Co to skaner przenośny? Kiedy warto kupić mobilny skaner?

12.08.2020 | autor: Joanna Skornowicz | Przeczytasz w 4 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Specyfika pracy przedstawicieli wielu różnorodnych zawodów wymaga dużej mobilności. Obecnie niemal każdy człowiek posiada już w swojej kieszeni swoiste centrum dowodzenia w postaci smartfona, który stanowi najpopularniejsze urządzenie elektroniczne codziennego użytku. Wraz z rozwojem technologii poszerza się również dostępność akcesoriów mogących towarzyszyć ludziom w każdej chwili.

Czy warto inwestować w przenośne skanery? Komu przyda taki gadżet? Sprawdź, co warto wiedzieć o mobilnych skanerach.

Spis treści

  • Do czego służy przenośny skaner dokumentów?
  • Kiedy warto kupić mobilny skaner?
  • Rodzaje przenośnych skanerów – jaki jest najlepszy?
  • Skanery przenośne ranking TOP 5

Najczęściej kupowane skanery przenośne

Do czego służy przenośny skaner?

Przenośny skaner to urządzenie, którego zalety doceni każdy kto wymaga od sprzętu dużej mobilności i użyteczności. Większość modeli jest autonomicznych i umożliwia skanowanie przepisów, listów, faktur, umów czy wizytówek bezpośrednio na umieszczony w nim nośnik. Jeśli zależy nam na szybkim przeniesieniu danych z papierowych dokumentów na dysk w formie cyfrowej, nie pracując w domowych warunkach, warto skorzystać z takiego akcesorium.

Mobilny skaner dla studenta – dla kogo jeszcze?

Z przenośnych skanerów ręcznych najchętniej korzystają osoby zatrudnione jako przedstawiciele handlowi, kurierzy czy graficy, ale równie często są wykorzystywane do spraw niezwiązanych z pracą zawodową. Prawdopodobnie jedną z największych grup użytkowników stanowią studenci. Dzięki temu urządzeniu mogą podczas sesji w łatwy sposób zdigitalizować skrzętnie prowadzone przez cały semestr notatki.

Rodzaje przenośnych skanerów – jaki jest najlepszy?

Przenośne skanery do dokumentów różnią się ze względu na swoje zastosowanie. Wybór poszczególnych modeli jest naprawdę szeroki, co umożliwia znalezienie najbardziej atrakcyjnego dla użytkownika stosunku jakości do ceny. Istnieje kilka podstawowych rodzajów, o których warto się dowiedzieć, aby dopasować sprzęt do swoich potrzeb.

Tradycyjny skaner przenośny

Najpopularniejsze na rynku są tradycyjne skanery przenośne. Pozwalają na konwertowanie dokumentów do plików cyfrowych i przypominają kilkudziesięciocentymetrowe listwy. Aby zeskanować je za pomocą rolek, wystarczy przejechać urządzeniem po ich powierzchni. Zwykle proces trwa około 2 sekund, ale w zależności od sytuacji, może się nieco wydłużyć. Te modele są najczęściej wyposażone w slot na kartę pamięci, na której zapisują dane. Istnieje także możliwość podłączenia do laptopa czy komputera za pomocą kabla i bezpośrednie zgrywanie plików JPEG lub PDF. Pracę uprzyjemniają dedykowane aplikacje, a także niewielki ekran, na którym można na bieżąco weryfikować jakość skanowanych dokumentów. Część modeli posiada wbudowany moduł Wi-Fi oraz inne udogodnienia, a ich ceny oscylują w granicach 400 złotych.

Mobilny skaner w formie długopisu

Inna grupa urządzeń posiada już nieco węższą specjalizację, ale również w praktyce się sprawdza. Przenośny skaner w formie długopisu to jeszcze bardziej kompaktowa opcja, która nie jest pozbawiona przydatnych funkcji i zalet. Należy połączyć go z urządzeniem mobilnym za pomocą technologii Bluetooth lub kabla USB, a następnie przejechać nim po dokumencie, niczym zwykłym zakreślaczem. Tekst po kilku sekundach ukaże się na ekranie. Część modeli wzbogacono o opcję inteligentnego tłumacza i możliwość przeczytania zeskanowanego tekstu, co stanowi dodatkowe i wyraźne atuty. Specyfika przenośnego skanera przypominającego długopis predestynuje go do digitalizowania mniej obszernych dokumentów.

Przenośny skaner myszka

Najbardziej niespotykanym rodzajem tego sprzętu są skanery-myszki. Charakteryzują się większą funkcjonalnością od poprzedników, ale tracą nieco na mobilności, ponieważ ogranicza ją obecność kabla. Odgrywają jednocześnie rolę zwykłego kontrolera do komputera lub laptopa, a także urządzenia przenoszącego dane z papieru na dysk. Dzięki temu, że podczas pracy zwykle jest pod ręką, można nawet nie odchodzić od biurka i wykonać zadanie.

Skanery przenośne ranking

Kluczowymi aspektami, które należy przeanalizować przed zakupem przenośnego skanera, są: jego przyszłe przeznaczenie oraz dostępny budżet. Na rynku jest jednak kilka modeli bezwzględnie wartych polecenia.

  • Przenośmy skaner: Brother ADS-1200
  • Przenośny skaner do 800 zł: Brother DS-820DW
  • Profesjonalny skaner przenośny: Brother ADS-2200TC1Mogą Cię zainteresować:

Autor
Joanna Skornowicz
Wiecznie uśmiechnięta tatromaniaczka. Wkręcona w niedoceniane nowoczesne technologie w sprzętach AGD. Wybredna i szukająca dziury w całym. Z zaangażowaniem testuje urządzenia ułatwiające codzienne obowiązki. Niestała w związkach z myszkami i klawiaturami gamingowymi – ma słabość do nowszych modeli.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 - (1 głos)

Czytaj więcej