Co to skaner przenośny? Kiedy warto kupić mobilny skaner?


Specyfika pracy przedstawicieli wielu różnorodnych zawodów wymaga dużej mobilności. Obecnie niemal każdy człowiek posiada już w swojej kieszeni swoiste centrum dowodzenia w postaci smartfona, który stanowi najpopularniejsze urządzenie elektroniczne codziennego użytku. Wraz z rozwojem technologii poszerza się również dostępność akcesoriów mogących towarzyszyć ludziom w każdej chwili. Czy warto inwestować w przenośne skanery? Komu przyda taki gadżet? Sprawdź, co warto wiedzieć o mobilnych skanerach.

  • Do czego służy przenośny skaner dokumentów?
  • Kiedy warto kupić mobilny skaner?
  • Rodzaje przenośnych skanerów – jaki jest najlepszy?
  • Skanery przenośne ranking TOP 5

Najczęściej kupowane skanery przenośne

1 039,00

Do czego służy przenośny skaner?

Przenośny skaner to urządzenie, którego zalety doceni każdy kto wymaga od sprzętu dużej mobilności i użyteczności. Większość modeli jest autonomicznych i umożliwia skanowanie przepisów, listów, faktur, umów czy wizytówek bezpośrednio na umieszczony w nim nośnik. Jeśli zależy nam na szybkim przeniesieniu danych z papierowych dokumentów na dysk w formie cyfrowej, nie pracując w domowych warunkach, warto skorzystać z takiego akcesorium.

Mobilny skaner dla studenta – dla kogo jeszcze?

Z przenośnych skanerów ręcznych najchętniej korzystają osoby zatrudnione jako przedstawiciele handlowi, kurierzy czy graficy, ale równie często są wykorzystywane do spraw niezwiązanych z pracą zawodową. Prawdopodobnie jedną z największych grup użytkowników stanowią studenci. Dzięki temu urządzeniu mogą podczas sesji w łatwy sposób zdigitalizować skrzętnie prowadzone przez cały semestr notatki.

Rodzaje przenośnych skanerów – jaki jest najlepszy?

Przenośne skanery do dokumentów różnią się ze względu na swoje zastosowanie. Wybór poszczególnych modeli jest naprawdę szeroki, co umożliwia znalezienie najbardziej atrakcyjnego dla użytkownika stosunku jakości do ceny. Istnieje kilka podstawowych rodzajów, o których warto się dowiedzieć, aby dopasować sprzęt do swoich potrzeb.

Tradycyjny skaner przenośny

Najpopularniejsze na rynku są tradycyjne skanery przenośne. Pozwalają na konwertowanie dokumentów do plików cyfrowych i przypominają kilkudziesięciocentymetrowe listwy. Aby zeskanować je za pomocą rolek, wystarczy przejechać urządzeniem po ich powierzchni. Zwykle proces trwa około 2 sekund, ale w zależności od sytuacji, może się nieco wydłużyć. Te modele są najczęściej wyposażone w slot na kartę pamięci, na której zapisują dane. Istnieje także możliwość podłączenia do laptopa czy komputera za pomocą kabla i bezpośrednie zgrywanie plików JPEG lub PDF. Pracę uprzyjemniają dedykowane aplikacje, a także niewielki ekran, na którym można na bieżąco weryfikować jakość skanowanych dokumentów. Część modeli posiada wbudowany moduł Wi-Fi oraz inne udogodnienia, a ich ceny oscylują w granicach 400 złotych.

Mobilny skaner w formie długopisu

Inna grupa urządzeń posiada już nieco węższą specjalizację, ale również w praktyce się sprawdza. Przenośny skaner w formie długopisu to jeszcze bardziej kompaktowa opcja, która nie jest pozbawiona przydatnych funkcji i zalet. Należy połączyć go z urządzeniem mobilnym za pomocą technologii Bluetooth lub kabla USB, a następnie przejechać nim po dokumencie, niczym zwykłym zakreślaczem. Tekst po kilku sekundach ukaże się na ekranie. Część modeli wzbogacono o opcję inteligentnego tłumacza i możliwość przeczytania zeskanowanego tekstu, co stanowi dodatkowe i wyraźne atuty. Specyfika przenośnego skanera przypominającego długopis predestynuje go do digitalizowania mniej obszernych dokumentów.

Przenośny skaner myszka

Najbardziej niespotykanym rodzajem tego sprzętu są skanery-myszki. Charakteryzują się większą funkcjonalnością od poprzedników, ale tracą nieco na mobilności, ponieważ ogranicza ją obecność kabla. Odgrywają jednocześnie rolę zwykłego kontrolera do komputera lub laptopa, a także urządzenia przenoszącego dane z papieru na dysk. Dzięki temu, że podczas pracy zwykle jest pod ręką, można nawet nie odchodzić od biurka i wykonać zadanie.

Skanery przenośne ranking TOP 5

Kluczowymi aspektami, które należy przeanalizować przed zakupem przenośnego skanera, są: jego przyszłe przeznaczenie oraz dostępny budżet. Na rynku jest jednak kilka modeli bezwzględnie wartych polecenia.

  • Przenośmy skaner do 300 zł: IRIS Can Anywhere 5 WiFi
  • Skaner w myszce do 300 zł: IRIS Can Mouse Executive 2
  • Skaner w formie zakreślacza: IRIS Pen Executive 7
  • Mobilny skaner do 800 zł: IRIS Can Pro 3 WiFi
  • Przenośny skaner do 850 zł: Brother DS-920DW

Przenośmy skaner do 300 zł: IRIS Can Anywhere 5 WiFi

Jednym z najbardziej uniwersalnych i użytecznych skanerów przenośnych jest IRIS Can Anywhere 5 WiFi. Kompaktowe wymiary sprzyjają mobilnej pracy, a możliwość skanowania bezpośrednio do formatu JPEG lub PDF znacznie ją skraca. Transfer danych następuje za pomocą modułu Wi-Fi lub dołączonych do zestawu kabla USB i karty MicroSD. Urządzenie korzysta z technologii CIS, gwarantując rozdzielczość optyczną sięgającą 1200 dpi zarówno w pionie, jak i poziomie. Szybkość skanowania wynosi 8 stron na minutę, dzięki czemu sterta papierowych dokumentów lub notatek zostanie zdigitalizowana w krótkim czasie. IRIS Can Anywhere 5 WiFi jest kompatybilne z systemami IOS, Android, Mac oraz Windows, więc współpracuje nie tylko z komputerami, ale także smartfonami. Jego cena wynosi około 500 złotych.


Skaner w myszce do 300 zł: IRIS Can Mouse Executive 2

Niezawodne urządzenie będące jednocześnie myszką i przenośnym skanerem. Pozwala na szybkie konwertowanie danych z papieru na dysk, bez potrzeby wstawania od biurka. Komunikuje się z innym urządzeniem za pomocą kabla USB, co nieco zmniejsza jego mobilność. Warto jednak podkreślić, że charakteryzuje się atrakcyjną ceną wynoszącą nieco ponad 200 złotych, a także intuicyjnością działania. Waży zaledwie 10 gramów, a jej opływowy kształt optymalizuje proces skanowania poprzez wygodę użytkowania. Cyfrowany za pomocą IRIS Can Mouse Executive 2 tekst pojawia się na ekranie tuż po kliknięciu dedykowanego przycisku. Rozdzielczość optyczna w poziomie, podobnie jak w pionie, wynosi 300 dpi. Maksymalna długość i szerokość skanowania za pomocą tego urządzenia pozwala bez problemu uporać się z tekstem umieszczonym na kartce w formacie A4.


Skaner w formie zakreślacza: IRIS Pen Executive 7

IRIS Pen Executive 7 to przenośny skaner w formie długopisu, za który trzeba zapłacić około 350 złotych. Komunikuje się z innymi urządzeniami przy pomocy kabla USB, co pozwala na niemal natychmiastowy transfer danych. Specjalistyczny rysik został zaprojektowany, aby wygodnie trzymało się go w dłoni, co skutkuje bezproblemowym procesem skanowania. Jego budowa sprzyja głównie digitalizacji nieco krótszych tekstów, a więc sprawdzi się w przypadku fragmentu listu, przepisu czy artykułu w gazecie. IRIS Pen Executive 7 posiada również niezawodną funkcję tłumaczenia z ponad 50 języków z całego świata.


Mobilny skaner do 800 zł: IRIS Can Pro 3 WIFI

IRIS Can Pro 3 WIFI to przenośny skaner o satysfakcjonującej specyfikacji. Podajnik jest w stanie pomieścić nawet do 8 kartek, ale w żaden sposób nie zmniejsza to jego mobilności. Wymiary urządzenia są naprawdę niewielkie. Stanowi idealną propozycję dla wszystkich, którzy oczekują od sprzętu dużej funkcjonalności w terenie. Sprawdzi się w przypadku skanowania faktur lub umów, ale także notatek w przypadku studentów czy wizytówek, konwertując ją jednocześnie do spisu kontaktów. Pozwala na to dedykowane oprogramowanie kompatybilne z szerokim spektrum urządzeń. Maksymalna długość skanowania wynosi 297 mm, szerokość 210, a dostępna rozdzielczość optyczna w poziomie i pionie 600 dpi. Cena IRIS Can Pro 3 WIFI sięga 900 złotych, ale zdecydowanie warto tę kwotę w niego zainwestować.


Przenośny skaner do 850 zł: Brother DS-920DW

Brother DS-920DW stanowi najlepszą wybór dla osób zajmujących się pracą biurową. Jego mobilność umożliwia skanowanie dokumentów, krążąc pomiędzy domem a biurem, jeśli wymaga tego sytuacja. Jakość zdigitalizowanych dokumentów jest w tym przypadku kluczowa, a urządzenie sprosta nawet wymagającym ludziom. Rozdzielczość optyczna wynosi 600 x 600 dpi, a interpolowana 1200 x 1200 dpi. Urządzenie działa w oparciu o technologię CIS i jest kompatybilne z oprogramowaniami Mac oraz Windows. Wyposażono go także w przyciski zwiększające intuicyjność użytkowania. Cena Brother DS-620 przekracza nieco granicę 800 złotych, więc cechuje ją optymalny stosunek jakość do wymaganej do zapłacenia kwoty.