Jak dbać o ekspres do kawy? Czyszczenie ekspresu

Czyszczenie ekspresu

Posiadacze ekspresu do kawy powinni pamiętać o odpowiednim użytkowaniu i dbaniu o ten sprzęt. Aby jak najdłużej cieszyć się dobrej jakości kawą należy pamiętać o podstawowej czynności, jaką jest czyszczenie ekspresu. W jaki sposób czyścić ekspres do kawy, jak często to robić i jakich środków używać?

Zobacz również jaki ekspres do kawy wybrać?

W tym artykule znajdziesz:

Więcej o ekspresach do kawy dowiesz się w poradniku: Z czego się składa i jak działa ekspres do kawy?

Ekspresy do kawy w naszym sklepie

Czyszczenie ekspresu do kawy – jakie ma znaczenie?

Jednym z podstawowych obowiązków każdego właściciela ekspresu do kawy jest utrzymanie go w czystości. Dlaczego ta kwestia jest tak ważna? Brud oraz kamień to elementy, których pojawienie się ma bardzo zły wpływ i na smak naszej kawy, i na pracę sprzętu AGD.

Gromadzący się we wnętrzu urządzenia osad oraz kamień sprawiają, że z czasem kawa zaczyna smakować coraz gorzej. Im więcej osadu, tym większe staje się również ryzyko wystąpienia usterki lub poważniejszej awarii, mogącej nas pozbawić możliwości korzystania z ekspresu przez dłuższy czas.

Jak walczyć z tymi negatywnymi zjawiskami? Podstawą skutecznej konserwacji będzie regularne czyszczenie ekspresu do kawy.

Jak często czyścić ekspres do kawy?

O domowy ekspres do kawy powinniśmy dbać codziennie. Wprawdzie dokładne czyszczenie wnętrza urządzenia każdego dnia nie jest obowiązkowe, jednak brudnej tacki, czy pojemnika pełnego fusów pozostawiać nie powinniśmy. Wbrew pozorom i te drobne czynności mają ogromne znaczenie, a ich automatyczne wykonywanie sprawi, iż utrzymanie ekspresu w dobrym stanie będzie łatwiejsze.

Jak często warto usuwać kamień? W tych urządzeniach, które są wyposażone w system autoczyszczenia, komunikat o konieczności uruchomienia tego systemu pojawia się w chwili, gdy ilość zanieczyszczeń jest niepokojąca.

A co z tymi urządzeniami, które funkcji samooczyszczania nie posiadają? Odkamienianie tego typu ekspresów najlepiej przeprowadzać po przygotowaniu 200-300 porcji kawy. Jak przeprowadzić czyszczenie ekspresu do kawy? Najlepiej za pomocą specjalistycznych środków czystości, dostępnych w większości sklepów ze sprzętem AGD.

Akcesoria do ekspresów

Zobacz akcesoria do ekspresów >

Jak czyścić ekspres do kawy?

Czyszczenie ekspresu może przerażać tych, którzy z zadaniem takim mają się zmierzyć po raz pierwszy w życiu. O czym warto pamiętać? O tym, że z każdą częścią urządzenia należy się obchodzić w odpowiedni sposób.

Czyszczenie systemu mleka

Czyszczenie systemu mleka polega na odłączeniu rurki i wyciągnięciu dyszy spieniającej mleko. Dysza ta powinna zostać rozkręcona i dokładnie oczyszczona przy pomocy specjalnej szczoteczki. W dokładniejszym usuwaniu resztek mleka z dyszy pomocą specjalne płyny, dzięki którym szybko i skutecznie pozbędziemy się brudu z tej dość skomplikowanej części ekspresu. Na koniec wszystkie części dyszy należy przepłukać ciepłą wodą, skręcić i umieścić ponownie w ekspresie.

Czyszczenie bloku grzewczego

Podczas pracy przy bloku grzewczym należy zachować szczególną ostrożność, a przede wszystkim – odłączyć urządzenie od prądu. Dopiero wtedy można wyjąć z ekspresu blok grzewczy i przystąpić do jego czyszczenia. Można ograniczyć się do dokładnego przepłukania tego bloku ciepłą wodą, można też wykorzystać specjalistyczne środki, skutecznie usuwające resztki zanieczyszczeń z jego ścian.

Detergenty takie mają dodatkową zaletę – są nie tylko rewelacyjnymi środkami czyszczącymi, ale i konserwującymi.

