Czym czyścić ekspres do kawy?

27.12.2017 | autor: Julia Sowińska | Przeczytasz w 5 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

By ekspres do kawy mógł nam służyć możliwie jak najdłużej, musimy o niego odpowiednio zadbać. Co możemy zrobić? Podstawa to regularne czyszczenie urządzenia w odpowiedni sposób. Z jakiej pomocy możemy skorzystać? Oto najpopularniejsze akcesoria oraz środki czystości, dzięki którym utrzymanie ekspresu do kawy w dobrym stanie będzie zadaniem wyjątkowo prostym.

Czyszczenie ekspresu do kawy to kwestia bardzo ważna. Im mniej zanieczyszczeń zalega w takim urządzeniu, tym lepiej smakuje nasza kawa. Regularne czyszczenie ekspresu pozwala nam jednocześnie dłużej utrzymać taki sprzęt w dobrym stanie, usprawnia też jego pracę. Im więcej zanieczyszczeń, im grubsza warstwa osadów – tym większe zużycie prądu. Brudny ekspres pracuje wolniej, częściej też wymaga naprawy. Nic więc dziwnego, że jedną z ważniejszych czynności dla użytkowników takiego sprzętu staje się czyszczenie poszczególnych elementów tego urządzenia.

W tym poradniku znajdziesz:

 • Jak często należy czyścić ekspres?
 • Najpopularniejsze środki do czyszczenia ekspresów do kawy
 • Jakie środki pomogą nam w walce z kamieniem?
 • Jak oczyścić obieg mleka?
 • Funkcje pozwalające na automatyczne oczyszczenie urządzenia

Jak często należy czyścić ekspres?

Najlepiej po zaparzeniu 200-300 filiżanek kawy. Głównym celem czyszczenia jest pozbycie się kamienia oraz tłustych zacieków, powstających m.in. w trakcie parzenia kawy oraz spieniania mleka. Aby dokładnie oczyścić system spieniający mleko oraz blok grzewczy, należy je wyjąć z obudowy, rozłożyć na części, a następnie – dokładnie oczyścić. W realizacji tego zadania pomocne będą szmatki, specjalne szczoteczki oraz ciepła woda.

W osiągnięciu jeszcze lepszych rezultatów pomogą nam również specjalne detergenty – profesjonalne środki czystości, produkowane przez te same firmy, które zajmują się wprowadzaniem na rynek ekspresów do kawy. Dzięki temu i czyszczenie ekspresów, i odpowiednia ich konserwacja, staną się znacznie prostszymi zadaniami. Z jakich rozwiązań możemy obecnie skorzystać? Oto kilka najciekawszych ofert, które przygotowały dla nas znane marki.

czym czyścić eskres do kawy

Czym czyścić ekspres do kawy? Najpopularniejsze środki

W sklepach ze sprzętem AGD nie brak profesjonalnych środków, dzięki którym utrzymanie ekspresu do kawy w czystości stanie się łatwiejszym zadaniem. Z jakich rozwiązań możemy obecnie korzystać?

 • zestawy do czyszczenia ekspresów,
 • płyny do czyszczenia,
 • odkamieniacz do czyszczenia,
 • tabletki odkamieniające,
 • tabletki oczyszczające,
 • środki do czyszczenia obiegu.

Dedykowane zestawy do czyszczenia ekspresów

Wiele znanych marek stara się wprowadzić na rynek nie tylko swe sprzęty AGD, ale i środki, które pomogą w ich czyszczeniu oraz w konserwacji. Jakie produkty mogą wchodzić w skład przykładowego zestawu? Sporo zależy tu od specyfiki sprzętu oraz od kreatywności producenta.

Oto przykład – zestaw do konserwacji ekspresów Saeco. Składa się on z 6 saszetek do czyszczenia obiegu mleka oraz 6 tabletek do odtłuszczania bloku zaparzającego. Dodatkowo w skład tego zestawu wchodzą filtry AquaClean, które pomogą nam chronić ekspres przed kamieniem oraz innymi osadami. Ten niewielki dodatek sprawia, że odkamienianie możemy przeprowadzić dopiero po zaparzeniu 5000 filiżanek kawy, a nie po 600, jak to bywa w większości przypadków.

Zobacz zestaw do konserwacji ekspresu >

Płyny do czyszczenia ekspresów

Kolejną grupą środków, z których można skorzystać podczas czyszczenia ekspresu do kawy, są detergenty w płynie. W tej kategorii wybór jest niezwykle szeroki. Z jakich rozwiązań warto skorzystać? Jedna z lepszych ofert to oczyszczacz w płynie Nivona NICC705. Ten środek to wysoka jakość w przystępnej cenie. Półlitrowy pojemnik takiego detergentu to wydatek około 45 złotych i moc korzyści – szczególnie dla tych, którzy chcą pozbyć się tłustych zacieków.

Zobacz płyny do czyszczenia ekspresów >

Detergenty w tabletkach

W dokładnym oczyszczeniu ekspresu z brudu oraz kamienia pomocne mogą się też okazać detergenty mające formę tabletek. Ich głównym celem jest usunięcie wapiennych osadów z wnętrza ekspresu, choć większość takich środków chroni jednocześnie nasz sprzęt przed korozją.

Wielkim powodzeniem cieszą się też preparaty odtłuszczające, takie jak tabletki Bosch TCZ8002. Czy warto w nie inwestować?
Tabletki czyszczące Bosch TCZ8002 to niewielki wydatek, a jednocześnie – ogromne wsparcie w walce o utrzymanie ekspresu w dobrym stanie. Wielką zaletą takiego rozwiązania jest łatwość czyszczenia ekspresu w taki właśnie sposób. Wystarczy włożyć tabletkę do odpowiedniego pojemnika i uruchomić funkcję parzenia kawy. Jedyną czynnością, jaką należy później wykonać, jest opłukanie ciepłą wodą pojemnika oraz tych części ekspresu, które uczestniczą w procesie parzenia.

