Darmowe aplikacje do biegania – co zamiast Endomondo?

17.03.2022 | autor: Joanna Skornowicz | Przeczytasz w 7 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Polska biega. Jogging od kilku lat króluje wśród sportów dostępnych dla każdego. Na początek wystarczą wygodne buty, oddychające ubranie i odrobina zapału. Kto wykaże się konsekwencją przez kilka tygodni, ten zapewne nabierze ochoty na rozpoczęcie profesjonalnych treningów.

W tym zadaniu mogą pomóc rady zawodowców, lecz to kosztowne rozwiązanie. Na początek wystarczy mierzyć wydolność organizmu. Naprzeciw potrzebom wychodzą producenci mobilnych aplikacji.

W tym artykule znajdziesz:

Co zamiast Endomondo? Popularne darmowe aplikacje do biegania:

Funkcje smartfona dla biegaczy

Nic dziwnego, że zdolni programiści ostrzą klawiatury w nadziei na zyski z aplikacji do biegania. Sam rynek smartfonów stale rośnie. W 2018 roku Polacy posiadali już ok. 21 mln inteligentnych telefonów. Właścicielami urządzeń są często osoby młode (lub młodość próbujące dogonić), zatem aktywne i pełne energii do spożytkowania. Ilu jest biegaczy? Tego wprost nie da się oszacować. Niemal każdy ma sposobność do włożenia butów i wyjścia na pierwszą przebieżkę.

Przeczytaj również artykuł Jak zacząć biegać? Przydatne akcesoria do biegania

Na pojedynczy maraton zgłasza się około 15 tysięcy osób. To jednak Olimp dla biegaczy, dystans prawie 42 km do pokonania. Większą popularnością cieszą się półmaratony i dziesięciokilometrowe biegi. Organizowane są niemal w każdym większym mieście i ściągają dziesiątki tysięcy chętnych. Przed zawodami wszystkie te osoby mierzą siły na zamiary. Starają się ocenić, czy będą w stanie wytrzymać wyczerpujące zmagania. Aby się tego dowiedzieć, często korzystają z aplikacji sportowych. Czego mogą się dzięki nim dowiedzieć?

Najpopularniejsza aplikacja do biegania zniknęła: Endomondo

Niekwestionowanym liderem wśród mobilnych asystentów biegaczy była aplikacja Endomondo. Według szacunków aktywnie korzystało z niej w Polsce 7 mln użytkowników, którzy spędzają z nią łącznie ok. pół miliona godzin w ciągu zaledwie miesiąca. Oprogramowanie stworzono z myślą o entuzjastach intensywnej przebieżki, ale z czasem rozszerzono zakres możliwości. W chwili obecnej za pośrednictwem rozwiązania można śledzić postępy czynione w 70 dyscyplinach sportowych.

Aplikacja pozwalała publikować wyznaczone i przebyte trasy w mediach społecznościowych. Amatorzy mogli dzielić się wrażeniami z treningu i inspirować znajomych do odwiedzania sprawdzonych szlaków. Dzięki temu budowała się cała sieć użytkowników aplikacji, którzy stanowili zwartą grupę pasjonatów. Wychodzili poza wirtualne kontakty i z czasem zaczynali trenować razem. Efekt sprzyjał działaniom edukacyjnym i rozprzestrzenianiu świadomości korzyści, jakie płyną z uprawiania sportu.

Każdego dnia powstaje kilkaset aplikacji, a Endomondo od kilku lat było najpopularniejszą aplikacją do biegaczy (pracowało na to już od 2007 roku). To wszystko sprawiło, że informacja o zamknięciu Endomondo była dość zaskakująca.

Twórcy Endomondo zaproponowali użytkownikom przejście na płatną aplikację MapMyRun (przez 3 miesiące można było korzystać z darmowego okresu próbnego).

Co zamiast Endomondo

Do kiedy masz czas na pobranie danych z Endomondo?

Wszelkie zapisane dane w Endomondo można było pobrać z platformy do 31 marca 2021. Po tym terminie wszelkie dane miały zostać usunięte z serwerów, więc obecnie nie ma już do nich dostępu. Można je było również przenieść do innych aplikacji np. płatnej aplikacji tej samej firmy MapMyRun. Aplikacja Endomondo ze sklepów internetowych zniknęła 31 grudnia 2020.

Jak przenieść dane z Endomondo (lub innej aplikacji) do innego serwisu?

Uzyskane w powyższy sposób dane można było wgrać ręcznie do nowego serwisu. Dla osób, które szukają jeszcze prostszego i szybszego sposobu na przeniesienie historii aktywności można skorzystać np. z aplikacji SyncMyTracks.

Za jej pomocą logujemy się do serwisów, pomiędzy którymi chcemy przenieść dane (np. Endomondo i Strava), a cały proces migracji danych przebiega automatycznie.

Serwis obsługuje wszystkie najpopularniejsze serwisy: Bryton Active, Decathlon Coach, Endomondo, Fitbit, Garmin Connect, Google Fit, MapMyFitness, Nike+ Run Club, Polar Flow, Ride with GPS, Runkeeper, Runtastic, Samsung Health, Sports Tracker, Strava, Suunto App, Suunto Movescount, TomTom Sports oraz TrainingPeaks.

Aplikacja dostępna jest na telefonach z Androidem i można ją pobrać z Google Play. Jej płatna wersja kosztuje zaledwie 12 zł (3 dolary) i warto tę kwotę zapłacić. Pozbędziemy się reklam, a ponadto będziemy mieć opcję automatycznej synchronizacji danych pomiędzy profilami i możliwość zapamiętywania haseł.

W wersji bezpłatnej aplikacja reklamy i ograniczenia w postaci synchronizacji jedynie 40 ostatnich aktywności i braku automatycznej synchronizacji.

Inną popularną opcją jest platforma Tapiriik, która działa analogicznie, jak aplikacja SyncMyTracks z tym, że jest bezpłatna. Jak to jednak często z darmowymi narzędziami bywa, nie zawsze jest skuteczne.

Strava

Jeszcze do niedawna największym konkurentem Endomondo była darmowa aplikacja do biegania Strava. Aplikacja w darmowej wersji pozwala na wyznaczanie i nagrywanie trasy biegu oraz analizę treningu. Udostępnia takie statystyki jak: dystans, prędkość, tempo, spalone kalorie czy wysokość. Możemy też konkurować i wzajemnie motywować się z innymi użytkownikami (a jest ich sporo, ponieważ aktualnie aplikacja ma ponad 10 mln pobrań) np. nagrywając treningi, dodając zdjęcia czy obserwując tablicę wyników na tych samych trasach. Aplikacja dostosowana jest także do innych sportów np. pływanie, jazda na rowerze, crossfit, trening na siłowni czy wspinaczka górska.

Poza bezpłatnymi funkcjami, w ramach subskrypcji Strava można odczytać wskaźnik kondycji i zmęczenia, uzyskać dostęp do spersonalizowanych planów treningowych, które będą doskonałym wsparciem podczas przygotowywania do maratonów. Lektor podaje przez słuchawki informację, czy biegacz zbliżył się do rekordu ustanowionego na tej trasie przez innego użytkownika aplikacji.

Darmowa aplikacja do biegania Strava

Adidas Running by Runtastic

Adidas Running by Runtastic to darmowa aplikacja do biegania, która świetnie sprawdzi się jako narzędzie do monitorowania aktywności i wyznaczania celów. Dostępne tutaj mamy najważniejsze funkcje zapisujące mapę z trasy (za pośrednictwem GPS w telefonie), rejestrujące przebyty dystans, tempo, czas, prędkość czy spalone kalorii. Aplikacja wśród użytkowników ceniona jest za intuicyjny interfejs oraz takie dodatki jak: trener głosowy, automatyczne pauzowanie czasu podczas postojów oraz możliwość tworzenia grup, rankingów czy wyzwań ze znajomymi (co świetnie sprawdza się jako motywacja). Jej możliwości nie ograniczają się jedynie do biegania, znajdziemy tutaj też niezbędne funkcje do jazdy na rowerze, treningów na siłowni, fitnessu i innych sportów.

W tej darmowej wersji aplikacji do biegania Adidas Running by Runtastic nie ma możliwości skorzystania z planów treningowych. Dostępność do tej funkcji otrzymujemy dopiero po wykupieniu członkostwa Premium. Aby przekonać się, czy warto inwestować w pełną wersję aplikacji, można wypróbować 7-dniową darmową wersję trial.

Darmowa aplikacja do biegania Runtastic

Nike Run Club

Standardowe oprogramowanie zawiera w sobie szereg możliwości, które ułatwiają w bezpieczny dla zdrowia sposób zwiększyć obciążenia treningowe. Darmowa aplikacja Nike+ Running podaje informacje na temat prędkości biegu i liczby kalorii, jakie spala się w trakcie aktywności. Sumuje wyniki z kilku tygodni lub miesięcy, więc w prosty sposób można poznać efekty ćwiczeń. To szczególnie przydatne dla osób, których motywacją do biegania jest chęć zrzucenia zbędnych kilogramów.

Atrakcyjnym uwypukleniem wachlarza funkcji wydaje się być odtwarzacz muzyki. Nike+ Running pozwala słuchać ulubionych dźwięków, które zagrzewają do walki o coraz to lepsze rekordy. Wykorzystano także element grywalizacji. Sukcesy biegacza aplikacja nagradza przyznaniem medali. Nawet jeśli nie startuje się w olimpijskich zawodach, taki wirtualny krążek potrafi być uhonorowaniem włożonej pracy i dopinguje do przekraczania kolejnych granic.

