Czym różnią się aparaty cyfrowe?

14.12.2020 | autor: Mateusz Tomczak | Przeczytasz w 7 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Aparaty cyfrowe mają różny wygląd i różne zastosowania. Najpopularniejszy obecnie aparat jaki mamy do dyspozycji to ten, który kryje się w smartfonie. Taki aparat wyróżnia łatwość użytkowania i łatwość transportu.

Dlatego smartfony tak świetnie konkurują z tanimi aparatami kompaktowymi, które są niewiele większe od smartfonów, a pomijając zoom, w zasadzie nie oferują więcej funkcjonalności. Czym jednak cechują się aparaty cyfrowe i co ważniejsze – czym się różnią?

W tym artykule znajdziesz:

 • Rodzaje aparatów cyfrowych
 • Co jest najważniejsze we wnętrzu aparatu?
 • Sensor w aparacie – wyznacznik jakości obrazu
 • Ilość megapikseli w aparcie cyfrowym
 • Procesor obrazu i autofokus, czyli szybkość pracy
 • Akumulator, czyli czas pracy aparatu
 • Optyka w aparacie cyfrowym – zintegrowana lub nie
 • Wizjer i ekran podglądu – kwintesencja cyfrowego fotografowania
 • Czym jeszcze różnią się aparaty cyfrowe?

Rodzaje aparatów cyfrowych

Duże aparaty kompaktowe

Im większa obudowa, tym więcej funkcji i elementów sprzętowych można zmieścić w aparacie kompaktowym. Kompakty typu ultrazoom muszą mieć większe obudowy przypominające niewielkie lustrzanki. Na szczęście miniaturyzacja umożliwia zastosowanie nawet 30x zoomu w prawie kieszonkowej obudowie.
Większa obudowa pozwala umieścić na tylnej ściance większy wyświetlacz, a w innych miejscach więcej przycisków i pokręteł kontrolnych.

Małe lustrzanki

Lustrzanki to największe z aparatów, mają też największe możliwości. Wraz z rozmiarem rośnie wygoda uchwytu, a to przydaje się przy długich sesjach fotograficznych. Większa obudowa pomieści lepszy wizjer elektroniczny, a w lustrzankach wizjer optyczny.

Duże lustrzanki

Najbardziej zaawansowane lustrzanki mają spore rozmiary nie dlatego, że miniaturyzacja sobie nie radzi ze zmniejszaniem elementów konstrukcyjnych (wyjątkiem są oczywiście sensory), a dlatego, że takie aparaty wygodnie użytkować.

To doceni jednak profesjonalista, który bardzo dużo czasu spędza z aparatem. Osoby, które liczą na wygodę połączoną z większą dyskrecją, mogą odwołać się do osiągnięć miniaturyzacji. Ta objawia się nam od prawie dekady w postaci bezlusterkowców.

Bezlusterkowce

Bezlusterkowce również mają różne rozmiary i zwykle im aparat jest większy, tym większe ma możliwości. Aparaty z wymienną optyką są mniejsze od lustrzanek, a większe od prostych kompaktów.

Więcej przeczytasz w Co to jest bezlusterkowiec? Przegląd aparatów

Co jest najważniejsze we wnętrzu aparacie?

Ergonomia zewnętrzna gra dużą rolę – ma wpływ na zadowolenie fotografującego, ale wewnątrz obudowy też znajdziemy istotne różnice. Część aparatów ma konstrukcję uszczelnianą, która zwiększa ich odporność podczas pracy w deszczu czy zanieczyszczonym środowisku. Nie ma tu reguły, w którym aparacie ją znajdziemy – zaawansowane modele raczej ją mają, dlatego warto sprawdzić specyfikację. Uszczelnienia to domena kompaktów wzmacnianych.

Więcej o aparatach cyfrowych:

Złącza i gniazda w aparacie

Tuż pod obudową kryją się różne złącza, porty, gniazda na karty pamięci. Proste aparaty, dla mniej wymagających odbiorców, mają podstawowy zestaw portów, który pozwoli naładować aparat, ewentualnie przesłać zdjęcia. Dziś dużym ułatwieniem jest moduł Wi-Fi lub Bluetooth. Im bardziej zaawansowany model, tym więcej ma złącz – dostępne są porty mikrofonowe, słuchawkowe, złącza do synchronizacji, zdalnego wyzwalania. Topowe aparaty mają nawet port do sieci Ethernet.

Gniazdo na karty pamięci może być jedno lub dwa. Dwa znajdziemy droższych lustrzankach i bezlusterkowcach.

Gdy jest tylko jedno gniazdo, najczęściej jest typu SD (w starszych aparatach był to Compact Flash).

Gdy są dwa gniazda, najczęściej mogą to być SD lub CF, ale może to być kombinacja innych standardów, zależnie od producenta. Na przykład w SONY można spotkać Memory Stick.

Najważniejsze złącza:

 • porty mikrofonowe
 • porty słuchawkowe
 • do synchronizacji
 • do zdalnego sterowania
 • do sieci Ethernet
 • na kartę pamięci SD

Sensor w aparacie – wyznacznik jakości obrazu

Sensor to jeden z kluczowych elementów wpływających na jakość obrazu (pomijamy umiejętności fotografującego). Działa tu zasada, im większy tym lepszy. Większy daje lepszej jakości obraz i mniej „szumi”, co pomaga w przypadku fotografii w słabym oświetleniu.
Sensor w małych aparatach kompaktowych

Proste kompakty mają sensory zwykle rozmiaru (typu) 1/2,3 cala lub 1/1,8 cala. Taki sensor pozwala uzyskać obraz niewiele lepszej jakości niż smartfon (który ma często jeszcze mniejszą matrycę), ale daje szansę zintegrowania obiektywu o bardzo dużym zoomie. Dlatego w ultrazoomach spotyka się takie właśnie matryce.

Sensor w zaawansowanych aparatach kompaktowych

Popularna klasa zaawansowanych kompaktów ma już sensory 1 cal, które w przypadku dobrego układu przetwarzającego obraz, dają niezłej jakości wyniki. Nadal nie są to sensory idealnie sprawdzające się w słabym oświetleniu, ale stanowią duży skok w porównaniu z prostymi kompaktami.

Matryca 4/3 cala jest jeszcze większa i daje jeszcze lepszej jakości obraz. Dużo lepiej pracuje w słabym oświetleniu.

Sensor w bezlusterkowcach i lustrzankach

Kolejny najczęściej stosowany rozmiar po 4/3 cala to APS-C, czyli sensor o wymiarach około 22 x 16 mm. Te dwa typy sensorów powszechnie stosuje się w bezlusterkowcach i lustrzankach.

Zależnie od tego jak dobra elektronika im towarzyszy, tak dobre mogą być wyniki ich pracy. Matryce APS-C znajdziemy w tanich aparatach systemowych (dla mało wymagających użytkowników), jak i w bardzo drogich konstrukcjach. Aparat z sensorem APS-C może być droższy niż podstawowy model pełnoklatkowy i jest to w pełni uzasadniona różnica.

Sensory 4/3 cala i APS-C znajdziemy też w drogich kompaktach dla bardziej wymagających entuzjastów fotografii, którzy cenią kompaktową mobilność.

Pełnoklatkowy sensor (FF, ang. full frame), o rozmiarach 36 x 24 mm, stosowany jest najczęściej w lustrzankach. Trafił do bezlusterkowców i kompaktów Sony, ale póki co to wyjątek od reguły.

Podobnie jak w przypadku mniejszych sensorów w aparatach systemowych, także tutaj mamy różne kategorie aparatów z pełnoklatkowym sensorem. W przypadku fotografii konsumenckiej pełna klatka jest utożsamiana, słusznie, z gwarancją najlepszej jakości obrazu wśród aparatów. Te sensory wypadają także najlepiej przy fotografii w trudnych warunkach oświetleniowych.

Rodzaje sensorów:

 • 1/2,3 cala lub 1/1,8 cala – proste aparaty kompaktowe
 • 3/4 cala – zaawansowane aparaty kompaktowe
 • APS-C – bezlusterkowce i lustrzanki
 • Pełnoklatkowy FF – bezlusterkowce i lustrzanki

Ilość megapikseli w aparacie cyfrowym

Kiedyś liczba megapikseli miała wpływ na jakość obrazu. Dziś również wpływa, ale nie zawsze tak jak byśmy tego oczekiwali. Aparaty różnią się rozdzielczością sensorów, ale już próg 12-16 Mpix zapewnia przyzwoite zdjęcia. Ostatnio znowu obserwujemy wzrost liczby megapikseli w sensorach. W lustrzankach i bezlusterkowcach 20-24 Mpix to codzienność, przybywa aparatów systemowych z rozdzielczością kilkudziesięciu Mpix.