Zobacz tabletki oczyszczające do ekspresów >

Jakie środki pomogą nam w walce z kamieniem?

Kamień to największa zmora urządzeń, które mają częsty kontakt z wodą. To on staje się główną przyczyną poważnych awarii, to jego obecność sprawia, że urządzenie musi pobierać więcej prądu w trakcie pracy. Regularne odkamienianie staje się zatem jednym z podstawowych obowiązków każdego posiadacza ekspresu do kawy.

Jakie środki można wykorzystać? Odkamieniacze, które bez większego problemu można zakupić w sklepach ze sprzętem AGD. Większość marek, znanych główne z produkcji ekspresów do kawy, ma też w swej ofercie środki przeznaczone do walki z kamieniem. De’Longhi Ecodecalk 500ML to jeden z ciekawszych odkamieniaczy, które w ostatnim czasie trafiły na polski rynek. Wielkim jego walorem jest nie tylko skuteczność działania, ale i formuła przyjazna dla środowiska.

Więcej o tym, jak odkamienić ekspres do kawy przeczytasz w poradniku.

Jak oczyścić obieg mleka?

W tych ekspresach, w których można korzystać z funkcji spieniania mleka, bardzo ważną sprawą staje się utrzymanie w czystości obiegu mleka. Jak to zrobić? I tu z pomocą przychodzą nam profesjonalne środki czyszczące.

Środek do czyszczenia obiegu mleka Saeco CA6705/60 to jeden z wielu produktów, z jakich możemy obecnie korzystać w celu przedłużenia żywotności swego ekspresu oraz w trosce o higienę. Taki środek czystości sprawi, że z przewodów obiegu mleka pozbędziemy się niebezpiecznych dla zdrowia i sprzętu resztek mleka. Dzięki temu elementy pozwalające spieniać mleko będą nam mogły służyć przez dłuższy czas, a my będziemy mogli się cieszyć wyjątkowym smakiem kawowych specjałów.

A może ekspres do kawy z automatycznym czyszczeniem?

W takich urządzeniach jak Saeco Xelsis Evo HD8954/09 można korzystać z wielu udogodnień. Opcja czyszczenia parą, automatyczne czyszczenie pojemnika oraz odkamienianie – oto cenne wsparcie dla każdego posiadacza ekspresu, dla którego czystość jest sprawą bardzo ważną. Co warto o nich wiedzieć?

Funkcję czyszczenia parą z pewnością docenią właściciele tych ekspresów, które wyposażono w funkcję spieniania mleka. W takich urządzeniach regularne usuwanie osadów gromadzących się w pojemniku na mleko jest jednym z priorytetów. W nowszych ekspresach, szczególnie w tych nieco droższych, zazwyczaj obecne są już funkcje automatycznego czyszczenia oraz odkamieniania. Dzięki nim można dokładnie wyczyścić całe urządzenie, usuwając zarazki oraz gromadzące się w ekspresie osady. Jak? Przyciskając odpowiedni guzik.

Choć wiele ekspresów posiada opcję automatycznego oczyszczania się, zapotrzebowanie na profesjonalne środki czystości do takich urządzeń wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie. Na szczęście znane marki oferują nam wiele specjalistycznych detergentów, dzięki którym utrzymanie takiego sprzętu AGD przestanie być aż tak wielkim wyzwaniem, a stanie się prostą czynnością.

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Julia Sowińska
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP 652 kolor F6V24AE
Cena od 44,90zł
Accura HDMI 1.8m
Cena od 29,90zł
Accura micro USB 1.5m czarny
Cena od 19,90zł
HP 652 czarny F6V25AE
Cena od 49,90zł
HP 650 czarny CZ101AE
Cena od 59,90zł
Kingston SSD A400 480GB
Cena od 239,00zł
Accura Tule ACC-M1015
Cena od 59,90zł
Accura Napa ACC-M1204
Cena od 49,90zł
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Cena od 24,90zł
Accura ToledoPro ACC-K1414
Cena od 59,90zł
Accura HDMI 0.9m
Cena od 19,90zł
Accura Premium SATA 0.5m
Cena od 19,90zł
Accura micro USB 1.8m czarny
Cena od 9,90zł
Accura VGA - HDMI
Cena od 49,90zł
Accura USB-C czarny
Cena od 4,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 14,90zł
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Cena od 19,90zł
Accura Ring ACC5115 black
Cena od 9,90zł
Accura HDMI 3.0m
Cena od 39,90zł
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Cena od 23,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 29,90zł
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Cena od 24,90zł
HP 650 kolor CZ102AE
Cena od 50,90zł
Accura Premium 5.0m szary
Cena od 19,90zł
Accura Premium 2.0m szary
Cena od 15,90zł
Accura Premium miniJack 1.2m
Cena od 16,90zł
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 25,90zł
Accura Vista ACC-K1411
Cena od 29,90zł
HP 301 czarny CH561EE
Cena od 85,90zł
Accura Triple 17W AccuQuick
Cena od 39,90zł
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 59,90zł
Accura Premium VGA
Cena od 9,90zł
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Cena od 29,90zł
Accura Light 30W Quick Charge 3.0
Cena od 39,90zł
Accura Premium DVI/D 1.8m
Cena od 34,90zł
Accura Premium DisplayPort 1.8m
Cena od 79,90zł
Papier HP Home & Office
Cena od 16,90zł