Jaki oczyszczacz powietrza wybrać? Na co zwrócić uwagę?

24.11.2022 | autor: Julia Sowińska | Przeczytasz w 4 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Chyba wszyscy już słyszeliśmy, jak niebezpiecznym zjawiskiem jest smog. Brudne powietrze, które szczególnie w sezonie zimowym zatruwa nasz organizm. Coraz większym problemem są też alergie wziewne – alergeny, które je powodują, również unoszą się w powietrzu.

Dlatego z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na zakup urządzeń oczyszczających powietrze. Warto więc dowiedzieć się, jak działa oczyszczacz powietrza. Koniecznie sprawdź również nasz ranking oczyszczaczy powietrza, w którym znajdziesz godne uwagi modele. Dowiedz się również więcej o oczyszczaczach powietrza dla alergików.

Spis treści:

Jak sprawdzić aktualny stan powietrza w Twoim mieście?

Najlepszym sposobem na sprawdzenie jakości powietrza, jest skorzystanie z jednej z aplikacji smogowych, np. Airly czy Kanarek. Poniżej aktualna smogowa mapa Polski przedstawiająca występowanie szkodliwego smogu (stan na 24.11.2022).

Źródło: Airly (stan na 24.11.2022)

Aktualny stan powietrza w Twoim mieście możesz sprawdzić tutaj.

Sprawdź również artykuł Skuteczne sposoby na walkę ze smogiem w Polsce

Jak działa oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacz powietrza to przenośne urządzenie o wysokości kilkudziesięciu centymetrów. Stawiamy je najczęściej na podłodze. Klasyczne modele wyposażone są w wentylator i kilka rodzajów filtrów oczyszczających powietrze.

Oczyszczacze powietrza posiadają dodatkowo inne, bardzo przydatne funkcje. Potrafią one oczyszczać powietrze ze smogu, alergenów, czy dymu papierosowego. Oczyszczacze usuwają z powietrza również kurz, roztocza, zarodniki pleśni, a nawet wirusy, czy brzydkie zapachy. Dużą zasługą tych funkcji są znajdujące się w oczyszczaczach filtry węglowe lub filtry HEPA.

Więcej o działaniu filtrów węglowych przeczytasz w artykule Co to jest filtr HEPA?

Jak wybrać oczyszczacz powietrza? Najważniejsze funkcje

  • System czujników jakości powietrza
  • Filtr węglowy
  • Generator jonów
  • Funkcja nawilżania
  • Tryb nocny

System czujników jakości powietrza

Wiele oczyszczaczy powietrza działa w dość prosty sposób. Zaczynają pracę, gdy je włączymy i kończą po ich wyłączeniu. Skąd jednak mamy właściwie wiedzieć, kiedy jest najlepsza pora na włączenie lub przyśpieszenie pracy naszego oczyszczacza?

Niektórzy producenci najnowszych modeli już rozwiązali ten problem i wyposażyli swoje urządzenia w system czujników, które przez cały czas samodzielnie monitorują stan powietrza w naszym domu.

Czujniki potrafią monitorować m.in. ilość kurzu w powietrzu, temperaturę, czy nawet występowanie nieprzyjemnych zapachów. Gdy czujniki wykryją przekroczenie norm, oczyszczacz zwiększa prędkość pracy, do czasu usunięcia zanieczyszczeń. Później przechodzi z powrotem do trybu powolnej pracy, ograniczając zużycie energii i hałas. Warto, żeby oczyszczacz powietrza do domu taki system czujników posiadał.

Oczyszczacze powietrza z czujnikiem zapachu

Nowoczesny filtr węglowy

Producenci oczyszczaczy powietrza dążąc do jak największej skuteczności swoich urządzeń, w ostatnich latach zwrócili uwagę na oczyszczające właściwości węgla aktywowanego, tworząc filtry węglowe. Filtry takie używane są do oczyszczania powietrza z różnego rodzaju związków lotnych.

Niebezpieczne związki chemiczne przyczepiają się do powierzchni węgla aktywnego. Substancja ta charakteryzuje się bardzo dużą powierzchnią w przeliczeniu na jednostkę masy. To dlatego jest idealna do zatrzymywania związków chemicznych.

Poniżej grafiki prezentujące wyposażenie oczyszczacza oraz sposób filtracji powietrza na podstawie modelu marki Sharp.

jaki oczyszczacz powietrza

Węgiel aktywny swoje właściwości zawdzięcza porowatej strukturze. Aby zobrazować filtrujące właściwości węgla aktywnego, należy wiedzieć, że jeden gram tej substancji, odpowiadający objętości ok. 2 cm3, ma powierzchnię wewnętrzną od 900 do 1200 metrów kwadratowych.

Warto wiedzieć, że filtry węglowe zatrzymują pył zawieszony PM 2,5, czyli cząstki o średnicy mniejszej niż 2,5 µm (mikrometra). Jest to doskonały oczyszczacz powietrza na smog, gdyż to z takich cząsteczek w dużej części składa się smog unoszący się w powietrzu.

Filtry węglowe doskonale się też sprawdzają w oczyszczaniu powietrza z dymu papierosowego. Oczyszczacz powietrza na dym papierosowy jest bardzo wskazany, gdy w domu osób palących przebywają małe dzieci.

Generator jonów, czyli jonizacja

Oczyszczacz powietrza z jonizatorem nie tylko oczyszcza powietrze, które przez niego przepływa, ale także delikatnie je jonizuje. Dzięki temu likwidowane są wirusy i zarodniki grzybów pleśniowych znajdujące się w miejscach niedostępnych dla oczyszczacza – np. na powierzchni mebli, czy ścian. Jonizatory zastosowane w oczyszczaczach nie produkują ozonu i są bezpieczne dla zdrowia.

Funkcja nawilżania

Suche powietrze potrafi być dla nas równie uciążliwe, co zanieczyszczone. Dlatego niektóre oczyszczacze zostały wyposażone w funkcję nawilżania. Zainstalowany w urządzeniu higrometr przez cały czas monitoruje wilgotność powietrza w pomieszczeniu. Gdy spadnie ona poniżej określonego poziomu, oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżania automatycznie ją uruchomi. Należy pamiętać jedynie o uzupełnianiu raz na jakiś czas poziomu wody w pojemniku modułu nawilżacza.

Tryb nocny

Osoby ze skłonnościami do alergii często mają kłopoty ze snem wynikające ze złej jakości powietrza w sypialni. Unoszące się w nim alergeny mogą powodować katar i kłopoty z gardłem. Dlatego oczyszczacz powietrza dla alergika powinien posiadać tryb pracy nocnej. Oczyszczacz działa wtedy w sposób ciągły, ale za to jego wentylator pracuje na wolniejszych obrotach. Dzięki temu udaje się zredukować poziom hałasu do wartości, przy których praktycznie nie słychać jego pracy. Umożliwia to spokojny sen, bez obaw o jakość powietrza w pomieszczeniu.


Mogą Cię zainteresować:

Autor
Julia Sowińska
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej