Jaki depilator laserowy? Jak działa i który wybrać?

Depilacja laserowa okazała się być prawdziwym przełomem w medycynie estetycznej. Uciążliwe golenie nóg odeszło do lamusa i zostało zastąpione przez zabiegi, które wykonywać należy zaledwie raz na dłuższy czas. Kolejnym istotny przełom miał miejsce, kiedy wprowadzona na rynek małe depilatory laserowe do używania w domu.

Dzięki nim wizyty w salonach kosmetycznych w celu depilacji nie są już potrzebne. Warto zapoznać się z możliwościami tych urządzeń zanim zdecydujesz, jaki depilator laserowy wybrać. Dzięki temu będziesz mogła cieszyć się dłużej gładkimi nogami bez konieczności chodzenia do salonu czy kosmetyczki. Sprawdź na co zwrócić uwagę zanim kupisz swój wymarzony depilator.

Jak działa depilator laserowy?

Depilator laserowy niszczy włosek u samej jego podstawy, ponieważ oddziałuje bezpośrednio na cebulkę włosa. Jest to urządzenie bardzo precyzyjne. W odróżnieniu od depilatorów IPL, depilator laserowy nie pokrywa swoim działaniem większych obszarów skóry, a likwiduje włoski na niewielkich jej partiach.

  1. Po naciśnięciu przycisku, depilator wysyła pojedynczą wiązkę światła o dokładnie określonej długości fali.
  2. Energia ta wchłaniana jest przez cebulkę włosa.
  3. Na krótki moment rozgrzewa się ona do takiej temperatury, że w większości przypadków ulega ona zniszczeniu.

Aby uzyskać długotrwały efekt, wystarczy kilka razy powtórzyć zabieg. Po takiej prawidłowo wykonanej serii wiele kobiet nie musi golić nóg nawet przez kilkanaście miesięcy.

depilator laserowy

Zdjęcie: Depilator laserowy RIO

Czy depilacja laserowa jest bezpieczna?

Nie musisz się obawiać o bezpieczeństwo zabiegu. Wysyłana przez depilator energia akumuluje się wyłącznie w komórkach włoska i nie ma ona żadnego wpływu na otaczającą go skórę. Nie musisz taż zawracać sobie głowy kosztami eksploatacji. W depilatorach laserowych nie występują żadne lampy emitujące światło. A więc nie ma potrzeby ich wymiany.

Depilator laserowy – jaki wybrać?

Jeśli zdecydowałaś się na zakup depilatora laserowego, warto dowiedzieć się, na jakie jego kluczowe cechy zwrócić uwagę. Są to przede wszystkim:

  • Regulacja mocy działania – każda z nas ma inny próg odczuwania bólu, mamy też różne karnacje skóry. Dlatego bardzo ważne jest dostosowanie mocy działania depilatora laserowego do naszych indywidualnych preferencji. Im więcej będzie on miał wariantów mocy działania, tym lepiej dla nas. W ten sposób będziemy mogły też dostosować działanie urządzenia do konkretnej partii ciała.
  • Czujnik kontaktu ze skórą – ułatwia prawidłowe wykonanie zabiegu. Urządzenie nie wyśle impulsu laserowego, dopóki czujnik nie wykryje kontaktu ze skórą.
  • Zabezpieczenie przed dziećmi – laser w rękach dzieci może być dla nich niebezpieczny. Dlatego też warto wybierać urządzenia wyposażone w odpowiednie zabezpieczenia. Może to być na przykład specjalny kod bezpieczeństwa lub kluczyk.
  • Sposób zasilania – za kupnem modelu bezprzewodowego przemawia przede wszystkim wygoda korzystania. Z drugiej strony akumulator może się rozładować w najmniej odpowiednim momencie. Najlepszym rozwiązaniem są więc depilatory laserowe mające opcję zarówno pracy bezprzewodowej, jak w pracy po podłączeniu do gniazdka.
  • Wyświetlacz LCD – w czytelny sposób prezentuje wszystkie najważniejsze parametry pracy depilatora.

Depilator laserowy a karnacja skóry

Zabieg depilacji laserowej należy dostosować do swojej karnacji skóry. W skrajnych przypadkach (bardzo ciemna skóra i jasne włoski) ten typ zabiegów może nie być zalecany. W naszej szerokości geograficznej większość osób ma jednak jasną skórę i ciemne włoski. Poziom mocy w depilatorze pomoże nam dostosować poniższe zestawienie:

Typ skóry reakcja na światło słoneczne maksymalny dopuszczalny poziom pracy lasera
bardzo jasna, „przezroczysta” zawsze ulega poparzeniom, nigdy się nie opala, wszystkie poziomy mocy
jasna zawsze ulega poparzeniom, trudno opala wszystkie poziomy mocy
jasna do jasna oliwkowa ulega średnim poparzeniom, wolno się opala wszystkie poziomy mocy
oliwkowa do brązowa sporadycznie ulega poparzeniom, z łatwością się opala do poziomu 3
ciemnobrązowa sporadycznie ulega poparzeniom, z łatwością się opala nie może być poddawana laserowej depilacji
czarna nigdy nie ulega poparzeniom, bardzo łatwo się opala nie może być poddawana laserowej depilacji

Pamiętajmy też o kilku ważnych zasadach stosowanych podczas depilacji. Przede wszystkim nie naświetlajmy skóry w miejscach, gdzie mamy piegi lub pieprzyki. Dodatkowo nie poleca się stosowania depilacji laserowej na opaloną skórę. Po intensywnym opalaniu trzeba odczekać nawet do miesiąca czasu.

