Depilacja laserowa a IPL – czym się różnią?

Depilacja nóg to dla zdecydowanej większości kobiet zabieg doskonale znany i wykonywany bardzo regularnie. Jeszcze do niedawna trudno było wskazać skuteczną, a jednocześnie komfortową metodę depilacji. Golenie maszynką jest szybkie i bezbolesne, ale efekt utrzymuje się bardzo krótko – zaledwie kilka dni. Użycie klasycznego depilatora gwarantuje nieco dłuższy efekt, ale podczas tego rodzaju depilacji można odczuwać nieznaczny dyskomfort.

Na szczęście z pomocą przyszła technologia i od kilku lat popularność błyskawicznie zyskują nowe metody usuwania włosków – depilacja laserowa oraz fotodepilacja, zwana też depilacją IPL. Dla wielu kobiet są to metody jeszcze nieznane. Zanim rozpoczniesz analizę, jaki depilator laserowy wybrać lub jak wybrać depilator IPL, warto dowiedzieć się, jakie są ich zalety, oraz czym różnią się od siebie.

W tym artykule znajdziesz:

 • Jak działa depilator laserowy?
 • Jak działa depilator IPL?
 • Depilacja laserowa a IPL – która depilacja daje dłuższy efekt?
 • Depilacja laserowa i IPL – która do jakiego typu skóry i włosów?
 • Który rodzaj depilacji zajmuje mniej czasu?
 • Czy depilacja laserem i depilacja IPL boli?
 • Laser czy IPL – co wybrać do depilacji?
 • Depilacja laserowa i IPL – przeciwwskazania

Jakie są różnice w sposobie działania IPL i laseru? Przegląd różnic zacznijmy od sprawy podstawowej, a więc mechanizmu działania obu urządzeń. Czym cechuje się depilator laserowy, a czym depilator IPL i jak działają?

Jak działa depilator laserowy?

Depilator laserowy jest urządzeniem bardzo precyzyjnym. Likwiduje włosek po włosku – nie pokrywa swoim działaniem większych obszarów skóry.

 1. Wysyła on pojedynczą wiązkę światła o dokładnie określonej długości fali.
 2. Wysłana energia pochłaniana jest przez brodawkę – część włosa, która odpowiada za jego wzrost.
 3. Jej temperatura błyskawicznie wzrasta i często ulega ona całkowitemu zniszczeniu. Może ona też wejść w tak zwaną fazę uśpienia, w której włosek przestanie rosnąć.

Więcej o depilatorach laserowych przeczytasz w poradniku: Jak wybrać depilator laserowy?

depilacja laserowa a IPL

Zdjęcie: Depilator laserowy RIO

Jak działa depilator IPL?

Urządzenia do depilacji IPL (Intense Pulsed Light) z technicznego punktu widzenia nie są laserami, choć wiele osób tak je nazywa.

 1. Jest to sprzęt wyposażony w specjalną lampę, która naświetla określony obszar naszej skóry, na którym może znajdować się wiele włosków.
 2. Emitowane światło to spektrum fal o różnej długości. Fale te pochłaniane są zarówno przez cebulki włosowe, jak i okoliczne tkanki, ale zniszczeniu ulegają wyłącznie cebulki.
 3. Końcowy efekt jest taki sam, jak w przypadku depilacji laserowej – włoski ulegają zniszczeniu, lub przestają rosnąć.

Więcej o depilatorach IPL, dowiesz się z poradnika: Jak wybrać depilator IPL?

depilacja laserowa a IPL

Zdjęcie: Depilator IPL: Philips

Depilacja laserowa a IPL – która depilacja daje dłuższy efekt?

Omawiane metody depilacji mają różną efektywność działania. Oczywiście wiele zależy od niezależnych czynników, takich jak nasza karnacja, czy też klasa sprzętu wykorzystywanego do zabiegu. Jednak co do zasady depilacja laserowa daje efekty utrzymujące się dłużej niż depilacja IPL. Jest to nawet kilka lat. Wielu ekspertów zakłada, że na jeden zabieg z użyciem lasera należy wykonać średnio trzy i więcej zabiegów IPL.

Depilacja laserowa i IPL – która do jakiego typu skóry i włosów?

Panuje powszechny pogląd, że im ciemniejsza skóra i jaśniejsze włoski, tym zabieg depilacji laserowej będzie miał mniejszą skuteczność. Z tego też względu nie poleca się stosowania depilacji laserowej na opaloną skórę. Po opalaniu powinnyśmy odczekać nawet do miesiąca czasu.

