Dlaczego warto mieć legalne oprogramowanie?

21.03.2022 | autor: Mateusz Tomczak | Przeczytasz w 5 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Czas, w którym komputery PC bardzo szybko zaczęły pojawiać się w polskich domach był też czasem gdy szybko rozrastał się powszechny dostęp do Internetu. Wtedy to zdecydowana większość oprogramowania w polskich domach pochodziła z nielegalnych źródeł.

Od tamtego czasu skala tego zjawiska bardzo się zmniejszyła. Niestety jednak nadal istnieje grupa osób, które korzystają z pirackich wersji oprogramowania. Istnieje przynajmniej kilka powodów, dla których zdecydowanie nie warto tego robić.

W tym artykule znajdziesz:

Czym cechuje się legalne oprogramowanie komputerowe?

Firm, które są producentami lub dystrybutorami oprogramowania, jest mnóstwo. Każda z nich na swój sposób zabezpiecza dany program i dodaje do niego odpowiednie elementy, które pozwalają odróżnić piracką kopię od oryginału. Niestety jednak nie ma jednego, standardowego sposobu na sprawdzenie legalności wszystkich istniejących programów.

Możemy jednak uzyskać 100% pewności, kupując oprogramowanie bezpośrednio od producenta, bądź też u dużego i poważnego dystrybutora. Należy podkreślić jednak, że powinna to być firma znana i odpowiednio długo istniejąca na rynku. Dlaczego? Bo to, że zapłaciliśmy za oprogramowanie, nie zawsze jest równoznaczne z tym że jest ono legalne.

Czasem zdarza się, że opakowanie pirackiego programu do złudzenia przypomina oryginał. Niestety sprzedawcy w niektórych małych sklepach, chcąc zarobić, decydują się na sprzedaż takiego produktu. Gdy kupujemy oprogramowanie na przypadkowej aukcji internetowej, również nie możemy być pewni jego legalności.

Duża różnica w cenie, przypadkowy sprzedawca lub oferta oprogramowania na portalu aukcyjnym powinny obudzić naszą czujność.

Jak rozpoznać legalne oprogramowanie?

Skupmy się jednak na systemie operacyjnym Microsoft Windows, na którym pracuje większość urządzeń. Jeśli chcemy mieć pewność, że mamy legalne oprogramowanie Windows i w razie potrzeby chcemy być w stanie to udowodnić, musimy spełnić następujące warunki:

  • system musi być aktywowany przez Internet lub telefonicznie
  • musimy posiadać dowód zakupu taki jak paragon, rachunek lub faktura (na portalach aukcyjnych otrzymać możemy fakturę jako dowód zakupu, ale nie jest ona gwarancją legalności oprogramowana)
  • w przypadku zakupu oprogramowania z komputerem musimy posiadać odpowiednią licencję (dla Windows 10 – klucz zapisany w pamięci BIOS.)
  • w przypadku zakupu oprogramowania bez komputera wybieramy jedną z trzech wersji: pudełkową OEM – gdzie otrzymać powinniśmy naklejkę z licencją, pudełkową BOX  – gdzie otrzymujemy pudełko z licencją oraz elektroniczną ESD  – otrzymujemy licencję w wersji elektronicznej.

Pewność w kwestii legalności oprogramowania możemy też mieć, kupując je w komplecie ze sprzętem u renomowanego dystrybutora.

Legalne oprogramowanie – zalety

Zalet oryginalnego oprogramowania jest bardzo wiele. Część z nich są to sprawy związane z funkcjonalnością, część z bezpieczeństwem, a część z brakiem ryzyka odpowiedzialności karnej.

Darmowe aktualizacje

Warto wiedzieć, że tylko oryginalny program lub system operacyjny da nam możliwość korzystania z aktualizacji. A trzeba wiedzieć, że oprogramowanie, szczególnie w początkowej fazie istnienia na rynku, najczęściej wymaga bardzo częstych aktualizacji. Powód tego jest bardzo prosty. Twórcy oprogramowania nie są w stanie wyłapać wszystkich błędów przed wypuszczeniem programu na rynek. Aktualizują go więc regularnie, bazując na błędach zgłaszanych przez klientów.

Mając więc legalny system, możemy być pewni, że z miesiąca na miesiąc, z każdą kolejną aktualizacją będzie on bardziej funkcjonalny. Dotyczy to choćby niezwykle popularnego Microsoft Office, czy też programów do grafiki i DTP.

Ochrona przed wirusami

Wirusy komputerowe to prawdziwa plaga XXI wieku. Pojawia się ich mnóstwo, są coraz bardziej zaawansowane i wykorzystywane do bardzo wielu celów. Część z nich może spowodować, że otrzymywać będziemy mnóstwo niepotrzebnego spamu, inne spowodują, że nasz komputer wykorzystywany będzie do ataków na inne komputery, a jeszcze inne mogą pomóc wykraść z naszego systemu cenne dane, takie jak choćby dane naszego konta bankowego, czy kart kredytowych. Częste aktualizacje systemu w połączeniu z programami antywirusowymi pomogą nam się bronić przed wirusami. Pirackie oprogramowanie tego na nie zapewni.

oprogramowanie legalne

Ataki hakerów

O ile wirusy to zjawisko dość powszechne, o tyle indywidualne ataki hakerów na nasz komputer zdarzają się rzadziej. Ale gdy już się zdarzą, to ich skutki mogą być bardzo nieprzyjemne. Szczególnie jeśli komputer wykorzystujemy do celów zawodowych i przechowujemy na nim wrażliwe dane. Mogą być one wykradzione i odsprzedane postronnym osobom. Skopiowane mogą być też choćby zdjęcia naszych dzieci. Haker może nawet przejąć kontrolę nad naszą kamerką internetową i obserwować nas w naszym własnym domu.

Co ciekawe zdarza się również, że pirackie kopie oprogramowania mają już w sobie zaszyty kod, umożliwiający jego autorowi bezproblemowe dostanie się do naszego komputera. Instalując taką kopię, otwieramy hakerom dostęp do naszych plików.

Korzystne ceny

Jeśli ceny legalnego oprogramowania wydają Ci się wysokie, to pomyśl, że ich producenci bardzo często oferują sporą zniżkę przy okazji kupna kolejnej wersji systemu, czy programu. Tak więc następny program z tej serii zakupisz już taniej. Jest to pewnego rodzaju nagroda za lojalność.

Zobacz systemy operacyjne w sklepie >

Co grozi za używanie nielegalnego oprogramowania?

Należy sobie zdawać sprawę, że nielegalne oprogramowanie to też konsekwencje prawne, które mogą nas dotknąć. Nabycie i użytkowanie nielegalnego oprogramowania będzie się dla nas wiązało z dużymi nieprzyjemnościami.

Takie działanie może zostać uznane za przestępstwo – tzw. piractwo komputerowe. Stosuje się do niego przepisy Kodeksu karnego i ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Z mocy przepisów Kodeksu karnego kupowanie pirackiego oprogramowania może stanowić paserstwo. Jest ono zagrożone karą pozbawienia wolności nawet do 5 lat. Nawet gdy kupujący nie jest pewny, czy program jest legalny, czy nie. Na podstawie towarzyszących zakupom okoliczności powinien on przypuszczać, jakie jest źródło pochodzenia programu. W postępowaniu sądowym mogą zostać też zajęte nasze nośniki danych – dyski, komputery i serwery.

Dodatkowo producent oprogramowania, którego prawa naruszyliśmy, może wystąpić z odpowiednimi roszczeniami. Ma on prawo żądać zaprzestania korzystania z programu, a także zapłaty odszkodowania w wysokości dwukrotności wynagrodzenia, które przysługiwałoby za udzielenie licencji za taki program.

Jeśli mamy firmę, to pamiętajmy, że to pracodawca ponosi odpowiedzialność za zainstalowane w firmie programy. Bez względu na to, czy to nasz pracownik dokonał czynu zabronionego, czy osobiście sam przedsiębiorca. Nabywając więc oprogramowanie do zarządzania firmą, kupujmy je tylko ze sprawdzonych źródeł.

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Mateusz Tomczak
Niespotykanie spokojny człowiek. Redaktor od kilku lat zgłębiający branżę technologiczną. Z uwagą śledzi każdą nowinkę wkraczającą na rynek i nie zawsze zgadza się z wizjami producentów. Kibic sportowy, lubi czarny humor, zawsze stawia sobie jasne cele.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.7/5 - (6 głosów)

Czytaj więcej