System mesh – co to jest i jak działa? Polecane modele

22.01.2021 | autor: Mariusz Ignar | Przeczytasz w 6 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

W typowym domu lub biurze znajduje się jeden router, który dostarcza Internet tak daleko, jak pozwalają mu anteny i nie przeszkadzają ściany lub zabudowania. System mesh jest stworzony z wielu takich routerów, które zasięgiem mogą obejmować znacznie większą powierzchnię. Łączą się ze sobą i tworzą jedną sieć, dając użytkownikowi wrażenie jakby łączył się cały czas z jednym urządzeniem dostępowym.

Jak to działa, jakie są zalety i jak wybrać system mesh WiFi do mieszkania lub firmy?

Co to jest system mesh? Jak działa?

O systemie mesh można myśleć jak o łańcuchu – ogniwa pozwalają (sieci) docierać dalej niż byłyby to w stanie zrobić w pojedynkę, a jednak mimo to tworzą całość – niezależnie od tego, ile ich jest.

Co to jest system mesh?

Czasem używa się też nazwy: sieć kratowa. To system połączonych ze sobą „stacji” WiFi, które nieustannie ze sobą współpracują.

Jak działa system mesh?

Każde urządzenie wchodzące w skład systemu mesh łączy się z innymi, czyli jest elementem jednolitej sieci WiFi. Oznacza to, że użytkownik przemieszczający się po mieszkaniu, cały czas korzysta z jednej sieci, choć jego smartfon czy laptop łączy się w praktyce z różnymi urządzeniami dostępowymi.

System mesh a routery i repeatery

System WiFi typu mesh to zatem sposób na to, by objąć zasięgiem Internetu cały dom. Podobne zadanie spełniają repeatery, extendery – czyli wzmacniacze sygnału. Konfiguracja tych ostatnich jest jednak bardziej skomplikowana, a przełączanie się pomiędzy urządzeniami sieciowymi przebiega mniej płynnie. Zaletą repeaterów jest natomiast to, że współpracują one ze standardowymi routerami.

Więcej informacji w artykule Jaki wzmacniacz sygnału WiFi? Jak wybrać repeater WiFi?

Alternatywą dla repeaterów jest właśnie system mesh, w którym zasięg zwiększa się dokładając kolejne routery, a nie wzmacniacze. Konfiguracja jest dziecinnie prosta, a dodatkowo otrzymuje się możliwość bezproblemowego zarządzania centralnego.

Czym zatem system mesh różni się od routerów? Przede wszystkim tym, że urządzenia tworzą jedną wspólną sieć, a nie każdy osobną – jak w przypadku standardowych routerów.

Kiedy warto skorzystać z systemu mesh

System mesh najlepiej sprawdza się w sytuacjach, gdy zasięgiem WiFi objąć chcemy dużą przestrzeń – to może być dom jednorodzinny lub duże mieszkanie, a także różnej wielkości biura i budynki firm. Innymi słowy takie urządzenia dają korzyści wszędzie tam, gdzie mogą występować „białe plamy” w zasięgu.

Zalety systemu mesh

System mesh to nowoczesne i przede wszystkim bardzo wygodne rozwiązanie poprawiające komfort korzystania z internetu. Oto najważniejsze zalety systemu sieci mesh.

 • Poprawa zasięgu sygnału WiFi w domu lub firmie – urządzenie dostępowe można umieścić w każdym pomieszczeniu lub w kluczowych punktach domu – na przykład na obu piętrach. W ten sposób można cieszyć się Internetem we wszystkich pomieszczeniach i na wszystkich piętrach, które dotąd były zbyt daleko od głównego routera
 • Brak strat przy przekazywaniu sygnału – docenią to szczególnie przemieszczający się po domu użytkownicy słuchający właśnie muzyki w serwisie streamingowym, czy w jakikolwiek inny sposób korzystający z Internetu. Jest to efekt automatycznego przełączania się pomiędzy urządzeniami dostępowymi, w celu uzyskania najsilniejszego połączenia
 • Stabilne działanie – dzięki temu, że każdy element sieci mesh WiFi jest routerem, użytkownicy mogą również liczyć na wyjątkowo stabilną pracę. Nawet jeśli z jakiegoś powodu jeden router się wyłączy, sieć pozostaje aktywna. W dodatku urządzenia łączą się ze sobą nawzajem, a nie tylko z centralnym routerem
 • Łatwa instalacja i konfiguracja – kolejna zaleta systemu mesh. Nie tylko urządzenia mają domyślnie włączony odpowiedni tryb działania, ale też są kontrolowane przez aplikację mobilną
 • Wygodne zarządzanie i monitorowanie ruchu – zwiększa poziom bezpieczeństwa ułatwiając dbanie o prywatność oraz ustawienie ochrony rodzicielskiej
 • Łatwa rozbudowa – jeśli uznamy, że w pewnych punktach naszego domu lub biura zasięg WiFi wciąż jest zbyt słaby, łatwo możemy dołączyć kolejne punkty dostępowe rozbudowując sieć typu mesh.

Najważniejsze cechy systemu mesh

Na jakie cechy systemu mesh należy zwracać uwagę przy wyborze odpowiedniego rozwiązania dla siebie? W specyfikacji warto zerknąć przede wszystkim na:

 • Ilość i wydajność portów LAN – im jest ich więcej, tym więcej urządzeń można połączyć w trybie przewodowym. Optymalna wydajność wynosi 1000Mb/s
 • Szybkość WiFi – oczywiście im większa, tym lepiej. Aktualnie najnowszy standard to 802.11 ac, który pozwala na osiąganie prędkości rzędu 300Mb/s w paśmie 2,4GHz i do 867Mb/s lub nawet do 1700Mb/s w paśmie 5GHz
 • Tryby pracy – każdy element systemu mesh oferuje dwa tryby pracy: jako router i jako repeater
 • Ochrona i bezpieczeństwo – warto zwrócić uwagę na szyfrowanie: optymalnie router oferuje: WEP, WPA, WPA2 i WPA3 – w przypadku systemu domowego wystarczy Personal, do biura powinno być Enterprise. Inne zabezpieczenia również są oczywiście mile widziane
 • Aplikacja mobilna – zarządzanie przez aplikację na smartfona oznacza wygodę i łatwość konfiguracji. Alternatywą jest zarządzanie przez WWW
 • Pokrycie i liczba obsługiwanych urządzeń – to informacje rzadko podawane w specyfikacji, ale możliwe do znalezienia w opisach. Pokrycie powinno odpowiadać powierzchni mieszkania lub biura, a liczba obsługiwanych urządzeń dopasowana do wielkości domu lub biura, ilości ścian itp.

co to jest system mesh

Polecane systemy mesh ranking

Jaki system mesh wybrać, gdy ma się do dyspozycji 600 złotych? Wybór jest bardzo duży więc bez trudności znajdziemy coś dostosowanego do naszych potrzeb i możliwości finansowych. Oto wybrane przez nas modele.


Systemy mesh TP-link


Systemy mesh NetgearSystemy mesh Tenda


Systemy Mesh Linksys


Może Cię zainteresować:

Autor
Mariusz Ignar
Od lat obecny w branży technologicznej. Trzyma rękę na pulsie wszelkich nowości i sprawdza zgodność marketingowych haseł z codziennością użytkowników. Docenia wartościową treść, szczególnie jeśli opakowana jest w atrakcyjną formę.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP Neverstop Laser 1200w Mono USB AirPrint™ WiFi
Sprawdź cenę!
HP Ink Tank 315 Kolor Atrament USB
Sprawdź cenę!
HP 652 kolor F6V24AE
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 1.8m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.5m czarny
Sprawdź cenę!
HP 652 czarny F6V25AE
Sprawdź cenę!
HP 650 czarny CZ101AE
Sprawdź cenę!
Kingston SSD A400 480GB
Sprawdź cenę!
Accura Tule ACC-M1015
Sprawdź cenę!
Accura Napa ACC-M1204
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura ToledoPro ACC-K1414
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 0.9m
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA 0.5m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura VGA - HDMI
Sprawdź cenę!
Accura USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura Ring ACC5115 black
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 3.0m
Sprawdź cenę!
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Sprawdź cenę!
CA Office Skytop CA-1208
Sprawdź cenę!
HP 650 kolor CZ102AE
Sprawdź cenę!
Accura Premium kat5 5.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Premium 2.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Sprawdź cenę!
Accura Premium miniJack 1.2m
Sprawdź cenę!
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
Accura Vista ACC-K1411
Sprawdź cenę!
HP 301 czarny CH561EE
Sprawdź cenę!
Accura Triple 17W AccuQuick
Sprawdź cenę!
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
Accura Premium VGA
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Light 30W AccuQuick 3.0
Sprawdź cenę!
Accura Premium DVI/D 1.8m
Sprawdź cenę!