Dobry robot kuchenny – co powinien mieć?

21.07.2018 | autor: Julia Sowińska | Przeczytasz w 4 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Nie ma bardziej wszechstronnego urządzenia AGD niż robot kuchenny. Jaki robot kuchenny wybrać, na co zwrócić uwagę? Najnowocześniejsze roboty kuchenne dysponują tak dużym zakresem funkcji i liczbą modułów, że wykonują czynności praktycznie wszystkich innych sprzętów kuchennych. Ma to oczywiście swoją cenę. Średniej klasy roboty zaczynają się od kwot rzędu 300 – 400 zł, zaś za najlepsze z nich trzeba zapłacić nawet kilka tysięcy złotych. Czym się kierować przy wyborze? Doradzamy

Zobacz również ranking: Najlepsze roboty kuchenne do 300 zł

Co powinien mieć dobry robot kuchenny?

Wybierając robota kuchennego, zwracajmy szczególną uwagę na jego moc i liczbę modułów. Im wyższą moc będzie miał nasz robot, tym szybciej i lepiej poradzi sobie ze swoimi zadaniami. Trzeba pamiętać, że roboty o niskiej mocy nie poradzą sobie w ogóle z czynnościami wymagającymi dużej siły, takimi jak choćby zagniatanie ciasta. Moc robotów średniej klasy to około 600 W, zaś robotów z wyższej półki nawet ponad 1000 W.

Jeśli chodzi o moduły dodatkowe, zwiększające zakres czynności robota, to należy upewnić się nie tylko, jakie dodatki mamy w komplecie z naszym robotem, ale także, jakie będzie można do niego w przyszłości dokupić. Może się bowiem okazać, że nasz model robota nie jest przystosowany na przykład do zastosowania modułu sokowirówki, czy też maszynki do mięsa.

Rynek robotów kuchennych jest bardzo konkurencyjny, dlatego ich producenci stale dbają o wdrażanie nowych, innowacyjnych rozwiązań. Najciekawsze z nich, to między innymi:

  • funkcja gotowania,
  • automatyczne programy,
  • tryb pulsacyjny i tryb turbo,
  • zagniatanie ciasta,
  • dodatkowe moduły.

dobry robot kuchenny

Dobry robot kuchenny z funkcją gotowania

Jesteśmy przyzwyczajeni, że roboty kuchenne są w stanie wykonać większość czynności w kuchni. Potrafią rozdrabniać, siekać, ucierać, kroić w kostkę, wyrabiać i zagniatać ciasto, miksować składniki, obierać ziemniaki, czy mielić kawę. Mało kto jednak sądził, że będą umieć gotować, to co przyrządziliśmy. Najnowsze modele robotów są już wyposażone w taką funkcję. Na dodatek, nie wykorzystują one klasycznych płyt grzewczych, lecz płyty indukcyjne.

Takie rozwiązanie ma wiele zalet. Przede wszystkim jest bezpieczne. Podgrzewane jest tylko dno misy, w którym znajduje się nasza potrawa. Ponadto, po wyłączeniu grzania, płyta błyskawicznie się chłodzi, dzięki czemu minimalizowane jest ryzyko oparzenia. Korzyści z posiadania robota z podgrzewaną misą jest bardzo wiele. Doskonale sprawdza się to w przypadku wyrastania ciasta, temperowania czekolady, czy nawet robienia jogurtów.

Automatyczne programy

Funkcja zarezerwowana dla robotów kuchennych z wysokiej półki cenowej. Roboty te samodzielnie przygotowują posiłki od początku do końca. Jedyne co musimy zrobić to dostarczyć im umyte i pokrojone składniki. Następnie musimy wybrać jeden z kilku lub kilkunastu automatycznych programów do przygotowania posiłku. Po ich wybraniu możemy się zrelaksować lub zająć się innymi sprawami. Po upływie określonego czasu nasze danie jest gotowe. Wystarczy przełożyć je na talerz.

Tryb pulsacyjny i tryb turbo

Dwa dodatkowe tryby pracy, które są bardzo przydatne w określonych momentach przygotowywania posiłku. W trybie pulsacyjnym silnik robota zwalnia i przyśpiesza na przemian. Dzięki temu lepiej radzi sobie on m.in. z mieszaniem gęstych mas i ciasta. W trybie turbo silnik urządzenia na krótki czas wchodzi na niezwykle wysokie obroty. Trybu tego można użyć chociażby do dokładnego posiekania bardzo twardych składników.

Zobacz roboty kuchenne z trybem pulsacyjnym >

Zagniatanie ciasta

W przypadku większości robotów kuchennych w spisie ich funkcji podawane jest wyrabianie ciasta. Po zakupieniu takiego robota często okazuje się, że owszem, wyrabia ciasto, ale zagniatać go musimy już sami. A jak wiadomo, to praca wymagająca dużego wysiłku. Funkcja zagniatania ciasta wymaga mocnego silnika i odpowiedniego wyposażenia. Zanim kupimy robota kuchennego, zapytajmy szczegółowo sprzedawcy o tą właśnie funkcję.

Zobacz roboty kuchenne do ciasta >

Dodatkowe moduły

Dobry robot kuchenny swą wszechstronność zawdzięcza przede wszystkim niesamowitemu wyborowi dodatkowych modułów. Możemy do nich podłączyć m.in. kubek miksujący, malakser, pojemnik do wyrabiania ciasta, sokowirówkę, obieraczkę do ziemniaków, maszynkę do mielenia, kostkarkę do cięcia warzyw w kostkę, młynek udarowy, wyciskarkę do cytrusów, przecierak do warzyw, wałkowarkę do makaronu, czy nawet maszynkę do robienia lodów! Prawdziwy, kuchenny zawrót głowy. Oczywiście nie wszystkie moduły pasują do każdego modelu robota. Warto sprawdzić te opcje przed zakupem.

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Julia Sowińska
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP Neverstop Laser 1200w Mono USB AirPrint™ WiFi
Sprawdź cenę!
HP Ink Tank 315 Kolor Atrament USB
Sprawdź cenę!
HP 652 kolor F6V24AE
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 1.8m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.5m czarny
Sprawdź cenę!
HP 652 czarny F6V25AE
Sprawdź cenę!
HP 650 czarny CZ101AE
Sprawdź cenę!
Kingston SSD A400 480GB
Cena od 199,90zł
Accura Tule ACC-M1015
Sprawdź cenę!
Accura Napa ACC-M1204
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura ToledoPro ACC-K1414
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 0.9m
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA 0.5m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura VGA - HDMI
Sprawdź cenę!
Accura USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura Ring ACC5115 black
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 3.0m
Sprawdź cenę!
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Sprawdź cenę!
CA Office Skytop CA-1208
Sprawdź cenę!
HP 650 kolor CZ102AE
Sprawdź cenę!
Accura Premium kat5 5.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Premium 2.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Sprawdź cenę!
Accura Premium miniJack 1.2m
Sprawdź cenę!
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
Accura Vista ACC-K1411
Sprawdź cenę!
HP 301 czarny CH561EE
Sprawdź cenę!
Accura Triple 17W AccuQuick
Sprawdź cenę!
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
Accura Premium VGA
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Light 30W AccuQuick 3.0
Sprawdź cenę!
Accura Premium DVI/D 1.8m
Sprawdź cenę!