Darmowa aplikacja do biegania Nike Run Club

Pace Control

Popularność aplikacji do biegania nie ominęła Polski. Rodzimi producenci również zacierają ręce na myśl o rzeszy pasjonatów sportu zainteresowanych mierzeniem wydajności organizmu w czasie wysiłku. Pace Control została stworzona przez zespół polskich informatyków. Intencją autorów było zaprojektowanie aplikacji prostej i wygodnej w obsłudze, która posłuży rejestracji przebiegu treningu.

System lokalizuje osobę za pomocą nawigacji GPS. Wśród funkcji Pace Control można znaleźć pomiar aktualnego tempa biegu, które umożliwia porównać wyniki z różnych odcinków wyznaczonej trasy. Oczywiście, aplikacja zapewnia dokładne mierzenie przebytej odległości i czasu, w jakim się ją pokonało.

Najciekawszą opcją mobilnego produktu jest opieka wirtualnego asystenta. Pomaga podjąć szereg decyzji, które pozwalają poprawić osiągi i lepiej spożytkować energię w czasie treningu. Za pośrednictwem telefonu można ocenić m. in. szacunkowy czas dotarcia do mety lub zwiększyć poziom determinacji ścigając się z wirtualnym przeciwnikiem. Aplikacja generuje czas wyimaginowanego biegacza, z którym trzeba konkurować. Gdy kogoś nie emocjonuje pojedynek z komputerem, ma szansę połączyć się z innym użytkownikiem aplikacji i zacząć się z nim ścigać.

Darmowa aplikacja do biegania Pace Control

RunKeeper

Kolejną popularną darmową aplikacją dla biegaczy jest RunKeeper, która świetnie sprawdza się jako osobisty trener. Mamy tutaj dostęp do statystyk dotyczących: dystansu, tempa i czasu treningu. Możemy zwiększać osiągnięcia dzięki informacjom o postępach, śledzeniu historii treningów oraz wskazówkom w formie podpowiedzi głosowych. Nie brakuje tutaj również możliwości dzielenia się z innymi użytkownikami swoimi wynikami na stronie RunKeeper.com oraz w ramach portali Facebook czy Twitter.

Darmowa aplikacja do biegania RunKeeper

Którą darmową aplikację do biegania wybrać?

Przywołane powyżej propozycje to wyłącznie wybrane propozycje darmowych aplikacji do biegania. Na rynku istnieje także spora liczba zaawansowanych płatnych aplikacji. Jakby nie patrzeć, rynek sportowy rozwija się dynamicznie, więc wzmożenie zainteresowania technologicznymi udogodnieniami jest zrozumiałe. Należy jednak pamiętać, że to nie aplikacja czyni sportowca, lecz jest własne zaangażowanie i determinacja. To, którą aplikację do biegania wybrać najlepiej zależy od Twoich indywidualnych potrzeb.

Zdjęcia: Google Play

Może Cię zainteresować:

Autor
Joanna Skornowicz
Wiecznie uśmiechnięta tatromaniaczka. Wkręcona w niedoceniane nowoczesne technologie w sprzętach AGD. Wybredna i szukająca dziury w całym. Z zaangażowaniem testuje urządzenia ułatwiające codzienne obowiązki. Niestała w związkach z myszkami i klawiaturami gamingowymi – ma słabość do nowszych modeli.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP Neverstop Laser 1200w Mono USB AirPrint™ WiFi
Sprawdź cenę!
HP Ink Tank 315 Kolor Atrament USB
Sprawdź cenę!
HP 652 kolor F6V24AE
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 1.8m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.5m czarny
Sprawdź cenę!
HP 652 czarny F6V25AE
Sprawdź cenę!
HP 650 czarny CZ101AE
Sprawdź cenę!
Kingston SSD A400 480GB
Cena od 229,00zł
Accura Tule ACC-M1015
Sprawdź cenę!
Accura Napa ACC-M1204
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura ToledoPro ACC-K1414
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 0.9m
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA 0.5m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura VGA - HDMI
Sprawdź cenę!
Accura USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura Ring ACC5115 black
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 3.0m
Sprawdź cenę!
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Sprawdź cenę!
CA Office Skytop CA-1208
Cena od 49,90zł
HP 650 kolor CZ102AE
Sprawdź cenę!
Accura Premium kat5 5.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Premium 2.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Sprawdź cenę!
Accura Premium miniJack 1.2m
Sprawdź cenę!
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
Accura Vista ACC-K1411
Cena od 49,90zł
HP 301 czarny CH561EE
Sprawdź cenę!
Accura Triple 17W AccuQuick
Sprawdź cenę!
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
Accura Premium VGA
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Light 30W AccuQuick 3.0
Sprawdź cenę!
Accura Premium DVI/D 1.8m
Sprawdź cenę!