Słuchawki nauszne czy douszne – co wybrać?

Słuchawki to przydatny gadżet, pozwalający cieszyć się muzyką w każdym miejscu. Wystarczy je sparować lub podłączyć do komputera, telewizora czy smartfona, a wszystkie dźwięki zostaną przekierowane wprost do nich, przez co możliwe będzie spokojne słuchanie muzyki w odosobnieniu. Słuchawki, które opisujemy w tym artykule, to modele nauszne i douszne. Czym się różnią? Które są lepsze? Czy jedyną różnicą jest wygląd i cena? Jak to ma się do jakości dźwięku?

Na rynku znajdziemy różnego rodzaju słuchawki, najpopularniejsze z nich to słuchawki nauszne oraz słuchawki douszne. Sprawdź, które z nich lepiej sprawdzą się w różnych warunkach i zdecyduj, co wybrać dla siebie – słuchawki nauszne czy douszne? Jeśli nie wiesz, jakie słuchawki wybrać, to koniecznie przeczytaj nasz artykuł Jakie słuchawki wybrać?, w którym opisujemy wszystkie rodzaje słuchawek: TW, douszne, nauszne, na kabel, dla sportowców i do pracy.


Polecane słuchawki nauszne w sklepie


Spis treści:

Słuchawki douszne – jakie są rodzaje?

Zgodnie z nazwą słuchawki douszne to słuchawki, które wkładamy do uszu. Mają niewielkie rozmiary, są więc lekkie i dyskretne. Z racji niedużych rozmiarów membran, jakość muzyki w słuchawkach dousznych zwykle jest niższa niż muzyka ze słuchawek nausznych. Zatem jakie słuchawki wybrać? Istnieją następujące typy słuchawek dousznych:

Przed zakupem warto dobrze przemyśleć swoje potrzeby i zastanowić się, czy lepiej sprawdzą się słuchawki douszne czy dokanałowe.

Słuchawki dokanałowe

W obu przypadkach słuchawki umieszczamy bezpośrednio w uchu, jednak słuchawki dokanałowe umieszczane są głębiej – w kanale ucha. Z tego powodu słuchawki dokanałowe lepiej izolują dźwięki otoczenia – gumowe wkładki szczelnie zatykają ucho, przez co dźwięk ze słuchawek jest wyraźniejszy, a bas lepiej odczuwalny.

słuchawki nauszne czy douszne

Zatem jakie słuchawki dokanałowe kupić? Tanie słuchawki dokanałowe powinny wystarczyć do podstawowych zastosowań, jeżeli nie mamy zbyt dużych wymagań. Chcąc model wyższej jakości, dobrą inwestycją będą słuchawki dokanałowe do 100 zł, jednak należy unikać częstego słuchania głośnej muzyki, ponieważ może to prowadzić do wystąpienia problemów ze słuchem.

Słuchawki douszne

Słuchawki douszne nie są umieszczane tak głęboko jak dokanałowe, zatem gorzej izolują użytkownika od dźwięków otoczenia. Z jednej strony powoduje to mniej wyraźny dźwięk, jeśli wokół jest głośno, co dla wielu osób może być sporą wadą. Jednak z drugiej strony pozwala na zachowanie kontaktu z rzeczywistością – łatwiej zadbać o swoje bezpieczeństwo na ulicy, np. w porę usłyszeć nadjeżdżający samochód. Zatem słuchawki douszne do 200 zł będą dobrym wyborem dla pieszych i rowerzystów. Nakładki w tego rodzaju słuchawkach mają przeważnie postać miękkiej gąbki. Jednak niektóre tanie słuchawki douszne mogą w ogóle nie mieć nakładek. Warto o tym pamiętać, zastanawiając się, jakie słuchawki douszne wybrać i kupić takie z nakładkami, aby zapewnić sobie większy komfort użytkowania.

Słuchawki nauszne – czym się cechują?

Słuchawki nauszne zakładane są na uszy i najczęściej posiadają pałąk wykonany z tworzywa sztucznego, który – zależnie od modelu – może być otoczony gąbką, gumą lub innym miękkim materiałem, redukującym powstawanie odcisków na głowie i zwiększającym komfort noszenia. Pałąk może lecz nie musi być regulowany.

