Czy warto kupić iPhone? 10 powodów dla których powinieneś sięgnąć po iPhone

Jaki iPhone do 2500 zł

Telefony Apple iPhone czy Android? To pytanie zadaje sobie większość osób, które stoją przed zakupem nowego smartfona. W tym poradniku postaramy się odpowiedzieć na pytanie czy warto kupić iPhona? Na pierwszy rzut oka wydaje się, że nie, ponieważ za smartfony marki Apple trzeba słono zapłacić, a ich specyfikacja jest teoretycznie gorsza od tych z systemem Android. Nic bardziej mylnego. iPhone odwdzięczy się między innymi płynnością działania, dobrą jakością wykonania oraz długim okresem wsparcia wynoszącym 5-6 lat.

Jeśli szukasz polecanych telefonów Apple, zobacz nasz poradnik Jaki iPhone wybrać?


Zobacz iPhony w naszym sklepie


Spis treści:

iPhone – czy warto go kupić?

Jak już wspomniano, iPhone’y nie należą do najtańszych smartfonów, ale warto pamiętać, że niemal każdy model był swego czasu topowy. No może poza iPhone’ami SE, które zawsze traktowane były jako te dla osób z mniejszym budżetem. Nie oznacza to jednak, że najtańszy obecnie iPhone, którym jest właśnie model SE 3. generacji, jest znacznie gorszy od pozostałych. Posiada on między innymi procesor Apple A15 Bionic, ten sam, w który wyposażone są dwa najnowsze modele 14 i 14 Plus, więc trudno w tym przypadku mówić o jakichkolwiek kompromisach.

Oto kilka podstawowych różnic między iPhone’ami, a smartfonami z Androidem:

  • Wysoka wydajność i płynność działania, mimo teoretycznie gorszych parametrów, osiągana jest dzięki głębokiej integracji systemu operacyjnego iOS z podzespołami
  • Możliwość stworzenia ekosystemu Apple, w ramach którego różne urządzenia współpracują się ze sobą
  • System iOS zapewniający intuicyjny interfejs oraz bezpieczeństwo danych
  • Długie wsparcie dla systemu operacyjnego oraz wysoka jakość wykonania, a co za tym idzie – możliwość długiego użytkowania smartfona
  • Możliwość korzystania z usług Apple, na przykład iCloud, Apple TV+, Apple Music czy Apple Arcade
  • Dobre wsparcie serwisowe

Najnowszy iPhone 15 – najlepszy przykład doskonałych parametrów

Za idealny przykład posłuży najnowszy model Apple, iPhone 15. Firma zaprezentowała nam aż 4 wersje, podobnie jak w serii 14: iPhone 15, iPhone 15 Plus, iPhone 15 Pro, iPhone 15 Pro Max. Już wcześniej wiadomo było, że piętnastka będzie potężnym smartfonem, jednak Apple przeszedł tu samego siebie.

Przede wszystkim iPhone 15 wyposażono w port USB-C zamiast dotychczasowego Lightning, co jest skutkiem nacisków UE na zunifikowanie ładowania w telefonach. To jedna z największych zmian u Apple w tym modelu, ale nie jedyna. Na chętnych czeka potężny 6-rdzeniowy procesor Apple A16 Bionic lub Czip A17 Pro w wersji Pro oraz Pro Max. We wszystkich modelach położono ogromny nacisk na płynność działania aplikacji oraz fotografię: iPhone 15 ma 2 aparaty z tyłu i jeden z przodu, z czego wersje Pro i Pro Max mają kolejno 15 i 25-krotny zoom cyfrowy przy pomocy dodatkowego teleoobiektywu. iPhone 15 Pro Max ma także teleobiektyw 5x z najmocniejszym dostępnym w iPhone zoomem optycznym.

Na szczególną uwagę zasługuje tu też grafika: wszystkie gry mobilne działają płynnie, zachwycają precyzyjną grafiką i pozwalają zanurzyć się w rozgrywce. W droższych modelach zastosowano MetalFX Upscaling, który łączy siły GPU z systemem Neural Engine. Zintegrowane przyspieszenie ray tracingu na poziomie hardware’u działa bardziej efektywnie niż metody oparte na oprogramowaniu.

