Transmiter FM – co to jest, jak działa, który model wybrać?

Dzięki muzyce podróż autem jest dużo przyjemniejsza. Kiedyś, aby jej posłuchać, należało skorzystać z ulubionej kasety. Niemałą rewolucją stało się wyposażenie samochodowego radia w odtwarzacz płyt CD, a później w porty USB. Wciąż jednak nie każdy pojazd ma tego typu udogodnienia.

Z pomocą dla wszystkich fanów słuchania muzyki podczas jazdy nadeszły transmitery FM.

Z tego artykułu dowiesz się:

Popularne transmitery FM w Komputronik:


Jak działa transmiter FM?

Transmitery FM to kompaktowe urządzenia umożliwiające odtwarzanie muzyki pochodzącej z zewnętrznych nośników na samochodowym zestawie audio. Niektóre z nich łączą się z tabletem lub telefonem w sposób bezprzewodowy, dzięki technologii Bluetooth, a pozostałe wykorzystują sloty na karty pamięci, gniazdo USB lub wtyczkę typu minijack.

Większość transmiterów FM nie jest wyposażonych w wewnętrzne akumulatory, a najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest zasilanie ich poprzez samochodowe gniazdo zapalniczki.

Jak włączyć to urządzenie? Po podłączeniu do źródła ładowania należy sparować je z zewnętrznym nośnikiem. Telefon lub tablet połączy się za pomocą technologii Bluetooth i dedykowanej aplikacji, ale możliwe jest także skorzystanie z kart pamięci, pendrive lub kabla.

Kolejny krok to wybranie jednej częstotliwości, zarówno w samochodowym radiu, jak i na transmiterze FM.

Jest on kluczowy, ponieważ selekcja pasma, które jest zarezerwowane przez radio, może powodować szumy, zakłócenia lub ogólny spadek jakości odtwarzanego dźwięku.

transmiter fm

Najpopularniejsze problemy z transmiterami bluetooth związane są zwykle z niską jakością tych urządzeń. Na co zatem warto zwrócić uwagę podczas zakupu, aby cieszyć się bezawaryjnością, komfortowym użytkowaniem i satysfakcjonującą jakością dźwięku?

Jednym z istotnych kryteriów jest cena transmitera FM. Urządzenie o podejrzanie niskiej cenie, zwykle od zupełnie nieznanego producenta, najprawdopodobniej nie będzie służyć zbyt długo. Warto również dostosować konkretny model do swoich preferencji oraz konkretnego samochodu. Obecność ekranu LCD czy gniazda USB, możliwość zmiany ustawienia oraz inne udogodnienia mogą znacząco wpłynąć na komfort użytkowania transmitera FM.

Czy warto kupić transmiter FM do auta?

Najwyższej jakości transmiter FM umożliwia nie tylko słuchanie muzyki. Z jego pomocą można tanim kosztem prowadzić rozmowy telefoniczne, unikając trzymania urządzenia w dłoni. Stanowi zatem swoisty zestaw głośnomówiący. Co więcej, może również odgrywać rolę ładowarki do smartfonu.

Czy warto kupić transmiter FM? Zdecydowanie tak, ponieważ większość wysokiej jakości modeli jest funkcjonalna, a ich koszt nie przekracza granicy 100 złotych.

Jaki model transmitera FM wybrać? Polecane modele

W poniższym zestawieniu przedstawiamy wybrane modele transmiterów FM, które ze względu na swoje właściwości będą praktycznym akcesorium samochodowym.

Może Cię zainteresować:

Autor
Mariusz Ignar
Od lat obecny w branży technologicznej. Trzyma rękę na pulsie wszelkich nowości i sprawdza zgodność marketingowych haseł z codziennością użytkowników. Docenia wartościową treść, szczególnie jeśli opakowana jest w atrakcyjną formę.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.7/5 (8 głosów)

Czytaj więcej