Jaki dzbanek filtrujący do wody wybrać?

Woda jest niezbędna dla funkcjonowania naszego organizmu, a więc kluczowa dla naszego zdrowia. Coraz większą uwagę zwraca się na jakość wody, a co za tym idzie – na możliwości jej uzdatniania. Podpowiadamy zatem, jakie znaczenie ma filtrowanie wody? Jak działają dzbanki filtrujące wodę i na co zwrócić uwagę przy ich wyborze? Czas na generowanie oszczędności dzięki rezygnacji z wody butelkowanej.

Sposobów na filtrowanie wody w domu jest kilka. Na rynku dostępne są dzbanki filtrujące i butelki filtrujące wodę kranową oraz uzupełniające je wkłady filtrujące i baterie filtrujące do kuchni.

Spis treści

Dlaczego warto filtrować wodę?

  • Dbasz o zdrowie
  • Zmniejszasz zużycie plastikowych butelek – dbasz o środowisko, jesteś Eko – przeciętna butelka PET, która wykonana jest z polietylenu, charakteryzuje się bardzo dużą odpornością na czynniki zewnętrzne. W środowisku naturalnym rozkłada się w czasie od 100 do nawet 500 lat. Możesz więc postawić na rozwiązanie korzystne dla środowiska.
  • Oszczędzasz pieniądze – załóżmy, że używając jednego filtra przefiltrujesz w ciągu kilku tygodni sto litrów wody do picia. Już na pierwszy rzut oka widać, że używanie dzbanków filtrujących to realna korzyść dla naszych domowych finansów.

dzbanek filtrujący

Czy warto kupić dzbanek filtrujący?

  • Poprawa właściwości smakowych i fizykochemicznych wody

Filtrowanie wody pochodzącej z wodociągów poprawia jej właściwości smakowe i fizykochemiczne. Wpływa to na nasze codzienne życie. Napoje pite przez nas, takie jak choćby kawa, czy herbata zyskują zupełnie nowy smak. Sami będziemy zaskoczeni, jak bardzo ich smak zależy od jakości wody użytej do ich zaparzenia. Przefiltrowaną wodę będziemy też mogły bez obaw pić bez konieczności jej zagotowania.

  • Brak kamienia = brak uszkodzeń sprzętu AGD

Dzięki redukcji twardości wody w urządzeniach AGD używanych do gotowania wody znacznie wolniej będzie osadzał się kamień. A w niektórych przypadkach potrafi on w krótkim czasie doprowadzić do uszkodzenia ekspresu do kawy, żelazka z generatorem pary czy czajnika elektrycznego.

  • Brak nalotów z kamienia na naczyniach

Kojarzysz nieestetyczny nalot na kubku, w którym znajduje się herbata? Zniknie on, jeśli woda, której użyłaś do zaparzania będzie odpowiednio przefiltrowana. A kamień, który odkłada się na dnie szklanek? To również kwestia wody, która nie została odpowiednio przefiltrowana.

Dzbanki filtrujące w Komputronik.pl


Jakie substancje mogą znajdować się w wodzie wodociągowej?

Do szkodliwych substancji, które spotkać można w wodzie wodociągowej należą:

  • twardość wody (kamień i żółty osad),
  • osad np. rdza, piasek, szlam,
  • chlor, chloroform i inne związki chloru organicznego,
  • metale ciężkie: żelazo, ołów, rtęć, miedź,
  • produkty ropopochodne,
  • fenole.

Jak działa dzbanek filtrujący wodę?

Większość systemów filtrując wodę ma zawarty węgiel aktywowany oraz żywicę jonowymienną. Połączenie tych dwóch elementów doskonale sprawdza się w procesie poprawy jakości i właściwości wody.

Pod wpływem zetknięcia się wody z wymiennikiem jonowym znajdującym się we wkładzie, dochodzi do zmniejszenia twardości węglanowej wody oraz redukcji zawartości miedzi i ołowiu, tam gdzie te pierwiastki w ogóle znajdują się w wodzie.

Węgiel aktywowany, który także znajduje się we wkładzie, w istotny sposób usuwa substancje wpływające negatywnie na zapach, smak i przejrzystość wody. Do substancji tych należą między innymi związki chloru oraz różnego rodzaju zanieczyszczenia pochodzenia organicznego.

dzbanek filtrującyZdjęcie: Brita

Jak używać dzbanek filtrujący?

Zasada działania dzbanka jest niezwykle prosta.

  1. Do jego górnego pojemnika nalewamy wodę z kranu.
  2. W ciągu kilku chwil przecieka ona przez specjalny filtr, który oczyszcza ją, odświeża i poprawia jej właściwości.
  3. Później trafia ona do dużego, dolnego pojemnika, z którego możemy już nalewać ją do szklanki, czy czajnika.

Wkłady filtrujące

Podsumowując powyższe zalety dzbanków filtrujących bezsprzecznie najważniejszym elementem tego urządzenia jest wkład filtrujący. To dzięki niemu woda oczyszczona zostaje z zanieczyszczeń takich jak miedź czy ołów, które mogą powstać w starszych instalacjach wodociągowych. Zmniejsza on również odkładanie się kamienia. Ostatecznie proces filtracji pozwala nam osiągnąć maksymalnie najlepszą jakość wody, co zdecydowanie poprawia jej smak, koloryt i zapach.


Jak często wymieniać wkład filtrujący w dzbanku?

Odpowiedź jest prosta – to zależy, jak często go używasz. Najczęściej spotykana wydajność to: 100, 150, 200 i 300 litrów. Przykładowo:

Wkład filtrujący o wydajności 300 l – do 3 miesięcy użytkowania przez 3-4 osobową rodzinę, w zależności od jakości wody.

Większość modeli dzbanków filtrujących wyposażone jest w mechaniczne lub elektroniczne wskaźniki zużycia filtra. Przeliczają one czas, jaki pozostał do końca okresu trwałości filtra. Taki wskaźnik bierze pod uwagę trzy parametry – ilość przefiltrowanej wody, jej twardość, oraz czas, jaki upłynął od początku jego użytkowania.

Jaki dzbanek filtrujący wybrać? Na co zwrócić uwagę?

  • Pojemność – dzbanki dostępne są głównie w pojemności 2,4 litra. Taki dzbanek z łatwością zmieści się w drzwiach lodówki. Jeśli potrzebujesz większy rozmiar, to nie ma żadnego problemu. Możesz też kupić wersję o pojemności 3,5 litra.
  • Wydajność – wybrać możemy między 100 a 300 litrów, gdzie 300 l daje możliwość użytkowania przez ok. 90 dni przez 3-4 osobową rodzinę.
  • Wskaźnik zużycia wkładu: elektroniczny, mechaniczny lub manualny.
  • Ilość wkładów w komplecie

dzbanek filtrujący

Zdjęcie: Brita

Ranking dzbanków filtrujących

W tym rankingu znajdziesz:






Inne metody uzdatniania wody – butelka filtrująca

Zaletą butelki filtrującej jest jej mobilność, możesz zabrać ją wszędzie – na jogging, na rolki, czy na wycieczkę w góry. W czym tkwi jej tajemnica? Możesz ją napełnić w dowolnym miejscu, gdyż butelka filtruje wodę tuż przed tym, zanim Ty ją wypijesz. Najczęściej filtr znajduje się w nakrętce.

Popularność butelek filtrujących stale rośnie, szczególnie w środowisku sportowym. Generuje ona oszczędność finansową, dzięki rezygnacji z zakupu wody butelkowanej. Koszt takiej butelki jest jednorazowy, w zależności od rodzaju filtra wynosi od 40 do 150 zł. Filtr wymienia się co ok. 4 tygodnie. Zdecydowanie wychodzimy na plus. Kolejną zaletą jest zmniejszenie zużycia plastiku, co korzystnie wpłynie na środowisko.

Najczęściej wybierane butelki filtrujące


Mogą Cię zainteresować:

Autor
Julia Sowińska
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.3/5 (6 głosów)

Czytaj więcej