Depilacja laserowa jest idealna dla osób o jasnej skórze i ciemnych włoskach.

Zabiegi za pomocą urządzeń do depilacji IPL nie są tak bardzo uzależnione od karnacji, czy koloru włosków.

W obu przypadkach skrajne typy skóry (czarna), czy włosków (siwe lub rude) będą nieodpowiednie do depilacji.

Źródło: Philips (widok dla depilatorów IPL Philips Lumea)

Laser a IPL – różnice

Który rodzaj depilacji zajmuje mniej czasu?

Ile czasu zajmuje depilacja laserowa?

Wysoka efektywność depilacji wykonanej z użyciem lasera wymaga niestety zaangażowania sporej ilości czasu na przeprowadzenie zabiegu. Tak jak zostało to już wspomniane, musimy każdy, pojedynczy włos trafić promieniem lasera. Na depilację nóg z użyciem depilatora laserowego zarezerwujmy sobie na początek około półtorej godziny czasu. Gdy już nabierzemy wprawy, czas ten może skrócić się do godziny.

Depilacja okolic bikini to około 45 min. Depilacja pach to półgodziny, z tym że jest ona dość trudna do wykonania samodzielnie, gdyż powinnyśmy dokładnie widzieć powierzchnię skóry, na której działamy.

Ile czasu zajmuje depilacja IPL?

Znacznie krótsze czasy depilacji konieczne będą w przypadku depilatorów IPL. Tu nie musimy celować w każdy włosek osobno – impuls pokrywa obszar skóry o powierzchni kilku centymetrów kwadratowych. Depilacja nóg trwać będzie około 20 min, bikini około 10 min, a pachy to mniej niż 5 min.

depilacja laserowa a IPL

Czy depilacja laserem i depilacja IPL boli?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, gdyż w praktyce każda kobieta ma inną opinię. Wiele bowiem zależy od cech indywidualnych – karnacji skóry, barwy włosków, liczby znamion na skórze oraz oczywiście od progu wrażliwości na ból.

Wiele też zależy od klasy urządzenia, jakie zakupiłyśmy. Tańsze urządzenia mają mniej możliwości regulacji i przystosowania sprzętu do naszych preferencji. W przypadku droższych po kilku próbach uda nam się zapewne idealnie dostosować moc sprzętu do naszych wymagań.

Faktem jest jednak, że im dłuższy czas zabiegu, tym dłużej musimy tolerować nieprzyjemne odczucia. Z tego punktu widzenia depilatory IPL mają przewagę z uwagi na krótki czas zabiegu. Weźmy jednak pod uwagę, że szczególnie bolesne bywają „trafienia” w pieprzyki i inne znamiona skórne. Patrząc z tego punktu widzenia, depilatory laserowe są bardziej precyzyjne i stwarzają mniejsze prawdopodobieństwo spowodowania takiego podrażnienia. Jak więc widać zarówno jedne, jak i drugie urządzenia mają na tym polu swoje wady i zalety.

Laser czy IPL – co wybrać do depilacji?

Na koniec podsumujmy sobie jeszcze raz różnice pomiędzy depilatorami laserowymi, a depilatorami IPL:

Depilator laserowy

 • Mechanizm działania: pojedyncza wiązka światła o dokładnie określonej długości fali
 • Trwałość efektu po kilku zabiegach: nawet do 2-3 lat
 • Typ skóry i barwa włosków: doskonały przy jasnej skórze i ciemnych włoskach
 • Czas trwania pojedynczego zabiegu: zabieg trwa długo

Depilatory laserowe w sklepie >


Depilator IPL

 • Mechanizm działania: spektrum fal o różnej długości
 • Trwałość efektu po kilku zabiegach: do 1 roku
 • Typ skóry i barwa włosków: bardziej uniwersalny – większa dowolność w zakresie dopuszczalnej karnacji i barwy włosków
 • Czas trwania pojedynczego zabiegu: krótszy czas niż przy depilacji laserowej

Depilatory IPL w sklepie >


Depilacja laserowa i IPL – przeciwwskazania

Rozważając zakup odpowiedniego urządzenia i przeprowadzenie zabiegów pamiętajmy też, że nie dla każdej osoby jest on odpowiedni. Przeciwwskazaniem dla przeprowadzenia tego typu depilacji są m.in. świeża opalenizna (do 4 tygodni), ciąża, żylaki, peeling (należy odczekać tydzień). Należy też wstrzymać się z przyjmowaniem takich ziół jak nagietek, czy dziurawiec.