Czarny ekran w laptopie, komputerze. Co zrobić?

czarny ekran w laptopie

Włączasz komputer, a tu czarny ekran. Słyszysz, że urządzenie działa, ale na wyświetlaczu nic nie widać. Powodów takiego stanu rzeczy może być wiele i nie wszystkie wiążą się z koniecznością wizyty w serwisie czy dokonywania kosztownych napraw. Czarne ekrany nie muszą wcale oznaczać, że laptopy, komputery czy monitory nie nadają się już do użytku – czasem problem jest mały i można go rozwiązać samodzielnie w mniej niż pięć minut.


Polecane laptopy w sklepie


Czarny ekran w laptopie, komputerze – co może być przyczyną?

Może być wiele różnych powodów, przez które występuje czarny ekran w komputerze. Niektóre z nich są poważne, ale inne zupełnie błahe i raz-dwa można sobie z nimi poradzić bez konieczności odwiedzania profesjonalnego serwisu.

Najczęściej winę za brak obrazu w laptopie lub monitorze ponoszą:

  • uszkodzony lub źle podłączony przewód zasilający lub sygnałowy,
  • uszkodzona matryca,
  • niesprawna karta graficzna,
  • inny niesprawny podzespół komputera,
  • problemy z BIOS-em.

W przypadku monitorów nierzadko problem tworzy właśnie któryś z przewodów: albo zasilający, albo też sygnałowy (łączący ekran z komputerem). Możliwe, że któryś z nich przypadkowo się wypiął, albo też doszło do jego wewnętrznego zerwania, czyli gdzieś brakuje styku. Jeśli to właśnie w kablach drzemie problem, to unikniesz dużych wydatków. Wystarczy dokonać wymiany.

Gorzej, gdy dochodzi do uszkodzenia matrycy albo któregoś z podzespołów komputera – problemy z wyświetlaniem obrazu nierzadko wynikają z awarii karty graficznej lub płyty głównej. Kłopoty stwarzać może także BIOS, czyli podstawowe oprogramowanie komputera – we wszystkich tych przypadkach konieczna będzie najprawdopodobniej wizyta w zakładzie serwisowym. Chyba że potrafisz samodzielnie zajrzeć do ustawień BIOS-u i dokonać tam zmian.

A co jeśli po włączeniu komputera wszystko działa prawidłowo i widzisz dopiero czarny ekran po zalogowaniu? Wówczas problemy może generować na przykład system operacyjny. Winna może być nieprawidłowo zainstalowana aktualizacja albo złośliwe oprogramowanie, które jakimś sposobem dostało się do Twojego komputera. Jeśli masz podstawową wiedzę informatyczną, to może udać Ci się zaradzić na to samodzielnie.

Czarny ekran w laptopie: co go mogło spowodować?

Choć podstawowe źródła problemów są podobne, to z oczywistych względów czarny ekran laptopa może być trudniejszy do zidentyfikowania, niż ma to miejsce w przypadku komputerowego monitora. Przykładowo, gdy chodzi o awarię przewodu sygnałowego, to nie da się tego sprawdzić w równie prosty sposób, co w przypadku zewnętrznego monitora, gdyż taśma matrycowa jest zainstalowana wewnątrz obudowy.

Jednak może się też zdarzyć tak, że problem jest zupełnie błahy i tak naprawdę występuje nie czarny, a jedynie ciemny ekran w laptopie. Wbrew pozorom jest to całkiem realne. Wystarczy, że jasność ekranu z jakiegoś powodu została obniżona do najniższego poziomu (czy to w wyniku błędu programowego, czy też przypadkowego przytrzymania klawisza odpowiedzialnego za regulację jasności), a słońce lub inne źródło światła pada bezpośrednio na wyświetlacz. Wówczas może wydawać się, że ekran nie działa, a tymczasem jest po prostu maksymalnie przyciemniony.

Co zrobić w przypadku wystąpienia czarnego ekranu w laptopie, komputerze?

Wiesz już, jakie mogą być przyczyny, teraz przejdźmy do ich eliminacji – jak naprawić czarny ekran w laptopie lub monitorze zewnętrznym? W wielu przypadkach konieczna może okazać się pomoc profesjonalnego serwisanta. Przed udaniem się do warsztatu warto jednak sprawdzić, czy może aby problem nie jest błahy. W ten sposób może udać Ci się zaoszczędzić czas, jak i pieniądze.

To, co każdy może zrobić samodzielnie, to wyłączyć i włączyć komputer. Choć taka rada często jest obiektem drwin, to tak naprawdę jest to właśnie to, od czego powinno się zacząć. Jeśli nie ma zadowalającego efektu, przejdź do sprawdzenia przewodów – upewnij się, że wszystkie są odpowiednio wpięte. Możesz też spróbować nimi poruszać (albo je wymienić, jeśli dysponujesz zapasowymi), aby wyeliminować potencjalne źródło problemu w postaci przerwania przewodu.

A jak wyłączyć czarny ekran w laptopie? Porada będzie w sumie dość podobna – spróbuj powoli poruszać pokrywą i obserwuj, czy cokolwiek dzieje się na ekranie. Upewnij się też, że jasność wyświetlacza nie została ustawiona na najniższy poziom lub też ekran nie został wyłączony (w instrukcji znajdziesz informację, który klawisz lub jaki skrót klawiszowy odpowiada za tę funkcję – o ile istnieje ona w Twoim urządzeniu).

Jeżeli masz wyjątkowo cichy laptop, czarny ekran może też tak naprawdę oznaczać, że… urządzenie wcale nie jest uruchomione. Wciśnij klawisz Caps Lock, by zobaczyć, czy zaświeci się dioda. Jeśli nie, to spróbuj włączyć swój przenośny komputer raz jeszcze – możliwe, że po prostu wyczerpał się akumulator, możesz więc dla pewności podłączyć przewód zasilający.

Twoim problemem jest czarny ekran po włączeniu laptopa i masz pewność, że sam komputer działa? Warto w takim przypadku – o ile masz taką możliwość – spróbować podłączyć zewnętrzny monitor do laptopa. Jeśli pojawi się na nim obraz, to wiesz już, że problemem nie jest awaria płyty głównej lub karty graficznej, lecz przyczyny trzeba szukać w samym wyświetlaczu.

Jeśli zaś czarny ekran na laptopie lub pececie pojawia się dopiero po zalogowaniu, to spróbuj wyłączyć i włączyć komputer ponownie, po czym uruchomić odzyskiwanie systemu, przywrócić poprzednią wersję BIOS-u lub przejść do trybu awaryjnego i w nim spróbować zlokalizować i wyeliminować przyczynę (na przykład cofając ostatnie aktualizacje).

Jeżeli żadne z tych rozwiązań nie przynosi pożądanego rezultatu, jedyne, co Ci pozostaje, to spakowanie komputera i udanie się do zaufanego serwisu, gdzie zajmą się nim profesjonaliści.


Ludzie pytają również…

Jak zresetować ekran w laptopie?

Aby zresetować ustawienia wyświetlacza należy użyć skrótu klawiszowego Windows + Ctrl + Shift + B. Wówczas przywracane zostają domyślne ustawienia ekranu, co może pomóc w eliminacji rozmaitych problemów z wyświetlaniem obrazu.

Co zrobić, gdy laptop nie reaguje?

Jeśli problemem jest nie tylko czarny ekran, ale całkowity brak reakcji laptopa po uruchomieniu – spróbuj go zrestartować, przytrzymując klawisz zasilania, a następnie ponownie go wciskając. Jeśli zaś nie uruchamia się w ogóle, podłącz przewód zasilający i po paru minutach spróbuj ponownie go włączyć.

Jak obudzić monitor?

Zdarza się, że czarny ekran jest oznaką wejścia komputera w stan hibernacji. Aby wybudzić monitor w takiej sytuacji należy poruszyć myszką lub nacisnąć dowolny klawisz na klawiaturze. Jeśli to nie zadziała, spróbuj zrestartować komputer.

Co zrobić, gdy na laptopie jest czarny ekran?

Gdy Twój laptop ma czarny ekran, spróbuj zastosować porady wymienione w powyższym artykule. Przede wszystkim sprawdź zasilanie, przewody i ustawienia. Jeśli to nie przyniesie pożądanego skutku, udaj się do serwisu.

zdjęcie autora
Autor
Wojciech Kulik
W nowych technologiach szuka realnego wpływu na ludzkie życie i na nim właśnie się koncentruje. Na co dzień wyznaje zasadę, że prawdopodobieństwo powodzenia zawsze wynosi 50 proc., a to więcej niż potrzeba, by działać.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 (1 głos)

Czytaj więcej