Co to jest Windows 10X? Nowy system operacyjny – kiedy i dla kogo?

23.02.2021 | autor: Wojciech Kulik | Przeczytasz w 4 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Windows 10X bazuje na starych i dobrze znanych fundamentach, ale zmian jest w nim tyle, że zdecydowanie można mówić o nowym systemie operacyjnym. Co konkretnie przygotowuje dla nas firma Microsoft? Podsumowujemy wszystko, co warto wiedzieć o Windows 10X. Kiedy odbędzie się premiera i dlaczego warto (a może nie warto?) w ogóle na nią czekać.

W tym artykule znajdziesz:

Co to jest Windows 10X?

Microsoft zaprezentował Windows 10X w październiku 2019 roku. Zapowiedział, że będzie to specjalna wersja systemu operacyjnego, której grupą docelową będą laptopy z dwoma ekranami. Miała to być nowa kategoria urządzeń bez fizycznej klawiatury, z których równie wygodnie korzysta się przy biurku i w terenie.

Ostatecznie koncepcja zmieniła się i dziś Windows 10X powstaje jako lekki system operacyjny. Wykorzystujący moc chmury aby zapewniać komplet potrzebnych narzędzi do efektywnej pracy, nauki i zabawy, niezależnie od czasu i miejsca.

W przypadku Windows 10X wymagania powinny też być wyraźnie niższe niż ma to miejsce w pełnej wersji Windows 10.

To co znamy, tylko subtelniej

Windows 10X bazuje na tym samym fundamencie co Windows 10, ale wyraźnie różni się tym, co na wierzchu. Wszystkie elementy zostały znacząco uproszczone.

Chodzi bowiem o to, by komputer z „X” oferował w pełni intuicyjne doświadczenie i to już w momencie pierwszego uruchomienia.


Nowy system powstaje przede wszystkim z myślą o zdalnych pracownikach i uczniach, oraz tak zwanych niedzielnych użytkownikach.

Jest to propozycja dla osób, które nie wykorzystują komputera do specjalistycznych zadań, lecz przeglądają na nim strony internetowe, korzystają z mediów społecznościowych, oglądają filmy oraz pracują z dokumentami.

Zobacz: Jaki laptop kupić? Doradzamy, jak dobrze wybrać laptopa

Menu Start, pasek zadań i Centrum akcji po liftingu

Choć Windows 10X nie powstaje już tylko z myślą o laptopach dwuekranowych, wciąż jego cechy najbardziej docenimy, korzystając właśnie z różnego rodzaju dotykowych urządzeń mobilnych.

Mowa przede wszystkim o interfejsie, na czele z menu z dużymi ikonami i sporych rozmiarów wyszukiwarką oraz intuicyjnym centrum powiadomień i ustawień (w jednym miejscu).

Zatrzymajmy się na moment przy uproszczonym interfejsie. Pasek zadań w Windows 10X będzie domyślnie zawierał zaledwie dwie (wyśrodkowane) ikony. Jedna otwiera menu Start, druga służy do przełączania aplikacji. Pomiędzy nimi pojawiać będą się ikony uruchomionych aktualnie programów.

Z Windows 10X komputer będzie jak smartfon

Aplikacje będą domyślnie uruchamiać się w trybie pełnoekranowym, a menedżer plików zostanie znacząco uproszczony. Zapowiedziany jest również iście smartfonowy tryb gotowości, w którym komputer będzie pobierał minimalną ilość energii. Ale będzie połączony z Internetem, dzięki czemu aplikacje będą mogły się aktualizować, a przychodzące powiadomienia prowadzić do wybudzenia.

Powiadomienia – podobnie jak najważniejsza ustawienia – znajdziesz w Centrum akcji. Ono również zostało uproszczone (względem „Dziesiątki”). Teraz jest subtelniejsze i łatwiej jest dostać się do tego, co ważne. Wygląda jak mocno zainspirowane podobnym elementem w systemie Chrome OS.

Co to Windows 10X

Windows 10X to konkurencja dla Chrome OS?

Ta „mobilność” i prostota stawiają Windows 10X w pozycji bezpośredniego konkurenta właśnie dla Chrome OS, a wyposażone w niego urządzenia dla Chromebooków. Laptopy z „X” będą opierać się na chmurze i oferować podstawową funkcjonalność w najprostszy z możliwych sposobów.

Podstawowa informacja jest taka, że wszystkie pliki na komputerze z Windows 10X będą synchronizowane z chmurą OneDrive.

A co z dostępnymi aplikacjami?

Nowy system nie obsłuży klasycznych 32-bitowych aplikacji. Użytkownicy będą ograniczeni do programów UWP, czyli tych znajdujących się w sklepie Microsoftu, oraz PWA, czyli sieciowych. Najprawdopodobniej te najważniejsze aplikacje będą instalowane fabrycznie. Mówimy o przeglądarce Microsoft Edge, pakiecie Microsoft Office, komunikatorze Microsoft Teams, Kalkulatorze czy Notatniku.

Wygląda więc na to, że systemowi Chrome OS, którego charakterystycznymi cechami są prostota, bazowanie na chmurze i lekkość, rośnie konkurencja. Na rynek zmierza nowa kategoria komputerów: tanich, godnych polecenia laptopów z systemem Windows 10X.

Zatem dla kogo powstał Windows 10X?

Windows 10X może cię zainteresować, jeżeli nie oczekujesz pełnej kontroli nad systemem, lecz sprawnie działającego rozwiązania. Dającego dostęp do najważniejszych funkcji, podobnie jak smartfon. To opcja dla ciebie, jeżeli nie chcesz zagłębiać się w techniczne aspekty, lecz chcesz po prostu, by wszystko działało. To wreszcie dobry wybór gdy boisz się, że mógłbyś coś popsuć w systemie. Tutaj takie ryzyko będzie ograniczone do minimum.

Do kogo Windows 10X

Windows 10X wydaje się ciekawą propozycją dla osób, które:

  • Pracują zdalnie i potrzebują prostego narzędzia do tworzenia, edytowania i udostępniania dokumentów.
  • Dla studentów i uczniów, oczekujących smartfonowej wygody i pecetowej funkcjonalności.
  • Zapowiada się też na ciekawą opcję dla seniora lub laika w każdym wieku.

Zobacz także: Lekki laptop na studia. Ranking laptopów dla studenta oraz Jaki laptop dla seniora? Wybieramy laptop dla starszej osoby

Kiedy będzie premiera Windows 10X?

Początkowo Windows 10X miał zadebiutować jesienią 2020 roku, ale wiemy już, że tak się nie stało.

Aktualnie nie ma żadnych oficjalnych informacji na ten temat, ale są przekonujące pogłoski. Wynika z nich, że jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, to premiery Windows 10X doczekamy się już w pierwszej połowie 2021 roku, najpewniej wiosną.

Trzeba podkreślić jeszcze jedną ważną informację.

Windows 10X nie będzie dostępny do kupienia jako osobny produkt.

Będzie to system operacyjny instalowany fabrycznie na wybranych laptopach i tabletach kierowanych właśnie do opisanych wcześniej grup.

Nie oznacza to jednak, że musisz kupować sprzęt z tym systemem w ciemno. W oficjalnym sklepie Microsoftu znajdziesz testowy obraz Windows 10X (naturalnie w wersji rozwojowej). Możesz uruchomić na maszynie wirtualnej, by przekonać się, czy jest to rozwiązanie odpowiadające twoim potrzebom, czy też lepiej dla ciebie będzie pozostać przy klasycznej, pełnej „Dziesiątce”.

AKTUALIZACJA

Microsoft zdecydował o anulowaniu tego projektu, ale jednocześnie zaznaczył, że część rozwiązań będzie wykorzystania w przyszłych wersjach systemu operacyjnego Windows.

Sprawdź artykuł Premiera Windows 11 – czy warto było czekać?

Popularne laptopy z Windows 10 Home

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Wojciech Kulik
W nowych technologiach szuka realnego wpływu na ludzkie życie i na nim właśnie się koncentruje. Na co dzień wyznaje zasadę, że prawdopodobieństwo powodzenia zawsze wynosi 50 proc., a to więcej niż potrzeba, by działać.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP Neverstop Laser 1200w Mono USB AirPrint™ WiFi
Cena od 1 199,00zł
HP Ink Tank 315 Kolor Atrament USB
Cena od 599,00zł
HP 652 kolor F6V24AE
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 1.8m
Cena od 29,90zł
Accura micro USB 1.5m czarny
Sprawdź cenę!
HP 652 czarny F6V25AE
Sprawdź cenę!
HP 650 czarny CZ101AE
Sprawdź cenę!
Kingston SSD A400 480GB
Cena od 229,00zł
Accura Tule ACC-M1015
Sprawdź cenę!
Accura Napa ACC-M1204
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura ToledoPro ACC-K1414
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 0.9m
Cena od 19,90zł
Accura Premium SATA 0.5m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura VGA - HDMI
Sprawdź cenę!
Accura USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura Ring ACC5115 black
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 3.0m
Cena od 39,90zł
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Sprawdź cenę!
CA Office Skytop CA-1208
Sprawdź cenę!
HP 650 kolor CZ102AE
Sprawdź cenę!
Accura Premium kat5 5.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Premium 2.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Sprawdź cenę!
Accura Premium miniJack 1.2m
Sprawdź cenę!
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
Accura Vista ACC-K1411
Sprawdź cenę!
HP 301 czarny CH561EE
Sprawdź cenę!
Accura Triple 17W AccuQuick
Cena od 39,90zł
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
Accura Premium VGA
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Light 30W AccuQuick 3.0
Cena od 39,90zł
Accura Premium DVI/D 1.8m
Cena od 34,90zł