Procesor obrazu i autofokus, czyli szybkość pracy

Te dwa układy można zminiaturyzować zachowując wysokie parametry. Wydajność procesora decyduje o szybkości przetwarzania danych (także trybie seryjnym) i pracy przy dużym ISO. Dlatego im nowszy układ, tym wydajniej pracuje cyfrówka.

Nowszy aparat to nowszy procesor obrazu, ale czasem dla oszczędności producent stosuje układ starszej generacji.

Autofokus w aparacie cyfrowym

Autofokus to element (programowo-sprzętowy) odpowiadający za ustawianie ostrości. Aparaty różnią się szybkością autofokusa, liczbą punktów do pomiaru ostrości i techniką ustawiania ostrości.

Im wyżej pozycjonowany aparat, tym sprawniej działa autofokus w trudnych warunkach. Stopień zaawansowania autofokusa wpływa na cenę aparatu nie mniej niż rozmiar matrycy.

W najprostszych aparatach spotkamy autofokus polegający na detekcji kontrastu. To precyzyjna, ale stosunkowo wolna metoda ustawiania ostrości. Wyjątkiem jest technika DFD stosowana przez Panasonic w kompaktach i bezlusterkowcach – szybka, choć bazuje na kontraście.
Technika detekcji fazy to synonim szybkości. Spotkamy ją we wszystkich lustrzankach.

W bezlusterkowcach natkniemy się na jedną z powyżej stosowanych technik lub ich połączenie – autofokus hybrydowy. Taki autofokus łączy zalety obu technik, bazując na specjalnej konstrukcji pikseli w sensorze. Canon stosuje też technologię Dual Pixel, która pozwala czerpać z zalet detekcji fazy również w trybie LiveView, swój pomysł ma też Sony.

Akumulator, czyli czas pracy aparatu

Im większy, tym pojemniejszy, a to oznacza dłuższą pracę. Oczywiście nowocześniejszy sensor, lepszy procesor obrazu ma też wpływ na wydajność akumulatora. W lustrzankach czy bezlusterkowcach najniżej pozycjonowane modele mają słabsze akumulatory niż modele z wyższej półki cenowej. Bezlusterkowiec, który nie ma wizjera optycznego, będzie też pracował krócej niż lustrzanka przy takim samym akumulatorze.

Kompakty mają jeszcze mniej wydajne akumulatory. W najlepszych lustrzankach wydajność sięga tysiąca i więcej zdjęć, w dobrych bezlusterkowcach 500 i więcej zdjęć. W kompakcie 250 zdjęć na jednokrotnie naładowanym akumulatorze to nie jest zły wynik.

Optyka w aparacie cyfrowym – zintegrowana lub nie

Aparaty różnią się też optyką. Jej jakość jest istotna dla jakości zdjęć, konstrukcja obiektywu może mieć wpływ na pracę autofokusa.

 • W przypadku optyki jest tak, że możemy mieć ją zintegrowaną – wtedy jest to kompakt. Może to być też element oddzielny, wymienny – wtedy mamy do czynienia z aparatem systemowym.
 • W przypadku optyki zintegrowanej najważniejsze jej cechy to ogniskowa (wiąże się z polem widzenia) i jasność (decyduje m.in. o czasie ekspozycji). Wskazana jest jak największa jasność (mniejsza liczba przysłony), a to wiąże się z wyższą ceną.

Kompakty najczęściej mają obiektywy zoom – krotność może wynieść od kilku do kilkudziesięciu. Im większy sensor, tym trudniej skonstruować zoom o dużej krotności. W przypadku zoomów podaje się dwie wartości jasności – dla minimalnej i maksymalnej ogniskowej. Ponownie, im większa jasność tym lepszy obiektyw, ale też droższy aparat.

Wizjer i ekran podglądu – kwintesencja cyfrowego fotografowania

Nie każdy aparat ma wizjer, te najtańsze polegają wyłącznie na ekranie podglądu znajdującym się na tylnej ściance. Wizjery elektroniczne im większą mają rozdzielczość i powiększenie, w tym wyżej pozycjonowanych aparatach są stosowane.

Proste kompakty czasem mają wizjer jedynie jako ciekawy acz mało praktyczny dodatek. W bezlusterkowcach wizjery elektroniczne dają obecnie wysokiej jakości obraz i jedną z głównych różnic jest ich funkcjonalność oraz powiększenie.

