W tym artykule znajdziesz:

  • Czarny Piątek – co to jest i skąd się wziął?
  • Kiedy wypada Czarny Piątek w Polsce?
  • Dlaczego Czarny Piątek jest aż tak popularny?
  • Promocje w Czarny Piątek – szansa na największe wyprzedaże?
  • Black Friday, a po nim… Cyber Monday. Jaka jest różnica?

Czarny Piątek, czyli Black Friday – kiedy wypada?

Black Friday – czy po polsku: Czarny Piątek – to po prostu najlepszy dzień na zakupy. Właśnie wtedy małe i duże sklepy organizują najciekawsze promocje i największe wyprzedaże, podczas których można obłowić się, wydając zdecydowanie mniej pieniędzy. W naszym kraju takie świętowanie jest żywe od niedawna, ale z roku na rok Polacy mogą korzystać z coraz lepszych ofert.

Czarny Piątek – co to jest i skąd się wziął?

Czarny Piątek dotarł do nas zza oceanu, a wziął się stąd, że w Stanach Zjednoczonych ostatni piątek listopada był tradycyjnie dniem rozpoczęcia sezonu zakupów przedświątecznych. Obecnie produkty i prezenty na Gwiazdkę kupuje się czasem zdecydowanie wcześniej, ale Black Friday to dzień, w którym szczególnie opłaca się to robić – sklepy są dłużej czynne, a do tego organizują najlepsze wyprzedaże i największe promocje w całym roku.

Black Friday to dzień, w którym można liczyć na niższe ceny produktów – zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych.

Rabaty od kilku do nawet kilkudziesięciu procent obejmują między innymi urządzenia elektroniczne, takie jak komputery stacjonarne i laptopy, smartfony i tablety, telewizory i projektory, konsole do gier i sprzęt AGD czy różnego rodzaju gadżety. Nic dziwnego, że w Czarny Piątek w sklepach melduje się ponad 200 milionów Amerykanów, z których każdy zostawia w nich średnio 400 dolarów.

Zestawienie wydatków w USA (w milionach dolarów) podczas Black Friday na przestrzeni 10 lat.

67.6 | FundivoŹródło: Fundivo

Kiedy wypada Czarny Piątek w Polsce?

Miłośnicy wyprzedaży i promocji wszelkiej maści muszą wiedzieć, że Black Friday zawsze odbywa się w ostatni piątek przedostatniego miesiąca – nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale równocześnie na całym świecie.

Czarny Piątek w 2017 roku w Polsce wypada 24 listopada.

Poprzednie lata pozwoliły nam jednak przyzwyczaić się do tego, że spora część promocji przygotowywanych z okazji Black Friday w Polsce, jak i na całym świecie, startuje dzień albo nawet kilka dni wcześniej. Często więc „szczęśliwymi nabywcami” można zostać już w czwartek czy w środę, choć najgorętsze oferty są oczywiście zarezerwowane na sam Czarny Piątek.

Zdecydowanie jednak nie da się przegapić tego dnia, bo każda telewizja, każda duża strona internetowy i każdy sklep o to zadbają. To akurat jest więcej niż pewne.

Dlaczego jest aż tak popularny?

Czarny Piątek w USA to prawdziwa tradycja (i aby to zrozumieć, trzeba być świadomym amerykańskiej kultury). Najprostszą odpowiedź na pytanie o to, skąd taki szał w tym dniu, można natomiast zdobyć samemu: wystarczy zerknąć na promocje w ubiegłych latach. Te są ogromne i z roku na rok coraz większe.

Najlepsze zaś w tym, co określamy mianem Black Friday, jest to, że korzyść jest obopólna – dla klientów i sklepów.

Klienci (z jednej strony) mają okazję, by zaoszczędzić na zakupie produktów, na które polowali od dłuższego czasu, a także by zdobyć „za bezcen” prezenty i produkty na Gwiazdkę. Sklepy (z drugiej) notują tego dnia świetne wyniki sprzedaży, więc zdecydowanie nie mogą powiedzieć, że im się to nie opłaca. W Stanach Zjednoczonych nazywają to „win-win situation”.

