Darmowe aplikacje do biegania – którą wybrać?

Polska biega. Jogging od kilku lat króluje wśród sportów dostępnych dla każdego. Na początek wystarczą wygodne buty, oddychające ubranie i odrobina zapału. Kto wykaże się konsekwencją przez kilka tygodni, ten zapewne nabierze ochoty na rozpoczęcie profesjonalnych treningów. W tym zadaniu mogą pomóc rady zawodowców, lecz to kosztowne rozwiązanie. Na początek wystarczy mierzyć wydolność organizmu. Naprzeciw potrzebom wychodzą producenci mobilnych aplikacji.

W tym artykule znajdziesz:

  • Funkcje smartfona dla biegaczy
  • Darmowa aplikacja do biegania: Nike Run Club
  • Najpopularniejsza aplikacja do biegania: Endomondo
  • Aplikacja dla biegaczy prosto z Polski: Pace Control
  • Inne darmowe aplikacje dla biegaczy: Strava i Runtastic
  • Którą darmową aplikację do biegania wybrać?

Funkcje smartfona dla biegaczy

Nic dziwnego, że zdolni programiści ostrzą klawiatury w nadziei na zyski z aplikacji do biegania. Sam rynek smartfonów stale rośnie. W 2018 roku Polacy posiadali już ok. 21 mln inteligentnych telefonów. Właścicielami urządzeń są często osoby młode (lub młodość próbujące dogonić), zatem aktywne i pełne energii do spożytkowania. Ilu jest biegaczy? Tego wprost nie da się oszacować. Niemal każdy ma sposobność do włożenia butów i wyjścia na pierwszą przebieżkę.

Przeczytaj również artykuł Jak zacząć biegać? Przydatne akcesoria do biegania

Na pojedynczy maraton zgłasza się około 15 tysięcy osób. To jednak Olimp dla biegaczy, dystans prawie 42 km do pokonania. Większą popularnością cieszą się półmaratony i dziesięciokilometrowe biegi. Organizowane są niemal w każdym większym mieście i ściągają dziesiątki tysięcy chętnych. Przed zawodami wszystkie te osoby mierzą siły na zamiary. Starają się ocenić, czy będą w stanie wytrzymać wyczerpujące zmagania. Aby się tego dowiedzieć, często korzystają z aplikacji sportowych. Czego mogą się dzięki nim dowiedzieć?

Darmowa aplikacja do biegania: Nike Run Club

Standardowe oprogramowanie zawiera w sobie szereg możliwości, które ułatwiają w bezpieczny dla zdrowia sposób zwiększyć obciążenia treningowe. Darmowa aplikacja Nike+ Running podaje informacje na temat prędkości biegu i liczby kalorii, jakie spala się w trakcie aktywności. Sumuje wyniki z kilku tygodni lub miesięcy, więc w prosty sposób można poznać efekty ćwiczeń. To szczególnie przydatne dla osób, których motywacją do biegania jest chęć zrzucenia zbędnych kilogramów.

Atrakcyjnym uwypukleniem wachlarza funkcji wydaje się być odtwarzacz muzyki. Nike+ Running pozwala słuchać ulubionych dźwięków, które zagrzewają do walki o coraz to lepsze rekordy. Wykorzystano także element grywalizacji. Sukcesy biegacza aplikacja nagradza przyznaniem medali. Nawet jeśli nie startuje się w olimpijskich zawodach, taki wirtualny krążek potrafi być uhonorowaniem włożonej pracy i dopinguje do przekraczania kolejnych granic.


Najpopularniejsza aplikacja do biegania: Endomondo

Niekwestionowanym liderem wśród mobilnych asystentów biegaczy jest aplikacja Endomondo. Według szacunków korzysta z niej w Polsce 7 mln użytkowników, którzy spędzają z nią łącznie ok. pół miliona godzin w ciągu zaledwie miesiąca. Oprogramowanie stworzono z myślą o entuzjastach intensywnej przebieżki, ale z czasem rozszerzono zakres możliwości. W chwili obecnej za pośrednictwem rozwiązania można śledzić postępy czynione w 70 dyscyplinach sportowych.