Ekrany LCD różnią się przekątną i rozdzielczością. 3-calowy ekran to standard w większości aparatów. Lepsze modele mają 3,2-cala, najtańsze 2,7-cala. Rozdzielczość 922 tys. punktów gwarantuje dobrej jakości podgląd, ale są jeszcze lepsze ekrany. Rozdzielczość około 230 tys. punktów to znak, że mamy do czynienia z budżetowym aparatem.

W lustrzankach znajdziemy wizjery optyczne o najlepszej jakości obrazu. Różnią się one powiększeniem i technologią wykonania. Proste aparaty mają wizjery pentalustrzane, droższe – wizjery pentapryzmatyczne.

Ekran podglądu może być zamocowany na stałe lub być odchylany. Nie ma tu reguły, że odchylany oznacza droższy aparat. Po prostu ostatnio producenci coraz chętniej stosują takie ekrany w lustrzankach – wcześniej była to domena kompaktów i bezlusterkowców.

Czym jeszcze różnią się aparaty cyfrowe?

Powyżej opisane cechy wpływają na komfort, osiągane wyniki fotograficzne i cenę. Czym jeszcze różnią się aparaty cyfrowe?

 • sposobem organizacji menu aparatu
 • liczbą ustawień w menu i na obudowie
 • filtrem AA (antyaliasingowy) i to jak go zastosowano (lub nie)
 • liczbą akcesoriów i/lub obiektywów (aparaty systemowe)
 • charakterem obrazu (dotyczy to zaawansowanych użytkowników)
 • ciężarem (nie każdy jest siłaczem, a i dłonie mają różne rozmiary)

Każda z tych cech może być specyficzna dla danej marki aparatu. W świecie aparatów z sensorami APS-C czy FF, to nie rozdzielczość, ale właśnie takie drobne niuanse mogą odegrać decydującą rolę o polubieniu tego, a nie innego produktu.


Aparaty kompaktowe


Lustrzanki


Bezlusterkowce


Aparaty do fotografii natychmiastowej


Mogą Cię zainteresować:

Autor
Mateusz Tomczak
Niespotykanie spokojny człowiek. Redaktor od kilku lat zgłębiający branżę technologiczną. Z uwagą śledzi każdą nowinkę wkraczającą na rynek i nie zawsze zgadza się z wizjami producentów. Kibic sportowy, lubi czarny humor, zawsze stawia sobie jasne cele.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP 652 kolor F6V24AE
Cena od 55,90zł
Accura HDMI 1.8m
Cena od 29,90zł
Accura micro USB 1.5m czarny
Cena od 19,90zł
HP 652 czarny F6V25AE
Cena od 69,90zł
HP 650 czarny CZ101AE
Cena od 55,90zł
Kingston SSD A400 480GB
Cena od 214,00zł
Accura Tule ACC-M1015
Cena od 49,90zł
Accura Napa ACC-M1204
Cena od 29,90zł
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Cena od 24,90zł
Accura ToledoPro ACC-K1414
Cena od 39,90zł
Accura HDMI 0.9m
Cena od 19,90zł
Accura Premium SATA 0.5m
Cena od 19,90zł
Accura micro USB 1.8m czarny
Cena od 5,90zł
Accura VGA - HDMI
Cena od 49,90zł
Accura USB-C czarny
Cena od 1,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 14,90zł
Accura USB-C czarny
Cena od 19,90zł
Accura Ring ACC5115 black
Cena od 9,90zł
Accura HDMI 3.0m
Cena od 39,90zł
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Cena od 21,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 29,90zł
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Cena od 24,90zł
HP 650 kolor CZ102AE
Cena od 48,90zł
Xiaomi Mi Band 4
Cena od 119,00zł
Accura Premium 5.0m szary
Cena od 19,90zł
Accura Premium 2.0m szary
Cena od 15,90zł
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Cena od 59,90zł
Accura Premium miniJack 1.2m
Cena od 16,90zł
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 25,90zł
Accura Vista ACC-K1411
Cena od 29,90zł
HP 301 czarny CH561EE
Cena od 73,90zł
Accura Triple 17W AccuQuick
Cena od 39,90zł
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 56,90zł
Accura Premium VGA
Cena od 9,90zł
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Cena od 29,90zł
Accura Light 30W Quick Charge 3.0
Cena od 39,90zł
Accura Premium DVI/D 1.8m
Cena od 34,90zł
Accura Premium DisplayPort 1.8m
Cena od 79,90zł
Papier HP Home & Office
Cena od 16,90zł