
Jednym z głównych komponentów komputera, stanowiącym fundament infrastruktury wewnętrznej, jest procesor. Jego odpowiedni dobór stanowi bardzo ważną decyzję. Determinuje bowiem komfort korzystania z narzędzi i programów i jest elementem odpowiadającym za przetwarzanie i obsługę większości poleceń oraz zadań.
Właśnie dlatego warto zapoznać się ze wszystkimi wartościami i specyfikacjami definiującymi dany typ procesora i dobrać go do własnych potrzeb. Najczęściej błędnie odczytywaną wartością jest współczynnik TDP.
W sytuacji nieodpowiedniego zestawienia z innymi komponentami, może doprowadzić do nieefektywnej pracy komputera, a nawet do jego awarii.
Spis treści
- Współczynnik TDP procesora – co to jest?
- Jak Intel i AMD definiuje TDP procesora?
- Jakie TDP powinien mieć komputer biurowy, a jakie komputer dla profesjonalnych graczy?
- Polecane procesory w Komputronik.pl
Współczynnik TDP procesora – co to jest?
Specyfikacja techniczna procesorów zawiera wiele cech i fachowych określeń. Wśród nich znajdują się takie przykładowe wartości parametru jak TDP 10W, TDP 35W czy TDP 140W. Tajemniczy współczynnik bardzo często jest interpretowany jako moc, którą procesor wykorzystuje podczas działania. Nie jest to do końca poprawna interpretacja parametru, ponieważ jego wartość ściśle łączy się z generowanym ciepłem.
Współczynnik TDP zaczerpnął swój skrót od pochodzącego z języka angielskiego określenia Thermal Design Power. Tłumaczy się go jako zalecana klasa chłodzenia przez producenta procesora.
W gotowych do zakupu komputerach stacjonarnych oraz laptopach współczynnik ten współgra z zespołem chłodzącym. Dlatego nie jest konieczne wprowadzanie zmian w wewnętrznej strukturze komputera. Jednak jest to w szczególności ważna wskazówka dla użytkowników komputerów, którzy samodzielnie planują wymianę procesora. Także osoby, które dobierają części PC do zbudowania nowego peceta i potrzebują chłodzenia, które pochłonie wytwarzane ciepło i energię przez komponent.
Polecamy artykuł Z czego składa się komputer?
Jak Intel i AMD definiuje TDP procesora?
Mylne postrzeganie współczynnika TDP wynika z kilku przyczyn. Po pierwsze z zastosowania watów, a więc jednostek kojarzących się z mocą i energią, a nie oddawanym ciepłem. Drugim powodem jest odmienne definiowanie go przez dwóch największych producentów procesorów komputerowych, czyli Intel oraz AMD.
- Intel – pierwszy z nich określa TDP jako moc, którą procesor oddaje w postaci ciepła przy obciążeniu realnymi aplikacjami. Moc procesorów Intel została ograniczona fabrycznie, ponieważ istnieje teoretycznie możliwość przekroczenia jej wartości, tym samym zniszczenia jednego z głównych komponentów
- AMD – oznaczenie parametru TDP w procesorach AMD interpretowane jest przez samego producenta jako teoretyczna wartość mocy, jaką procesor mógłby oddawać pod postacią ciepła. Wartość ta, po wielu testach, została określona jako zawyżona, nierealna do osiągnięcia, więc przy zakupie procesora od AMD nie trzeba obawiać się o przekroczenie sugerowanej klasy koniecznego chłodzenia.
Przed zakupem procesora, warto zapoznać się z powyższymi definicjami aby dostosować układ chłodzenia do sugerowanej przez niego wartości współczynnika TDP.
Przeczytaj również artykuł Jakie chłodzenie procesora wybrać? Poradnik
Jakie TDP powinien mieć komputer biurowy, a jakie komputer dla profesjonalnych graczy?
Procesor komputera, bądź laptopa nie tylko powinien idealnie komponować się i współgrać z takimi elementami jak: karta graficzna, pamięć RAM oraz płyta główna, ale musi również spełniać oczekiwania użytkownika.
- Komputer biurowy – będzie używany głównie do obsługi podstawowych programów, przeglądania stron internetowych oraz komunikowania się. Doskonale będzie pracował na mniej rozbudowanych komponentach, tym samym idealnie sprawdzi się procesor o niskim TDP. Najmniejsze wartości dostępne na rynku procesorów spełnią potrzeby pracowników biurowych. Uśrednione wartości współczynnika TDP, oscylujące w granicach 65W-100W, pozwolą na swobodne poruszanie się po serwisach internetowych, odtwarzanie i montaż filmów, a także prowadzenie wideorozmów. Taki procesor świetnie sprawdzi się w komputerach codziennego, domowego i biurowego użytku.
- Komputer dla graczy – procesory, których wartość TDP przekracza 100W, spełnią oczekiwania najbardziej wymagających użytkowników. Pozwolą na płynną grę w najnowsze i wymagające tytuły przy wysokich ustawieniach graficznych. To jednak nie wszystko. Wykonywanie kilku zadań jednocześnie nie będzie spowalniać działania komputera, co jest szczególnie istotne dla graczy, a także osób pracujących na zaawansowanych aplikacjach.
Polecane procesory w Komputronik.pl
Może Cię zainteresować:
- Jaki procesor wybrać? Poradnik zakupowy
- Jak testować procesor?
- Jak podkręcić procesor w laptopie?
- Jaki procesor do gier – Intel czy AMD? Jak wybrać?
- Jakie chłodzenie procesora wybrać? Poradnik
- Komputer z chłodzeniem wodnym – dlaczego warto?
- Temperatura procesora – na co uważać i jak chłodzić?
- Jaka pasta termoprzewodząca?

Najnowsze

Jak spakować się na wakacje? Jak spakować elektronikę na podróż?

Jaki prezent na Dzień Ojca? Wybieramy prezent dla taty

Co to jest bezlusterkowiec? Jaki bezlusterkowiec wybrać? Ranking

Sous vide – na czym polega i jaki sprzęt wybrać?

Smartwatch czy smartband? A może zegarek sportowy? Porównanie

Rodzaje aparatów cyfrowych. Czym się różnią?

Drukarki z systemem stałego zasilania atramentem (CISS) – co warto wiedzieć?

Jaki prezent dla mamy? Co kupić na Dzień Matki?