Słuchawki nauszne można podzielić ze względu na konstrukcję obudowy głośników: otwarte, zamknięte, półotwarte oraz ze względu na łączność: bezprzewodową i przewodową.

Tanie słuchawki nauszne wcale nie muszą być niewygodne. Jednak chcąc otrzymać wysoką jakość dźwięku, warto rozważyć nieco droższy model. Zatem jakie słuchawki nauszne wybrać? Mamy następujące rodzaje słuchawek:

  • Słuchawki nauszne zamknięte
  • Słuchawki nauszne otwarte
  • Słuchawki nauszne półotwarte

Słuchawki nauszne zamknięte

W słuchawkach zamkniętych membrana zamknięta jest w szczelnej obudowie, co powoduje, że na zewnątrz muzyka jest słabo słyszalna, nawet mimo jej głośnego odtwarzania. Słuchawki zamknięte generują mocny bas, co dla niektórych może być decydującym czynnikiem przy wyborze słuchawek nausznych.

Słuchawki nauszne otwarte

Słuchawki otwarte zapewniają znacznie lepszą jakość dźwięku niż słuchawki zamknięte, jednak wiąże się to z kilkoma niedogodnościami. Słuchawki otwarte nie nadają się do korzystania w hałaśliwych miejscach. Ponadto dźwięk łatwo wydostaje się na zewnątrz, zatem słuchawki mogą przeszkadzać osobom przebywającym w pobliżu. W słuchawkach otwartych odczuwać można też gorszą jakość basu.

Słuchawki nauszne półotwarte

Słuchawki półotwarte starają się łączyć zalety słuchawek otwartych i zamkniętych. Konstrukcja takich słuchawek zapewnia przepływ powietrza i pozwala oddychać uszom, które nie męczą się tak, jak mogą się męczyć w słuchawkach zamkniętych. Jednocześnie, w słuchawkach półotwartych lepiej odwzorowane są dźwięki o wysokich i średnich tonach, a sama muzyka nie jest zdominowana przez zbyt mocne basy – to wszystko dzięki zapewnieniu membranie większej swobody ruchu.



Kiedy wybrać słuchawki douszne?

Słuchawki douszne sprawdzą się, jeśli potrzebujemy dużej mobilności i to powinien być główny czynnik decydujący o wyborze słuchawek. Niewielkie rozmiary głośników pozwalają na przenoszenie słuchawek w kieszeni, zatem można je mieć zawsze przy sobie – to istotna zaleta, przy której przestaje mieć znaczenie fakt, że słuchawki douszne nie dorównują jakością dźwięku słuchawkom nausznym. Jednak z pewnością będą to dobre, podręczne słuchawki do rozmów.

Wygoda użytkowania

Istotnym czynnikiem może być również wygoda użytkowania – słuchawki douszne zwykle nie posiadają pałąka, zatem nie uciskają głowy. Ponadto słuchawki douszne nie dociskają uszu, więc mogą uchronić nas przed niekomfortowymi odciskami.

Słuchawki douszne świetnie sprawdzą się w podróży, czy podczas uprawiania sportu. Pozwolą na podłączenie do smartfonu czy laptopa i obejrzenie ulubionego filmu w autobusie, pociągu, nie przeszkadzając innym podróżnym.

Nie musimy również umieszczać obydwu słuchawek w uszach jednocześnie, dzięki czemu możemy zachować kontakt z rzeczywistością, a drugą słuchawkę możemy podać znajomemu by wspólnie posłuchać ulubionych piosenek.

słuchawki nauszne czy douszne

Słuchawki dla biegacza

Dla biegaczy przygotowano specjalne sportowe słuchawki douszne, będących słuchawkami dousznymi, ale umieszczonymi na pałąku przechodzącym z tyłu głowy. Dzięki temu słuchawki do biegania nie wypadną z uszu nawet przy wzmożonej aktywności ruchowej.

Dla kogo słuchawki nauszne?

