Co wybrać – słuchawki nauszne czy douszne?

19.12.2017 | autor: Joanna Skornowicz | Przeczytasz w 5 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Słuchawki to przydatny gadżet, pozwalający cieszyć się muzyką w każdym miejscu. Wystarczy je podłączyć do komputera, telewizora, czy smartfona, a wszystkie dźwięki zostaną przekierowane wprost do nich, przez co możliwe będzie spokojne słuchanie muzyki w odosobnieniu.

Jakie słuchawki wybrać? Na rynku znajdziemy różnego rodzaju słuchawki, najpopularniejsze z nich to słuchawki nauszne oraz słuchawki douszne. Sprawdź, które z nich lepiej sprawdzą się w różnych warunkach i zdecyduj, co wybrać dla siebie – słuchawki nauszne czy douszne?

Spis treści

  • Słuchawki douszne – jakie są rodzaje?
  • Słuchawki nauszne – czym się cechują?
  • Dla kogo słuchawki douszne?
  • Dla kogo słuchawki nauszne?
  • Pozostałe rodzaje słuchawek

Słuchawki douszne – jakie są rodzaje?

Zgodnie z nazwą słuchawki douszne to słuchawki, które wkładamy do uszu. Mają niewielkie rozmiary, są więc lekkie i dyskretne. Z racji niedużych rozmiarów membran, jakość muzyki w słuchawkach dousznych zwykle jest niższa niż muzyka ze słuchawek nausznych. Typy słuchawek dousznych:

Słuchawki dokanałowe

W obu wypadkach słuchawki umieszczamy bezpośrednio w uchu, jednak słuchawki dokanałowe umieszczane są głębiej – w kanale ucha. Z tego powodu słuchawki dokanałowe lepiej izolują dźwięki otoczenia – gumowe wkładki szczelnie zatykają ucho, przez co dźwięk ze słuchawek jest wyraźniejszy, a bas lepiej odczuwalny.

Ponadto takie słuchawki nie wypadają z uszu tak łatwo jak słuchawki douszne, są więc wygodniejsze i zapewniają większy komfort. Przy słuchawkach dokanałowych należy unikać częstego słuchania głośnej muzyki, ponieważ może to prowadzić do wystąpienia problemów ze słuchem.

Słuchawki douszne

Słuchawki douszne nie są umieszczane tak głęboko, zatem gorzej izolują użytkownika od dźwięków otoczenia. Z jednej strony powoduje to mniej wyraźny dźwięk, jeśli wokół jest głośno, ale jednocześnie pozwala na zachowanie kontaktu z rzeczywistością – w słuchawkach tego typu łatwiej usłyszeć nadjeżdżający samochód. Nakładki w słuchawkach dousznych mają przeważnie postać miękkiej gąbki, jednak w niektórych modelach nakładki nie ma w ogóle.

Najczęściej kupowane słuchawki douszne

Słuchawki nauszne – czym się cechują?

Słuchawki nauszne zakładane są na uszy i najczęściej posiadają pałąk wykonany z tworzywa sztucznego, który – zależnie od modelu – może być otoczony gąbką, gumą, lub innym miękkim materiałem, redukującym powstawanie odcisków na głowie i zwiększającym komfort noszenia. Pałąk może, lecz nie musi być regulowany.

Słuchawki nauszne można podzielić ze względu na konstrukcję obudowy głośników: otwarte, zamknięte, półotwarte oraz ze względu na łączność: bezprzewodową i przewodową.

Ponadto można wyróżnić słuchawki nauszne (leżące swobodnie na małżowinie usznej) oraz wokółuszne (okalające całe ucho). Jakie słuchawki nauszne wybrać?

  • Słuchawki nauszne zamknięte
  • Słuchawki nauszne otwarte
  • Słuchawki nauszne półotwarte

Słuchawki nauszne zamknięte

W słuchawkach zamkniętych membrana zamknięta jest w szczelnej obudowie, co powoduje, że na zewnątrz muzyka jest słabo słyszalna, nawet mimo jej głośnego odtwarzania. Słuchawki zamknięte generują mocny bas, co dla niektórych może być decydującym czynnikiem przy wyborze słuchawek nausznych.

Słuchawki nauszne otwarte

Słuchawki otwarte zapewniają znacznie lepszą jakość dźwięku niż słuchawki zamknięte, jednak wiąże się to z kilkoma niedogodnościami. Słuchawki otwarte nie nadają się do korzystania w hałaśliwych miejscach. Ponadto dźwięk łatwo wydostaje się na zewnątrz, zatem słuchawki mogą przeszkadzać osobom przebywającym w pobliżu. W słuchawkach otwartych odczuwać można też gorszą jakość basu.

Słuchawki nauszne półotwarte

Słuchawki półotwarte starają się łączyć zalety słuchawek otwartych i zamkniętych. Konstrukcja takich słuchawek zapewnia przepływ powietrza i pozwala oddychać uszom, które nie męczą się tak, jak mogą się męczyć w słuchawkach zamkniętych. Jednocześnie, w słuchawkach półotwartych lepiej odwzorowane są dźwięki o wysokich i średnich tonach, a sama muzyka nie jest zdominowana przez zbyt mocne basy – to wszystko dzięki zapewnieniu membranie większej swobody ruchu.

Najpopularniejsze słuchawki nauszne

Kiedy wybrać słuchawki douszne?

Słuchawki douszne sprawdzą się, jeśli potrzebujemy dużej mobilności i to powinien być główny czynnik decydujący o wyborze słuchawek. Niewielkie rozmiary głośników pozwalają na przenoszenie słuchawek w kieszeni, zatem można je mieć zawsze przy sobie – to istotna zaleta, przy której przestaje mieć znaczenie fakt, że słuchawki douszne nie dorównują jakością dźwięku słuchawkom nausznym.

Wygoda użytkowania

Istotnym czynnikiem może być również wygoda użytkowania – słuchawki douszne zwykle nie posiadają pałąka, zatem nie uciskają głowy. Ponadto słuchawki douszne nie dociskają uszu, więc mogą uchronić nas przed niekomfortowymi odciskami.

Słuchawki douszne świetnie sprawdzą się w podróży, czy podczas uprawiania sportu. Pozwolą na podłączenie do smartfona czy laptopa i obejrzenie ulubionego filmu, w autobusie, pociągu, nie przeszkadzając innym podróżnym.

Nie musimy również umieszczać obydwu słuchawek w uszach jednocześnie, dzięki czemu możemy zachować kontakt z rzeczywistością, a drugą słuchawkę możemy podać znajomemu by wspólnie posłuchać ulubionych piosenek.

Słuchawki dla biegacza

Dla biegaczy przygotowano specjalne modele słuchawek sportowych, będących słuchawkami dousznymi, ale umieszczonymi na pałąku przechodzącym z tyłu głowy. Dzięki temu słuchawki do biegania nie wypadną z uszu nawet przy wzmożonej aktywności ruchowej.

Zobacz słuchawki dla sportowców >

Dla kogo słuchawki nauszne?

Słuchawki nauszne z racji posiadania większych głośników, odtwarzają muzykę wyższej jakości, w porównaniu do słuchawek dousznych. Słuchawki nauszne powinniśmy wybrać wtedy, gdy mobilność nie ma dla nas dużego znaczenia.

Słuchawki dla gracza

Słuchawki zamknięte poprzez generowanie mocnego basu sprawdzą się jako słuchawki do gier, w których dobrze odwzorują odgłosy wybuchów i strzałów.

Zobacz słuchawki dla graczy >

Słuchawki domowe

Słuchawki otwarte to z kolei świetne słuchawki do muzyki, jednak wymagają cichego otoczenia i przebywania w odosobnieniu z racji przebijania się dźwięku na zewnątrz – z tego powodu są najlepszą propozycją słuchawek domowych.

Słuchawki półotwarte polecić można osobom, które oczekują wysokiej jakości dźwięku połączonej ze zredukowanym poziomem dźwięku wydostającym się na zewnątrz.

Słuchawki na rower

Słuchawki nauszne nie sprawdzą się podczas wykonywania bardziej wymagających sportów, ponieważ będą spadać z uszu. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać je jako słuchawki na rower, pod warunkiem, że będzie to tylko spokojna przejażdżka po mieście.

Pozostałe rodzaje słuchawek

Poza wymienionymi typami słuchawek, warto wspomnieć również o wariantach przewodowych i bezprzewodowych, a także słuchawkach bluetooth.

Słuchawki bezprzewodowe

Słuchawki bezprzewodowe to dobry wybór, jeśli chcemy uniknąć niepotrzebnej plątaniny kabli – pozwolą na większą swobodę ruchu i zapewnią dostęp do muzyki w każdym punkcie domu.

Słuchawki przewodowe

Słuchawki przewodowe są ograniczone długością kabla, jednak nie wymagają regularnego ładowania baterii.

Słuchawki Bluetooth

Słuchawki Bluetooth natomiast często mają postać pojedynczej słuchawki i są typem słuchawek zausznych, wykorzystywanych najczęściej do prowadzenia rozmów telefonicznych w komfortowy sposób, gdy mamy zajęte ręce.

Najpopularniejsze słuchawki w Komputronik.pl

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Joanna Skornowicz
Wiecznie uśmiechnięta tatromaniaczka. Wkręcona w niedoceniane nowoczesne technologie w sprzętach AGD. Wybredna i szukająca dziury w całym. Z zaangażowaniem testuje urządzenia ułatwiające codzienne obowiązki. Niestała w związkach z myszkami i klawiaturami gamingowymi – ma słabość do nowszych modeli.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP Neverstop Laser 1200w Mono USB AirPrint™ WiFi
Cena od 1 199,00zł
HP Ink Tank 315 Kolor Atrament USB
Cena od 599,00zł
HP 652 kolor F6V24AE
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 1.8m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.5m czarny
Cena od 19,90zł
HP 652 czarny F6V25AE
Sprawdź cenę!
HP 650 czarny CZ101AE
Sprawdź cenę!
Kingston SSD A400 480GB
Cena od 199,90zł
Accura Tule ACC-M1015
Sprawdź cenę!
Accura Napa ACC-M1204
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Cena od 24,90zł
Accura ToledoPro ACC-K1414
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 0.9m
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA 0.5m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura VGA - HDMI
Sprawdź cenę!
Accura USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura Ring ACC5115 black
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 3.0m
Sprawdź cenę!
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Sprawdź cenę!
CA Office Skytop CA-1208
Sprawdź cenę!
HP 650 kolor CZ102AE
Sprawdź cenę!
Accura Premium kat5 5.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Premium 2.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Sprawdź cenę!
Accura Premium miniJack 1.2m
Sprawdź cenę!
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
Accura Vista ACC-K1411
Sprawdź cenę!
HP 301 czarny CH561EE
Sprawdź cenę!
Accura Triple 17W AccuQuick
Sprawdź cenę!
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
Accura Premium VGA
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Cena od 19,00zł
Accura Light 30W AccuQuick 3.0
Sprawdź cenę!
Accura Premium DVI/D 1.8m
Sprawdź cenę!