Oprócz tego w piętnastce zastosowano specjalne funkcje oszczędzania baterii – działanie telefonu jest płynne, a ekran zużywa mniej energii. Dzięki funkcji Dynamic Island obecnej w każdej wersji 15 ważne informacje są zawsze na wierzchu, a ekran po odłożeniu telefonu wyłącza się, przez co znacznie oszczędza baterię. Apple na przykładzie Pro Max podało, że ten model odtwarza wideo nawet o 9 godzin dłużej niż iPhone 12 Pro Max. iPhone 15 Pro odtwarza wideo nawet o 6 godzin dłużej niż iPhone 12 Pro!

Co to oznacza dla użytkownika? W teorii „gorsze” parametry od telefonów na Androidzie, a w praktyce lepsze działanie telefonu, lepszą baterię od standardowych telefonów na Androidzie oraz doskonałej jakości ekran, szczególnie w Pro Max. No i – jak zawsze w przypadku Apple – elegancką konstrukcję i wodoszczelność, tym razem na poziomie IP68. O jakości zdjęć chyba nie trzeba mówić, bo z takimi funkcjami jak inteligentne określenie i dobranie głębi ostrości oraz różnorodnym zakresom ogniskowych nie może być inaczej, niż doskonale.

Bardzo dobre parametry

Każdy producent telefonów z Androidem oferuje urządzenia z różnych półek cenowych. Te lepsze są droższe, a tańsze mają na przykład nieco gorsze parametry. W przypadku iPhone’ów jest inaczej. Każdy model wyposażony został w wysokiej jakości komponenty. Wyświetlacze mają wysoką rozdzielczość, obudowy są wykonane ze szkła i aluminium oraz zapewniają odporność na wodę i pył, procesory są niezwykle wydajne, aparaty robią piękne zdjęcia, a bateria w iPhone zapewnia długi czas pracy.

Ekosystem Apple

Tak zwany „ekosystem Apple” to coś, czego użytkownik nie doświadczy w przypadku korzystania ze smartfonów z Androidem. Ekosystem ten w skrócie oznacza wysoki stopień integracji poszczególnych urządzeń marki Apple. iPhone służyć może na przykład jako bezprzewodowa kamera dla komputera Mac. Potrafi także zdalnie wywołać dźwięk z głośnika zegarka Apple Watch po to, by łatwiej znaleźć tego smartwatcha. Dzięki funkcjom Continuity i Handoff można rozpocząć pisanie wiadomości e-mail czy dokumentu na jednym urządzeniu i dokończyć na drugim, bez konieczności przesyłania go na przykład między komputerem, a smartfonem czy tabletem.


Apple Watch w naszym sklepie


Intuicyjny interfejs

System iOS uznawany jest za niezwykle intuicyjny oraz łatwy w obsłudze. Jest to tak zwany system zamknięty, do którego użytkownik oraz instalowane aplikacje mają ograniczony dostęp. Ograniczenie związane z ingerencją w system zapewnia wspomnianą już łatwość obsługi, ponieważ liczba funkcji jest mniejsza, a z drugiej strony jest pewnym ograniczeniem. W iPhone’ach nie można na przykład w oficjalny sposób zmienić kształtu ikon, co nie stanowi problemu w Androidzie, ale należy pamiętać, że większa swoboda to także większe ryzyko zepsucia telefonu.

Dlaczego warto kupić iPhone'a?

Bezpieczeństwo

Czy iPhone jest bezpieczny? Wspomniany wyżej zabieg związany z zamknięciem systemu iOS to jeden z aspektów bezpieczeństwa. Firma Apple zwraca ogromną uwagę na bezpieczeństwo użytkowników i ich danych. Wystarczy wspomnieć o tym, że dane wrażliwe, takie jak na przykład odcisk palca czy skan twarzy przechowywane są jedynie w pamięci smartfona i nie są przesyłane na zewnątrz. Co więcej, dane przesyłane do chmury iCloud są szyfrowane zarówno na czas ich transferu oraz w trakcie przechowywania na zewnętrznych serwerach, a dostępu do nich nie ma nawet firma Apple.

iCloud

A jeśli już o mowa o rozwiązaniu, którym jest chmura. iPhone, jak i inne urządzenia Apple, korzysta ze wspomnianej już chmury iCloud. Służy ona do przechowywania różnego rodzaju danych, na przykład zdjęć, plików, notatek, poczty i innych treści. Jak wspomniano wyżej, jest to bardzo bezpieczne rozwiązanie, a przesyłane do niej pliki z jednego urządzenia, na przykład z iPhone’a, synchronizowane są z innymi. Dodajmy, że każdy użytkownik po zarejestrowaniu się w usłudze iCloud bezpłatnie otrzymuje 5 GB miejsca dyskowego, co stanowi swego rodzaju rozszerzenie pamięci smartfona.

