Czarny Piątek, czyli Black Friday 2021. Co to jest i kiedy wypada?

02.11.2021 | autor: Mateusz Tomczak | Przeczytasz w 6 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Black Friday – czyli po polsku: Czarny Piątek – to po prostu najlepszy dzień na zakupy. Właśnie wtedy małe i duże sklepy organizują najciekawsze promocje i największe wyprzedaże. To obok Cyber Monday dzień, w którym można się obłowić, wydając zdecydowanie mniej pieniędzy.

W naszym kraju takie świętowanie jest żywe od już kilku dobrych lat, dzięki czemu Polacy z roku na rok mogą korzystać z coraz lepszych ofert. Coraz częściej też czas trwania promocji wykracza poza czarny piątek i obejmuje cały tydzień, czego efektem są akcje promocyjne w rodzaju Black Week Sale Komputronik.

W tym artykule znajdziesz:

Co to jest Czarny Piątek? Początki Black Friday w USA

Czarny Piątek dotarł do nas zza oceanu, a wziął się stąd, że w Stanach Zjednoczonych ostatni piątek listopada był tradycyjnie dniem rozpoczęcia sezonu zakupów przedświątecznych. Obecnie produkty i prezenty na Gwiazdkę kupuje się czasem zdecydowanie wcześniej, ale Black Friday to dzień, w którym szczególnie opłaca się to robić. Sklepy są dłużej czynne, a do tego organizują najlepsze wyprzedaże i największe promocje w całym roku.

Black Friday to dzień, w którym można liczyć na niższe ceny produktów – zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych.

Rabaty od kilku do nawet kilkudziesięciu procent obejmują między innymi urządzenia elektroniczne, takie jak:

Nic dziwnego, że w Czarny Piątek i następujący po nim weekend  w sklepach stacjonarnych i internetowych melduje się ponad 200 milionów Amerykanów, z których każdy zostawia w nich kilkaset dolarów.

W trakcie Black Friday 2020 Amerykanie wydali średnio po 311 dolarów. W Polsce ta kwota wyniosła 663 zł.

Wprawdzie oznaczało to spadek w stosunku do Czarnego Piątku 2019, ale analitycy zgodnie przewidują, że tegoroczna edycja Black Friday 2021 może przynieść rekordowe zyski. Jednorazowe obniżenie wydatków w ubiegłym roku było bowiem powiązane ściśle z epidemią Covid-19 oraz niepewnością konsumentów, którzy obecnie są znacznie bardziej skłonni do wydawania zaoszczędzonych pieniędzy.


Źródło: https://blackweek.global/pl-pl/

Potwierdzają to wyniki badań zachowań i planów konsumentów przeprowadzanych systematycznie w internecie.

Black Friday 2021 – kiedy wypada Czarny Piątek w Polsce?

Miłośnicy wyprzedaży i promocji wszelkiej maści muszą wiedzieć, że Black Friday zawsze odbywa się w ostatni piątek przedostatniego miesiąca – nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale równocześnie na całym świecie.

Czarny Piątek 2021 w Polsce wypada 26 listopada.

Black Week – czyli jeszcze więcej promocji

Poprzednie lata pozwoliły nam jednak przyzwyczaić się do tego, że spora część promocji przygotowywanych z okazji Black Friday w Polsce, jak i na całym świecie, startuje dzień albo nawet kilka dni wcześniej. Stąd też coraz bardziej popularne staje się określenie Black Week, czyli Czarny Tydzień. Często więc „szczęśliwymi nabywcami” można zostać już w czwartek czy w środę.

czarny piątek 2021 black friday 2021 black days

Podobnie będzie zapewne i w tym roku, kiedy zakupy jeszcze bardziej przeniosły się do sieci, a sklepy na wyścigi oferują klientom kolejne okazje, określenie Black Week 2021 będzie bliższe rzeczywistości niż sam Czarny Piątek.

Jednocześnie warto pamiętać, że najgorętsze oferty są oczywiście zarezerwowane na sam Czarny Piątek. Zdecydowanie jednak nie da się przegapić tego dnia, bo każda telewizja, każda duża strona internetowy i każdy sklep o to zadbają. To akurat jest więcej niż pewne.

Promocje Black Friday w Komputronik.pl

Komputronik.pl oczywiście także bierze udział w tej akcji i każdego roku możecie spodziewać się szalenie atrakcyjnych ofert. W poprzednich latach notowaliśmy rekordy zarówno pod względem odwiedzin, jak i sprzedaży w stosunku do lat ubiegłych.

czarny piątek 2021 black friday 2021

Nasi klienci spędzają na stronie sklepu rekordowo dużo czasu w te wyjątkowe dni, a pracownicy naszego magazynu uwijają się wówczas jak w ukropie, aby wysłać wszystkie paczki na czas.

czarny piątek 2021 black friday 2021

Co ważne aby Czarny Piątek w Komputronik przebiegał bez zakłóceń, niezbędne jest dbanie o stabilność serwerów. Jak do tej pory olbrzymie zainteresowanie klientów nie spowodowało problemów ani przerw w działaniu sklepu. Bez wątpienia jest to jednym z kluczowych elementów wpływających na komfort robienia zakupów w sieci, co klienci Komputronik.pl potrafią docenić.

Statystki sprzedażowe pokazują, że w ramach Black Friday na stronach naszego sklepu przecenionych kilkaset produktów, a obniżki sięgają 95 procent.

Możecie być pewni, że także w tym roku czekać będą równie atrakcyjne rabaty, więc trzymajcie rękę na pulsie.

Dlaczego Czarny Piątek jest aż tak popularny?

Czarny Piątek w USA to prawdziwa tradycja (i aby to zrozumieć, trzeba być świadomym amerykańskiej kultury).

Najprostszą odpowiedź na pytanie o to, skąd taki szał w tym dniu, to fakt, że Klienci mają okazję, by zaoszczędzić na zakupie produktów, na które polowali od dłuższego czasu, a także, by zdobyć „za bezcen” prezenty i produkty na Gwiazdkę.

Wystarczy zerknąć na promocje Black Friday w ubiegłych latach. Te są ogromne i z roku na rok coraz większe. Najlepsze zaś w tym, co określamy mianem Black Friday, jest to, że korzyść jest obopólna – dla klientów i sklepów, które notują tego dnia świetne wyniki sprzedaży, więc zdecydowanie nie mogą powiedzieć, że im się to nie opłaca. W Stanach Zjednoczonych nazywają to „win-win situation”.

Zakupowy szał sprawia też, że sklepy konkurują ze sobą o najlepsze oferty. Na tym wszystkim najwięcej zatem zyskują klienci, którzy mogą przebierać w produktach i wybrać takie, jakich szukają, w takich cenach, jakie są dla nich atrakcyjne.

black friday 2021 promocje

Promocje w Czarny Piątek – szansa na największe wyprzedaże?

Czarny Piątek w sklepach nie jest „wietrzeniem magazynów”. Sklepy nie pozbywają się niechcianych produktów, lecz oferują świetne towary w świetnych cenach. Zdecydowanie więc jest to dzień, w którym można spodziewać się największych wyprzedaży.

W niektórych przypadkach na pewno warto wstrzymać się z zakupem do Black Friday – istnieje ogromna szansa na zaoszczędzenie pieniędzy. Trzeba jednak liczyć na szczęście i w miarę możliwości warto się pospieszyć – tego dnia bowiem produkty znikają z półek dosłownie w okamgnieniu (także tych wirtualnych).

Oprócz atrakcyjnych cen Black Friday to często także szereg dodatkowych atrakcji. Czasem można liczyć na miłe prezenty dodawane do zakupionych produktów. Innym razem na promocyjne zestawy 2-w-1, a jeszcze innym – na bezpłatną dostawę do domu.

Krótko mówiąc: to Black Friday 2021 prawdziwe święto tych, którzy uwielbiają zakupy.

Black Friday w Polsce, czyli Czarny Piątek w polskich sklepach

Badanie GfK pokazało, że także w naszym kraju Czarny Piątek mocno zyskuje na popularności. Jednoznacznie wskazuje na to wskaźnik znajomości określenia Black Friday / Czarny Piątek. To nie wszystko. W ubiegłym roku aż 23 procent respondentów zadeklarowało, że w tym czasie dokonało zakupów z okazji Czarnego Piątku.

A na co klienci Polacy najchętniej polują? Tutaj nie będzie raczej zaskoczenia, gdyż króluje elektronika, ubrania i sprzęt AGD. Tak przynajmniej wynika z deklaracji konsumentów, którzy planują zakupy w ramach promocji na Czarny Piątek.


