Czytnik czy tablet? Co wybrać do czytania e-booków?

Czytnik e-booków to – jak sama nazwa wskazuje – urządzenie stworzone właśnie po to, by oddawać się lekturze. Ale czy do tego celu nie wystarczy zwykły tablet? Przecież także jest poręczny, mobilny i wyposażony w ekran o optymalnej przekątnej.

Sprawa jest jednak bardziej skomplikowana, a odpowiedź na pytanie o to, czy lepszy jest czytnik czy tablet do czytania, wymaga zwrócenia uwagi na kilka szczegółów.

Jeśli masz już swojego faworyta zobacz poradniki:

E Ink czy LCD? Który ekran lepszy do czytania?

Podstawową różnicą pomiędzy czytnikiem e-booków a tabletem jest wyświetlacz. Zamiast standardowego ekranu LCD w czytnikach wykorzystuje się panel typu E Ink (nazywany też elektronicznym papierem). Skutecznie naśladuje on kartkę papieru, na której pojawia się tekst, przez co oczy praktycznie się nie męczą.

Od jakiegoś czasu w urządzeniach z wyższej półki obecne jest także podświetlenie, dzięki czemu czytanie po zmroku również nie stanowi problemu. Po raz kolejny – jest to podświetlenie nieszkodliwe dla wzroku.

Ekran E Ink dodatkowo nie odbija światła, co pozwala komfortowo czytać także w pełnym słońcu (czego nie można powiedzieć o tablecie). Przede wszystkim, dlatego więc typowy tablet do czytania sprawdza się kiepsko, szczególnie gdy książki pochłania się masowo.

Czytnik czy tablet? – ekran: czytnik e-book

Ergonomia – co jest wygodniejsze?

Kolejną cechą, którą trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze czytnik e-book czy tablet, jest ergonomia. Czytniki e-booków są przeważnie nieco mniejsze. Standardowy sprzęt tego typu ma 6-calowy ekran, a tablet: 7-calowy lub większy. Są też lżejsze, dzięki czemu wygodnie korzysta się z nich przez wiele godzin każdego dnia.

Komfort użytkowania większości czytników e-booków poprawiają też fizyczne przyciski do przewracania stron jako alternatywa dla przeciągania palcem po wyświetlaczu – przy okazji ten ostatni pozostaje całkowicie czysty.

Czytnik czy tablet? – ergonomia: czytnik e-book

Rozmiar ekranu

Typowy czytnik ma ekran o przekątnej 6 cali, który zapewnia poręczność, ale dla niektórych osób może okazać za mały. Na rynku są jednak dostępne także modele 7- i 8-calowe. Przekątne w tabletach sięgają nawet kilkunastu cali, ale trudno mówić wówczas o mobilnym sprzęcie do czytania książek w każdym miejscu i o każdej porze.

czytnik czy tablet

Obsługiwane formaty plików

Współczesne czytniki e-booków obsługują cyfrowe książki w rozmaitych formatach, z których najpopularniejsze są MOBI i EPUB. Współpraca z nimi przebiega zupełnie bezproblemowo. Schody zaczynają się wtedy, gdy chce się czytać e-booki w formacie PDF – te często nie są bowiem przystosowane do tak małych (6-calowych) wyświetlaczy.

Oprócz miłośników PDFów, z pojedynku czytnik czy tablet jako zwycięzcę uznają tego drugiego także użytkownicy lubiący słuchać książek. Audiobooki to coś, co jest niemal zarezerwowane dla tabletów, jako że czytniki rzadko są wyposażone w wyjścia słuchawkowe (mini jack).

Czytnik czy tablet? – audiobooki: tablet

Czas pracy na baterii

Czas wrócić na moment do wyświetlacza. Oprócz wspomnianych już zalet „zdrowotnych”, E Ink ma też taki plus, że jest niezwykle energooszczędny. Dzieje się tak, ponieważ nie zużywa on energii do wyświetlania treści, a jedynie do zmiany zawartości ekranu. Innymi słowy: czas pracy skraca jedynie przewracanie stron (i podświetlenie).