Zakupowy szał sprawia też, że sklepy konkurują ze sobą o najlepsze oferty. Na tym wszystkim najwięcej zatem zyskują klienci, którzy mogą przebierać w produktach i wybrać takie, jakich szukają, w takich cenach, jakie są dla nich atrakcyjne.

Zestawienie wydatków w 2015 roku w USA na zakupy w sklepach stacjonarnych i internetowych.

403 | FundivoŹródło: Fundivo

Promocje w Czarny Piątek – szansa na największe wyprzedaże?

Czarny Piątek w sklepach nie jest „wietrzeniem magazynów”. Sklepy nie pozbywają się niechcianych produktów, lecz oferują świetne towary w świetnych cenach. Zdecydowanie więc jest to dzień, w którym można spodziewać się największych wyprzedaży i w niektórych przypadkach na pewno warto wstrzymać się z zakupem do Black Friday – istnieje ogromna szansa na zaoszczędzenie pieniędzy. Trzeba jednak liczyć na szczęście i w miarę możliwości warto się pospieszyć – tego dnia bowiem produkty znikają z półek dosłownie w okamgnieniu (także tych wirtualnych).

Oprócz atrakcyjnych cen Black Friday to często także szereg dodatkowych atrakcji. Czasem można liczyć na miłe prezenty dodawane do zakupionych produktów, innym razem na promocyjne zestawy 2-w-1, a jeszcze innym – na bezpłatną dostawę do domu. Krótko mówiąc: to prawdziwe święto tych, którzy uwielbiają zakupy.

Black Friday, a po nim… Cyber Monday. Jaka jest różnica?

O ile Black Friday kojarzy się z tłumami zakupowiczów – czy to koczującymi przed drzwiami sklepu, czy też przeciskającymi się między regałami, tak już odbywający się trzy dni później Cyber Monday (co można tłumaczyć jako: cybernetyczny poniedziałek lub cyberponiedziałek) to święto promocji w sklepach internetowych.

W Cyber Monday (który w 2017 roku wypada 27 listopada) e-sklepy organizują dla swoich klientów najlepsze promocje, podczas których można siedząc przed ekranem monitora lub smartfona kupić produkty w równie atrakcyjnych, a czasem nawet niższych cenach, co podczas Black Friday.

Cyber Monday powstał w wyniku popularyzacji zakupów internetowych. Na taką formę nabywania produktów decyduje się coraz więcej osób, a wśród jej zwolenników nie brakuje Polaków.

Zestawienie wydatków w USA (w bilionach dolarów) na zakupy online z podziałem na Święto Dziękczynienia, Black Friday i Cyber Monday.

2.74 | FundivoŹródło: Fundivo

Tym zaś, co łączy Czarny Piątek i cybernetyczny poniedziałek są dwie rzeczy: pierwsza to bardzo atrakcyjne wyprzedaże, druga natomiast – konieczność uzbrojenia się w cierpliwość. O ile w sklepach stacjonarnych oznacza to długie stanie w kolejce, to w e-sklepach – czekanie na połączenie z serwerami, które nieraz mają poważne problemy z powodu ogromnego zainteresowania promocjami.

Z najlepszymi promocjami startujemy 23 listopada 2018 kiedy to wypada Czarny Piątek 2018 w Polsce.

Wojciech Kulik

Analog man in a digital world. Uwielbia pisać o nowych technologiach – szczególnie takich, które mają realny wpływ na ludzkie życie. Podziwia ich twórców.
W poszukiwaniu odpowiednich znaków szusuje palcami po klawiaturze od 2010 roku. W wolnych chwilach nie gardzi sportem i dobrą książką.

Czarny Piątek, czyli Black Friday. Co to jest i kiedy wypada?
5 (100%) 1 głosów