Endomondo to aplikacja, która nie tylko w grupie bezpośrednich konkurentów plasuje się na najwyższych lokatach. Udział w rynku wszystkich aplikacji mobilnych wynosi 3%. Pozornie wydaje się to mało, lecz trzeba pamiętać o ogromnym zasięgu rynku. Każdego dnia powstaje kilkaset aplikacji, a Endomondo od kilku lat święci tryumfy. Nic w tym dziwnego, skoro na swoją pozycję pracuje już od 2007 roku.

Pozwala publikować wyznaczone i przebyte trasy w mediach społecznościowych. Amatorzy mogą dzielić się wrażeniami z treningu i inspirować znajomych do odwiedzania sprawdzonych szlaków. Dzięki temu buduje się cała sieć użytkowników aplikacji, którzy stanowią zwartą grupę pasjonatów. Wychodzą poza wirtualne kontakty i z czasem zaczynają trenować razem. Efekt sprzyja działaniom edukacyjnym i rozprzestrzenianiu świadomości korzyści, jakie płyną z uprawiania sportu.


Aplikacja dla biegaczy prosto z Polski: Pace Control

Popularność aplikacji do biegania nie ominęła Polski. Rodzimi producenci również zacierają ręce na myśl o rzeszy pasjonatów sportu zainteresowanych mierzeniem wydajności organizmu w czasie wysiłku. Pace Control została stworzona przez zespół polskich informatyków. Intencją autorów było zaprojektowanie aplikacji prostej i wygodnej w obsłudze, która posłuży rejestracji przebiegu treningu.

System lokalizuje osobę za pomocą nawigacji GPS. Wśród funkcji Pace Control można znaleźć pomiar aktualnego tempa biegu, które umożliwia porównać wyniki z różnych odcinków wyznaczonej trasy. Oczywiście, aplikacja zapewnia dokładne mierzenie przebytej odległości i czasu, w jakim się ją pokonało.

Najciekawszą opcją mobilnego produktu jest opieka wirtualnego asystenta. Pomaga podjąć szereg decyzji, które pozwalają poprawić osiągi i lepiej spożytkować energię w czasie treningu. Za pośrednictwem telefonu można ocenić m. in. szacunkowy czas dotarcia do mety lub zwiększyć poziom determinacji ścigając się z wirtualnym przeciwnikiem. Aplikacja generuje czas wyimaginowanego biegacza, z którym trzeba konkurować. Gdy kogoś nie emocjonuje pojedynek z komputerem, ma szansę połączyć się z innym użytkownikiem aplikacji i zacząć się z nim ścigać.


Inne darmowe aplikacje dla biegaczy: Strava i Runtastic

Największym konkurentem Endomondo jest aplikacja Strava. Poza bezpłatnymi funkcjami, w ramach konta premium można odczytać wskaźnik kondycji i zmęczenia. Lektor podaje przez słuchawki informację, czy biegacz zbliżył się do rekordu ustanowionego na tej trasie przez innego użytkownika aplikacji.

Prostotą obsługi zaskakuje aplikacja Runtastic. To także darmowa aplikacja dla biegaczy, której dodano płatne funkcje. Posiada wbudowaną listę piosenek najlepiej motywujących do wysiłku. Roczny koszt użytkowania płatnej wersji to 250 złotych.

Którą darmową aplikację do biegania wybrać?

Wszystkie przywołane powyżej propozycje są darmowe. Na rynku istnieje także spora liczba aplikacji, do których dostęp należy wykupić. Darmowe funkcje Endomondo można wzbogacić o pakiet dodatkowych udogodnień za cenę 10 złotych miesięcznego abonamentu. Wirtualny trener podaje tempo biegu. Nie trzeba co chwila spoglądać na ekran telefonu, ponieważ po podłączeniu słuchawek lektor wyczytuje odpowiedni czas.

To wyłącznie wybrane propozycje aplikacji do biegania. Jakby nie patrzeć, rynek sportowy rozwija się dynamicznie, więc wzmożenie zainteresowania technologicznymi udogodnieniami jest zrozumiałe. Należy jednak pamiętać, że to nie aplikacja czyni sportowca, lecz jest własne zaangażowanie i determinacja. To, którą aplikację do biegania wybrać najlepiej zależy od Twoich indywidualnych potrzeb.

Zdjęcia: Google Play