Cyfrowe wersje gier – czym się cechują? Czy warto kupować gry cyfrowe?

Kiedyś gry komputerowe i na konsole kupowało się wyłącznie w pudełkach: na nośnikach CD, DVD i Blu-ray.

Dziś nie jest to już jedyna opcja – do wyboru mamy też cyfrowe wersje gier, czyli produkty elektroniczne w postaci kodu, który uprawnia do pobrania gry na swoje urządzenie. Decydując się na zakup takiego egzemplarza odbieramy sobie wprawdzie możliwość ustawienia pudełka na półce, ale w zamian otrzymujemy cały szereg korzyści.

W tym artykule znajdziesz:

  • Cyfrowa dystrybucja gier – czy to nowy trend?
  • Gry w wersji cyfrowej, czyli kupujesz i grasz!
  • Czasem dystrybucja cyfrowa to jedyna opcja – dlaczego?
  • Jakie są zalety cyfrowych wersji gier?

Popularne gry w Komputronik.pl

Cyfrowa dystrybucja gier – nowy trend?

Historia cyfrowej dystrybucji gier sięga końcówki lat 90. ubiegłego stulecia, ale to dopiero na przełomie wieków zrobiło się o niej naprawdę głośno. Jej zalety zaczęły po prostu górować nad minusami, którymi wcześniej były: ograniczony dostęp do Internetu i niezadowalająca szybkość takiego łącza.  Wraz z rozwojem sieciowej infrastruktury popularność zyskiwały cyfrowe wersje gier.

Właśnie, jakie konkretnie korzyści niesie ze sobą dystrybucja cyfrowa?

Gry w wersji cyfrowej, czyli kupujesz i grasz!

Gry w wersji cyfrowej mają wiele plusów, a najważniejszym z nich jest fakt, że wystarczy złożyć zamówienie i zapłacić, by chwile później otrzymać kod, rozpocząć instalację i jeszcze tego samego dnia zacząć rozgrywkę. Nie trzeba ani jechać do sklepu, ani też czekać na przyjazd kuriera – dostawa przebiega ekspresowo, a my możemy zapłacić za grę i chwilę później rozpocząć przygodę w erpegu, podboje w strategii, mecz lub wyścig czy też siekankę w strzelaninie.

Brak konieczności fatygowania kuriera sprawia też, że koszt zakupu gry może być zdecydowanie niższy niż w przypadku wersji pudełkowej. Ponadto ceny samych gier – choć w dniu premiery są zbliżone w obu edycjach – szybciej maleją. Częściej też zdarzają się promocje, dzięki którym kod aktywacyjny do gry można kupić za naprawdę niewielkie pieniądze. A to z pewnością jest argument, z którym trudno polemizować.

Czasem dystrybucja cyfrowa to jedyna opcja

Jest coś jeszcze. Coraz częściej gry wychodzą tylko w wersjach cyfrowych. Jest tak z kilku powodów: raz, że gracze chętnie stawiają właśnie na taką formę, dwa – twórcom gry bardziej opłaca się wydać ją w edycji elektronicznej. W tym przypadku bowiem odchodzą koszty tłoczenia płyt, przygotowywania pudełek i wysyłki egzemplarzy do sklepów na całym świecie.

cyfrowe wersje gier

W przypadku cyfrowych wersji gier jest także praktycznie nieograniczona liczba egzemplarzy. Innymi słowy, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że grę, której nie jesteśmy w stanie znaleźć w żadnym sklepie stacjonarnym, bez większych problemów kupimy w postaci elektronicznego kodu aktywacyjnego. Wygenerowanie nowego ciągu znaków jest przecież dużo prostsze niż uruchomienie produkcji w tłoczni.

Kolejną zaletą cyfrowej wersji gry jest to, że nie jesteśmy w stanie jej zniszczyć. Płyta łatwo może się zarysować, a przez to popsuć – w przypadku kodu takiej możliwości po prostu nie ma. Pomimo upływu czasu wciąż możemy zatem wrócić do swojej ulubionej produkcji i mamy pewność, że zadziała. W przypadku płyt często też wymaga się, by znajdowała się ona wewnątrz urządzenia, a to może przyłożyć się do jej uszkodzenia.

Cyfrowe wersje gier – jakie są zalety?

Podsumowując, najważniejsze zalety gier w wersji cyfrowej są następujące:

  • kupujesz i grasz w tym samym dniu
  • nic nie płacisz za dostawę
  • kupujesz gry taniej niż w klasycznym wydaniu
  • grasz w gry, których nie da się kupić w pudełku
  • nośnik się nie zepsuje.

Zalety te zdecydowanie przewyższają wady. Warto więc postawić na cyfrową wersję gry, jeśli jesteśmy w stanie przymknąć oko na brak pudełka, które można by umieścić na półce. To jest bowiem właśnie największym minusem tej formy dystrybucji.

Wojciech Kulik

W nowych technologiach szuka realnego wpływu na ludzkie życie i na nim właśnie się koncentruje. Na co dzień wyznaje zasadę, że prawdopodobieństwo powodzenia zawsze wynosi 50 proc., a to więcej niż potrzeba, by działać.