Transmiter FM – co to jest, jak działa, który model wybrać?

Dzięki muzyce podróż autem jest dużo przyjemniejsza. Kiedyś, aby jej posłuchać, należało skorzystać z ulubionej kasety. Niemałą rewolucją stało się wyposażenie samochodowego radia w odtwarzacz płyt CD, a później w porty USB. Wciąż jednak nie każdy pojazd ma tego typu udogodnienia.

Z pomocą dla wszystkich fanów słuchania muzyki podczas jazdy nadeszły transmitery FM.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak działa transmiter FM?
  • Czy warto kupić transmiter FM do auta?
  • Jaki model transmitera bluetooth wybrać? Polecane transmitery FM

Zobacz transmitery FM w sklepie

Jak działa transmiter FM?

Transmitery FM to kompaktowe urządzenia umożliwiające odtwarzanie muzyki pochodzącej z zewnętrznych nośników na samochodowym zestawie audio. Niektóre z nich łączą się z tabletem lub telefonem w sposób bezprzewodowy, dzięki technologii Bluetooth, a pozostałe wykorzystują sloty na karty pamięci, gniazdo USB lub wtyczkę typu minijack.

Większość transmiterów FM nie jest wyposażonych w wewnętrzne akumulatory, a najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest zasilanie ich poprzez samochodowe gniazdo zapalniczki.

Jak włączyć to urządzenie? Po podłączeniu do źródła ładowania należy sparować je z zewnętrznym nośnikiem. Telefon lub tablet połączy się za pomocą technologii Bluetooth i dedykowanej aplikacji, ale możliwe jest także skorzystanie z kart pamięci, pendrive lub kabla.

Kolejny krok to wybranie jednej częstotliwości, zarówno w samochodowym radiu, jak i na transmiterze FM.

Jest on kluczowy, ponieważ selekcja pasma, które jest zarezerwowane przez radio, może powodować szumy, zakłócenia lub ogólny spadek jakości odtwarzanego dźwięku.

transmiter fm

Najpopularniejsze problemy z transmiterami bluetooth związane są zwykle z niską jakością tych urządzeń. Na co zatem warto zwrócić uwagę podczas zakupu, aby cieszyć się bezawaryjnością, komfortowym użytkowaniem i satysfakcjonującą jakością dźwięku?

Jednym z istotnych kryteriów jest cena transmitera FM. Urządzenie o podejrzanie niskiej cenie, zwykle od zupełnie nieznanego producenta, najprawdopodobniej nie będzie służyć zbyt długo. Warto również dostosować konkretny model do swoich preferencji oraz konkretnego samochodu. Obecność ekranu LCD czy gniazda USB, możliwość zmiany ustawienia oraz inne udogodnienia mogą znacząco wpłynąć na komfort użytkowania transmitera FM.

Czy warto kupić transmiter FM do auta?

Najwyższej jakości transmiter FM umożliwia nie tylko słuchanie muzyki. Z jego pomocą można tanim kosztem prowadzić rozmowy telefoniczne, unikając trzymania urządzenia w dłoni. Stanowi zatem swoisty zestaw głośnomówiący. Co więcej, może również odgrywać rolę ładowarki do smartfonu.

Czy warto kupić transmiter FM? Zdecydowanie tak, ponieważ większość wysokiej jakości modeli jest funkcjonalna, a ich koszt nie przekracza granicy 100 złotych.

Jaki model transmitera FM wybrać? Polecane modele

W poniższym zestawieniu przedstawiamy wybrane modele transmiterów FM, które ze względu na swoje właściwości będą praktycznym akcesorium samochodowym.


Dobry transmiter FM: Savio FM Transmitter TR-05

transmiter FM

Satysfakcjonująca jakość dźwięku oraz atrakcyjna cena to cechy charakterystyczne Savio FM Transmitter TR-05. Ekran LCD wyświetla aktualną częstotliwość oraz głośność. W zestawie z urządzeniem znajduje się również pilot umożliwiający pełne sterowanie transmiterem.

Funkcja przełączania między folderami z plikami audio pomaga w odnalezieniu i odtworzeniu ulubionego utworu. Poza złączem USB urządzenie wzbogacono o wejście AUX, aby całkowicie dostosować metodę podłączenia do swoich potrzeb.

Dzięki możliwości zmiany konfiguracji ustawienia Savio FM Transmitter TR-05 sprawdzi się w każdym samochodzie.


Transmiter FM Bluetooth: Savio FM Transmitter TR-10

Savio FM Transmitter TR-10 to urządzenie, które sprawdzi się w każdym samochodzie. Producent zadbał o to, aby częstotliwość prezentowana na ekranie LCD była widoczna zarówno dla kierowcy, jak i pasażera, poprzez mechanizmy umożliwiające zmianę ustawienia w dwóch płaszczyznach.

Wyposażono go w dwa złącza USB, dzięki czemu możliwe jest jednoczesne odtwarzanie plików audio z jednego urządzenia oraz ładowanie drugiego. Interfejs transmitera został uzupełniony o cztery przyciski ułatwiające intuicyjne korzystanie podczas jazdy.

Savio FM Transmitter TR-10 komunikuje się z innymi urządzeniami także za pomocą technologii Bluetooth 2.1 z EDR i posiada wbudowany mikrofon.


Transmiter FM do samochodu: Xblitz X300 Pro

transmiter FM

Kolejna propozycja to wysokiej jakości wszechstronne urządzenie, będące połączeniem zestawu głośnomówiącego z transmiterem FM. Xblitz X300 Pro oferuje wysoką jakość rozmów oraz stabilne połączenie między telefonem, a głośnikami samochodowymi, dzięki czemu można wygodnie i bezpiecznie rozmawiać w trakcie jazdy, bez konieczności sięgania po smartfona.

Model ten wyróżnia się także obsługą technologii szybkiego ładowania QuickCharge 3.0, co pozwala na błyskawiczne uzupełnienie baterii w smartfonie, nawet w trakcie krótkiej podróży.

Xblitz X300 Pro ma także dodatkowe złącza – 3 porty USB, czytnik kart pamięci microSD i port AUX, więc bez problemu można słuchać muzyki z dowolnego źródła – np. smartfona, czy pendrive.


Transmiter bluetooth: Savio FM Transmitter TR-09

transmiter FM

Następny model to prosty w obsłudze transmiter samochodowy Savio FM Transmitter TR-09. Wyposażony jest w czytelny ekran LED, na którym wyświetlane są przydatne informacje – częstotliwość, numer odtwarzanego utworu oraz status połączenia Bluetooth.

Transmiter dysponuje dwoma portami USB, dzięki czemu można jednocześnie podłączyć do niego telefon i przenośny dysk lub pendrive z muzyką. Odtwarzane piosenki można wygodnie przełączać za pomocą klawiszy.

Nie zabrakło oczywiście funkcji głośnomówiącej oraz wbudowanego mikrofonu, co jest bardzo praktycznym rozwiązaniem, szczególnie przydatnym w trakcie jazdy. Co ważne, muzyka automatycznie zatrzymuje się podczas rozmowy.