Co zabrać na studia? Lista TOP 10

06.09.2019 | autor: Joanna Skornowicz | Przeczytasz w 5 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Wakacje to czas, który kochają uczniowie i studenci. Chociaż ci drudzy naukę rozpoczynają dopiero w październiku, już teraz warto zastanowić się nad tym co kupić na studia. Odpowiednie urządzenia i gadżety pozwolą lepiej odnaleźć się w codziennej gonitwie, pozostawać w kontakcie ze znajomymi i rodziną, pomogą w nauce, a czasami też uprzyjemnią czas wolny.

Co potrzebne na studia? Co kupić na studia i na jakie aspekty zwracać uwagę przy wyborze? Wskazujemy na najważniejsze urządzenia oraz akcesoria i tym samym odpowiadamy na pytanie, co powinna zawierać idealna wyprawka na studia.

  1. Laptop
  2. Komputer PC
  3. Smartfon
  4. Tablet
  5. Pendrive i Power Bank
  6. Smartwatch
  7. Słuchawki
  8. Drukarka
  9. Czytnik e-booków
  10. Dysk zewnętrzny

Laptop, czyli mobilny komputer dla studenta

W dzisiejszych czasach już nie tylko książki i zeszyty z notatkami są głównym atrybutem studenta. Co zabrać na studia? Zdecydowanie cenniejszy może być również laptop.

Producenci wiedzą, że dla wielu osób, a studentów już tym bardziej, niezwykle ważna jest mobilność. Dzięki temu w sprzedaży znaleźć można bardzo lekkie laptopy, których noszenie ze sobą nawet przez cały dzień nie stanowi problemu.

co zabrać na studia

Posiadając tego typu komputer, można mieć pod ręką niezbędne pomoce naukowe, wykonywać notatki na zajęciach, a także przygotowywać prace na zaliczenie. Laptop przyda się też podczas relaksu – można obejrzeć na nim film, przeglądać strony internetowe czy – w przypadku odpowiedniej wydajności – odpocząć się przy ulubionej grze.

Jaki laptop na studia wybrać? Jaki macbook na studia sprawdzi się najlepiej? Jakie punkty specyfikacji są najważniejsze? Poza gabarytami bez wątpienia wydajny, ale energooszczędny procesor, pojemny i szybki dysk twardy, wytrzymała bateria, a już na pewno wygodna klawiatura.

Sprawdź pozostałe poradniki:

Torba lub plecak na laptopa

Użytkowanie laptopa przez studenta wiąże się z dużą mobilnością, a co za tym idzie koniecznością zapewnienia mu odpowiedniej ochrony. W zależności od preferencji na rynku są dostępne plecaki na laptopa oraz torby na laptopa.

O tym, na co zwrócić uwagę przy wyborze dowiesz się z poradnika: Jak wybrać torbę lub plecak do laptopa?

Komputer – czy jest niezbędny?

Komputer wprawdzie nie oferuje żadnej mobilności, ale w zamian daje zdecydowanie wyższą wydajność, wyższy komfort pracy i lepsze warunki do skupienia się na wykonaniu zadania. Zapewni efektywniejsze przygotowanie większego projektu, pracy licencjackiej czy magisterskiej. Dodatkowo, jeśli student jest jednocześnie graczem, to właśnie komputer wyposażony w wydajne podzespoły da szansę na zabawę z nowymi, wymagającymi grami.

Pomocny będzie poradnik: Jak wybrać komputer dla studenta? Osoby, które nie mają w pokoju wiele miejsca, zachęcamy do rzucenia okiem na artykuł: Jak wybrać komputer All in One? Jaki komputer AiO

Jaki smartfon dla studenta?

Smartfon to najpopularniejsze urządzenie elektroniczne, bez którego mało kto byłby w stanie obecnie funkcjonować. O jego zaletach rozmawiać można godzinami. Poza tym, że umożliwia pozostawanie w kontakcie ze światem, daje też możliwość korzystania z Internetu czy wykonywania zdjęć.

W przerwach umila natomiast czas, pozwalając na oglądanie materiałów wideo czy zabawę z mobilnymi grami. Smartfon dla studenta powinien być odpowiednio wydajny, mieć solidną baterię, dużo pamięci na dane i dobry aparat.

Szukającym nowego smartfona polecamy zajrzeć do przygotowanego przez nas artykułu: Jaki smartfon, czyli jak wybrać? Poradnik

Tablet – elektroniczny notatnik studenta

Tablet pod względem możliwości plasuje się pomiędzy smartfonem i laptopem – zarówno w kwestii gabarytów, jak i funkcjonalności. Może służyć jako pomoc dydaktyczna, w zestawie z dodatkowymi akcesoriami (np. klawiaturą) z powodzeniem posłuży do robienia notatek. Tablet dla studenta powinien mieć czytelny wyświetlacz, wydajny procesor, dużo pamięci, a baterię zapewniającą przynajmniej 6~7 godzin działania.

co zabrać na studia

O najważniejszych cechach tabletów dla studentów szczegółowo napisaliśmy w poradniku: Tablet dla studenta – co powinien mieć?

