System mesh – co to jest i jak działa? Ranking systemów mesh

Co to jest system mesh?

W typowym domu lub biurze znajduje się jeden router, który dostarcza Internet tak daleko, jak pozwalają mu anteny i nie przeszkadzają ściany lub zabudowania. System mesh jest stworzony z wielu takich routerów, które zasięgiem mogą obejmować znacznie większą powierzchnię. Łączą się ze sobą i tworzą jedną sieć, dając użytkownikowi wrażenie jakby łączył się cały czas z jednym urządzeniem dostępowym. Jak to działa, jakie są zalety i jak wybrać system mesh WiFi do mieszkania lub firmy? Przeczytaj poradnik i sprawdź ranking systemów mesh.

Spis treści:


Wszystkie systemy mesh w sklepie


Ranking systemów mesh 2024

Zastanawiasz się, jak wybrać najlepszy system mesh? Wybór jest ogromny, warto więc wiedzieć, że zasięg czy przepustowość to bardzo ważne parametry. Poniżej zebraliśmy 7 najlepszych modeli na rynku. To propozycje z różnych półek cenowych – są topowymi wyborami w swojej klasie. Sprawdź wybrane przez nas systemy mesh.








Co to jest system mesh?

O systemie mesh można myśleć jak o łańcuchu – ogniwa pozwalają (sieci) docierać dalej niż byłyby to w stanie zrobić w pojedynkę, a jednak mimo to tworzą całość – niezależnie od tego, ile ich jest.

System WiFi mesh – co to jest? Czasem używa się też nazwy: sieć kratowa. To system połączonych ze sobą „stacji” WiFi, które nieustannie ze sobą współpracują.

Jak działa system mesh?

Mesh – technologia, która pomaga rozszerzyć zasięg i poprawić stabilność sieci WiFi w mieszkaniu, domu lub biurze jest świetną alternatywą dla tradycyjnej sieci opartej na jednym, centralnym routerze.

Zacznijmy, od tego jak działa router. W skrócie: to urządzenie, które łączy sieć domową (biurową) z internetem. Otrzymuje sygnał z modemu kablowego i rozsyła go bezprzewodowo do laptopów, komputerów stacjonarnych czy smartfonów. Taki system opiera się na jednym urządzeniu, ma ograniczony zasięg, może być niestabilny przy dużym obciążeniu sieci i jest trudny do rozbudowy.

Co to jest router mesh? To rozwiązanie zapewniające dostęp do domowej sieci Wi-Fi w całym budynku, nawet w tych liczących kilkaset mkw lub z wieloma piętrami. System mesh tworzą węzły (urządzenie mesh). Każde urządzenie wchodzące w skład systemu mesh łączy się z innymi, czyli jest elementem jednolitej sieci WiFi. Oznacza to, że użytkownik przemieszczający się po mieszkaniu, cały czas korzysta z jednej sieci, choć jego smartfon czy laptop łączy się w praktyce z różnymi urządzeniami dostępowymi.

System mesh a routery i repeatery

System WiFi typu mesh to zatem sposób na to, by objąć zasięgiem Internetu cały dom. Podobne zadanie spełniają repeatery, extendery – czyli wzmacniacze sygnału. Konfiguracja tych ostatnich jest jednak bardziej skomplikowana, a przełączanie się pomiędzy urządzeniami sieciowymi przebiega mniej płynnie. Zaletą repeaterów jest natomiast to, że współpracują one ze standardowymi routerami.

Alternatywą dla repeaterów jest właśnie system mesh, w którym zasięg zwiększa się dokładając kolejne routery, a nie wzmacniacze. Konfiguracja jest dziecinnie prosta, a dodatkowo otrzymuje się możliwość bezproblemowego zarządzania centralnego. Czym zatem standard mesh różni się od routerów? Przede wszystkim tym, że urządzenia tworzą jedną wspólną sieć, a nie każdy osobną – jak w przypadku standardowych routerów.

Kiedy warto skorzystać z systemu mesh

System mesh najlepiej sprawdza się w sytuacjach, gdy zasięgiem WiFi objąć chcemy dużą przestrzeń – to może być dom jednorodzinny lub duże mieszkanie, a także różnej wielkości biura i budynki firm. Innymi słowy takie urządzenia dają korzyści wszędzie tam, gdzie mogą występować „białe plamy” w zasięgu.

System mesh

Zalety systemu mesh

System mesh to nowoczesne i przede wszystkim bardzo wygodne rozwiązanie poprawiające komfort korzystania z internetu. Oto najważniejsze zalety systemu sieci mesh.

  • Poprawa zasięgu sygnału WiFi w domu lub firmie – urządzenie dostępowe można umieścić w każdym pomieszczeniu lub w kluczowych punktach domu – na przykład na obu piętrach. W ten sposób można cieszyć się Internetem we wszystkich pomieszczeniach i na wszystkich piętrach, które dotąd były zbyt daleko od głównego routera
  • Brak strat przy przekazywaniu sygnału – docenią to szczególnie przemieszczający się po domu użytkownicy słuchający właśnie muzyki w serwisie streamingowym, czy w jakikolwiek inny sposób korzystający z Internetu. Jest to efekt automatycznego przełączania się pomiędzy urządzeniami dostępowymi, w celu uzyskania najsilniejszego połączenia
  • Stabilne działanie – dzięki temu, że każdy element sieci mesh WiFi jest routerem, użytkownicy mogą również liczyć na wyjątkowo stabilną pracę. Nawet jeśli z jakiegoś powodu jeden router się wyłączy, sieć pozostaje aktywna. W dodatku urządzenia łączą się ze sobą nawzajem, a nie tylko z centralnym routerem
  • Łatwa instalacja i konfiguracja – kolejna zaleta systemu mesh. Nie tylko urządzenia mają domyślnie włączony odpowiedni tryb działania, ale też są kontrolowane przez aplikację mobilną
  • Wygodne zarządzanie i monitorowanie ruchu – zwiększa poziom bezpieczeństwa ułatwiając dbanie o prywatność oraz ustawienie ochrony rodzicielskiej
  • Łatwa rozbudowa – jeśli uznamy, że w pewnych punktach naszego domu lub biura zasięg WiFi wciąż jest zbyt słaby, łatwo możemy dołączyć kolejne punkty dostępowe rozbudowując sieć typu mesh.

Najważniejsze cechy systemu mesh. Jaki router mesh wybrać?

Na jakie cechy systemu mesh należy zwracać uwagę przy wyborze odpowiedniego rozwiązania dla siebie? W specyfikacji warto zerknąć przede wszystkim na:

  • Ilość i wydajność portów LAN – im jest ich więcej, tym więcej urządzeń można połączyć w trybie przewodowym. Optymalna wydajność wynosi 1000Mb/s
  • Szybkość WiFi – oczywiście im większa, tym lepiej. Aktualnie najnowszy standard to 802.11 ac, który pozwala na osiąganie prędkości rzędu 300Mb/s w paśmie 2,4GHz i do 867Mb/s lub nawet do 1700Mb/s w paśmie 5GHz
  • Tryby pracy – każdy element systemu mesh oferuje dwa tryby pracy: jako router i jako repeater
  • Ochrona i bezpieczeństwo – warto zwrócić uwagę na szyfrowanie: optymalnie router oferuje: WEP, WPA, WPA2 i WPA3 – w przypadku systemu domowego wystarczy Personal, do biura powinno być Enterprise. Inne zabezpieczenia również są oczywiście mile widziane
  • Aplikacja mobilna – zarządzanie przez aplikację na smartfona oznacza wygodę i łatwość konfiguracji. Alternatywą jest zarządzanie przez WWW
  • Pokrycie i liczba obsługiwanych urządzeń – to informacje rzadko podawane w specyfikacji, ale możliwe do znalezienia w opisach. Pokrycie powinno odpowiadać powierzchni mieszkania lub biura, a liczba obsługiwanych urządzeń dopasowana do wielkości domu lub biura, ilości ścian itp.

System mesh w mieszkaniu

 


Wszystkie systemy mesh w sklepie


Może Cię zainteresować:

Autor
Daniel Bartosiewicz
Fan gier cRPG, klimatycznych uniwersum i dobrej fabuły. Poszukiwacz najlepszego stosunku cena/jakość. Najpierw pisał prace domowe, teraz pisze artykuły. Prywatnie bloger, maruda oraz niepraktykujący pasjonat zdrowego żywienia i sportów walki.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
3.7/5 (41 głosów)

Czytaj więcej