Dla wielu osób komputer nadal jest tzw. czarną magią, szczególnie jeżeli chodzi o jego budowę – w środku znajduje się bowiem cała masa podzespołów, w których mniej doświadczonym klientom dość trudno się połapać. Procesor, płyta główna, karta graficzna, a do tego różne rodzaje złączy, zasilaczy i dysków.
Przygotowaliśmy więc krótki poradnik, w którym w prosty sposób wyjaśniliśmy z czego składa się komputer stacjonarny i jakie jest zastosowanie poszczególnych komponentów. Mamy nadzieję, że tekst ten poszerzy Waszą wiedzę i ułatwi wybór części przy składaniu nowego lub modernizacji obecnego PC-ta. Jeśli jednak chcecie skorzystać z prostszej opcji, polecamy nasz konfigurator PC.
Poniżej wnętrze komputera Komputronik Infinity
Z czego składa się komputer?
- Procesor
- Płyta główna
- Pamięć RAM
- Wydajna karta graficzna
- Inne karty rozszerzeń
- Dysk twardy
- Zasilacz komputerowy
- Obudowa komputerowa
Procesor – mózg komputera
Procesor bardzo często jest nazywany elektronicznym mózgiem – wszystko przez to, że jest najważniejszym układem scalonym w całym komputerze i to właśnie on czuwa nad koordynacją wszystkich podzespołów. Najnowsze modele dysponują kilkoma lub nawet kilkunastoma rdzeniami, a każdy z nich może niezależnie wykonywać powierzone mu zadanie lub też połączyć siły z innymi rdzeniami i szybciej wykonywać jeden duży „projekt”. Warto jednak zauważyć, że o wydajności procesora decyduje nie tylko ilość rdzeni, ale też inne elementy specyfikacji (np. taktowanie, pamięć podręczna i architektura).
Obecnie w sprzedaży dostępne są procesory dwóch konkurencyjnych firm: AMD i Intel.
W obydwóch przypadkach dostępne są modele praktycznie z każdego segmentu – począwszy od tańszych modeli do zastosowań domowych i biurowych, przez wydajniejsze modele do komputerów do gier, a skończywszy na topowych układach przygotowanych z myślą o profesjonalnych zastosowaniach i stacjach roboczych.
Przy wyborze odpowiedniego modelu warto zwrócić uwagę również na typ gniazda, bo każdy z producentów wykorzystuje różne, niekompatybilne ze sobą podstawki.
Płyta główna łączy wszystko w całość
Płyta główna ma za zadanie połączyć wszystkie podzespoły i zapewnić między nimi sprawną komunikację. Główną cechą płyty jest podstawka pod procesor (np. AMD AM4 lub Intel LGA 1151) i to przede wszystkim na nią powinniśmy zwracać uwagę przy wyborze odpowiedniego modelu.
Ponadto poszczególne modele różnią się między sobą wielkością – przykładowo płyty formatu mini-ITX sprawdzą się przy budowie mniejszego komputera, a płyty główne ATX oferują lepszą funkcjonalność i są wykorzystywane w typowych, większych komputerach stacjonarnych.
Oprócz tego na pokładzie znajduje się cała masa innych złączy: banki dla pamięci RAM, sloty PCI i PCI-Express dla kart rozszerzeń, gniazda do podłączenia dysków, a oprócz tego jeszcze złącza do podłączenia urządzeń peryferyjnych. Wszystkie te elementy wpływają później na funkcjonalność komputera.
Co istotne, obecne płyty są zaprojektowane w ten sposób, że nie można w nich źle podłączyć danego podzespołu – rozwiązanie to docenią mniej doświadczeni klienci, którzy obawiają się sami składać komputer.
Pamięć RAM – im więcej tym lepiej?
Pamięć RAM przechowuje wszystkie tymczasowe informacje – głównie są to dane aktualnie uruchomionych aplikacji, a także wyniki ich pracy. Mówi się, że im więcej dostępnej pamięci, tym sprawniejsza i bardziej komfortowa praca komputera.
Warto jednak pamiętać, że pojemność pamięci ma szczególnie duże znaczenie w profesjonalnych zastosowaniach, gdzie ilość generowanych danych dochodzi do kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu GB. W takich przypadkach dobrze więc zaopatrzyć się w większą ilość RAM-u (32 lub 64 GB), natomiast do standardowego, domowego komputera w zupełności wystarczy 8 lub 16 GB).
Obecnie na rynku można spotkać dwie generacje modułów pamięci RAM: starsze DDR3 i nowsze DDR4 (nie są one ze sobą kompatybilne, więc przed zakupem warto zerknąć do specyfikacji płyty głównej).
W większości komputerów stacjonarnych wykorzystywane są standardowe moduły typu DIMM, natomiast w laptopach i mini-PC krótsze modele SO-DIMM. Najwydajniejsze modele dodatkowo są wyposażone w radiator, który ma za zadanie odprowadzić ciepło z kości pamięci, a także nadać całości efektowniejszego wyglądu.
Wydajna karta graficzna – najważniejszy element komputera do gier
Karta graficzna odpowiada za generowanie i wyświetlanie obrazu – chodzi tutaj zarówno o proste okna programów, jak i o skomplikowaną grafikę trójwymiarową z gier. Bardzo ważnym elementem karty graficznej są więc wyjścia wideo, do których podłączamy monitor lub inny wyświetlacz (znajdują się one na śledziu karty).
