Transmiter FM – co to jest, jak działa, który model wybrać?

Dzięki muzyce podróż autem jest dużo przyjemniejsza. Kiedyś, aby jej posłuchać, należało skorzystać z ulubionej kasety. Niemałą rewolucją stało się wyposażenie samochodowego radia w odtwarzacz płyt CD, a później w porty USB. Wciąż jednak nie każdy pojazd ma tego typu udogodnienia.

Z pomocą dla wszystkich fanów słuchania muzyki podczas jazdy nadeszły transmitery FM.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak działa transmiter FM?
  • Czy warto kupić transmiter FM do auta?
  • Jaki model transmitera FM wybrać? Polecane transmitery FM

Jak działa transmiter FM?

Transmitery FM to kompaktowe urządzenia umożliwiające odtwarzanie muzyki pochodzącej z zewnętrznych nośników na samochodowym zestawie audio. Niektóre z nich łączą się z tabletem lub telefonem w sposób bezprzewodowy, dzięki technologii Bluetooth, a pozostałe wykorzystują sloty na karty pamięci, gniazdo USB lub wtyczkę typu minijack.

Większość transmiterów FM nie jest wyposażonych w wewnętrzne akumulatory, a najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest zasilanie ich poprzez samochodowe gniazdo zapalniczki. Jak włączyć to urządzenie? Po podłączeniu do źródła ładowania należy sparować je z zewnętrznym nośnikiem. Telefon lub tablet połączy się za pomocą technologii Bluetooth i dedykowanej aplikacji, ale możliwe jest także skorzystanie z kart pamięci, pendrive lub kabla.

Kolejny krok to wybranie jednej częstotliwości, zarówno w samochodowym radiu, jak i na transmiterze FM. Jest on kluczowy, ponieważ selekcja pasma, które jest zarezerwowane przez radio, może powodować szumy, zakłócenia lub ogólny spadek jakości odtwarzanego dźwięku.

transmiter fm

Najpopularniejsze problemy z transmiterami FM związane są zwykle z niską jakością tych urządzeń. Na co zatem warto zwrócić uwagę podczas zakupu, aby cieszyć się bezawaryjnością, komfortowym użytkowaniem i satysfakcjonującą jakością dźwięku?

Jednym z istotnych kryteriów jest cena transmitera FM. Urządzenie o podejrzanie niskiej cenie, zwykle od zupełnie nieznanego producenta, najprawdopodobniej nie będzie służyć zbyt długo. Warto również dostosować konkretny model do swoich preferencji oraz konkretnego samochodu. Obecność ekranu LCD czy gniazda USB, możliwość zmiany ustawienia oraz inne udogodnienia mogą znacząco wpłynąć na komfort użytkowania transmitera FM.

Czy warto kupić transmiter FM do auta?

 Najwyższej jakości transmiter FM umożliwia nie tylko słuchanie muzyki. Z jego pomocą można tanim kosztem prowadzić rozmowy telefoniczne, unikając trzymania urządzenia w dłoni. Stanowi zatem swoisty zestaw głośnomówiący. Co więcej, może również odgrywać rolę ładowarki do smartfonu.

Czy warto kupić transmiter FM? Zdecydowanie tak, ponieważ większość wysokiej jakości modeli jest funkcjonalna, a ich koszt nie przekracza granicy 100 złotych.

Jaki model transmitera FM wybrać? Polecane modele

W poniższym zestawieniu przedstawiamy pięć modeli transmiterów FM, które ze względu na swoje właściwości będą praktycznym akcesorium samochodowym.

Forever FM Transmitter TR-320

transmiter FMUrządzenie Forever FM Transmitter TR-320 komunikuje się z telefonem lub tabletem za pośrednictwem Bluetooth 2.1 z EDR. Dzięki temu możliwe jest komfortowe prowadzenie rozmów lub odtwarzanie muzyki bez konieczności korzystania z dysków zewnętrznych czy kabli. Co więcej, transmiter FM jest wyposażony w funkcjonalne przyciski, dzięki którym można odebrać połączenie, a później się rozłączyć. Na jego praktyczność wpływa również szerokie pasmo dostępnych częstotliwości transmisji FM oraz zasięg komunikacji sięgający 10 metrów. Dwa złącza USB 2.0 pozwalają również korzystać z niego jak z ładowarki do urządzeń mobilnych.


Savio FM Transmitter TR-05

transmiter FMSatysfakcjonująca jakość dźwięku oraz atrakcyjna cena to cechy charakterystyczne Savio FM Transmitter TR-05. Ekran LCD wyświetla aktualną częstotliwość oraz głośność. W zestawie z urządzeniem znajduje się również pilot umożliwiający pełne sterowanie transmiterem. Funkcja przełączania między folderami z plikami audio pomaga w odnalezieniu i odtworzeniu ulubionego utworu. Poza złączem USB urządzenie wzbogacono o wejście AUX, aby całkowicie dostosować metodę podłączenia do swoich potrzeb. Dzięki możliwości zmiany konfiguracji ustawienia Savio FM Transmitter TR-05 sprawdzi się w każdym samochodzie.


Forever FM Transmitter TR-310

transmiter FMForever FM Transmitter TR-310 występuje w zestawie z ładowarką do urządzeń mobilnych. Charakteryzuje się dużą funkcjonalnością, ponieważ dzięki nakładce magnetycznej można umieścić go w niemal dowolnym miejscu w pojeździe. Co więcej, w każdym momencie można odłączyć go od magnesu. Transmiter jest zasilany poprzez wtyczkę do gniazda zapalniczki samochodowej. Poza tym posiada slot na kartę SD, złącze USB, a także korzysta z technologii Bluetooth 3.0 z EDR o zasięgu komunikacyjnym 10 metrów. Kształt Forever FM Transmitter TR-310 jest niecodzienny, a na jego praktyczność wpływa obecność przycisków usprawniających rozmowę telefoniczną oraz przełączanie kolejnych utworów.


Savio FM Transmitter TR-10

transmiter FMSavio FM Transmitter TR-10 to urządzenie, które sprawdzi się w każdym samochodzie. Producent zadbał o to, aby częstotliwość prezentowana na ekranie LCD była widoczna zarówno dla kierowcy, jak i pasażera, poprzez mechanizmy umożliwiające zmianę ustawienia w dwóch płaszczyznach. Wyposażono go w dwa złącza USB, dzięki czemu możliwe jest jednoczesne odtwarzanie plików audio z jednego urządzenia oraz ładowanie drugiego. Interfejs transmitera został uzupełniony o cztery przyciski ułatwiające intuicyjne korzystanie podczas jazdy. Savio FM Transmitter TR-10 komunikuje się z innymi urządzeniami także za pomocą technologii Bluetooth 2.1 z EDR i posiada wbudowany mikrofon.


Savio adapter samochodowy TR-07

transmiter FMSavio adapter samochodowy TR-07 jest przeznaczony do pojazdów, których radio jest wyposażone w wejście kasetowe. Stanowi adapter umożliwiający odtwarzanie dźwięków z nośników wzbogaconych o złącze typu minijack 3,5 mm bezpośrednio w samochodowym systemie audio. Transmiter posiada system redukujący szumy, a wykorzystana technologia nie wymaga przekładania kasety na drugą stronę. Savio adapter samochodowy TR-07 transmituje dźwięk stereo. Jego cena jest bardzo atrakcyjna i doskonale sprawdza się w swojej roli.


Transmiter FM – co to jest, jak działa, który model wybrać?
5 (100%) 1 głosów