Co to jest thermal throttling? Jak sobie z nim radzić?

Rozwój technologii przyczynił się do wzrostu wydajności, poprawy funkcjonalności, a także zmniejszenia rozmiarów komputerów. Doczekaliśmy się czasów, gdy topowe laptopy dorównują wydajnością high-endowym komputerom stacjonarnym, a wydajne komputery bez problemu możemy zmieścić do torby lub plecaka.

Niestety, wraz ze wzrostem osiągów i zmniejszaniem gabarytów urządzeń, producenci sprzętu borykają się z poważnymi problemami natury fizycznej – jednym z nich jest thermal throttling.

Co to jest thermal throttling?

Na pytanie co to jest thermal throttling? Najprościej odpowiedzieć: to mechanizm, który zabezpiecza procesor przed uszkodzeniem wskutek przegrzania. Efektem jest spowolnienie jego działania i zmniejszenie ilości generowanego ciepła, ale – co jest dla nas najbardziej odczuwalne – również znaczny spadek wydajności.

Throttling termiczny najczęściej dotyczy urządzeń z niewystarczającym chłodzeniem. Może być również spowodowany zabrudzeniem i brakiem konserwacji coolera, ale w skrajnych przypadkach również nieprzemyślaną konstrukcją całego urządzenia.

Co istotne, efekt możemy zaobserwować nie tylko w przypadku laptopów czy podzespołów komputerowych – czyli procesorów, kart graficznych, płyt głównych czy dysków SSD – ale także urządzeń mobilnych typu smartfony czy tablety.

co to jest thermal throttling

Jak sobie radzić z throttlingiem?

Być może ważniejszym pytaniem od „co to jest thermal throttling” będzie „jak sobie radzić z thermal throttling?” Jeden z wariantów może dotyczyć starszych komputerów i laptopów, gdzie system chłodzenia przez dłuższy czas nie był czyszczony i już nie radzi sobie z odprowadzaniem ciepła.

W takim przypadku trzeba otworzyć obudowę (w PC to łatwe, ale nie zawsze możliwe w przypadku laptopa), przeczyścić chłodzenie i wymienić pastę termoprzewodzącą. Jeżeli nie mamy doświadczenia i obawiamy się szkodzenia sprzętu, usługę można zlecić wykwalifikowanym serwisom komputerowym. W przypadku niektórych laptopów w grę wchodzi tylko przekazanie do serwisu.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule Jak dbać o komputer? O czym pamiętać?

Zdarzają się przypadki nawet w fabrycznie nowych laptopach (szczególnie tych ultra smukłych i małych), że thermal throttling jest spowodowany fabrycznie niewystarczającym chłodzeniem. Throttling procesora w dużym PC można rozwiązać zmianą chłodzenia na wydajniejsze, ale throttling w nowym laptopie można rozwiązać już tylko z wykorzystaniem dodatkowej podkładki chłodzącej. W przypadku źle zaprojektowanych urządzeń mobilnych problem niestety nie jest możliwy do wyeliminowania.

Sprawdź nasz artykuł Jaka podstawka pod laptopa?

co to jest thermal throttling

Aby uniknąć problemów z thermal throttling, należy zadbać o konserwację i regularne czyszczenie sprzętu – mniej więcej co roku. Warto również pamiętać, aby monitorować temperaturę podzespołów przy pomocy dedykowanego oprogramowania i zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza w obudowie – główne otwory wentylacyjne nie powinny być zakryte.

Jak wyłączyć throttling CPU?

Czy można wyłączyć Thermal throttling i jak wyłączyć to zabezpieczenie? Czasami producenci udostępniają odpowiednią opcję w BIOS płyty głównej (zwykle opisana jako CPU Thermal Throttling). Nie jest to jednak regułą i w większości komputerów, oraz niemal we wszystkich laptopach, nie znajdziemy opcji odpowiedzialnej za wyłączenie thermal throttling CPU.

Inna kwestia, czy rzeczywiście warto wyłączyć throttling CPU. Co prawda unikniemy wtedy spadków wydajności, ale skoro chłodzenie jest niewystarczające, to ryzykujemy trwałym uszkodzeniem komputera. Nie bez przyczyny producenci sprzętu domyślnie implementują tego typu mechanizmy.

co to jest thermal throttling

Podsumowanie

Thermal throttling zabezpiecza komputer przed przegrzaniem, ale dla nas najbardziej odczuwalnym efektem jest spadek wydajności. Nie polecamy jednak wyłączać tego zabezpieczenia (nawet jeśli będzie to możliwe) z uwagi na bezpieczeństwo komputera.

W większości przypadków możemy przeciwdziałać zjawisku w inny, bezpieczniejszy sposób. Wystarczy monitorować temperatury pracy podzespołów i regularnie konserwować sprzęt. Jeżeli natomiast standardowe chłodzenie w dużym PC okazuje się niewystarczające, można wymienić je na lepszy model lub zastosować dobrą podkładkę chłodzącą w przypadku laptopa.

Produkty, które polecamy w naszym sklepie:

Może Cię zainteresować:

zdjęcie autora
Autor
Mariusz Ignar
Od lat obecny w branży technologicznej. Trzyma rękę na pulsie wszelkich nowości i sprawdza zgodność marketingowych haseł z codziennością użytkowników. Docenia wartościową treść, szczególnie jeśli opakowana jest w atrakcyjną formę.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
3.7/5 (3 głosy)

Czytaj więcej