Czy ekspres może się wyczyścić sam?

Nowsze ekspresy, szczególnie te automatyczne, często posiadają funkcje pomocne w trosce o utrzymanie ich w czystości. Jednym z ciekawszych rozwiązań tego typu jest funkcja czyszczenia parą – bardzo przydatna w tych ekspresach, które posiadają funkcje spieniania mleka. Rozwiązanie to można znaleźć w wielu automatycznych ekspresach ciśnieniowych, m.in. w ekspresie do kawy Saeco Xelsis Evo. Warto zainwestować w urządzenie mogące się pochwalić taką funkcją, gdyż dzięki temu zaoszczędzimy sobie sporo pracy.

Co jednak zrobić w sytuacji, gdy nasz ekspres tak wygodnej funkcji nie posiada? Pozostaje nam dokładne czyszczenie urządzenia przy pomocy własnych rąk oraz odpowiednich środków czystości.

Czyszczenie ekspresu – jakich środków użyć?

Bez względu na to, jaki ekspres posiadamy, powinniśmy regularnie czyścić go za pomocą odpowiednich środków. W sklepach ze sprzętem AGD znaleźć można wiele produktów, które pomogą nam w tej pracy.

  • Płyn do usuwania kamienia
  • Tabletki czyszczące
  • Środki do czyszczenia obiegu mleka
  • Zestawy do czyszczenia i konserwacji ekspresów

Płyn do usuwania kamienia

Jakimi środkami można usuwać kamień z ekspresów? Płynów, dzięki którym można się bardzo szybko uporać z tym problemem, jest sporo. Jednym z nich jest odkamieniacz Nivona NIRK703, który skutecznie, a jednocześnie delikatnie, usuwa gromadzący się w ekspresie osad.

Inny produkt, który cieszy się wielką popularnością, to odkamieniacz De’Longhi Ecodecalk. Ekologiczny płyn do ekspresów manualnych i automatycznych to skuteczny pogromca kamienia oraz innych osadów, mogących zakłócić pracę sprzętu AGD.

Tabletki czyszczące

Nie brak też na rynku tabletek czyszczących, dzięki którym z ekspresu można się skutecznie pozbyć resztek kawy. Jak działają takie środki? Tabletki do czyszczenie ekspresu to specjalna formuła, dzięki której pozostałości kawy są szybko i skutecznie rozpuszczane, a następnie – usuwane z ekspresu.

Środki do czyszczenia obiegu mleka

Czyszczenie obiegu mleka jest równie ważne, jak troska o systematyczne usuwanie kamienia. I tu z pomocą przychodzi szereg specjalistycznych środków. Dla osób korzystających z ekspresów marki Jura, dobrym rozwiązaniem będzie płyn czyszczący do systemu mlecznego. Detergent ten pozwala utrzymać w dobrym stanie dyszę napowietrzającej mleko, a jego regularne stosowanie pozwoli utrzymać system cappuccino w dobrym stanie przez dłuższy czas.

Ekspresy automatyczne ciśnieniowe Jura

Zestawy do czyszczenia i konserwacji ekspresów

Znane marki pomagają nam w utrzymaniu ekspresów w dobrym stanie, tworząc dedykowane zestawy do konserwacji produkowanych przez siebie urządzeń. Z takiego rozwiązania mogą korzystać m.in. użytkownicy ekspresów Saeco oraz Philips. Jakie preparaty wchodzą w skład takich zestawów?

W zestawie Philips znajdują się tabletki do odtłuszczania bloku zaparzającego, saszetki do czyszczenia obiegu mleka, filtry AquaClean oraz smar do konserwacji do bloku zaparzającego.

Ekspresy automatyczne ciśnieniowe Philips

Utrzymanie urządzeń przeznaczonych do parzenia kawy w czystości jest sprawa bardzo ważną. Brud i kamień sprawiają, że sprzęty AGD znacznie częściej się psują, a my musimy poświęcać sporo czasu oraz pieniędzy na ich naprawę. Zanieczyszczony ekspres to jednocześnie gorszy smak kawy oraz spore zagrożenie dla naszego zdrowia. Warto zatem regularnie czyścić takie urządzenie, warto też zainwestować w specjalistyczne środki, które pomogą utrzymać nasz sprzęt do parzenia kawy w doskonałym stanie przez długi czas.

Ekspresy automatyczne ciśnieniowe

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Julia Sowińska
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.7/5 (4 głosy)

Czytaj więcej