Jaką moc depilatora wybrać?

Na początek naszej przygody z depilatorem najlepiej zrobić prosty test. Na dobę przed planowanym zabiegiem sprawdźmy reakcję skóry na działanie depilatora laserowego. Użyjmy urządzenia na małych fragmentach skóry, począwszy od najniższej mocy i stopniowo ją zwiększając. Jeżeli przy kolejnym razie odczujemy lekkie pieczenie i dyskomfort, oznacza to, że poprzedni stopień mocy był odpowiedni.

Po upływie 24 godzin upewnijmy się jeszcze, czy fragmenty skóry poddane testowi nie posiadają szczególnych śladów. Dla pewności możemy wykonać takie testy w kilku miejscach ciała.

Pamiętajmy też, że do zabiegu depilacji laserowej należy się odpowiednio przygotować. Przed depilacją należy skórę ogolić – na przykład z pomocą zwykłej maszynki. Dzięki temu unikniemy gromadzenia energii lasera przez włosy znajdujące się na skórze. Ponadto skórę należy umyć zwykłym mydłem tak, aby była ona czysta. Nie powinno się też opalać skóry na kilka dni przed zabiegiem – im jaśniejsza skóra, tym zabieg skuteczniejszy.

Do takich zabiegów jak depilacja miejsc intymnych, zaczynajmy zawsze od najniższej mocy, stopniowo ją zwiększając.

Jak używać depilatora laserowego?

Przeprowadzenie zabiegu z użyciem depilatora laserowego nie jest trudne. Urządzenia są tak zautomatyzowane, że w wielu przypadkach wystarczy włączyć depilator i przyłożyć go do fragmentu skóry.

Aby ułatwić sobie depilację, warto używać nakładek dedykowanych do konkretnych partii skóry. Przykładem takiej nasadki jest końcówka do okolic bikini. Znajdujące się tam włoski są u wielu kobiet grubsze i mocniejsze niż na nogach. Kolejnym przykładem nasadki jest końcówka do twarzy. Mając ją, możemy w pełni bezpiecznie używać depilatora do okolic nad górną wargą i na podbródku. Na rynku znajdziemy też końcówki do skóry pod pachami. Pamiętajmy, że jest ona bardzo wrażliwa na wszelkie bodźce.

Ile czasu zajmuje depilacja laserowa nóg? Na depilację nóg z użyciem depilatora laserowego zarezerwujmy sobie na początek około półtorej godziny czasu. Gdy już nabierzemy wprawy, czas ten może skrócić się do godziny.

Ile czasy zajmuje depilacja laserowa okolic bikini? Depilacja okolic bikini to około 45 minut. Pamiętajmy, że depilator laserowy daje efekty, z których będziemy w stu procentach zadowolone, dopiero po trzech-czterech użyciach.

Depilacja laserowa – przeciwwskazania

Zanim zdecydujesz się na zakup depilatora laserowego, sprawdź, czy przypadkiem nie jesteś w grupie osób, które nie powinny go używać.

  • ciemna karnacja skóry w połączeniu z jasną barwą włosków – najbardziej powszechne przeciwwskazanie. W tym przypadku depilacja światłem nie będzie skuteczna,
  • ciąża – tego typu zabieg zawsze skonsultuj z ginekologiem,
  • żylaki – depilacja laserowa nie jest też przeznaczona dla osób mających żylaki,
  • mocna i świeża opalenizna – poczekajmy aż nieco wyblaknie,
  • bezpośrednio po peelingu skóry – warto odczekać kilka dni aż skóra się zregeneruje.

Depilator laserowy a depilator IPL

Główną różnicą jest wiązka światła, która w przypadku depilatorów laserowych wnika bezpośrednio do cebulki włosa. W przypadku depilatorów IPL naświetlany jest konkretny fragment skóry, na którym znajduje się więcej włosków. Depilator laserowy niszczy cebulkę włosa, podczas gdy depilator IPL je „usypia” i osłabia, powodując zahamowanie wzrostu włosa. Różnica jest także widoczna w cenie tych urządzeń: depilatory laserowe są droższe.

W przypadku depilatorów IPL należy zabiegi regularnie powtarzać, żeby otrzymać zadowalający efekt. W przypadku depilacji laserowej nie jest to konieczne (należy potem powtarzać zabiegi, by usunąć nowe włoski).


Zobacz też depilatory IPL


Mogą Cię zainteresować:

Autor
Julia Sowińska
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.9/5 (7 głosów)

Czytaj więcej