Co to jest USB typu C? Najważniejsze cechy i zastosowania

Niemal wszystkie kable USB wygląda tak samo, albo przynajmniej podobnie. Z kolei USB typu C różni się od nich i to znacząco. Jest to standard uniwersalny, który może być wykorzystany zarówno w monitorze, laptopie, jak i smartfonie. Jego wprowadzenie zostało „wymuszone” przez rynek, a konkretnie przez chęć osiągania wysokiej szybkości przesyłu danych, w jak najwygodniejszy sposób.

Jakie są najważniejsze cechy USB C, jakie są jego zastosowania i co jeszcze warto o nim wiedzieć?

W tym artykule znajdziesz:

Rodzaje standardów USB

Wypada zacząć od tego, że w przeszłości były i obecnie są wykorzystywane rozmaite typy USB. Przede wszystkim gniazda i wtyki charakteryzuje standard, definiujący między inny prędkość przesyłu danych:

  • USB 2.0 – używany od 2000 roku, oferuje przepustowość do 480 Mb/s i zasilanie 2,5 W,
  • USB 3.0 i USB 3.1 Gen 1 – od 2008 roku, oferuje przepustowość do 5 Gb/s i zasilanie 4,5 W,
  • USB 3.1 i USB 3.1 Gen 2 – od 2013 roku, oferuje przepustowość 10 Gb/s i zasilanie 4,5 W.

W 2017 roku podjęto próbę usystematyzowania nazewnictwa. Powstał standard USB 3.2, który zastąpił wcześniejsze oznaczenia:

  • USB 3.2 Gen 1 – przepustowość 5 Gb/s (wcześniej USB 3.1 Gen 1, jeszcze wcześniej USB 3.0)
  • USB 3.2 Gen 2 – przepustowość 10 Gb/s (wcześniej USB 3.1 Gen 2, jeszcze wcześniej USB 3.1)
  • USB 3.2 Gen 2 2×2 – przepustowość 20 Gb/s

W przypadku poszczególnych standardów występują podstawowe typy złączy USB:

  • USB typu A – standardowe, znane od lat złącze w kształcie prostokąta – stosowane w sprzętach różnego rodzaju: od peryferiów, takich jak myszki i klawiatury, przez kontrolery gier, po dyski zewnętrzne i kamerki internetowe,
  • USB typu B – bardziej kwadratowe złącze wykorzystywane między innymi w drukarkach,
  • micro USB – płaskie złącze wykorzystywane w smukłych urządzeniach mobilnych, obecnie zastępowane USB-C.
  • USB typu C – nieduże, symetryczne złącze w kształcie zaokrąglonego prostokąta o uniwersalnym zastosowaniu, w którym upatruje się następcy i zastępcy wszystkich trzech typów powyżej.

Więcej informacji o złączu USB: Przegląd USB – rodzaje i zastosowanie złączy

Polecane kable USB-C

Co to jest USB typu C?

Co to jest USB C? To zupełnie nowy standard wtyczki, który powstał dla konkretnego celu: ujednolicenia. Łączy w sobie możliwości i trwałość pełnowymiarowej wtyczki z niewielkimi wymiarami micro USB. W efekcie może z powodzeniem sprawdzić się zarówno w przypadku dużych urządzeń, takich jak laptopy czy monitory, jak i sprzętu mobilnego (na przykład smartfonów), ale…

O ile wtyki USB typu A i B są fizycznie kompatybilne wstecz – czyli można podłączyć je do gniazd starszej generacji, ale nie wykorzysta się pełnego potencjału – to już wtyczka USB C jest czymś zupełnie nowym. Warto jednak liczyć na to, że producenci będą ochoczo wdrażać to nowe rozwiązanie, bo korzyści z USB 3.1 typu C są duże:

  • uniwersalność – możliwość wykorzystania w urządzeniu każdego rodzaju bez negatywnego wpływu na grubość,
  • wysoka prędkość przesyłu danych – do 10 Gb/s, co oznacza zrównanie się z Thunderboltem i wystarcza, by przesyłać obraz wideo w rozdzielczości 4K,
  • dobre właściwości zasilające – możliwość zasilania urządzeń o poborze energii do 100W, a więc na przykład monitora,
  • niewielka i symetryczna konstrukcja – wtyczka została zaprojektowana tak, by cechować się niewielkimi wymiarami i wysoką trwałością, a do tego umożliwiać wpinanie bez zastanawiania się gdzie jest góra, a gdzie dół (bo nie ma tutaj tak naprawdę góry i dołu).

USB typu C ma 24 styki zamknięte w obudowie o wymiarach 8×2 mm.

Dodajmy jeszcze, że specyfikacja USB-C obsługuje także technologię Thunderbolt 3, która przy wykorzystaniu tego samego portu, jest w stanie zaoferować prędkości przesyłu danych rzędu 40 Gb/s.

usb typu C

USB C – zastosowanie

Pendrive

Podstawowym wykorzystaniem tej technologii jest przesył danych. Dlatego też jednym z możliwych zastosowań jest pendrive z USB typu C. Jaka jest z tego korzyść? Taka, że ta sama pamięć może być podłączona zarówno do kompatybilnego laptopa, jak i kompatybilnego smartfona.


Smartfon

Skoro już przy tym jesteśmy, smartfon z USB C pozwala wykorzystać ten port nie tylko do przesyłu danych, ale też ładowania czy nawet podłączenia słuchawek. Standard ten może nawet pomóc w eliminacji mini jacka z urządzeń mobilnych. Minus jest taki, że nie można równocześnie słuchać muzyki na słuchawkach przewodowych i ładowania smartfona.


Monitor

Kolejnym zastosowaniem jest przenośny monitor z USB C i tutaj korzyść jest zdecydowanie największa. Można bowiem wykorzystać zaledwie jeden przewód do zasilania i transmisji obrazu. Inną kategorię stanowią monitory z portami USB C służącymi do ładowania innych urządzeń, na przykład laptopa.


Laptop

Właśnie coraz częściej spotykany na rynku jest też laptop z USB C, który pozwala wykorzystać każde z zastosowań tego portu.

Kompatybilność USB C

W przypadku USB-C kompatybilność z pozostałymi wersjami USB praktycznie nie występuje. Przynajmniej standardowo, bo na rynku są przejściówki i adaptery, które pozwalają wpiąć kabel USB 2.0 do złącza USB-C.

USB-C zapewnia też kompatybilność z innymi złączami. Do takiego portu można bowiem podłączyć na przykład urządzenia z gniazdami DisplayPort czy HDMI (na przykład monitory), mini jack (na przykład słuchawki) czy nawet Ethernet (na przykład router). Haczyk tkwi w tym, że potrzebne są do tego wszystkiego przejściówki lub adaptery.

Użytkownicy chcą, by ich urządzenia przenośne – zarówno laptopy, jak i smartfony – były coraz smuklejsze i coraz lżejsze. Aby to osiągnąć, producenci rezygnują więc z innych gniazd i zostawiają tylko porty USB-C. Przejściówka odpowiedniego rodzaju i tak pozwoli podłączyć rozmaite peryferia lub akcesoria.

Niektóre słuchawki, monitory i pamięci są fabrycznie wyposażone w gniazda lub wtyczki USB typu C, więc żadne przejściówki nie są potrzebne, by podłączyć je do komputera lub smartfona. Na ich upowszechnienie trzeba jednak jeszcze trochę poczekać.

Podstawowe adaptery USB C to:

  • USB C – USB 3.0
  • USB C – USB 2.0
  • USB C – micro USB
  • USB C – HDMI
  • USB C – DisplayPort
  • USB C – RJ45
  • USB C – VGA
  • USB C – mini jack

Niektóre słuchawki, monitory i pamięci są fabrycznie wyposażone w gniazda lub wtyczki USB typu C, więc żadne przejściówki nie są potrzebne, by podłączyć je do komputera lub smartfona. Na ich upowszechnienie trzeba jednak jeszcze trochę poczekać.


Wszystkie kable USB typu C

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Mateusz Tomczak
Niespotykanie spokojny człowiek. Redaktor od kilku lat zgłębiający branżę technologiczną. Z uwagą śledzi każdą nowinkę wkraczającą na rynek i nie zawsze zgadza się z wizjami producentów. Kibic sportowy, lubi czarny humor, zawsze stawia sobie jasne cele.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.2/5 (33 głosy)

Czytaj więcej