
Wiele osób bardzo lubi czytać, a w erze nowoczesnych gadżetów najlepszym urządzeniem do tego celu są czytniki e-booków. Wielu czytelników być może nawet już po raz kolejny wymienia takie urządzenie na nowocześniejsze. Dzięki czytnikom ebooków możemy mieć przy sobie całą masę książek, a dodatkowo cieszyć się nimi w dowolnym miejscu.
Brzmi kusząco, prawda? Tym bardziej, że wybór tego typu urządzeń jest obecnie duży, a ceny bywają bardzo przystępne. Dlatego pytanie nie brzmi „czy” ale Jaki czytnik ebooków wybrać?
Spis treści:
- Najważniejsze cechy czytnika ebooków
- Jaki czytnik zamiast Kindle wybrać?
- PocketBook Basic Lux 2 Obsidian – czytnik ebooków do 400 zł
- PocketBook Touch Lux 5 – alternatywa dla Kindle Paperwhite
- PocketBook Touch HD 3 – wodoszczelny czytnik ebooków
- PocketBook 740 InkPad 3 – duży czytnik ebooków
- PocketBook 633 Color Moon Silver – kolorowy czytnik ebooków
- Najlepsza alternatywa dla Kindle
Najważniejsze cechy czytnika ebooków
Odpowiadając na pytanie, jaki czytnik ebooków wybrać, warto zwrócić uwagę na kilka elementów specyfikacji.
Ekran – przekątna, rozdzielczość, podświetlenie
Najważniejszy jest oczywiście ekran, ponieważ z niego będziemy czytać treści. Doskonale sprawdza się technologia e-papieru – E Ink. Rozdzielczość nie jest tu najważniejsza, chociaż im wyższa tym lepiej. Najczęściej spotkać można się z trybem 800×600 pikseli, 1024×758 pikseli oraz 1448×1072 pikseli, a w droższych modelach jeszcze wyższym. Istotna jest także obecność i rodzaj podświetlenia ekranu. Przydaje się nie tylko opcja regulacji jego siły, ale też temperatury barw.
Wielkość ekranu najlepiej dopierać do własnych preferencji – optymalna, a zarazem najczęściej stosowana przez producentów przekątna to 6 cali.
Ergonomia – waga, fizyczne przyciski, czytnik kart pamięci
Spore znaczenie dla ergonomii może mieć kształt obudowy, obsługiwanie przez ekran dotyku, a także obecność fizycznych przycisków. Kluczowe jest też to, jakie formaty plików obsługuje dany model. Przydaje się wsparcie łączności bezprzewodowej Wi-Fi oraz obsługa Legimi – ogromnej bazy e-booków w formie usługi abonamentowej.. Dodatkowym atutem może być obsługa kart microSD, pozwalających rozbudować pamięć wewnętrzną czytnika.
Jaki czytnik zamiast Kindle
Zdecydowanie największą popularnością, także w Polsce, cieszą się czytniki Amazon Kindle, które omówiliśmy szczegółowo w artykule Który czytnik Kindle wybrać? Mają do zaoferowania wiele, ale konkurencja coraz bardziej depcze im po piętach.
Jaki czytnik ebooków innej marki wybrać? Jaka alternatywa dla Kindle jest w największym stopniu warta uwagi? W sklepie Komputronik znaleźć można przystępne cenowo modele inkBOOK. Bardzo ciekawe są również propozycje firmy PocketBook, która w sektorze tego typu urządzeń działa od ponad 12 lat i przygotowuje sprzęt z myślą nie tylko o mniej wymagających, ale i zaawansowanych użytkownikach. Trzecią grupą docelową dla osób szukających alternatywy dla Kindle powinny być natomiast czytniki Onyx.
Zatem co zamiast Kindle? Oto najlepsze czytniki ebooków konkurencyjnych producentów.
Czytnik ebooków do 400 zł: PocketBook Basic Lux 2 Obsidian
To jedna z podstawowych alternatyw dla czytników Kindle. PocketBook Basic Lux 2 Obsidian ma do zaoferowania na tyle dużo, że śmiało można go polecić każdemu, kto chce spróbować e-czytania. Wyposażony jest w ekran 6 cali o rozdzielczości 1024 x 758 pikseli. Nie brakuje tutaj regulowanego oświetlenia ekranu, więc można komfortowo czytać o każdej porze i w każdym miejscu. Czytnik obsługiwany jest za pomocą fizycznych przycisków. Ma 8 GB wbudowanej pamięci, którą można rozszerzyć korzystając z czytnika karta pamięci microSD. Ten tani czytnik ebooków obsługuje wszystkie popularne formaty plików.
Alternatywa dla Kindle: PocketBook Touch Lux 5
