
Specyfika pracy przedstawicieli wielu różnorodnych zawodów wymaga dużej mobilności. Obecnie niemal każdy człowiek posiada już w swojej kieszeni swoiste centrum dowodzenia w postaci smartfona, który stanowi najpopularniejsze urządzenie elektroniczne codziennego użytku. Wraz z rozwojem technologii poszerza się również dostępność akcesoriów mogących towarzyszyć ludziom w każdej chwili.
Czy warto inwestować w przenośne skanery? Komu przyda taki gadżet? Sprawdź, co warto wiedzieć o mobilnych skanerach.
Spis treści
- Do czego służy przenośny skaner dokumentów?
- Kiedy warto kupić mobilny skaner?
- Rodzaje przenośnych skanerów – jaki jest najlepszy?
- Skanery przenośne ranking TOP 5
Najczęściej kupowane skanery przenośne
Do czego służy przenośny skaner?
Przenośny skaner to urządzenie, którego zalety doceni każdy kto wymaga od sprzętu dużej mobilności i użyteczności. Większość modeli jest autonomicznych i umożliwia skanowanie przepisów, listów, faktur, umów czy wizytówek bezpośrednio na umieszczony w nim nośnik. Jeśli zależy nam na szybkim przeniesieniu danych z papierowych dokumentów na dysk w formie cyfrowej, nie pracując w domowych warunkach, warto skorzystać z takiego akcesorium.
Mobilny skaner dla studenta – dla kogo jeszcze?
Z przenośnych skanerów ręcznych najchętniej korzystają osoby zatrudnione jako przedstawiciele handlowi, kurierzy czy graficy, ale równie często są wykorzystywane do spraw niezwiązanych z pracą zawodową. Prawdopodobnie jedną z największych grup użytkowników stanowią studenci. Dzięki temu urządzeniu mogą podczas sesji w łatwy sposób zdigitalizować skrzętnie prowadzone przez cały semestr notatki.
Rodzaje przenośnych skanerów – jaki jest najlepszy?
Przenośne skanery do dokumentów różnią się ze względu na swoje zastosowanie. Wybór poszczególnych modeli jest naprawdę szeroki, co umożliwia znalezienie najbardziej atrakcyjnego dla użytkownika stosunku jakości do ceny. Istnieje kilka podstawowych rodzajów, o których warto się dowiedzieć, aby dopasować sprzęt do swoich potrzeb.
Tradycyjny skaner przenośny
Najpopularniejsze na rynku są tradycyjne skanery przenośne. Pozwalają na konwertowanie dokumentów do plików cyfrowych i przypominają kilkudziesięciocentymetrowe listwy. Aby zeskanować je za pomocą rolek, wystarczy przejechać urządzeniem po ich powierzchni. Zwykle proces trwa około 2 sekund, ale w zależności od sytuacji, może się nieco wydłużyć. Te modele są najczęściej wyposażone w slot na kartę pamięci, na której zapisują dane. Istnieje także możliwość podłączenia do laptopa czy komputera za pomocą kabla i bezpośrednie zgrywanie plików JPEG lub PDF. Pracę uprzyjemniają dedykowane aplikacje, a także niewielki ekran, na którym można na bieżąco weryfikować jakość skanowanych dokumentów. Część modeli posiada wbudowany moduł Wi-Fi oraz inne udogodnienia, a ich ceny oscylują w granicach 400 złotych.
Mobilny skaner w formie długopisu
Inna grupa urządzeń posiada już nieco węższą specjalizację, ale również w praktyce się sprawdza. Przenośny skaner w formie długopisu to jeszcze bardziej kompaktowa opcja, która nie jest pozbawiona przydatnych funkcji i zalet. Należy połączyć go z urządzeniem mobilnym za pomocą technologii Bluetooth lub kabla USB, a następnie przejechać nim po dokumencie, niczym zwykłym zakreślaczem. Tekst po kilku sekundach ukaże się na ekranie. Część modeli wzbogacono o opcję inteligentnego tłumacza i możliwość przeczytania zeskanowanego tekstu, co stanowi dodatkowe i wyraźne atuty. Specyfika przenośnego skanera przypominającego długopis predestynuje go do digitalizowania mniej obszernych dokumentów.
Przenośny skaner myszka
Najbardziej niespotykanym rodzajem tego sprzętu są skanery-myszki. Charakteryzują się większą funkcjonalnością od poprzedników, ale tracą nieco na mobilności, ponieważ ogranicza ją obecność kabla. Odgrywają jednocześnie rolę zwykłego kontrolera do komputera lub laptopa, a także urządzenia przenoszącego dane z papieru na dysk. Dzięki temu, że podczas pracy zwykle jest pod ręką, można nawet nie odchodzić od biurka i wykonać zadanie.
Skanery przenośne ranking
Kluczowymi aspektami, które należy przeanalizować przed zakupem przenośnego skanera, są: jego przyszłe przeznaczenie oraz dostępny budżet. Na rynku jest jednak kilka modeli bezwzględnie wartych polecenia.
- Przenośmy skaner: Brother ADS-1200
- Przenośny skaner do 800 zł: Brother DS-820DW
- Profesjonalny skaner przenośny: Brother ADS-2200TC1

Przenośny skaner: Brother ADS-1200
Jednym z najbardziej uniwersalnych i użytecznych skanerów przenośnych jest Brother AD-1200. Kompaktowe wymiary sprzyjają mobilnej pracy i korzystania z niego wszędzie tam, gdzie tego potrzebujemy. Skaner wyposażony jest w automatyczny podajnik dokumentów ADF (mieści 20 arkuszy), co dodatkowo ułatwia i usprawnia pracę. Pozwala również na skanowanie dwustronnych dokumentów, czy wielostronicowych umów.
Skaner wyposażony jest w specjalne gniazdo kart plastikowych (umożliwia skanowanie np. dokumentów tożsamości) oraz slot na dokumenty i gniazdo USB 3.0. Skaner zasilany jest przez dedykowane złącze USB, za pomocą można go podłączyć np. do laptopa i to wystarczy, aby urządzenie było gotowe do pracy.
Przenośny skaner do 800 zł: Brother DS-820DW
Brother DS-820DW stanowi najlepszą wybór dla osób zajmujących się pracą biurową. Jego mobilność umożliwia skanowanie dokumentów, krążąc pomiędzy domem a biurem, jeśli wymaga tego sytuacja. Jakość zdigitalizowanych dokumentów jest w tym przypadku kluczowa, a urządzenie sprosta nawet wymagającym ludziom. Rozdzielczość optyczna wynosi 600 x 600 dpi, a interpolowana 1200 x 1200 dpi.
Urządzenie działa w oparciu o technologię CIS i jest kompatybilne z oprogramowaniami Mac oraz Windows. Wyposażono go także w przyciski zwiększające intuicyjność użytkowania. Cena Brother DS-820 przekracza nieco granicę 800 złotych, więc cechuje ją optymalny stosunek jakość do wymaganej do zapłacenia kwoty.

Profesjonalny skaner przenośny: Brother ADS-2200TC1
Dla osób szukających znacznie bardziej zaawansowanego urządzenia przeznaczony jest skaner Brother ADS-2200TC1. Sprawdzi się on szczególnie w firmach i instytucjach, które systematycznie archiwizują znaczne ilości dokumentów i danych.
Wydajność tego skanera do 40 stron na minutę, zarówno w trybie czarno-białym, jak i kolorowym. Nie zabrakło także automatycznego podajnika o pojemności 50 arkuszy. Oprócz tego wyposażony jest w szereg innych przydatnych funkcji i rozwiązań np. wykrywanie i usuwanie kolorowych obszarów, pomijanie pustych stron, wyrównywanie skanów oraz usuwanie śladów dziurkowania stron.
Ten profesjonalny skaner umożliwia skanowanie do plików PDF, wiadomości mail, OCR, obrazów, a także bezpośrednie skanowanie do USB.
Mogą Cię zainteresować:

Najnowsze

Inwerter solarny – co to jest?

Przegląd USB – typy, rodzaje i zastosowanie złączy

Jak działa ekspres do kawy sterowany smartfonem?

Jak działa pralka sterowana smartfonem?

Jaki prezent na dzień mężczyzny? Co kupić dla chłopaka?

Bagaż podręczny – co można zabrać do samolotu?

Leasing telefonu w Komputronik – sprawdź korzyści

Co zabrać na Majówkę? Praktyczny niezbędnik