Brak rozmaitych aplikacji pracujących w tle sprawia, że z czytnika można korzystać tygodniami zanim nadchodzi konieczność podładowania jego akumulatora, podczas gdy typowy tablet odmawia posłuszeństwa po kilku lub kilkunastu godzinach. O ile w domu nie robi to większej różnicy, to już podczas wycieczki może mieć ogromne znaczenie.

Czytnik czy tablet? – bateria: czytnik e-book

Dodatkowe funkcje

Największym plusem tabletu w tym pojedynku jest jego funkcjonalność. Podczas gdy czytnik e-booków to urządzenie stworzone w jednym konkretnym celu, tablet jest mobilną wersją komputera: pozwala wygodnie przeglądać strony internetowe, komunikować się ze znajomymi, oglądać filmy i seriale oraz korzystać z rozmaitych aplikacji.

Nowoczesne czytniki wprawdzie mają też dodatkowe aplikacje, ale z oczywistych względów nie są one w stanie zastąpić tabletów – choćby ze względu na czarno-białe ekrany innego typu.

Jedne i drugie urządzenia oferują często łączność WiFi i czytnik kart pamięci, ale w czytniku te funkcje służą jedynie do pozyskiwania i przechowywania e-booków.

W tym miejscu można też wspomnieć o dodatkowym atucie płynącym z braku aplikacji: można mieć mianowicie pewność, że nic nie zakłóci relaksu przy dobrej książce – żadne wyskakujące komunikaty, powiadomienia z Facebooka, czy innego portalu.

Czytnik czy tablet? – dodatkowe funkcje: tablet

Cena

Przy podejmowaniu ostatecznego wyboru czytnik czy iPad (lub jakikolwiek inny tablet) kluczowy będzie jednak najpewniej aspekt ekonomiczny. Czytniki e-booków nie są wprawdzie szczególnie drogimi urządzeniami – za niecałe 500 zł można dostać niezły sprzęt, a dwa razy tyle kosztują modele z wyższej półki. Rzecz jednak w tym, że wydając tyle, otrzymujemy gadżet, który poza czytaniem na wiele się nie przyda.

Zobacz ranking: Jaki czytnik e-booków do 500 zł?

Tablet tymczasem nie kosztuje dużo więcej, ale zdecydowanie więcej potrafi. Jest zresztą jeszcze jedna opcja, o której warto wspomnieć…

Zobacz ranking: Jaki tablet do 500 zł?

czytnik czy tablet

A może smartfon?

Czytanie na tablecie może być niewygodne, ale są jeszcze smartfony – bardziej poręczne urządzenia, które przekątnymi zrównują się już właściwie z Kindle i innymi urządzeniami tego rodzaju. Faktycznie, pod względem poręczności są podobne, a telefon ma w dodatku znacznie szerszą funkcjonalność. Ponownie jednak problemem może być jego ekran, który zdecydowanie bardziej męczy oczy podczas długotrwałego czytania.

Czytnik czy tablet do czytania? Podsumowanie

Nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na pytanie o to, co będzie najlepsze – czytnik czy smartfon, czy tablet do e-booków. Miłośnicy książek, którzy na czytaniu spędzają wiele godzin każdego dnia, bez zawahania powinni jednak postawić na czytnik e-booków, który pozwoli im cieszyć się lekturą niezależnie od miejsca – bez obaw o oczy (i rozładowany akumulator).

Z kolei osoby, które czytają sporadycznie, być może wcale nie potrzebują takiego sprzętu. Tablet czy smartfon pozwala czytać e-booki – może nie w tak komfortowych warunkach, ale za to na tej jednej funkcji nie kończą się jego możliwości.


Polecane czytniki e-book w Komputronik.pl


Polecane tablety w Komputronik.pl


Mogą Cię zainteresować:

Autor
Wojciech Kulik
W nowych technologiach szuka realnego wpływu na ludzkie życie i na nim właśnie się koncentruje. Na co dzień wyznaje zasadę, że prawdopodobieństwo powodzenia zawsze wynosi 50 proc., a to więcej niż potrzeba, by działać.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.6/5 (9 głosów)

Czytaj więcej