Pendrive i Power Bank – podstawowe gadżety studenta

Ten niewielki gadżet pozwala zabrać ze sobą materiały w formie dokumentów tekstowych czy prezentacji, a nawet większe pliki w postaci filmów. Niektóre modele pozwalają przenosić dane ze smartfona na komputer (lub odwrotnie). Wiele zależy oczywiście od pojemności pendrive. Poza pojemnością ważne są też prędkości transferu czy kwestia bezpieczeństwa.

Wszystko dokładnie przybliża nasz poradnik: Jak wybrać pendrive?

Power Banki

Gdy spędzamy cały dzień od rana do wieczora na uczelni, warto mieć przy sobie choćby niewielki, kompaktowy Power Bank, który w awaryjnej sytuacji dostarczy energii do dowolnego urządzenia – smartfona lub tabletu. Nie zawsze będzie łatwy dostęp do gniazdka, zwłaszcza na studiach, gdzie jest się w ciągłym ruchu.

Przy podejmowaniu decyzji o zakupie polecamy zajrzeć do naszego poradnika: Jak wybrać Power Bank?

Smartwatch – zegarek idealny dla studenta

Klasyczne zegarki odeszły nieco w cień, a ich miejsce zajmują smartwatche. Ich funkcjonalność jest zdecydowanie większa i wykracza znacznie poza wskazywanie godziny. Sparowany ze smartfonem, smartwatch jest w stanie prezentować powiadomienia o przychodzących połączeniach, smsach czy wydarzeniach na portalach społecznościowych.

co zabrać na studia

Dla studenta może być to wyjątkowo cenne, niekiedy nie można przecież wyjąć smartfona, a czytanie wiadomości ze smartwatcha będzie o wiele dyskretniejsze. Smartwatch jest też w stanie monitorować aktywność fizyczną, niektóre modele posiadają GPS i pulsometr, a nawet aparat fotograficzny.

Brzmi kusząco? Zapraszamy do poradnika: Jak wybrać smartwatch? Doradzamy, na co zwrócić uwagę.

Słuchawki dla studenta

Czy jest ktoś, kto nie lubi muzyki? Nie zawsze można delektować się nią w domowym zaciszu, o czym studenci wiedzą akurat najlepiej. Pozostaje decyzja jakie słuchawki? Jak wybrać? Mogą to być klasyczne, duże słuchawki nauszne, ale dla studenta chyba lepiej sprawdzą się słuchawki małe, łatwiejsze w transporcie, które można schować do kieszeni.

Więcej argumentów w naszym poradniku: Co wybrać – słuchawki nauszne czy douszne?

Drukarka dla studenta – jaka sprawdzi się najlepiej?

Kto jak kto, ale studenci muszą często drukować różnego rodzaju materiały. Co wybrać? Ekonomiczna drukarka dla studenta to niestety nie zawsze to samo co tania drukarka atramentowa dla studenta. Im tańsza drukarka, tym koszt wydrukowania jednej strony bywa wyższy. Warto więc przeanalizować ceny tuszy i sprawdzić, czy w skali całego roku lub kilku lat, taniej nie wyjdzie drukarka nieco droższa. Czasami nieco lepiej pod tym względem może wypaść tania drukarka laserowa dla studenta.

Największą funkcjonalność zapewni jednak drukarka 3w1 dla studenta – urządzenie wielofunkcyjne – która da dodatkowo możliwość skanowania i kopiowania.

Nawet tania drukarka dla studenta może okazać się dobrym wyborem, trzeba tylko dokonać odpowiedniego wyboru. Przed zakupem zachęcamy do zapoznania się z artykułem: Jaka drukarka dla studenta? Najważniejsze cechy i polecane modele

Czytnik e-booków – dobra książka zawsze pod ręką

Student musi, a przynajmniej powinien dużo czytać. Czasy, w których wiązało się to z częstym odwiedzaniem biblioteki i dźwiganiem książek już minęły. Sięgając po czytnik e-booków można mieć przy sobie jedynie niewielkie urządzenie – najczęściej z ekranem 6 cali – które pozwala na przechowywanie wielu dokumentów i książek w formie cyfrowej. Prócz pozycji obowiązkowych na studiach, można też pobrać ulubioną literaturę i cieszyć się nią w wolnej chwili czy podróży.

co zabrać na studia

Przez zakupem polecamy sprawdzić poradnik: Jaki czytnik e-booków? Doradzamy, jak wybrać

Dysk zewnętrzny

Student, który chce mieć przy sobie zawsze wszystkie swoje dane lub kopie zapasowe (szczególnie gdy ma ich więcej niż pomieści laptop i smartfon), powinien wyposażyć po dysk zewnętrzny. Pendrive może być dobrym rozwiązaniem, ale modele o pojemności powyżej 1TB są już dość drogie. Mówimy o urządzeniu cechującym się większą pojemnością, a czasami wyższą wytrzymałością.

Podpowiedzi szukaj w poradniku: Jaki dysk zewnętrzny wybrać?

Autor
Joanna Skornowicz
Wiecznie uśmiechnięta tatromaniaczka. Wkręcona w niedoceniane nowoczesne technologie w sprzętach AGD. Wybredna i szukająca dziury w całym. Z zaangażowaniem testuje urządzenia ułatwiające codzienne obowiązki. Niestała w związkach z myszkami i klawiaturami gamingowymi – ma słabość do nowszych modeli.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej