrza.
Oczyszczacze powietrza z jonizacją
Więcej o działaniu filtrów węglowych przeczytasz w artykule Co to jest filtr HEPA?
Jak wybrać oczyszczacz powietrza? Najważniejsze funkcje
- System czujników jakości powietrza
- Filtr węglowy
- Generator jonów
- Funkcja nawilżania
- Tryb nocny
- Sterowanie aplikacją
- Tryb automatyczny / Turbo
System czujników jakości powietrza
Wiele oczyszczaczy powietrza działa w dość prosty sposób. Zaczynają pracę, gdy je włączymy i kończą po ich wyłączeniu. Skąd jednak mamy właściwie wiedzieć, kiedy jest najlepsza pora na włączenie lub przyśpieszenie pracy naszego oczyszczacza? Niektórzy producenci najnowszych modeli już rozwiązali ten problem i wyposażyli swoje urządzenia w system czujników, które przez cały czas samodzielnie monitorują stan powietrza w naszym domu.
Tani oczyszczacz powietrza nie informuje odnośnie tego, jaki jest aktualny stan powietrza w pomieszczeniu. Tymczasem w droższych modelach czujniki potrafią monitorować m.in. ilość kurzu w powietrzu, temperaturę, czy nawet występowanie nieprzyjemnych zapachów. Gdy czujniki wykryją przekroczenie norm, oczyszczacz zwiększa prędkość pracy, do czasu usunięcia zanieczyszczeń. Później przechodzi z powrotem do trybu powolnej pracy, ograniczając zużycie energii i hałas. Warto, żeby oczyszczacz powietrza do domu taki system czujników posiadał.
Nowoczesny filtr węglowy
Producenci oczyszczaczy powietrza dążąc do jak największej skuteczności swoich urządzeń, w ostatnich latach zwrócili uwagę na oczyszczające właściwości węgla aktywowanego, tworząc filtry węglowe. Filtry takie używane są do oczyszczania powietrza z różnego rodzaju związków lotnych.
Niebezpieczne związki chemiczne przyczepiają się do powierzchni węgla aktywnego. Substancja ta charakteryzuje się bardzo dużą powierzchnią w przeliczeniu na jednostkę masy. To dlatego jest idealna do zatrzymywania związków chemicznych.
Węgiel aktywny swoje właściwości zawdzięcza porowatej strukturze. Aby zobrazować filtrujące właściwości węgla aktywnego, należy wiedzieć, że jeden gram tej substancji, odpowiadający objętości ok. 2 cm3, ma powierzchnię wewnętrzną od 900 do 1200 metrów kwadratowych.
Warto wiedzieć, że filtry węglowe zatrzymują pył zawieszony PM 2,5, czyli cząstki o średnicy mniejszej niż 2,5 µm (mikrometra). Jest to doskonały oczyszczacz powietrza na smog, gdyż to z takich cząsteczek w dużej części składa się smog unoszący się w powietrzu.
Filtry węglowe doskonale się też sprawdzają w oczyszczaniu powietrza z dymu papierosowego. Oczyszczacz powietrza na dym papierosowy jest bardzo wskazany, gdy w domu osób palących przebywają małe dzieci.
Generator jonów, czyli jonizacja
Jaki oczyszczacz dla alergika będzie najlepszym wyborem? Polecamy oczyszczacz powietrza z jonizatorem, który nie tylko oczyszcza powietrze, które przez niego przepływa, ale także delikatnie je jonizuje. Dzięki temu likwidowane są wirusy i zarodniki grzybów pleśniowych znajdujące się w miejscach niedostępnych dla oczyszczacza – np. na powierzchni mebli, czy ścian. Jonizatory zastosowane w oczyszczaczach nie produkują ozonu i są bezpieczne dla zdrowia.
Funkcja nawilżania
Suche powietrze potrafi być dla nas równie uciążliwe, co zanieczyszczone. Dlatego niektóre oczyszczacze zostały wyposażone w funkcję nawilżania. Zainstalowany w urządzeniu higrometr przez cały czas monitoruje wilgotność powietrza w pomieszczeniu. Gdy spadnie ona poniżej określonego poziomu, oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżania automatycznie ją uruchomi. Należy pamiętać jedynie o uzupełnianiu raz na jakiś czas poziomu wody w pojemniku modułu nawilżacza.
Tryb nocny
Osoby ze skłonnościami do alergii często mają kłopoty ze snem wynikające ze złej jakości powietrza w sypialni. Unoszące się w nim alergeny mogą powodować katar i kłopoty z gardłem. Dlatego oczyszczacz powietrza dla alergika powinien posiadać tryb pracy nocnej. Oczyszczacz działa wtedy w sposób ciągły, ale za to jego wentylator pracuje na wolniejszych obrotach. Dzięki temu udaje się zredukować poziom hałasu do wartości, przy których praktycznie nie słychać jego pracy. Umożliwia to spokojny sen, bez obaw o jakość powietrza w pomieszczeniu.
Sterowanie aplikacją
W podjęciu decyzji odnośnie tego, jaki oczyszczacz powietrza wybrać, może pomóc sposób sterowania urządzeniem. Nowoczesne modele dostępne na rynku można połączyć z Wi-Fi oraz aplikacją na telefon. Następnie możliwe jest szybkie i proste zarządzanie oczyszczaczem powietrza z nawilżaczem lub funkcją jonizacji. Z poziomu telefonu sprawdzimy, jaki jest poziom zanieczyszczeń powietrza na zewnątrz. Zobaczymy także, z jaką wydajnością pracuje nasze urządzenie. W łatwy sposób przełączymy oczyszczacz powietrza na cichy tryb nocny oraz dodamy spersonalizowany harmonogram pracy (np. zwiększający wydajność, gdy domownicy wracają do domu po szkole/pracy).
Tryb automatyczny / Turbo
Istotnym kryterium, które pomoże nam w tym, jak wybrać oczyszczacz powietrza może być także tryb automatyczny oraz Turbo, czyli dodatkowe funkcje, w które wyposażono niektóre urządzenia dostępne na rynku. Tryb automatyczny oznacza, że urządzenie wyposażono w oprogramowanie, które samodzielnie steruje mocą sprzętu, w zależności od odczytów czujników i warunków otoczenia. Dzięki niemu po wykryciu wysokich stężeń zanieczyszczeń oczyszczacz powietrza jest uruchamiany z pełną mocą. W takich przypadkach najlepiej sprawdzają się dobre oczyszczacze powietrza z funkcją Turbo, które po zidentyfikowaniu zwiększonego zanieczyszczenia powietrza automatycznie zwiększają swoją wydajność i ekspresowo eliminują szkodliwe substancje.
Oczyszczacze powietrza dla alergików
Mogą Cię zainteresować:
- Jak nawilżyć powietrze w domu?
- Co to jest filtr HEPA?
- Wybieramy nawilżacz powietrza – poradnik zakupowy
- Jaki odkurzacz dla alergika wybrać?