Źródło: https://blackweek.global/pl-pl/

A oto zestawienie najpopularniejszych produktów w innych krajach.

czarny piątek 2021 black friday 2021
Raport GFK Global

Black Friday 2021, a po nim… Cyber Monday. Jaka jest różnica?

O ile Black Friday kojarzy się z tłumami zakupowiczów – czy to koczującymi przed drzwiami sklepu, czy też przeciskającymi się między regałami, tak już odbywający się trzy dni później Cyber Monday (co można tłumaczyć jako: cybernetyczny poniedziałek lub cyberponiedziałek) to święto promocji w sklepach internetowych.

W Cyber Monday (który w 2021 roku wypada 29 listopada) e-sklepy organizują dla swoich klientów najlepsze promocje, podczas których można siedząc przed ekranem monitora lub smartfona kupić produkty w równie atrakcyjnych, a czasem nawet niższych cenach, co podczas Black Friday.

Cyber Monday powstał w wyniku popularyzacji zakupów internetowych. Na taką formę nabywania produktów decyduje się coraz więcej osób, a wśród jej zwolenników nie brakuje Polaków.

Więcej informacji znajdziesz w artykule Cyber Monday – co to jest i kiedy wypada?

Źródło: Adobe Digital Insights

Tym zaś, co łączy Czarny Piątek i cybernetyczny poniedziałek są dwie rzeczy. Pierwsza to bardzo atrakcyjne wyprzedaże, druga natomiast – konieczność uzbrojenia się w cierpliwość.

O ile w sklepach stacjonarnych oznacza to długie stanie w kolejce, to w e-sklepach – czekanie na połączenie z serwerami, które nieraz mają poważne problemy z powodu ogromnego zainteresowania promocjami. Komputronik.pl na szczęście dba o to, aby cały proces zakupowy przebiegał bez zakłóceń.

Z najlepszymi promocjami Black Friday startujemy w piątek 26 listopada 2021.


Polecane laptopy Black Friday


Mogą Cię zainteresować:

Autor
Mateusz Tomczak
Niespotykanie spokojny człowiek. Redaktor od kilku lat zgłębiający branżę technologiczną. Z uwagą śledzi każdą nowinkę wkraczającą na rynek i nie zawsze zgadza się z wizjami producentów. Kibic sportowy, lubi czarny humor, zawsze stawia sobie jasne cele.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP 652 kolor F6V24AE
Cena od 44,90zł
Accura HDMI 1.8m
Cena od 29,90zł
Accura micro USB 1.5m czarny
Cena od 19,90zł
HP 652 czarny F6V25AE
Cena od 49,90zł
HP 650 czarny CZ101AE
Cena od 59,90zł
Kingston SSD A400 480GB
Cena od 239,00zł
Accura Tule ACC-M1015
Cena od 59,90zł
Accura Napa ACC-M1204
Cena od 49,90zł
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Cena od 24,90zł
Accura ToledoPro ACC-K1414
Cena od 59,90zł
Accura HDMI 0.9m
Cena od 19,90zł
Accura Premium SATA 0.5m
Cena od 19,90zł
Accura micro USB 1.8m czarny
Cena od 9,90zł
Accura VGA - HDMI
Cena od 49,90zł
Accura USB-C czarny
Cena od 4,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 14,90zł
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Cena od 19,90zł
Accura Ring ACC5115 black
Cena od 9,90zł
Accura HDMI 3.0m
Cena od 39,90zł
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Cena od 23,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 29,90zł
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Cena od 24,90zł
HP 650 kolor CZ102AE
Cena od 50,90zł
Accura Premium 5.0m szary
Cena od 19,90zł
Accura Premium 2.0m szary
Cena od 15,90zł
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Cena od 59,90zł
Accura Premium miniJack 1.2m
Cena od 16,90zł
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 25,90zł
Accura Vista ACC-K1411
Cena od 29,90zł
HP 301 czarny CH561EE
Cena od 84,90zł
Accura Triple 17W AccuQuick
Cena od 24,90zł
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 59,90zł
Accura Premium VGA
Cena od 9,90zł
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Cena od 29,90zł
Accura Light 30W Quick Charge 3.0
Cena od 39,90zł
Accura Premium DVI/D 1.8m
Cena od 34,90zł
Accura Premium DisplayPort 1.8m
Cena od 79,90zł
Papier HP Home & Office
Cena od 16,90zł