Obecnie wykorzystywane karty komunikują się z komputerem za pomocą złącza PCI-Express x16, a na rynku konsumenckim możemy spotkać dwie konkurencyjne serie kart graficznych: AMD Radeon oraz Nvidia GeForce – obydwie obejmują konstrukcje praktycznie ze wszystkich segmentów wydajnościowych.
Ponadto już od jakiegoś czasu można spotkać się z procesorami ze zintegrowanymi układami graficznymi (tego typu konstrukcje oferuje zarówno AMD, jak i Intel, lecz głównie są to jednak słabsze i średniowydajne układy).
O ile w przypadku komputerów do mniej wymagających zastosowań, typu praca biurowa lub obsługa multimediów, nie ma konieczności stosowania wydajnych układów i bez problemu wystarczy tutaj tania, podstawowa karta lub układ zintegrowany w procesorze, to w przypadku wydajniejszych komputerów do grania lub profesjonalnych stacji roboczych jest to jeden z ważniejszych komponentów i musi on oferować odpowiednią wydajność (w razie potrzeby można połączyć dwie, trzy lub nawet cztery karty graficzne).
Warto jednak pamiętać, że wyższa wydajność zazwyczaj oznacza też większy pobór energii elektrycznej i konieczność stosowania bardziej rozbudowanego chłodzenia.
Poniżej widok komputera Komputronik Infinity
Inne karty rozszerzeń
Karta graficzna jest najpopularniejszą, ale nie jest jedyną kartą rozszerzeń, jakie możemy wykorzystać w komputerze. Czasami można spotkać się z dobrej jakości kartami dźwiękowymi, tunerami telewizyjnymi czy wszelkiego rodzaju kontrolerami – w większości przypadków są to karty korzystające z interfejsu PCI-Express, aczkolwiek starsze modele nadal korzystają z archaicznego złącza PCI.
Dysk twardy – wydajny SSD lub pojemny HDD
Dysk twardy służy do przechowywania wszelkiego rodzaju danych – począwszy od systemu operacyjnego i zainstalowanych aplikacji, przez dokumenty i wygenerowane pliki programów, a skończywszy na ulubionych filmach, zdjęciach i muzyce. Najważniejszą cechą jest więc pojemność, bo to właśnie od niej zależy ile danych będziemy mogli zmieścić na dysku. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na interfejs dysku – najpopularniejszym jest SATA 6 Gb/s, ale w przypadku wydajniejszych konstrukcji stosowany jest SAS, M.2/U.2 lub PCI-Express (jak w przypadku kart rozszerzeń).
Na rynku możemy spotkać dwa rodzaje dysków twardych: HDD i SSD:
- Dyski HDD (magnetyczne, talerzowe) – zapisują dane na talerzach magnetycznych, więc charakteryzują się większą pojemnością i stosunkowo niską ceną.
- Dyski SSD – w tym rodzaju dysków talerze zastąpiono układami scalonymi (kośćmi pamięci) – oferują one nawet kilkukrotnie wyższą wydajność, a przy tym są odporne na uszkodzenia mechaniczne.
Zasilacz – jeden z najważniejszych elementów w komputerze
Zasilacz również zalicza się do jednych z najważniejszych części w komputerze – wszystko dlatego, że ma za zadanie dostarczyć energię do poszczególnych podzespołów, a także zabezpieczyć je przed ewentualnymi awariami sieci elektrycznej. Główną cechą zasilacza jest moc znamionowa, która określa jaką obciążalność ma dana jednostka i z jak bardzo rozbudowaną konfiguracją sobie poradzi.
Przy wyborze odpowiedniego modelu warto również zwrócić uwagę na zastosowane okablowanie, gdyż może ono techniczne ograniczać możliwość podłączenia komponentów. Ponadto lepsze modele dysponują częściowo lub całkowicie modularnym okablowaniem, co ułatwia składanie i rozbudowę komputera. Zasilacz zwykle jest montowany na górze lub dole obudowy.
Wszystkie elementy montowane są w obudowie
W obudowie komputerowej montowane są wszystkie podzespoły komputera: płyta główna z procesorem i pamięciami RAM, karty rozszerzeń, dyski twarde oraz zasilacz. Ważne więc, aby oferowała dużo miejsca i odpowiednią wentylację – szczególnie jeżeli mówimy o wydajniejszej, bardziej rozbudowanej konfiguracji, która generuje sporo ciepła. Większość modeli dysponuje też podstawowym zestawem złączy na przednim lub górnym panelu, do których można podłączyć urządzenia peryferyjne.
Jednym z głównych kryteriów przy wyborze obudowy jest jej wygląd – w końcu jest ona wizytówką całego komputera. W tym przypadku gusta są jednak podzielone, bo niektórzy wolą efektowną, agresywną stylistykę, a inni cenią stosowane, eleganckie wzornictwo.
Widać zatem, że budowa komputera wcale nie jest tak skomplikowana, jak mogłoby się to wydawać na początku. Poszczególne podzespoły są na tyle charakterystyczne, że trudno je pomylić z innymi częściami, a w obecnych czasach wykorzystywane są dedykowane złącza, co praktycznie uniemożliwia złe poskładanie komputera.
Komputery, które polecamy w sklepie:
Mogą Cię zainteresować: