Czym jest inteligentny dom? Jak działa i jakie korzyści przynosi?

09.03.2019 | autor: Wojciech Kulik | Przeczytasz w 7 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Inteligentny dom – wiele się o nim ostatnio mówi, ale co to tak właściwie oznacza? Jak można sprawić, by dom stał się z technologicznego punktu widzenia inteligentny i co można w ten sposób zyskać? Jakie urządzenia składają się na inteligentny dom i jak to wszystko działa? Czas odpowiedzieć na najważniejsze pytania na ten temat.

Wyposażamy nasze domy w coraz to nowocześniejsze urządzenia – innowacyjny sprzęt AGD, ogromne płaskie telewizory i systemy audio o kinowej jakości. Wciąż jednak często korzystamy z wszystkich tych dobrodziejstw w tradycyjny, niezbyt efektywny i efektowny sposób. Trzeba bowiem wiedzieć, że naprawdę nowoczesny dom to dom inteligentny.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Inteligentny dom – co to oznacza?
  • Jakie są produkty inteligentnego domu?
  • Inteligentny dom – jak to działa?
  • Co zyskujemy, korzystając z rozwiązań inteligentnego domu?

co to jest inteligentny dom

Inteligentny dom – co to oznacza?

Inteligentny dom (z angielskiego: Smart Home) to zbiorcza nazwa dla systemów i urządzeń do automatyki domowej. Innymi słowy, inteligentny dom to taki, z którym domownicy są w stanie się porozumieć i któremu mogą wydawać różnego rodzaju polecenia.

Podstawą Inteligentnego domu jest tzw. Internet Rzeczy (ang. Internet of Things, IoT) czyli koncepcja przedmiotów połączonych w sieć, które mogą się komunikować między sobą i z którymi skomunikować mogą się też sami użytkownicy.

Choć może to brzmieć jak coś niezwykle złożonego i zagmatwanego, w rzeczywistości (pomijając technologiczny aspekt całego przedsięwzięcia) jest to proste.

Najlepiej wytłumaczyć to na przykładzie: korzystając z samego tylko smartfona domownicy są w stanie kontrolować temperaturę w pomieszczeniach oraz kolor i natężenie oświetlenia, włączać i wyłączać urządzenia podłączone do gniazdek elektrycznych, a także oglądać wideo na żywo z monitoringu. A wiele z tych czynności mogą wykonywać nawet wtedy, gdy znajdują się z dala od swojego miejsca zamieszkania.

Więcej w artykule Zarządzanie smart home za pomocą jednej aplikacji.

czym jest inteligentny dom
Założenie koncepcji inteligentnego domu jest takie, by zmaksymalizować funkcjonalność i komfort mieszkania, a jednocześnie wnieść bezpieczeństwo na najwyższy poziom. W parze z tym powinno jeszcze iść zmniejszenie kosztów życia (a przede wszystkim: obniżenie rachunków za prąd).

Konkretne wskazówki na start znajdziesz w artykule Smart Home – od czego zacząć?

Jakie są produkty inteligentnego domu?

Na inteligentny dom składa się wiele różnych urządzeń – im jest ich więcej, tym bardziej „inteligentne” staje się nasze mieszkanie. Jedne komponenty odpowiadają za bezpieczeństwo, drugie poprawiają komfort, a jeszcze inne mogą przynieść oszczędności. Wymieńmy je zatem:

Podstawowe urządzenia inteligentnego domu:

Zobacz wszystkie urządzenia do inteligentnego domu >


czym jest inteligentny domProdukty Fibaro dla inteligentnego domu

Urządzenia te mogą być dostępne (i używane) pojedynczo, ale mogą też być łączone w zestawy inteligentnego domu. Czasem też są one przystosowane do konkretnego pojedynczego zadania: na przykład zestawy do monitoringu. W skład tych ostatnich mogą więc – dla przykładu – wchodzić: kamery, czujniki drzwi i okien, czujniki ruchu, czujnik temperatury i wilgoci oraz centralka.

Centralki inteligentnego domu

Skoro już przy niej jesteśmy, centralka to podstawowy element inteligentnego domu, jako że to ona odpowiada za sterowanie i zarządzanie całym systemem. Łączy się ona z wszystkimi komponentami oraz z siecią Internet, dzięki czemu użytkownicy mogą korzystać z systemu nawet wtedy, gdy znajdują się poza domem.