Wsparcie dla systemu operacyjnego

iPhone’y znane są także z długiego okresu wsparcia dla systemu operacyjnego. Oznacza to, że na nowszych modelach instalować można kolejne wersje systemu operacyjnego przez 5-6 lat. Z ubiegłorocznej wersji, czyli iOS 16 korzystać można na iPhone’ach serii 8, które zostały zaprezentowane w 2016 roku. Najnowszy iOS 17 będzie można zainstalować na modelach z 2018 roku oraz nowszych. Warto jednak wiedzieć, że nie wszystkie funkcje najnowszych systemów działają na starszych modelach.

Wsparcie serwisowe

Apple zapewnia użytkownikom swojego sprzętu dobre wsparcie serwisowe. W ramach gwarancji autoryzowane serwisy naprawiają oraz wymieniają uszkodzone podzespoły. Nie ma tutaj mowy o szukaniu na siłę powodów, dla których dana usterka nie może być usunięta albo wmawiania, że powstała ona z winy użytkownika. Co więcej, pod koniec roku firma uruchomiła w Polsce program Self Service Repair, w ramach którego klienci mogą kupować oryginalne części i narzędzia Apple.

Długa żywotność iPhone

Kolejną zaletą smartfonów marki Apple jest ich długa żywotność. Z jednej strony wynika ona z długiego wparcia dla systemu operacyjnego, a z drugiej z wysokiej jakości komponentów wykorzystanych do produkcji. Wytrzymała i odporna na działanie czynników zewnętrznych obudowa oraz niezwykle skuteczna warstwa Ceramic Shield, chroniąca ekran przed uszkodzeniami mechanicznymi, to tylko niektóre przykłady potwierdzające tę regułę. Przy odrobinie szczęścia z iPhone’a z powodzeniem korzystać można przez 6-7 lat, więc rzadziej trzeba je wymieniać na nowsze modele. Co więcej, w tym okresie smartfon będzie działać płynnie.

Szyk i elegancja

Na koniec coś dla osób zwracających uwagę na kwestie estetyczne. iPhone’y oraz inne urządzenia marki Apple cechują się eleganckim i zazwyczaj stonowanym wzornictwem, które nie może się nie podobać. Ich obudowy zazwyczaj wykonane są ze szkła, aluminium lub stali nierdzewnej. Co więcej, na uwagę zasługuje także wysoka jakość wykonania.

Czy warto kupić iPhona?

A więc, czy warto kupić iPhona? Nie jest tajemnicą, że cena iPhone nie należy do najniższych, ale zdecydowanie są to smartfony warte wydanych na nie pieniędzy. Za najnowszy iPhone 14 zapłacić trzeba w oficjalnym sklepie co najmniej 5199 złotych, ale ten smartfon z pewnością zadowoli nawet bardziej wymagający użytkowników. Najbardziej wybredni powinni wybrać model 14 Pro Max. Znajdą się także tacy, którzy dysponują nieco mniejszym budżetem i zadowolą się smartfonem z Androidem. iPhone czy Samsung? iPhone czy Xiaomi? iPhone czy inny smartfon z Androidem? Na te pytania nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Należy bowiem pamiętać, żeby dobrać telefon do swoich możliwości finansowych, upodobań oraz potrzeb. W innym przypadku nie będziemy zadowoleni z jego zakupu.


Zobacz wszystkie smartfony w naszym sklepie


Mogą Cię zainteresować:

Autor
Grzegorz Świątek
Bloger technologiczny z zamiłowania. Szczególnie interesują mnie perypetie firmy Apple i produkty, które oferuje. Z urządzeń tej marki korzystam dopiero 10 lat, więc jeszcze wiele muszę się nauczyć.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
2.8/5 (21 głosów)

Czytaj więcej