Z czego składa się komputer?

25.10.2016 | autor: Mateusz Tomczak | Przeczytasz w 6 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Dla wielu osób komputer nadal jest tzw. czarną magią, szczególnie jeżeli chodzi o jego budowę – w środku znajduje się bowiem cała masa podzespołów, w których mniej doświadczonym klientom bardzo trudno się połapać. Procesor, płyta główna, karta graficzna, a do tego różne rodzaje złączy, zasilaczy i dysków.

Przygotowaliśmy więc krótki poradnik, w którym w prosty sposób wyjaśniliśmy z czego składa się komputer stacjonarny i jakie jest zastosowanie poszczególnych komponentów. Mamy nadzieję, że tekst ten poszerzy Waszą wiedzę i ułatwi wybór części przy składaniu nowego lub modernizacji obecnego PC-ta.

Poniżej wnętrze komputera Komputronik Infinity

z czego składa się komputer

Z czego składa się komputer?

  • Procesor
  • Płyta główna
  • Pamięć RAM
  • Wydajna karta graficzna
  • Inne karty rozszerzeń
  • Dysk twardy
  • Zasilacz komputerowy
  • Obudowa komputerowa

Procesor – mózg komputera

Procesor bardzo często jest nazywany elektronicznym mózgiem – wszystko przez to, że jest najważniejszym układem scalonym w całym komputerze i to właśnie on czuwa nad koordynacją wszystkich podzespołów. Najnowsze modele dysponują kilkoma lub nawet kilkunastoma rdzeniami, a każdy z nich może niezależnie wykonywać powierzone mu zadanie lub też połączyć siły z innymi rdzeniami i szybciej wykonywać jeden duży „projekt”. Warto jednak zauważyć, że o wydajności procesora decyduje nie tylko ilość rdzeni, ale też inne elementy specyfikacji (np. taktowanie, pamięć podręczna i architektura).

Obecnie w sprzedaży dostępne są procesory dwóch konkurencyjnych firm: AMD i Intel.

W obydwóch przypadkach dostępne są modele praktycznie z każdego segmentu – począwszy od tańszych modeli do zastosowań domowych i biurowych, przez wydajniejsze modele do komputerów do gier, a skończywszy na topowych układach przygotowanych z myślą o profesjonalnych zastosowaniach i stacjach roboczych.
Przy wyborze odpowiedniego modelu warto zwrócić uwagę również na typ gniazda, bo każdy z producentów wykorzystuje różne, niekompatybilne ze sobą podstawki.

Płyta główna łączy wszystko w całość

Płyta główna ma za zadanie połączyć wszystkie podzespoły i zapewnić między nimi sprawną komunikację. Główną cechą płyty jest podstawka pod procesor (np. AMD AM4 lub Intel LGA 1151) i to przede wszystkim na nią powinniśmy zwracać uwagę przy wyborze odpowiedniego modelu.

Ponadto poszczególne modele różnią się między sobą wielkością – przykładowo płyty formatu mini-ITX sprawdzą się przy budowie mniejszego komputera, a płyty główne ATX oferują lepszą funkcjonalność i są wykorzystywane w typowych, większych komputerach stacjonarnych.

Oprócz tego na pokładzie znajduje się cała masa innych złączy: banki dla pamięci RAM, sloty PCI i PCI-Express dla kart rozszerzeń, gniazda do podłączenia dysków, a oprócz tego jeszcze złącza do podłączenia urządzeń peryferyjnych. Wszystkie te elementy wpływają później na funkcjonalność komputera.

Co istotne, obecne płyty są zaprojektowane w ten sposób, że nie można w nich źle podłączyć danego podzespołu – rozwiązanie to docenią mniej doświadczeni klienci, którzy obawiają się sami składać komputer.

Pamięć RAM – im więcej tym lepiej?

Pamięć RAM przechowuje wszystkie tymczasowe informacje – głównie są to dane aktualnie uruchomionych aplikacji, a także wyniki ich pracy. Mówi się, że im więcej dostępnej pamięci, tym sprawniejsza i bardziej komfortowa praca komputera.

Warto jednak pamiętać, że pojemność pamięci ma szczególnie duże znaczenie w profesjonalnych zastosowaniach, gdzie ilość generowanych danych dochodzi do kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu GB. W takich przypadkach dobrze więc zaopatrzyć się w większą ilość RAM-u (32 lub 64 GB), natomiast do standardowego, domowego komputera w zupełności wystarczy 8 lub 16 GB).

Obecnie na rynku można spotkać dwie generacje modułów pamięci RAM: starsze DDR3 i nowsze DDR4 (nie są one ze sobą kompatybilne, więc przed zakupem warto zerknąć do specyfikacji płyty głównej).

W większości komputerów stacjonarnych wykorzystywane są standardowe moduły typu DIMM, natomiast w laptopach i mini-PC krótsze modele SO-DIMM. Najwydajniejsze modele dodatkowo są wyposażone w radiator, który ma za zadanie odprowadzić ciepło z kości pamięci, a także nadać całości efektowniejszego wyglądu.

Patriot Viper 4 16GB [2x8GB 3200MHz DDR4 CL16 1.35V DIMM]
Cena od 399,00zł
G.SKILL RipjawsV 16GB Black [2x8GB 3200MHz DDR4 CL16 rev2 DIMM]
Cena od 379,00zł
G.SKILL Aegis 16GB [2x8GB 3000MHz DDR4 CL16 1.35V DIMM]
Cena od 329,00zł
G.SKILL Aegis 16GB [2x8GB 3200MHz DDR4 CL16 XMP 2.0 DIMM]
Cena od 369,00zł
HyperX Fury Black 32GB [2x16GB 2666MHz DDR4 CL16 XMP 1.2V DIMM]
Cena od 689,00zł
HyperX Fury Black 64GB [2x32GB 3200MHz DDR4 CL16 XMP 1.35V DIMM]
Cena od 1 399,00zł
HyperX Fury Black 16GB [1x16GB 2400MHz DDR4 CL15 XMP 1.2V DIMM]
Cena od 319,00zł
HyperX Fury Black 32GB [2x16GB 2400MHz DDR4 CL15 XMP 1.2V DIMM]
Cena od 689,00zł
Corsair Vengeance RGB Pro 16GB [2x8GB 3600MHz DDR4 C18 DIMM]
Cena od 529,00zł
HyperX Fury Black 16GB [2x8GB 2666MHz DDR4 CL16 XMP 1.2V DIMM]
Cena od 409,00zł
HyperX Fury RGB 16GB [1x16GB 2400MHz DDR4 CL15 DIMM]
Cena od 379,00zł
HyperX Fury Black 8GB [1x8GB 2666MHz DDR4 CL16 XMP 12.V DIMM]
Cena od 219,00zł
HyperX Impact 8GB [1x8GB 2400MHz DDR4 CL14 SODIMM]
Cena od 179,90zł
HyperX Impact 8GB [1x8GB 1600MHz DDR3L CL9 1.35V SODIMM]
Cena od 229,00zł
HyperX Fury Black 16GB [1x16GB 2666MHz DDR4 CL16 XMP 1.2V DIMM]
Cena od 339,00zł
HyperX Fury Blue 8GB [1x8GB 1600MHz DDR3 CL10 DIMM]
Cena od 219,00zł
HyperX Impact 16GB [1x16GB 2666MHz DDR4 CL16 SODIMM]
Cena od 369,00zł
HyperX Predator RGB 8GB [1x8GB 3200MHz DDR4 CL16 XMP DIMM]
Cena od 249,00zł
HyperX Fury Black 32GB [2x16GB 3200MHz DDR4 CL16 XMP 1.35V DIMM]
Cena od 819,00zł
Kingston Dedicated 16GB [1x16GB 2400MHz DDR4 CL17 SO-DIMM]
Cena od 369,00zł

Wydajna karta graficzna – najważniejszy element komputera do gier

Karta graficzna odpowiada za generowanie i wyświetlanie obrazu – chodzi tutaj zarówno o proste okna programów, jak i o skomplikowaną grafikę trójwymiarową z gier. Bardzo ważnym elementem karty graficznej są więc wyjścia wideo, do których podłączamy monitor lub inny wyświetlacz (znajdują się one na śledziu karty).

Obecnie wykorzystywane karty komunikują się z komputerem za pomocą złącza PCI-Express x16, a na rynku konsumenckim możemy spotkać dwie konkurencyjne serie kart graficznych: AMD Radeon oraz Nvidia GeForce – obydwie obejmują konstrukcje praktycznie ze wszystkich segmentów wydajnościowych.

Ponadto już od jakiegoś czasu można spotkać się z procesorami ze zintegrowanymi układami graficznymi (tego typu konstrukcje oferuje zarówno AMD, jak i Intel, lecz głównie są to jednak słabsze i średniowydajne układy).

O ile w przypadku komputerów do mniej wymagających zastosowań, typu praca biurowa lub obsługa multimediów, nie ma konieczności stosowania wydajnych układów i bez problemu wystarczy tutaj tania, podstawowa karta lub układ zintegrowany w procesorze, to w przypadku wydajniejszych komputerów do grania lub profesjonalnych stacji roboczych jest to jeden z ważniejszych komponentów i musi on oferować odpowiednią wydajność (w razie potrzeby można połączyć dwie, trzy lub nawet cztery karty graficzne).

Warto jednak pamiętać, że wyższa wydajność zazwyczaj oznacza też większy pobór energii elektrycznej i konieczność stosowania bardziej rozbudowanego chłodzenia.

Poniżej widok komputera Komputronik Infinity

z czego składa się komputer

Inne karty rozszerzeń

Karta graficzna jest najpopularniejszą, ale nie jest jedyną kartą rozszerzeń, jakie możemy wykorzystać w komputerze. Czasami można spotkać się z dobrej jakości kartami dźwiękowymi, tunerami telewizyjnymi czy wszelkiego rodzaju kontrolerami – w większości przypadków są to karty korzystające z interfejsu PCI-Express, aczkolwiek starsze modele nadal korzystają z archaicznego złącza PCI.

Dysk twardy – wydajny SSD lub pojemny HDD

Dysk twardy służy do przechowywania wszelkiego rodzaju danych – począwszy od systemu operacyjnego i zainstalowanych aplikacji, przez dokumenty i wygenerowane pliki programów, a skończywszy na ulubionych filmach, zdjęciach i muzyce. Najważniejszą cechą jest więc pojemność, bo to właśnie od niej zależy ile danych będziemy mogli zmieścić na dysku. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na interfejs dysku – najpopularniejszym jest SATA 6 Gb/s, ale w przypadku wydajniejszych konstrukcji stosowany jest SAS, M.2/U.2 lub PCI-Express (jak w przypadku kart rozszerzeń).

Na rynku możemy spotkać dwa rodzaje dysków twardych: HDD i SSD:

  • Dyski HDD (magnetyczne, talerzowe) – zapisują dane na talerzach magnetycznych, więc charakteryzują się większą pojemnością i stosunkowo niską ceną.
  • Dyski SSD – w tym rodzaju dysków talerze zastąpiono układami scalonymi (kośćmi pamięci) – oferują one nawet kilkukrotnie wyższą wydajność, a przy tym są odporne na uszkodzenia mechaniczne.

z czego składa się komputer

Zasilacz – jeden z najważniejszych elementów w komputerze

Zasilacz również zalicza się do jednych z najważniejszych części w komputerze – wszystko dlatego, że ma za zadanie dostarczyć energię do poszczególnych podzespołów, a także zabezpieczyć je przed ewentualnymi awariami sieci elektrycznej. Główną cechą zasilacza jest moc znamionowa, która określa jaką obciążalność ma dana jednostka i z jak bardzo rozbudowaną konfiguracją sobie poradzi.

Przy wyborze odpowiedniego modelu warto również zwrócić uwagę na zastosowane okablowanie, gdyż może ono techniczne ograniczać możliwość podłączenia komponentów. Ponadto lepsze modele dysponują częściowo lub całkowicie modularnym okablowaniem, co ułatwia składanie i rozbudowę komputera. Zasilacz zwykle jest montowany na górze lub dole obudowy.

Wszystkie elementy montowane są w obudowie

W obudowie komputerowej montowane są wszystkie podzespoły komputera: płyta główna z procesorem i pamięciami RAM, karty rozszerzeń, dyski twarde oraz zasilacz. Ważne więc, aby oferowała dużo miejsca i odpowiednią wentylację – szczególnie jeżeli mówimy o wydajniejszej, bardziej rozbudowanej konfiguracji, która generuje sporo ciepła. Większość modeli dysponuje też podstawowym zestawem złączy na przednim lub górnym panelu, do których można podłączyć urządzenia peryferyjne.

Jednym z głównych kryteriów przy wyborze obudowy jest jej wygląd – w końcu jest ona wizytówką całego komputera. W tym przypadku gusta są jednak podzielone, bo niektórzy wolą efektowną, agresywną stylistykę, a inni cenią stosowane, eleganckie wzornictwo.

Widać zatem, że budowa komputera wcale nie jest tak skomplikowana, jak mogłoby się to wydawać na początku. Poszczególne podzespoły są na tyle charakterystyczne, że trudno je pomylić z innymi częściami, a w obecnych czasach wykorzystywane są dedykowane złącza, co praktycznie uniemożliwia złe poskładanie komputera.


Komputery, które polecamy w sklepie:

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Mateusz Tomczak
Niespotykanie spokojny człowiek. Redaktor od kilku lat zgłębiający branżę technologiczną. Z uwagą śledzi każdą nowinkę wkraczającą na rynek i nie zawsze zgadza się z wizjami producentów. Kibic sportowy, lubi czarny humor, zawsze stawia sobie jasne cele.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP No. 652 kolor
Cena od 57,90zł
Accura HDMI 1.8m
Cena od 39,90zł
Accura micro USB 1.5m czarny
Cena od 29,90zł
HP No. 652 czarny
Cena od 74,90zł
Samsung 860 Evo 500GB
Cena od 299,00zł
HP No. 650 czarny
Cena od 58,90zł
Woreczek do prania Fassino Veneto 2szt.
Cena od 9,99zł
Kingston SSD A400 480GB
Cena od 259,00zł
Accura Tule ACC-M1015
Cena od 39,90zł
Accura Napa ACC-M1204
Cena od 49,90zł
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Cena od 24,90zł
Accura ToledoPro ACC-K1414
Cena od 39,90zł
Accura HDMI 0.9m
Cena od 29,90zł
Accura Premium SATA 0.5m
Cena od 19,90zł
Accura micro USB 1.8m czarny
Cena od 6,90zł
Accura Yorba ACC-M1203
Cena od 29,90zł
Accura VGA - HDMI
Cena od 59,90zł
Accura USB-C czarny
Cena od 5,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 5,90zł
Accura USB-C czarny
Cena od 34,90zł
Accura Ring ACC5115 black
Cena od 1,00zł
Accura HDMI 3.0m
Cena od 49,90zł
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Cena od 30,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 29,90zł
Fartuszek kuchenny Fassino Pelago 67x71
Cena od 19,99zł
CA Office Arcata CA-1007
Cena od 59,90zł
Accura Premium SATA III 0.5m
Cena od 24,90zł
CA Office Skytop CA-1208
Cena od 39,90zł
HP No. 650 kolor
Cena od 51,90zł
Xiaomi Mi Band 4
Cena od 119,00zł
Accura Premium 5.0m szary
Cena od 19,90zł
Accura Premium 2.0m szary
Cena od 15,90zł
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Cena od 49,90zł
Accura Premium miniJack 1.2m
Cena od 16,90zł
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 26,90zł
Rękawice do mycia Fassino Pelago (komplet)
Cena od 19,90zł
GOODRAM CX400 512GB
Cena od 259,00zł
Fartuszek kuchenny Fassino Rufina 89x60
Cena od 19,90zł
Accura Vista ACC-K1411
Cena od 29,90zł
Razer Goliathus Control Fissure Small
Cena od 49,00zł
HP No. 301 czarny
Cena od 81,90zł
Accura Triple 17W AccuQuick
Cena od 49,90zł
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 66,90zł
Accura Premium VGA
Cena od 19,90zł
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Cena od 29,90zł
Accura Light 30W Quick Charge 3.0
Cena od 39,90zł
Accura Premium DVI/D 1.8m
Cena od 34,90zł
Accura Premium DisplayPort 1.8m
Cena od 79,90zł
Papier HP Home & Office
Cena od 19,90zł