Czy warto kupić Windows bez pudełka? Co to jest licencja ESD?

Zdobycie własnej licencji systemu operacyjnego Windows 10 to tylko pozornie wybór pomiędzy opcją Home i Pro. Microsoft swoje oprogramowanie chętnie dostarczy Ci z licencją BOX, OEM lub ESD. Czym się  różnią i co właściwie dostaniesz, decydując się na ich zakup?

W tym poradniku znajdziesz:

Zobacz również: Jaki system operacyjny wybrać? Poradnik zakupowy

Rodzaje licencji od Microsoftu

Sposób dystrybucji oprogramowania dla komputerów osobistych to rzecz, której od Microsoftu można się uczyć. Nie musisz mieć świadomości, że jakikolwiek system operacyjny jest Ci potrzebny. Po prostu go dostaniesz. Wystarczy Ci zakup komputera lub laptopa i Windows 10 jest Twój.

Dobrze o tym wiedzą także właściciele składaków i odważni nabywcy komputerów bez systemu operacyjnego. Oni zazwyczaj podejmują decyzję o zakupie oprogramowania Microsoftu z pełną świadomością.

System Windows 10 może do nich trafić jako licencja elektroniczna ESD lub BOX z nośnikiem fizycznym.

Wystarczająca może być także licencja OEM. Która jest najlepsza i dlaczego różnią się cenami?

Co to jest licencja ESD, OEM oraz BOX?

Co to jest licencja ESD?

Skrót ESD oznacza Electronic Software Distribution, czyli elektroniczną drogę dystrybucji oprogramowania. Jest ona szybka i tania, bo praktycznie bezobsługowa. Wystarczy, że dokonasz zamówienia i Twoja wpłata zostanie odnotowana.

Pełnowartościowa licencja zostanie Ci nadana mailem.

Będzie zawiera on unikalny klucz licencyjny i link kierujący do pobrania programu.

Instalację zazwyczaj możesz rozpocząć już po kilku minutach od zakupu.  Nie musisz podejmować podróży do sklepu stacjonarnego, kontaktować się z plemieniem kurierów, ani za to płacić. Nie będziesz mieć nawet niepotrzebnych śmieci i musisz się nieźle postarać, żeby taką licencję zgubić.

Przede wszystkim jest w wiadomości e-mail, tak samo jak dowód zakupu, a rozpoczęcie instalacji zapisze Twoją licencję lub subskrypcje na koncie dostawcy oprogramowania. Dożywotnia licencja Windows 10 ESD pozostanie już zawsze widoczna na Twoim koncie Microsoft.

System operacyjny Windows 10 Pro lub Home ESD

Czym różni się licencja ESD od wersji pudełkowej (BOX)?

Wiele wskazuje na to, że licencje ESD będą całkowicie zastępować licencje BOX. Nośnik fizyczny można uszkodzić. Czytnik płyt CD w laptopie jest ciekawostką sprzętową, a nie standardem. Dlatego każdy nowy i istniejący już właściciel pudełkowej licencji systemu Windows jest usilnie zachęcany do zapisania swojego klucza licencyjnego na koncie Microsoft. Jego licencja staje dzięki temu pełnoprawnym ESD Windows.

Ma to sens, bowiem licencje pudełkowe i elektroniczne w przypadku systemu operacyjnego Windows oferują dokładnie te same możliwości. Możesz je zainstalować na dowolnym urządzeniu, które spełnia minimalne wymagania sprzętowe.

Licencje ESD oraz BOX nie są przypisane do konkretnego stanowiska komputerowego czy płyty głównej, tylko do użytkownika.

Różnica pomiędzy licencjami BOX i ESD to przede wszystkim siła sugestii. Pudełko zawiera fizyczny nośnik w postaci płyty CD lub pendriva i klucz licencyjny. Miało to swoje uzasadnienie w przypadku wcześniejszych generacjach systemu operacyjnego Windows. Ich obrazu Microsoft nie udostępniał online. Bez fizycznego nośnika, nie było go skąd pobrać.

Obecnie wystarczy Ci klucz licencji, żeby zawsze i wszędzie przeprowadzić udaną instalację Windows 10. Możesz dostać go na kawałku papieru lub wyryty w meteorycie, nie ma znaczenia.

Jeśli kupujesz licencję Windows 10 ESD dostaniesz klucz mailem. Licencja pudełkowa będzie go miała wewnątrz opakowania. Obydwie możesz na stałe zapisać na koncie Microsoft.

licencje elektroniczne

Elektroniczna wersja Microsoft Windows 10 (ESD) dostępna jest w formie do pobrania. Wersje pudełkowe (BOX oraz OEM) kupisz na nośniku płycie DVD lub pendrive. 

Systemy operacyjne Windows 10 BOX

Minusy licencji pudełkowych

Na przesyłkę z pudełkiem musisz poczekać nawet około tygodnia. Masz dodatkowe koszty i perspektywę utylizacji odpadów, które nie musiały powstać.

Oprogramowanie to zawsze ciąg cyfr. Kupujesz nie pudełko, pendrive’a czy płytę, tylko wirtualnego robota. Będzie tak samo na Twoich usługach czy pobierzesz go z chmury, czy zostanie Ci dostarczony na nośniku fizycznym.

Czym się różni licencja ESD od OEM?

Windows dostępny jest także z licencją OEM.  Jest ona najbardziej kontrowersyjną licencją, jaką Microsoft oferuje i często jest mylona z licencją ESD. Tymczasem różnice mogą poważnie rozczarować.

Licencja OEM – sam system operacyjny jest ten sam, ale kupujesz go nie dla siebie, a dla konkretnego komputera.

licencja ESD

Na dodatek, licencja OEM służy do tego, żeby ją odsprzedawać. Dell, Lenovo, Asus i każdy producent komputerów osobistych sprzedaje sprzęt z oprogramowaniem Microsoftu, korzystając właśnie z licencji OEM (Original Equipment Manufacturer). Jego autentyczność można potwierdzić na podstawie znaku COA (Certificate of Authenticity), widocznego w postaci nalepki na obudowie komputera. Wszystko jest jasne do czasu, aż sprzęt lub licencja trafią na ludzką pomysłowość.

Licencja OEM działa dla stanowiska komputerowego, a nie konkretnego podzespołu i może być przekazywana.

Pozwala to na sprzedaż komputera kolejnemu właścicielowi, ale także masę przekrętów.

Licencje ESD i BOX z niepewnych źródeł też są ryzykowne, ale ich odsetek na rynku jest mniejszy. Windows 10 Home ESD szybko trafi do użytkownika, który go zainstaluje. Hurtowa sprzedaż tego samego klucza lub podobne działania nie są atrakcyjnym pomysłem dla nieuczciwych sprzedawców. O fakcie, że licencja OEM pochodzi z chińskiej fabryki Dell i nie możesz jej używać na swoim Lenovo, dowiesz się bardzo późno. A to okazja dla złodzieja.

System Microsoft Windows 10 OEM

System operacyjny Windows bez pudełka – czy jest się czego obawiać?

Wielkim mitem licencji pudełkowych jest przekonanie, że trudniej je podrobić lub łatwiej zainstalować.

Na nielegalnego Windows 10 Home w pudełku można trafić bez większego wysiłku.

Wystarczy kontakt z trudnym do zweryfikowania dostawcą. Instalacja przebiega tak samo, czy użyjesz nośnika własnego, czy zakupionego w pudełku z Windows 10.

Licencja elektroniczna (ESD) dostarcza Ci dokładnie ten sam produkt, ale pobierasz go z chmury, a nie dostajesz zapisanego na nośniku fizycznym. Gwarancja autentyczności jest taka sama i jest nią klucz licencyjny.

Co to licencja ESD

ESD nie ma za to wielu wad licencji pudełkowych. Uszkodzone i zgubione nośniki, wyrzucony przez przypadek klucz licencyjny, powodowały, że oprogramowanie zakupione w wersji BOX przestawało być dożywotnie. Zabijał je czas, przeprowadzki i bezpowrotne zaginięcia. Ich żywotność poprawiło dopiero pojawienie się konta Microsoft w obecnym kształcie.

Licencji Windows 10 bez pudełek nie należy się bać. Są tańsze, łatwiej dostępne i wygodne.

Na dodatek i tak z nich korzystamy. Musisz bardzo się postarać, żeby klucz licencyjny oprogramowania instalowanego z pendrive’a nie został zapisany na Twoim koncie Microsoft i nie zaczął działać na prawach licencji ESD.

Nie będzie żadnej różnicy, jeśli od razu kupisz którąś z licencji elektronicznych.

Co jeszcze możesz kupić na licencji ESD?

Licencje elektroniczne nie są też wielką nowością. Co prawda Microsoft bardzo ten sposób dystrybucji lubi i wygląda to na przemyślaną dawno temu strategię. Wszystko, co ma dla Ciebie Microsoft, możesz kupić z licencją elektroniczną. Od gier po pakiety biurowe np. Microsoft Office. Nie jest jednak jedyny.

Microsoft Office z licencją ESD

Na licencji ESD możesz kupić  każdą grę od Assassin przez Cyberpunk po Fifę i The Sims. W wersji do pobrania są także licencje wielu programów graficznych i każdy antywirus. Norton i ESET właśnie dzięki licencjom ESD mogą wygnać z Twojego komputera wszelkie zagrożenia w kilka chwil. Tak jak wszystkie programy, które mogą być Ci potrzebne i są możliwe do pobrania bezpośrednio z sieci.

Programy graficzne z licencją ESD

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Kasia Rutkowska
Typowy mieszczuch ze Smart City. Prawdopodobnie kiedyś przedawkowała Lema. Żyje w przekonaniu, że każdy komputer ma prawo być super komputerem, a robota niewartego uwagi jeszcze nie wymyślono. Niestety, markowe i niewygodne mogą być dla niej tylko nowe szpilki, a nie nowe technologie.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.3/5 (11 głosów)

Czytaj więcej