PocketBook Touch Lux 5 daje użytkownikowi szeroką kontrolę, można korzystać tu i z ekranu dotykowego i z fizycznych przycisków. Ekran wykorzystuje oczywiście technologię papieru elektronicznego, mierzy 6 cali i może pochwalić się rozdzielczością 1024×758 pikseli oraz regulowanym podświetleniem i opcją dostosowywania temperatury (cieplejsze barwy lepiej sprawdzają się wieczorami).
Czytnik kusi też niewielką wagą 155 gramów, co nie męczy dłoni nawet przy dłuższy czytaniu. System operacyjny bazujący na Linux, dwurdzeniowy procesor 1GHz i 512MB RAM, zapewniają płynną pracę. Producent zadbał o 8 GB pamięci wewnętrznej na dane, czytnik kart microSD dla rozszerzenia pojemności oraz Wi-Fi.
Wodoszczelny czytnik ebooków: PocketBook Touch HD 3
To bardzo wszechstronny czytnik ebooków, wyposażony we wszystkie nowoczesne funkcje i rozwiązania. PocketBook Touch HD dysponuje dotykowym ekranem E Ink o przekątnej 6 cali i rozdzielczości 300 ppi (1448×1072 pikseli). Ekran podświetlany jest przez 13 diod, które umożliwiają nie tylko regulację intensywności, ale i barwy. Ta ostatnia funkcja szczególnie przydatna jest podczas czytania wieczorami i nocą, gdyż nie męczy tak wzroku.
Na uwagę zasługuje także niska waga – 155 gramów, dzięki czemu korzystanie z niego nawet podczas wielogodzinnych sesji jest całkowicie komfortowe. Poza tym obudowa jest wodoszczelna (certyfikat IPX7) i wytrzyma półgodzinne zanurzenie na głębokości do 1 metra (śmiało możemy więc czytać w wannie).
Mocnym punktem tego czytnika ebooków jest sprawne działanie, duża ilość miejsca na przechowywanie danych (16 GB), gniazdo słuchawkowe (można słuchać audiobooków) oraz ergonomiczna konstrukcja wraz z fizycznymi przyciskami zmiany stron.
Czytnik PocketBook Touch HD 3 dostępny jest w dwóch wersjach kolorystycznych: szarym i miedzianym.
Duży czytnik ebooków: PocketBook 740 InkPad 3
PocketBook 740 InkPad 3 to czytnik ebooków z większym, 7.8-calowym ekranem. Wykonano go w technologii E Ink, jednocześnie producent zadbał tu o bardzo wysoką rozdzielczość 1404×1872 pikseli i podświetlenie SmartLight. PocketBook 740 InkPad 3 gwarantuje doskonałą płynność działania z systemem Linux. Ma dwurdzeniowy procesor i 1GB RAM.
Obsługuje wiele formatów plików, a dodatkowo ma kilka przydatnych aplikacji, między innymi przeglądarkę internetową, kalkulator czy słownik. Dodatkową funkcjonalność zapewnia adapter microUSB – mini jack znajdujący się w zestawie.
Kolorowy czytnik ebooków: PocketBook 633 Color Moon Silver
Do tej pory czytniki ebooków dysponowały ekranami czarno-białymi. To w końcu musiało się zmienić i chociaż przyszło na tę innowację czekać długo, to w końcu mamy możliwość kupienia czytnika ebooków z kolorowym ekranem. PocketBook 633 jest w stanie wyświetlić 4096 kolorów, dzięki czemu w końcu komiksy, czasopisma i ilustracje oraz zdjęcia w książkach prezentują się odpowiednio. Oczywiście czytnik obsługuje wszystkie formaty plików – MOBI, EPUB i PDF, które można przesyłać na kilka sposobów – m.in. Dropbox oraz funkcję Send-to-PocketBook, którą oferują popularne polskie księgarnie.
Alternatywa dla Kindle – co wybrać?
Jak widać wybór jest spory. Szukając ciekawego czytnika nie trzeba ograniczać się do modeli Amazon Kindle. Przedstawione propozycje to tylko kilka najciekawszych alternatyw, które cechują się dobrą relacją ceny do możliwości. Są to modele na tyle zróżnicowane, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie (lub kogoś bliskiego, np. na prezent), uwzględniając preferencje co do wyglądu oraz możliwości tego rodzaju urządzenia.
Najpopularniejsze czytniki ebooków w Komputronik.pl
Mogą Cię zainteresować:
Najnowsze

Jak wybrać robot ogrodowy? Jaki robot koszący kupić?

Jaki laptop kupić? Doradzamy, jak dobrze wybrać laptopa

Jaki system operacyjny wybrać? Poradnik zakupowy

Jaki aparat cyfrowy? Jak wybrać? Poradnik zakupowy

Jaki prezent na Komunię dla dziewczynki? Najlepsze pomysły

Jaki grill elektryczny wybrać? Do domu, do ogrodu i na taras

Jak wybrać inteligentne gniazdko? Wybieramy Smart Plug

Jaki zegarek sportowy wybrać? Ranking zegarków sportowych 2023