O ile w przypadku ściemniania świateł czy kontroli temperatury nie ma to większego znaczenia, to już możliwość wyłączenia pozostawionego żelazka czy też otrzymanie informacji o niepokojącym zdarzeniu dostrzeżonym przez oko kamery do monitoringu, to zalety, z którymi trudno dyskutować.

czym jest inteligentny dom

Systemy i urządzenia inteligentnego domu działające w ramach centralek Fibaro

Inteligentne systemy audio

Na produkty inteligentnego domu – choć często są pomijane, ze względu na pewne różnice definicyjne – składają się również na przykład wszelkiego rodzaju inteligentne systemy audio. Najlepszym przykładem będzie tzw. multiroom, czyli sieć połączonych ze sobą głośników, które mogą na przykład odtwarzać muzykę przesyłaną bezprzewodowo ze smartfona dokładnie w tym pomieszczeniu, w którym znajduje się użytkownik i gdy zmieni on swoje miejsce przebywania, muzyka pójdzie tam razem z nim.

Inteligentny asystent domowy

Wreszcie, coraz częściej spotykanym (na razie za granicą) urządzeniem jest inteligentny asystent domowy (np. Amazon Echo, Google Home czy LG Hub Robot). Taki sprzęt również łączy się z komponentami inteligentnego domu i pozwala na przykład sterować odtwarzaniem muzyki i kontrolować oświetlenie, ale dodatkowo – i tu wyjaśnia się słowo „asystent” – informować o wydarzeniach z kalendarza i odpowiadać na pytania na tematy wszelakie (o pogodę, o ludzi, o filmy…).

Inteligentny dom – jak to działa?

Najpierw odpowiedzmy sobie na to pytanie od strony urządzeń. Te łączą się ze sobą lub z centralką za pomocą jednej z bezprzewodowych technologii. Protokoły łączności mogą być różne, a różnice między nimi dotyczą przede wszystkim niezawodności, łatwości instalacji i konfiguracji oraz możliwości późniejszej rozbudowy systemu. Czasem do pojedynczych komponentów wykorzystuje się też technologię Bluetooth, która pozwala sterować nimi w prosty sposób za pomocą smartfona (dotyczy to np. inteligentnych lamp).

Systemy inteligentnego domu mogą wykorzystywać łączność radiową na niestandardowym paśmie albo też korzystać z jednego ze standardów komunikacyjnych:

  • Wi-Fi (co pozwala sterować urządzeniami bezpośrednio z poziomu komputera lub smartfona) lub
  • Z-Wave/ZigBee (które najprościej byłoby opisać jako: energooszczędna komunikacja wewnątrz mieszkania).
czym jest inteligentny dom czym jest inteligentny dom czym jest inteligentny dom

Protokoły łączności umożliwiają połączenie kilku komponentów w system inteligentnego domu (dlatego przy wyborze urządzeń należy zwrócić uwagę na to, z jakimi standardami są kompatybilne). Sama centralka natomiast jest podłączana do sieci Internet – najczęściej przewodowo do routera.

Dzięki temu domownicy mogą bezproblemowo korzystać z tych urządzeń. W jaki sposób?
W zależności od posiadanych urządzeń użytkownik może kontrolować oświetlenie i temperaturę oraz monitorować mieszkanie, korzystając z oprogramowania komputerowego albo aplikacji mobilnej.

Zarówno na laptopie jak i smartfonie czy tablecie ma do swojej dyspozycji te same opcje. Największym plusem systemów inteligentnego domu, które wychodzą też poza mieszkanie (czyli właśnie łączą się z Internetem) jest to, że umożliwiają one zdalne wyłączanie urządzeń „z prądu” oraz otrzymywanie alertów, na przykład w formie maila (z datą, opisem zdarzenia i zdjęciem – jeśli coś niepokojącego zauważyło właśnie oko kamery).

Co zyskujemy, korzystając z rozwiązań inteligentnego domu?

Korzyści płynące z inteligentnego domu są ogromne, choć oczywiście to, co konkretnie dają tego typu rozwiązania, zależy od tego, ile i jakie urządzenia posiadamy w mieszkaniu. Często także jest tak, że jedne zalety łączą się z innymi. Przejdźmy jednak do rzeczy.

Wygoda

Inteligentny Dom to przede wszystkim poprawa wygody. Wystarczy sobie wyobrazić sytuację, w której odpoczywamy po ciężkim dniu w pracy i nie podnosząc się z kanapy możemy zwiększyć nieco temperaturę w salonie, przyciemnić oświetlenie i odtworzyć swoją ulubioną muzykę, korzystając na przykład z playlisty w serwisie Spotify.
Mało tego, cofnijmy się do momentu, w którym po pracy siadamy do samochodu. Już wtedy możemy ustalić żądaną temperaturę i włączyć muzykę – tak, by po otworzeniu drzwi przywitała nas relaksacyjna atmosfera.

Bezpieczeństwo

Wygoda to tylko jedna z gałęzi, których dotyczy koncepcja inteligentnego domu. Kolejną, nie mniej ważną, jest bezpieczeństwo.

czym jest inteligentny dom
Współczesne systemy opierają się już nie tylko na monitoringu (którego zalet nie trzeba chyba nikomu wyjaśniać), ale też na zaawansowanych czujnikach. Te ostatnie mogą wykrywać ruch (którego być nie powinno, bo dom miał stać pusty), otwieranie okien lub drzwi (które powinny pozostawać zamknięte), pożary lub zalania czy też ulatniający się gaz.

Oszczędności

W kwestii bezpieczeństwa na pewno trzeba też wziąć pod uwagę możliwość zdalnego wyłączania pozostawianych urządzeń. Ta funkcja ma również pozytywny wpływ na stan naszego portfela, bo brak niepotrzebnie działającego sprzętu to też niższe rachunki za prąd. W obniżeniu opłat pomagają również aplikacje Smart Home, które monitorują użycie energii i wskazują jednoznacznie, które urządzenia „kosztują” nas najwięcej.

Podsumowując, inteligentny dom to taki, w którym możemy czuć się bezpiecznie. Także taki, który potrafi szybko odpowiadać na nasze potrzeby. Wreszcie taki, w którym zawsze dobrze się czujemy, bo jeśli cokolwiek jest nie tak, możemy zmienić to jednym ruchem palca po ekranie naszego smartfona.


Produkty Inteligentnego domu, które polecamy w sklepie:

Autor
Wojciech Kulik
W nowych technologiach szuka realnego wpływu na ludzkie życie i na nim właśnie się koncentruje. Na co dzień wyznaje zasadę, że prawdopodobieństwo powodzenia zawsze wynosi 50 proc., a to więcej niż potrzeba, by działać.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP 652 kolor F6V24AE
Cena od 49,90zł
Accura HDMI 1.8m
Cena od 29,90zł
Accura micro USB 1.5m czarny
Cena od 19,90zł
HP 652 czarny F6V25AE
Cena od 57,90zł
HP 650 czarny CZ101AE
Cena od 59,90zł
Kingston SSD A400 480GB
Cena od 219,00zł
Accura Tule ACC-M1015
Cena od 49,90zł
Accura Napa ACC-M1204
Cena od 29,90zł
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Cena od 24,90zł
Accura ToledoPro ACC-K1414
Cena od 39,90zł
Accura HDMI 0.9m
Cena od 19,90zł
Accura Premium SATA 0.5m
Cena od 19,90zł
Accura micro USB 1.8m czarny
Cena od 5,90zł
Accura VGA - HDMI
Cena od 49,90zł
Accura USB-C czarny
Cena od 9,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 14,90zł
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Cena od 19,90zł
Accura Ring ACC5115 black
Cena od 9,90zł
Accura HDMI 3.0m
Cena od 39,90zł
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Cena od 23,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 29,90zł
CA Office Arcata CA-1007
Cena od 59,90zł
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Cena od 24,90zł
CA Office Skytop CA-1208
Cena od 49,90zł
HP 650 kolor CZ102AE
Cena od 52,90zł
Accura Premium 5.0m szary
Cena od 19,90zł
Accura Premium 2.0m szary
Cena od 15,90zł
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Cena od 59,90zł
Accura Premium miniJack 1.2m
Cena od 16,90zł
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 26,90zł
Accura Vista ACC-K1411
Cena od 29,90zł
HP 301 czarny CH561EE
Cena od 77,90zł
Accura Triple 17W AccuQuick
Cena od 39,90zł
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 58,90zł
Accura Premium VGA
Cena od 19,90zł
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Cena od 29,90zł
Accura Light 30W Quick Charge 3.0
Cena od 39,90zł
Accura Premium DVI/D 1.8m
Cena od 34,90zł
Accura Premium DisplayPort 1.8m
Cena od 79,90zł
Papier HP Home & Office
Cena od 16,90zł