Czarny Piątek, czyli Black Friday – kiedy wypada?

Black Friday – czyli po polsku: Czarny Piątek – to po prostu najlepszy dzień na zakupy. Właśnie wtedy małe i duże sklepy organizują najciekawsze promocje i największe wyprzedaże. To obok Cyber Monday dzień, w którym można się obłowić, wydając zdecydowanie mniej pieniędzy

W naszym kraju takie świętowanie jest żywe od niedawna, ale z roku na rok Polacy mogą korzystać z coraz lepszych ofert.

W tym artykule znajdziesz:

  • Czarny Piątek – co to jest i skąd się wziął?
  • Kiedy wypada Czarny Piątek w Polsce?
  • Dlaczego Czarny Piątek jest aż tak popularny?
  • Promocje w Czarny Piątek – szansa na największe wyprzedaże?
  • Black Friday, a po nim… Cyber Monday. Jaka jest różnica?

Co to jest Czarny Piątek? Początki Black Friday w USA

Czarny Piątek dotarł do nas zza oceanu, a wziął się stąd, że w Stanach Zjednoczonych ostatni piątek listopada był tradycyjnie dniem rozpoczęcia sezonu zakupów przedświątecznych. Obecnie produkty i prezenty na Gwiazdkę kupuje się czasem zdecydowanie wcześniej, ale Black Friday to dzień, w którym szczególnie opłaca się to robić. Sklepy są dłużej czynne, a do tego organizują najlepsze wyprzedaże i największe promocje w całym roku.

Black Friday to dzień, w którym można liczyć na niższe ceny produktów – zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych.

Rabaty od kilku do nawet kilkudziesięciu procent obejmują między innymi urządzenia elektroniczne, takie jak komputery stacjonarne i laptopy, smartfony i tablety, telewizory i projektory, konsole do gier i sprzęt AGD czy różnego rodzaju gadżety. Nic dziwnego, że w Czarny Piątek w sklepach melduje się ponad 200 milionów Amerykanów, z których każdy zostawia w nich średnio 400 dolarów.

Polacy wydają w tym czasie nieco mniej, ale kwoty te systematycznie rosną z każdym rokiem. Podobnie jak samo zainteresowanie okazjami i wyprzedażami.

czarny piątek 2020 black friday 2020
Źródło: https://www.picodi.com/pl/inspiracje/black-friday

Black Friday 2020 – kiedy wypada Czarny Piątek w Polsce?

Miłośnicy wyprzedaży i promocji wszelkiej maści muszą wiedzieć, że Black Friday zawsze odbywa się w ostatni piątek przedostatniego miesiąca – nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale równocześnie na całym świecie.

Czarny Piątek w 2020 roku w Polsce wypada 27 listopada.

Poprzednie lata pozwoliły nam jednak przyzwyczaić się do tego, że spora część promocji przygotowywanych z okazji Black Friday w Polsce, jak i na całym świecie, startuje dzień albo nawet kilka dni wcześniej. Stąd też coraz bardziej popularne staje się określenie Black Week, czyli Czarny Tydzień. Często więc „szczęśliwymi nabywcami” można zostać już w czwartek czy w środę, choć najgorętsze oferty są oczywiście zarezerwowane na sam Czarny Piątek.

Zdecydowanie jednak nie da się przegapić tego dnia, bo każda telewizja, każda duża strona internetowy i każdy sklep o to zadbają. To akurat jest więcej niż pewne.

Black Friday w Komputronik.pl

Komputronik.pl oczywiście także bierze udział w tej akcji i jak co roku możecie spodziewać się szalenie atrakcyjnych ofert.

czarny piątek 2020 black friday 2020

Czarny Piątek 2018 w Komputronik.pl okazał się pod wieloma względami rekordowy. Zarówno pod względem odwiedzin, jak i sprzedaży (wzrost o 50 procent w stosunku do Czarnego Piątku 2017).

czarny piątek 2020 black friday 2020

Nasi klienci spędzili na stronie sklepu rekordowo dużo czasu, a pracownicy naszego magazynu uwijali się jak w ukropie, aby wysłać wszystkie paczki na czas.

czarny piątek 2020 black friday 2020

To wszystko było możliwe również dzięki informatykom czuwającym nad stabilnością serwerów Komputronik.pl. Olbrzymie zainteresowanie klientów nie spowodowało problemów ani przerw w działaniu sklepu. Bez wątpienia jest to jednym z kluczowych elementów wpływających na komfort robienia zakupów w sieci, co klienci Komputronik.pl potrafią docenić.

Z kolei w Czarny Piątek 2017 na stronach naszego sklepu przecenionych zostało kilkaset produktów, a obniżki przekraczały 80 procent!

czarny piątek 2020 black friday 2020

Możecie być pewni, że także w tym roku czekać będą równie atrakcyjne rabaty, więc trzymajcie rękę na pulsie.

Dlaczego Czarny Piątek jest aż tak popularny?