Słuchawki nauszne z racji posiadania większych głośników, odtwarzają muzykę wyższej jakości, w porównaniu do słuchawek dousznych. Słuchawki nauszne powinniśmy wybrać wtedy, gdy mobilność nie ma dla nas dużego znaczenia. Będą to zatem dobre słuchawki do komputera.

Słuchawki dla gracza

Słuchawki zamknięte poprzez generowanie mocnego basu sprawdzą się jako słuchawki do gier, w których dobrze odwzorują odgłosy wybuchów i strzałów. Warto tu postawić na słuchawki z redukcją szumów, które dodatkowo wyciszą niepotrzebne dźwięki z otoczenia.

Słuchawki domowe

Słuchawki otwarte to z kolei świetne słuchawki do muzyki, jednak wymagają cichego otoczenia i przebywania w odosobnieniu z racji przebijania się dźwięku na zewnątrz – z tego powodu są najlepszą propozycją słuchawek domowych. Słuchawki półotwarte polecić można osobom, które oczekują wysokiej jakości dźwięku połączonej ze zredukowanym poziomem dźwięku wydostającym się na zewnątrz.

Słuchawki na rower

Słuchawki nauszne nie sprawdzą się podczas wykonywania bardziej wymagających sportów, ponieważ będą spadać z uszu. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać je jako słuchawki na rower, pod warunkiem, że będzie to tylko spokojna przejażdżka po mieście. Można też kupić sportowe słuchawki nauszne, które są nieco lepiej dopasowane.

słuchawki nauszne czy douszne

Wady i zalety słuchawek nausznych i dousznych

Zalety słuchawek nausznych i dousznych

Zalety słuchawek nausznych Zalety słuchawek dousznych
  • Wysoka jakość dźwięku
  • Dobra izolacja od dźwięków otoczenia
  • Wygodne do noszenia przez długi czas
  • Długotrwałe użytkowanie
  • Efektowny wygląd
  • Małe i dyskretne
  • Bardzo lekkie
  • Dopasowane do kształtu ucha
  • Bardziej przenośne
  • Dźwięk rzadziej wydostaje się na zewnątrz

Wady słuchawek nausznych i dousznych

Wady słuchawek nausznych Wady słuchawek dousznych
  • Duże i ciężkie
  • Zajmują sporo miejsca
  • Powodują przegrzewanie uszu
  • Czasem dźwięk wydostaje się na zewnątrz
  • Nie sprawdzają się u sportowców
  • Gorsza jakość dźwięku
  • Kiepska izolacja od dźwięków otoczenia
  • Krótsza żywotność
  • Niektórzy czują dyskomfort podczas noszenia
  • Mogą wypadać, więc łatwo je zgubić

 

Pozostałe rodzaje słuchawek

Wymienione rodzaje słuchawek to jednak nie wszystko. Warto wspomnieć również o wariantach przewodowych i bezprzewodowych, a także słuchawkach bluetooth.

Słuchawki bezprzewodowe

Słuchawki bezprzewodowe to dobry wybór, jeśli chcemy uniknąć niepotrzebnej plątaniny kabli – pozwolą na większą swobodę ruchu i zapewnią dostęp do muzyki w każdym punkcie domu.

Słuchawki przewodowe

Słuchawki przewodowe są ograniczone długością kabla, jednak nie wymagają regularnego ładowania baterii.

Słuchawki TWS

Słuchawki True Wireless to obecnie bardzo popularny rodzaj słuchawek bezprzewodowych. Każda słuchawka jest oddzielna – nie są połączone żadnym przewodem, co znacznie zwiększa komfort ich użytkowania. Są lekkie, wygodne i świetnie sprawdzają się dla osób ceniących swobodę ruchu.



Mogą Cię zainteresować:

zdjęcie autora
Autor
Joanna Skornowicz
Wiecznie uśmiechnięta tatromaniaczka. Wkręcona w niedoceniane nowoczesne technologie w sprzętach AGD. Wybredna i szukająca dziury w całym. Z zaangażowaniem testuje urządzenia ułatwiające codzienne obowiązki. Niestała w związkach z myszkami i klawiaturami gamingowymi – ma słabość do nowszych modeli.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.4/5 (10 głosów)

Czytaj więcej