
Nie ma bardziej wszechstronnego urządzenia AGD niż robot kuchenny. Jaki robot kuchenny wybrać, na co zwrócić uwagę? Najnowocześniejsze roboty kuchenne dysponują tak dużym zakresem funkcji i liczbą modułów, że wykonują czynności praktycznie wszystkich innych sprzętów kuchennych. Ma to oczywiście swoją cenę. Średniej klasy roboty zaczynają się od kwot rzędu 300 – 400 zł, zaś za najlepsze z nich trzeba zapłacić nawet kilka tysięcy złotych. Czym się kierować przy wyborze? Doradzamy
Zobacz również ranking: Najlepsze roboty kuchenne do 300 zł
Co powinien mieć dobry robot kuchenny?
Wybierając robota kuchennego, zwracajmy szczególną uwagę na jego moc i liczbę modułów. Im wyższą moc będzie miał nasz robot, tym szybciej i lepiej poradzi sobie ze swoimi zadaniami. Trzeba pamiętać, że roboty o niskiej mocy nie poradzą sobie w ogóle z czynnościami wymagającymi dużej siły, takimi jak choćby zagniatanie ciasta. Moc robotów średniej klasy to około 600 W, zaś robotów z wyższej półki nawet ponad 1000 W.
Jeśli chodzi o moduły dodatkowe, zwiększające zakres czynności robota, to należy upewnić się nie tylko, jakie dodatki mamy w komplecie z naszym robotem, ale także, jakie będzie można do niego w przyszłości dokupić. Może się bowiem okazać, że nasz model robota nie jest przystosowany na przykład do zastosowania modułu sokowirówki, czy też maszynki do mięsa.
Rynek robotów kuchennych jest bardzo konkurencyjny, dlatego ich producenci stale dbają o wdrażanie nowych, innowacyjnych rozwiązań. Najciekawsze z nich, to między innymi:
- funkcja gotowania,
- automatyczne programy,
- tryb pulsacyjny i tryb turbo,
- zagniatanie ciasta,
- dodatkowe moduły.
Dobry robot kuchenny z funkcją gotowania
Jesteśmy przyzwyczajeni, że roboty kuchenne są w stanie wykonać większość czynności w kuchni. Potrafią rozdrabniać, siekać, ucierać, kroić w kostkę, wyrabiać i zagniatać ciasto, miksować składniki, obierać ziemniaki, czy mielić kawę. Mało kto jednak sądził, że będą umieć gotować, to co przyrządziliśmy. Najnowsze modele robotów są już wyposażone w taką funkcję. Na dodatek, nie wykorzystują one klasycznych płyt grzewczych, lecz płyty indukcyjne.
Takie rozwiązanie ma wiele zalet. Przede wszystkim jest bezpieczne. Podgrzewane jest tylko dno misy, w którym znajduje się nasza potrawa. Ponadto, po wyłączeniu grzania, płyta błyskawicznie się chłodzi, dzięki czemu minimalizowane jest ryzyko oparzenia. Korzyści z posiadania robota z podgrzewaną misą jest bardzo wiele. Doskonale sprawdza się to w przypadku wyrastania ciasta, temperowania czekolady, czy nawet robienia jogurtów.
Automatyczne programy
Funkcja zarezerwowana dla robotów kuchennych z wysokiej półki cenowej. Roboty te samodzielnie przygotowują posiłki od początku do końca. Jedyne co musimy zrobić to dostarczyć im umyte i pokrojone składniki. Następnie musimy wybrać jeden z kilku lub kilkunastu automatycznych programów do przygotowania posiłku. Po ich wybraniu możemy się zrelaksować lub zająć się innymi sprawami. Po upływie określonego czasu nasze danie jest gotowe. Wystarczy przełożyć je na talerz.
Tryb pulsacyjny i tryb turbo
Dwa dodatkowe tryby pracy, które są bardzo przydatne w określonych momentach przygotowywania posiłku. W trybie pulsacyjnym silnik robota zwalnia i przyśpiesza na przemian. Dzięki temu lepiej radzi sobie on m.in. z mieszaniem gęstych mas i ciasta. W trybie turbo silnik urządzenia na krótki czas wchodzi na niezwykle wysokie obroty. Trybu tego można użyć chociażby do dokładnego posiekania bardzo twardych składników.
Zobacz roboty kuchenne z trybem pulsacyjnym >
Zagniatanie ciasta
W przypadku większości robotów kuchennych w spisie ich funkcji podawane jest wyrabianie ciasta. Po zakupieniu takiego robota często okazuje się, że owszem, wyrabia ciasto, ale zagniatać go musimy już sami. A jak wiadomo, to praca wymagająca dużego wysiłku. Funkcja zagniatania ciasta wymaga mocnego silnika i odpowiedniego wyposażenia. Zanim kupimy robota kuchennego, zapytajmy szczegółowo sprzedawcy o tą właśnie funkcję.
Zobacz roboty kuchenne do ciasta >
Dodatkowe moduły
Dobry robot kuchenny swą wszechstronność zawdzięcza przede wszystkim niesamowitemu wyborowi dodatkowych modułów. Możemy do nich podłączyć m.in. kubek miksujący, malakser, pojemnik do wyrabiania ciasta, sokowirówkę, obieraczkę do ziemniaków, maszynkę do mielenia, kostkarkę do cięcia warzyw w kostkę, młynek udarowy, wyciskarkę do cytrusów, przecierak do warzyw, wałkowarkę do makaronu, czy nawet maszynkę do robienia lodów! Prawdziwy, kuchenny zawrót głowy. Oczywiście nie wszystkie moduły pasują do każdego modelu robota. Warto sprawdzić te opcje przed zakupem.
- Roboty kuchenne z misą obrotową,
- Roboty kuchenne z maszynką do mielenia,
- Roboty kuchenne z wyciskarką,
- Roboty kuchennie z rozdrabniaczem,
- Roboty kuchenne z blenderem,
- Roboty kuchenne z trybem pulsacyjnym,
- Roboty kuchenne do ciasta.
Mogą Cię zainteresować:

Najnowsze

Jak spakować się na wakacje? Jak spakować elektronikę na podróż?

Jaki prezent na Dzień Ojca? Wybieramy prezent dla taty

Co to jest bezlusterkowiec? Jaki bezlusterkowiec wybrać? Ranking

Sous vide – na czym polega i jaki sprzęt wybrać?

Smartwatch czy smartband? A może zegarek sportowy? Porównanie

Rodzaje aparatów cyfrowych. Czym się różnią?

Drukarki z systemem stałego zasilania atramentem (CISS) – co warto wiedzieć?

Jaki prezent dla mamy? Co kupić na Dzień Matki?
