Cyber Monday – co to jest i kiedy wypada?

Od kilku lat coraz większą popularnością cieszy się w Polsce tradycja zza Oceanu, czyli Black Friday, czyli Czarny piątek – dzień wyprzedaży. W ostatni piątek listopada we wszystkich sklepach na klientów czekają znakomite okazje.

Na piątku promocje jednak się nie kończą. Obecnie promocje trwają często przez cały weekend, bezpośrednio po którym, na wyjątkowe zniżki mogą liczyć zwolennicy zakupów przez internet. To właśnie wtedy wypada bowiem Cyber Monday, czyli Cyfrowy Poniedziałek.

Cyber Monday startuje 30 listopada 2020!

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Skąd wzięła się tradycja Cyber Monday i kiedy jest obchodzony?
  • Cyber Monday czy Black Friday? Czym się różnią?
  • Dlaczego warto robić zakupy właśnie tego dnia?
  • Gdzie znaleźć najlepsze okazje w Cyber Monday?

Cyber Monday 2020 – kiedy wypada?

Święto zakupów internetowych narodziło się w Stanach Zjednoczonych. Gdy rynek e-commerce stał się poważną alternatywą dla nabywania dóbr w sklepach stacjonarnych, decyzja o utworzeniu odpowiednika Black Friday wydawała się być nieunikniona. Cyfrowy Poniedziałek od samego początku odbywa się zaraz po ważnym dla Amerykanów Święcie Dziękczynienia. Tego dnia sklepy są dłużej otwarte, wypełniają się po brzegi klientami, a promocje sięgają nawet 70%.

Narodzenie Cyber Monday datuje się na rok 2005. Rozwiązanie z prędkością światłowodu rozpowszechniło się także na stronach działających pod domenami innymi niż amerykańskie. Już po kilku latach, kwoty osiągane przez sieci sklepów internetowych zaczęły osiągać astronomiczne wielkości. A z każdym kolejnym rokiem przychody są coraz większe.

Cyber Monday 2019 wypada 2 grudnia. Już teraz warto tę datę zapisać w kalendarzu.

Cyber Monday czy Black Friday? Czym się różnią?

Black Friday kojarzy się przeważnie z wyprzedażą sprzętu elektronicznego. Wówczas najchętniej nabywanym towarem są telewizory i RTV. Sporym zainteresowaniem cieszą się także telefony i smartwatche. O dziwo, choć Cyber Monday jest domeną świata Internetu, to oprócz elektroniki, ogromną popularnością wśród klientów sklepów internetowych cieszą się także produkty z zupełnie innego asortymentu.

Bez problemu można znaleźć oferty sklepów odzieżowych, obuwniczych, czy księgarni internetowych. Szczególnie tych mniejszych, które w ten właśnie dzień proponują najlepsze ceny swoich produktów.

Nie da się jednak ukryć, że największe zainteresowanie wciąż wzbudzają obniżki nowych smartonów, laptopów, telewizorów, gadżetów elektronicznych, czy gier które są najbardziej pożądanymi produktami naszych czasów.

Najważniejsze kryterium wyróżniające Cyber Monday pozostaje jednak niezmienne. Dotyczy on zakupów online, czyli bez stania w kolejkach, bez wychodzenia z domu. Wygodnie i szybko. Dokładnie tak, jak tego oczekuje konsument w XXI wieku.

Cyber Poniedziałek – czy warto?

Cała odpowiedź mogłaby się zamknąć w jednym, jednoznacznym słowie – tak, ale przytoczmy kilka argumentów dla jasności:

  • wyjątkowe obniżki cen – pierwszy i najważniejszy powód, mamy okazję kupić produkty nawet kilkadziesiąt procent taniej
  • dogodny termin, gwarancja dostawy przed Świętami – początek grudnia to czas, kiedy spora liczba osób zaczyna zastanawiać się nad wyborem prezentów pod choinkę. Cyber Monday jest okazją do zrobienia świątecznych sprawunków odpowiednio wcześnie, więc będziemy mieć pewność, że paczka zdąży dotrzeć na czas przed Świętami
  • kupisz więcej, wydasz mniej – obniżki cen i wszelkiego rodzaju promocje pozwolą również ograniczyć koszty. Kupując więcej wydamy de facto znacznie mniej, niż w przypadku pozostawiania tego na ostatnią chwilę, kiedy ceny znów wzrosną
  • trafione prezenty – kolejnym argumentem jest także możliwość sprawienia bliskiej osobie znacznie więcej radości i obdarowanie jej czymś bardziej wyszukanym niż wciąż szalenie popularnym upominkiem „ostatniej szansy” w postaci eleganckiego krawata czy zestawu skarpetek. Wcześniej zaplanowane zakupy to większa szansa na trafny prezent.

Robiąc zakupy w dużych, cieszących się zaufaniem i wysoką renomą sklepach, można też wykorzystać tę okazję do zapisania się na newsletter. Wszystko po to, aby odpowiednio wcześniej być informowanym o nadchodzących promocjach i obniżkach cenowych. Nasze cenne dane osobowe również będą w pełni bezpieczne i wykorzystane wyłącznie do komunikacji, na którą wyrazimy zgodę.

cyber monday

Cyber Monday w Komputronik.pl

Będąc jednym z liderów rynku e-commerce, sklep Komputronik.pl rzecz jasna także bierze udział w tym święcie zakupów. Zaczynający się w Czarny Piątek (a część ofert startuje nawet w czwartek wieczorem) weekend zakupów, ma swoją kulminację właśnie w Cyfrowy Poniedziałek. Każdy kto czeka więc na najlepsze ceny i propozycje, ma szeroki wybór co i kiedy będzie chciał kupić.

Wyniki Cyber Monday 2018 pokazały, że największym zainteresowaniem cieszyły się produkty małego AGD, laptopy, smartfony i komputery PC. Nie jest to zaskoczeniem, wiedząc, że obniżki sięgały aż 82 procent.

Miało to także wpływ na skalę ruchu na stronie internetowej sklepu Komputronik.pl, który wzrósł o 150 procent. Oczywiście nasze serwery były na to przygotowane, więc obyło się bez żadnych problemów i każdy mógł zrobić zakupy bez problemu, co jest kluczowe dla komfortu klientów i przekłada się na zaufanie coraz większej ich grupy.

W tym roku także nie zabraknie wyjątkowych obniżek i promocji, do których wykorzystania zachęcamy już teraz.

Cyber Monday 2020 przypada 30 listopada. Nie przegap takich okazji!