Jak dbać o ekspres do kawy? Czyszczenie ekspresu

27.11.2017 | autor: Julia Sowińska | Przeczytasz w 5 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Po podjęciu decyzji jaki ekspres do kawy wybrać należy pamiętać, aby odpowiednio go użytkować. Dla wielu osób ekspresy do kawy są poważną inwestycją oraz sprzętem, który służyć ma przez wiele lat. Jak zadbać o to urządzenie? Podstawa to regularne czyszczenie ekspresu do kawy w odpowiedni sposób. O czym warto pamiętać?

W tym artykule znajdziesz:

  • Czyszczenie ekspresu do kawy – dlaczego warto?
  • Jak często czyścić ekspres do kawy?
  • Jak czyścić ekspres do kawy?
  • Jakie środki do czyszczenia ekspresów?

Więcej o ekspresach do kawy dowiesz się w poradniku: Z czego się składa i jak działa ekspres do kawy?

Ekspresy automatyczne ciśnieniowe

Czyszczenie ekspresu do kawy – jakie ma znaczenie?

Jednym z podstawowych obowiązków każdego właściciela ekspresu do kawy jest utrzymanie go w czystości. Dlaczego ta kwestia jest tak ważna? Brud oraz kamień to elementy, których pojawienie się ma bardzo zły wpływ i na smak naszej kawy, i na pracę sprzętu AGD.

Gromadzący się we wnętrzu urządzenia osad oraz kamień sprawiają, że z czasem kawa zaczyna smakować coraz gorzej. Im więcej osadu, tym większe staje się również ryzyko wystąpienia usterki lub poważniejszej awarii, mogącej nas pozbawić możliwości korzystania z ekspresu przez dłuższy czas.

Jak walczyć z tymi negatywnymi zjawiskami? Podstawą skutecznej konserwacji będzie regularne czyszczenie ekspresu do kawy.

Jak często czyścić ekspres do kawy?

O domowy ekspres do kawy powinniśmy dbać codziennie. Wprawdzie dokładne czyszczenie wnętrza urządzenia każdego dnia nie jest obowiązkowe, jednak brudnej tacki, czy pojemnika pełnego fusów pozostawiać nie powinniśmy. Wbrew pozorom i te drobne czynności mają ogromne znaczenie, a ich automatyczne wykonywanie sprawi, iż utrzymanie ekspresu w dobrym stanie będzie łatwiejsze.

Jak często warto usuwać kamień? W tych urządzeniach, które są wyposażone w system autoczyszczenia, komunikat o konieczności uruchomienia tego systemu pojawia się w chwili, gdy ilość zanieczyszczeń jest niepokojąca.

A co z tymi urządzeniami, które funkcji samooczyszczania nie posiadają? Odkamienianie tego typu ekspresów najlepiej przeprowadzać po przygotowaniu 200-300 porcji kawy. Jak przeprowadzić czyszczenie ekspresu do kawy? Najlepiej za pomocą specjalistycznych środków czystości, dostępnych w większości sklepów ze sprzętem AGD.

Akcesoria do ekspresów

Zobacz akcesoria do ekspresów >

Jak czyścić ekspres do kawy?

Czyszczenie ekspresu może przerażać tych, którzy z zadaniem takim mają się zmierzyć po raz pierwszy w życiu. O czym warto pamiętać? O tym, że z każdą częścią urządzenia należy się obchodzić w odpowiedni sposób.

Czyszczenie systemu mleka

Czyszczenie systemu mleka polega na odłączeniu rurki i wyciągnięciu dyszy spieniającej mleko. Dysza ta powinna zostać rozkręcona i dokładnie oczyszczona przy pomocy specjalnej szczoteczki. W dokładniejszym usuwaniu resztek mleka z dyszy pomocą specjalne płyny, dzięki którym szybko i skutecznie pozbędziemy się brudu z tej dość skomplikowanej części ekspresu. Na koniec wszystkie części dyszy należy przepłukać ciepłą wodą, skręcić i umieścić ponownie w ekspresie.

Czyszczenie bloku grzewczego

Podczas pracy przy bloku grzewczym należy zachować szczególną ostrożność, a przede wszystkim – odłączyć urządzenie od prądu. Dopiero wtedy można wyjąć z ekspresu blok grzewczy i przystąpić do jego czyszczenia. Można ograniczyć się do dokładnego przepłukania tego bloku ciepłą wodą, można też wykorzystać specjalistyczne środki, skutecznie usuwające resztki zanieczyszczeń z jego ścian.

Detergenty takie mają dodatkową zaletę – są nie tylko rewelacyjnymi środkami czyszczącymi, ale i konserwującymi.

Zdjęcie: Philips, Produkt: Philips 2000 series HD8651/09

Czy ekspres może się wyczyścić sam?

Nowsze ekspresy, szczególnie te automatyczne, często posiadają funkcje pomocne w trosce o utrzymanie ich w czystości. Jednym z ciekawszych rozwiązań tego typu jest funkcja czyszczenia parą – bardzo przydatna w tych ekspresach, które posiadają funkcje spieniania mleka. Rozwiązanie to można znaleźć w wielu automatycznych ekspresach ciśnieniowych, m.in. w ekspresie do kawy Saeco Xelsis Evo. Warto zainwestować w urządzenie mogące się pochwalić taką funkcją, gdyż dzięki temu zaoszczędzimy sobie sporo pracy.

Ekspresy automatyczne z funkcją spieniania mleka

Co jednak zrobić w sytuacji, gdy nasz ekspres tak wygodnej funkcji nie posiada? Pozostaje nam dokładne czyszczenie urządzenia przy pomocy własnych rąk oraz odpowiednich środków czystości.

Jakie środki do czyszczenia ekspresów?

Bez względu na to, jaki ekspres posiadamy, powinniśmy regularnie czyścić go za pomocą odpowiednich środków. W sklepach ze sprzętem AGD znaleźć można wiele produktów, które pomogą nam w tej pracy.

  • Płyn do usuwania kamienia
  • Tabletki czyszczące
  • Środki do czyszczenia obiegu mleka
  • Zestawy do czyszczenia i konserwacji ekspresów

Płyn do usuwania kamienia

Jakimi środkami można usuwać kamień z ekspresów? Płynów, dzięki którym można się bardzo szybko uporać z tym problemem, jest sporo. Jednym z nich jest odkamieniacz Nivona NIRK703, który skutecznie, a jednocześnie delikatnie, usuwa gromadzący się w ekspresie osad.

Inny produkt, który cieszy się wielką popularnością, to odkamieniacz De’Longhi Ecodecalk. Ekologiczny płyn do ekspresów manualnych i automatycznych to skuteczny pogromca kamienia oraz innych osadów, mogących zakłócić pracę sprzętu AGD.

Tabletki czyszczące

Nie brak też na rynku tabletek czyszczących, dzięki którym z ekspresu można się skutecznie pozbyć resztek kawy. Jak działają takie środki? Tabletki do czyszczenia ekspresów Urnex Cafiza to specjalna formuła, dzięki której pozostałości kawy są szybko i skutecznie rozpuszczane, a następnie – usuwane z ekspresu.

Środki do czyszczenia obiegu mleka

Czyszczenie obiegu mleka jest równie ważne, jak troska o systematyczne usuwanie kamienia. I tu z pomocą przychodzi szereg specjalistycznych środków. Dla osób korzystających z ekspresów marki Jura, dobrym rozwiązaniem będzie oferowany przez tę firmę płyn czyszczący do systemu mlecznego. Jego cena to około 75 zł za 1000 ml. Detergent ten pozwala utrzymać w dobrym stanie dyszę napowietrzającej mleko, a jego regularne stosowanie pozwoli utrzymać system cappuccino w dobrym stanie przez dłuższy czas.

Ekspresy automatyczne ciśnieniowe Jura

Specjalne środki do czyszczenia obiegu mleka wprowadziła też na rynek marka Saeco. Regularne stosowanie płynu CA6705/60 pozwoli uchronić obieg mleka przed tak częstym problemem, jakim jest zatykanie się z powodu zanieczyszczeń. Dłuższa żywotność systemów do spieniania mleka oraz lepszy smak kawy – oto korzyści, jakie można osiągnąć dzięki skorzystaniu z tego detergentu.

Zestawy do czyszczenia i konserwacji ekspresów

Znane marki pomagają nam w utrzymaniu ekspresów w dobrym stanie, tworząc dedykowane zestawy do konserwacji produkowanych przez siebie urządzeń. Z takiego rozwiązania mogą korzystać m.in. użytkownicy ekspresów Saeco oraz Philips. Jakie preparaty wchodzą w skład takich zestawów?

Ekspresy automatyczne ciśnieniowe Philips

W zestawie Philips znajdują się tabletki do odtłuszczania bloku zaparzającego, saszetki do czyszczenia obiegu mleka, filtry AquaClean oraz smar do konserwacji do bloku zaparzającego.

Utrzymanie urządzeń przeznaczonych do parzenia kawy w czystości jest sprawa bardzo ważną. Brud i kamień sprawiają, że sprzęty AGD znacznie częściej się psują, a my musimy poświęcać sporo czasu oraz pieniędzy na ich naprawę. Zanieczyszczony ekspres to jednocześnie gorszy smak kawy oraz spore zagrożenie dla naszego zdrowia. Warto zatem regularnie czyścić takie urządzenie, warto też zainwestować w specjalistyczne środki, które pomogą utrzymać nasz sprzęt do parzenia kawy w doskonałym stanie przez długi czas.

Produkty, które polecamy w naszym sklepie:

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Julia Sowińska
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP 652 kolor F6V24AE
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 1.8m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.5m czarny
Sprawdź cenę!
HP 652 czarny F6V25AE
Sprawdź cenę!
HP 650 czarny CZ101AE
Sprawdź cenę!
Kingston SSD A400 480GB
Sprawdź cenę!
Accura Tule ACC-M1015
Sprawdź cenę!
Accura Napa ACC-M1204
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura ToledoPro ACC-K1414
Cena od 59,90zł
Accura HDMI 0.9m
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA 0.5m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura VGA - HDMI
Sprawdź cenę!
Accura USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura Ring ACC5115 black
Cena od 9,90zł
Accura HDMI 3.0m
Sprawdź cenę!
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Sprawdź cenę!
HP 650 kolor CZ102AE
Sprawdź cenę!
Accura Premium 5.0m szary
Cena od 19,90zł
Accura Premium 2.0m szary
Cena od 15,90zł
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Sprawdź cenę!
Accura Premium miniJack 1.2m
Sprawdź cenę!
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
Accura Vista ACC-K1411
Sprawdź cenę!
HP 301 czarny CH561EE
Sprawdź cenę!
Accura Triple 17W AccuQuick
Sprawdź cenę!
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
Accura Premium VGA
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Light 30W Quick Charge 3.0
Sprawdź cenę!
Accura Premium DVI/D 1.8m
Sprawdź cenę!
Accura Premium DisplayPort 1.8m
Sprawdź cenę!
Papier HP Home & Office
Sprawdź cenę!