Czarny Piątek w USA to prawdziwa tradycja (i aby to zrozumieć, trzeba być świadomym amerykańskiej kultury). Najprostszą odpowiedź na pytanie o to, skąd taki szał w tym dniu, można natomiast zdobyć samemu. Wystarczy zerknąć na promocje w ubiegłych latach. Te są ogromne i z roku na rok coraz większe.

Najlepsze zaś w tym, co określamy mianem Black Friday, jest to, że korzyść jest obopólna – dla klientów i sklepów.

Klienci (z jednej strony) mają okazję, by zaoszczędzić na zakupie produktów, na które polowali od dłuższego czasu, a także, by zdobyć „za bezcen” prezenty i produkty na Gwiazdkę. Sklepy (z drugiej) notują tego dnia świetne wyniki sprzedaży, więc zdecydowanie nie mogą powiedzieć, że im się to nie opłaca. W Stanach Zjednoczonych nazywają to „win-win situation”.

Zakupowy szał sprawia też, że sklepy konkurują ze sobą o najlepsze oferty. Na tym wszystkim najwięcej zatem zyskują klienci, którzy mogą przebierać w produktach i wybrać takie, jakich szukają, w takich cenach, jakie są dla nich atrakcyjne.

Promocje w Czarny Piątek – szansa na największe wyprzedaże?

Czarny Piątek w sklepach nie jest „wietrzeniem magazynów”. Sklepy nie pozbywają się niechcianych produktów, lecz oferują świetne towary w świetnych cenach. Zdecydowanie więc jest to dzień, w którym można spodziewać się największych wyprzedaży. W niektórych przypadkach na pewno warto wstrzymać się z zakupem do Black Friday – istnieje ogromna szansa na zaoszczędzenie pieniędzy. Trzeba jednak liczyć na szczęście i w miarę możliwości warto się pospieszyć – tego dnia bowiem produkty znikają z półek dosłownie w okamgnieniu (także tych wirtualnych).

Oprócz atrakcyjnych cen Black Friday to często także szereg dodatkowych atrakcji. Czasem można liczyć na miłe prezenty dodawane do zakupionych produktów. Innym razem na promocyjne zestawy 2-w-1, a jeszcze innym – na bezpłatną dostawę do domu. Krótko mówiąc: to prawdziwe święto tych, którzy uwielbiają zakupy.

czarny piątek 2020 black friday 2020

Źródło: https://www.picodi.com/pl/inspiracje/black-friday

Black Friday w Polsce, czyli Czarny Piątek w polskich sklepach

Badanie GfK pokazało, że także w naszym kraju Czarny Piątek mocno zyskuje na popularności. Jednoznacznie wskazuje na to wskaźnik znajomości określenia Black Friday / Czarny Piątek. To nie wszystko. W ubiegłym roku aż 23 procent respondentów zadeklarowało, że w tym czasie dokonało zakupów z okazji Czarnego Piątku.

czarny piątek 2020 black friday 2020

Raport GfK – Black Friday w polskich sklepach

Największą popularnością wśród kupujących w Black Friday cieszyły się:

A oto zestawienie najpopularniejszych produktów w innych krajach.

czarny piątek 2020 black friday 2020
Raport GFK Global

Black Friday, a po nim… Cyber Monday. Jaka jest różnica?

O ile Black Friday kojarzy się z tłumami zakupowiczów – czy to koczującymi przed drzwiami sklepu, czy też przeciskającymi się między regałami, tak już odbywający się trzy dni później Cyber Monday (co można tłumaczyć jako: cybernetyczny poniedziałek lub cyberponiedziałek) to święto promocji w sklepach internetowych.

W Cyber Monday (który w 2020 roku wypada 30 listopada) e-sklepy organizują dla swoich klientów najlepsze promocje, podczas których można siedząc przed ekranem monitora lub smartfona kupić produkty w równie atrakcyjnych, a czasem nawet niższych cenach, co podczas Black Friday.

Cyber Monday powstał w wyniku popularyzacji zakupów internetowych. Na taką formę nabywania produktów decyduje się coraz więcej osób, a wśród jej zwolenników nie brakuje Polaków.

Więcej informacji znajdziesz w artykule Cyber Monday – co to jest i kiedy wypada?

Źródło: Adobe Digital Insights

Tym zaś, co łączy Czarny Piątek i cybernetyczny poniedziałek są dwie rzeczy. Pierwsza to bardzo atrakcyjne wyprzedaże, druga natomiast – konieczność uzbrojenia się w cierpliwość. O ile w sklepach stacjonarnych oznacza to długie stanie w kolejce, to w e-sklepach – czekanie na połączenie z serwerami, które nieraz mają poważne problemy z powodu ogromnego zainteresowania promocjami. Komputronik.pl na szczęście dba o to, aby cały proces zakupowy przebiegał bez zakłóceń.

Z najlepszymi promocjami startujemy w piątek 27 listopada 2020.

Wojciech Kulik

W nowych technologiach szuka realnego wpływu na ludzkie życie i na nim właśnie się koncentruje. Na co dzień wyznaje zasadę, że prawdopodobieństwo powodzenia zawsze wynosi 50 proc., a to więcej niż potrzeba, by działać.