Czy warto kupić telewizor z zakrzywionym ekranem?

24.11.2017 | autor: Mateusz Tomczak | Przeczytasz w 3 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Technologia potrafi być zaskakująca. Wiele lat temu producenci telewizorów za wszelką cenę starali się wyprostować zaokrąglone kineskopy, dążąc do całkowicie płaskiego ekranu. Dziś z powrotem wykrzywiają ekrany, lecz tym razem w drugą stronę – tworząc zakrzywiony ekran, nazywany też z angielskiego ekran curved.

Skąd taki pomysł? Oczywiście dla naszego komfortu, poprawy jakości obrazu i doznań płynących z oglądania filmów na tak nowoczesnym telewizorze. Zakrzywiony ekran umożliwia powiększenie powierzchni, na której wyświetlany jest obraz. Praktycznie bez ryzyka powstawania zniekształceń. A to dlatego, że krzywizna ekranu jest podobna do krzywizny naszego oka. Tak więc każdy punkt ekranu telewizora mamy w tej samej odległości. Światło dociera do źrenicy w tym samym czasie i nie powstają żadne deformacje.

Jaki telewizor z zakrzywionym ekranem wybrać i czy warto go kupić? A jeśli tak, to jaki telewizor z zakrzywionym ekranem będzie dla nas najlepszy?

Telewizor z zakrzywionym ekranem – zalety

Zacznijmy od zalet takiego rozwiązania. Najważniejsza z nich to realizm obrazów dostarczanych przez zakrzywiony ekran. Wrażenie to jest potęgowane przez fakt, że każdy fragment wyświetlacza jest w dokładnie takiej samej odległości od oczu oglądającego. Można więc powiedzieć, że zagłębiamy się w oglądany film, program, czy teledysk.

Ale to nie wszystko. Telewizor z ekranem curved optycznie poszerza pole widzenia. Oglądany obraz wydaje się być szerszy, niż wtedy, gdy wyświetla go płaski telewizor. Można więc tu mówić o prawie kinowych doznaniach.

Dodatkowo, jeśli nasz telewizor ma ekran LCD, to zakrzywiony ekran praktycznie eliminuje problem nierównego podświetlenia. Ograniczone niemal do zera są też zakłócenia kontrastu, czy odwzorowanie kolorów na krawędziach.

Więcej o podświetleniu w telewizorach przeczytasz w poradniku Technologia Ambilight w telewizorach – wszystko, co trzeba wiedzieć.

Nie da się też nie wspomnieć o nowoczesnym wyglądzie takich ekranów. Niezależnie od tego, czy telewizor wyposażony jest w ekran OLED, czy ekran LED, bryła urządzenia wygląda imponująco. Nadaje styl każdemu pomieszczeniu i trudno obok niego przejść obojętnie.

Zalety telewizora za krzywionym ekranem:

  • większy realizm obrazu
  • szerszy kąt widzenia
  • brak zakłóceń kontrastu

Telewizor z zakrzywionym ekranem – wady

Jak wiadomo, nie ma róży bez kolców. Przysłowie to sprawdza się i w tym przypadku, gdyż telewizory z zakrzywionym ekranem mają też pewne wady. Największą wadą tych urządzeń jest to, że najlepsze doznania płynące z doskonałego obrazu będzie czerpać osoba siedząca dokładnie naprzeciwko niego. Jest to logiczne, bo skoro telewizor ma odzwierciedlać krzywiznę oka oglądającego, to odzwierciedlenie będzie działać tylko, gdy ten oglądający siedzi naprzeciwko. Gdy patrzymy na telewizor z boku, to już dopasowanie takie jest niemożliwe.

Kolejna kwestia to odległość od telewizora. W tym przypadku po raz kolejny wypadałoby się dostosować do wymagań tej technologii i usiąść dość blisko ekranu. Wtedy wrażenie głębi obrazu jest odczuwalne. Gdy siądziemy za daleko, wrażenia tego nie będzie. Do montażu takiego telewizora najlepiej sprawdzą mocowania RTV a dokładniej uchwyty do telewizorów pozwalające na ścienny montaż telewizora.

Kolejna sprawa to łapanie bocznych refleksów przez nasz zakrzywiony ekran. Gdy na bocznej ścianie będziemy mieli lampkę lub okno, to jest spore prawdopodobieństwo, że odbicie ich światła będzie widoczne na ekranie.

Czy warto kupić telewizor z ekranem curved?

Podsumowując zalety i wady telewizorów z zakrzywionym ekranem, zapewne zastanawiasz się, jaki telewizor kupić i czy powinien on mieć ekran curved? Odpowiedź brzmi tak, powinien, ale pod kilkoma warunkami. Po pierwsze dobrze nadaje się on dla rodzin, w których programy czy filmy jednocześnie ogląda jedna, czy dwie osoby. Wtedy obie mogą usiąść naprzeciw ekranu. Ponadto kanapę czy fotel warto ustawić blisko ekranu, by móc docenić realizm wyświetlanych obrazów.

Telewizor z zakrzywionym ekranem jest też świetnym wyborem dla graczy. Przecież grając na konsoli i tak siedzimy bardzo blisko ekranu. Pozwoli nam to niemal przenieść się w świat gry.

Taki telewizor doskonale też sprawdzi się u wszystkich osób lubiących otaczać się stylowymi przedmiotami. Doskonale podkreśli styl każdego nowoczesnego salonu.

Telewizory, które polecamy w sklepie:

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Mateusz Tomczak
Niespotykanie spokojny człowiek. Redaktor od kilku lat zgłębiający branżę technologiczną. Z uwagą śledzi każdą nowinkę wkraczającą na rynek i nie zawsze zgadza się z wizjami producentów. Kibic sportowy, lubi czarny humor, zawsze stawia sobie jasne cele.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej