System mesh – co to jest i jak działa?

W typowym domu lub biurze znajduje się jeden router, który dostarcza Internet tak daleko, jak pozwalają mu anteny i nie przeszkadzają ściany lub  zabudowania. System mesh jest stworzony z wielu takich routerów, które zasięgiem mogą obejmować znacznie większą powierzchnię. Łączą się ze sobą i tworzą jedną sieć, dając użytkownikowi wrażenie jakby łączył się cały czas z jednym urządzeniem dostępowym.

Jak to działa, jakie są zalety i jak wybrać system mesh WiFi do mieszkania lub firmy?

Polecane systemy mesh

Co to jest system mesh? Jak działa?

O systemie mesh można myśleć jak o łańcuchu – ogniwa pozwalają (sieci) docierać dalej niż byłyby to w stanie zrobić w pojedynkę, a jednak mimo to tworzą całość – niezależnie od tego, ile ich jest.

Co to jest system mesh?

Czasem używa się też nazwy: sieć kratowa. To system połączonych ze sobą „stacji” WiFi, które nieustannie ze sobą współpracują.

Jak działa system mesh?

Każde urządzenie wchodzące w skład systemu mesh łączy się z innymi, czyli jest elementem jednolitej sieci WiFi. Oznacza to, że użytkownik przemieszczający się po mieszkaniu, cały czas korzysta z jednej sieci, choć jego smartfon czy laptop łączy się w praktyce z różnymi urządzeniami dostępowymi.

System mesh a routery i repeatery

System WiFi typu mesh to zatem sposób na to, by objąć zasięgiem Internetu cały dom. Podobne zadanie spełniają repeatery, extendery – czyli wzmacniacze sygnału. Konfiguracja tych ostatnich jest jednak bardziej skomplikowana, a przełączanie się pomiędzy urządzeniami sieciowymi przebiega mniej płynnie. Zaletą repeaterów jest natomiast to, że współpracują one ze standardowymi routerami.

Więcej informacji w artykule Jaki wzmacniacz sygnału WiFi? Jak wybrać repeater WiFi?

Alternatywą dla repeaterów jest właśnie system mesh, w którym zasięg zwiększa się dokładając kolejne routery, a nie wzmacniacze. Konfiguracja jest dziecinnie prosta, a dodatkowo otrzymuje się możliwość bezproblemowego zarządzania centralnego.

Czym zatem system mesh różni się od routerów? Przede wszystkim tym, że urządzenia tworzą jedną wspólną sieć, a nie każdy osobną – jak w przypadku standardowych routerów.

Kiedy warto skorzystać z systemu mesh

System mesh najlepiej sprawdza się w sytuacjach, gdy zasięgiem WiFi objąć chcemy dużą przestrzeń – to może być dom jednorodzinny lub duże mieszkanie, a także różnej wielkości biura i budynki firm. Innymi słowy takie urządzenia dają korzyści wszędzie tam, gdzie mogą występować „białe plamy” w zasięgu.

Zalety systemu mesh

System mesh to nowoczesne i przede wszystkim bardzo wygodne rozwiązanie poprawiające komfort korzystania z internetu. Oto najważniejsze zalety systemu sieci mesh.

 • Poprawa zasięgu sygnału WiFi w domu lub firmie – urządzenie dostępowe można umieścić w każdym pomieszczeniu lub w kluczowych punktach domu – na przykład na obu piętrach. W ten sposób można cieszyć się Internetem we wszystkich pomieszczeniach i na wszystkich piętrach, które dotąd były zbyt daleko od głównego routera
 • Brak strat przy przekazywaniu sygnału – docenią to szczególnie przemieszczający się po domu użytkownicy słuchający właśnie muzyki w serwisie streamingowym, czy w jakikolwiek inny sposób korzystający z Internetu. Jest to efekt automatycznego przełączania się pomiędzy urządzeniami dostępowymi, w celu uzyskania najsilniejszego połączenia
 • Stabilne działanie – dzięki temu, że każdy element sieci mesh WiFi jest routerem, użytkownicy mogą również liczyć na wyjątkowo stabilną pracę. Nawet jeśli z jakiegoś powodu jeden router się wyłączy, sieć pozostaje aktywna. W dodatku urządzenia łączą się ze sobą nawzajem, a nie tylko z centralnym routerem
 • Łatwa instalacja i konfiguracja – kolejna zaleta systemu mesh. Nie tylko urządzenia mają domyślnie włączony odpowiedni tryb działania, ale też są kontrolowane przez aplikację mobilną
 • Wygodne zarządzanie i monitorowanie ruchu – zwiększa poziom bezpieczeństwa ułatwiając dbanie o prywatność oraz ustawienie ochrony rodzicielskiej
 • Łatwa rozbudowa – jeśli uznamy, że w pewnych  punktach naszego domu lub biura zasięg WiFi wciąż jest zbyt słaby, łatwo możemy dołączyć kolejne punkty dostępowe rozbudowując sieć typu mesh.

Najważniejsze cechy systemu mesh

Na jakie cechy systemu mesh należy zwracać uwagę przy wyborze odpowiedniego rozwiązania dla siebie? W specyfikacji warto zerknąć przede wszystkim na:

 • Ilość i wydajność portów LAN – im jest ich więcej, tym więcej urządzeń można połączyć w trybie przewodowym. Optymalna wydajność wynosi 1000Mb/s
 • Szybkość WiFi – oczywiście im większa, tym lepiej. Aktualnie najnowszy standard to 802.11 ac, który pozwala na osiąganie prędkości rzędu 300Mb/s w paśmie 2,4GHz i do 867Mb/s lub nawet do 1700Mb/s w paśmie 5GHz
 • Tryby pracy – każdy element systemu mesh oferuje dwa tryby pracy: jako router i jako repeater
 • Ochrona i bezpieczeństwo – warto zwrócić uwagę na szyfrowanie: optymalnie router oferuje: WEP, WPA, WPA2 i WPA3 – w przypadku systemu domowego wystarczy Personal, do biura powinno być Enterprise. Inne zabezpieczenia również są oczywiście mile widziane
 • Aplikacja mobilna – zarządzanie przez aplikację na smartfona oznacza wygodę i łatwość konfiguracji. Alternatywą jest zarządzanie przez WWW
 • Pokrycie i liczba obsługiwanych urządzeń – to informacje rzadko podawane w specyfikacji, ale możliwe do znalezienia w opisach. Pokrycie powinno odpowiadać powierzchni mieszkania lub biura, a liczba obsługiwanych urządzeń dopasowana do wielkości domu lub biura, ilości ścian itp.

co to jest system mesh

Polecane systemy mesh do 600 zł

Jaki system mesh wybrać, gdy ma się do dyspozycji 600 złotych? Wybór jest bardzo duży więc bez trudności znajdziemy coś dostosowanego do naszych potrzeb i możliwości finansowych. Oto wybrane przez nas modele.


TP-Link Deco M4

co to jest system meshW kwocie do 600 zł wybór jest bardzo duży, a jedną z lepszych opcji jest zestaw TP-Link Deco M4 z dwoma routerami – każdy z dwoma gigabitowymi portami WAN i dwoma gigabitowymi portami LAN, obsługującymi WiFi w standardzie AC. Oprócz niezłych osiągów, intuicyjnej aplikacji mobilnej i stylowego wyglądu, atutem jest to, że rodzina Deco jest bardzo rozbudowana, a wszystkie modele spod tego znaku są ze sobą kompatybilne. Rozbudowa sieci będzie więc prosta i bezproblemowa.


Netgear Orbi RBK30

co to jest system meshJeśli zależy nam na możliwie największej szybkości WiFi, możemy  zdecydować się na system Netgear Orbi RBK30. Zapewni nim szybki internet w każdym miejscu w dowolnym miejscu mieszkania czy domu. Netgear Orbi to system trójzakresowy, którego zaletą jest możliwość bezstratnego podłączania kolejnych elementów i pokrycie zasięgiem przestrzeni do 460 m2. Obecność ścian, drzwi i schodów nie stanowi przy tym żadnej przeszkody i silny sygnał dociera wszędzie.

Dużą zaletą jest również szybka i łatwa instalacja. Netgear Orbi RBK30 jest gotowe do użycia bez dodatkowej konfiguracji i współpracuje z dotychczas używanymi urządzeniami.


Synology MR2200AC

co to jest system meshKolejnym systemem mesh godnym polecenia jest Synology MR2200AC, który świetnie sprawdzi się także w warunkach biurowych, gdzie jednocześnie do sieci podłączanych jest wiele urządzeń. Synology zapewni także bezproblemową łączność także w sytuacji, gdy przemieszczamy się z pomieszczenia do pomieszczenia.

Synology MR2200AC wyposażony jest w system SRM, który automatycznie konfiguruje i optymalizuje sieć, dzięki czemu w każdym momencie korzystamy z możliwie najszybszego połączenia z internetem. Intuicyjna aplikacja ułatwia zarządzanie i monitoring sieci, szybkie tworzenie sieci dla gości, a także konfigurację blokady rodzicielskiej i ochronę dzieci przed dostępem do niewłaściwych treści.


Tenda Nova MW6

Atrakcyjnym rozwiązaniem jest również 3-elementowy zestaw Tenda Nova MW6, zdolny do pokrycia zasięgiem domu o powierzchni 500 metrów kwadratowych, co oznacza, że spełni oczekiwania absolutnej większości użytkowników. Przepustowość sieci jaką Tenda Nova jest w stanie zapewnić, umożliwia płynne odtwarzanie wideo w jakości 4K.

System można oczywiście rozbudowywać o kolejne elementy, dodatkowo zwiększając wydajność całej sieci mesh. Tenda Nova MW6 pracuje w paśmie 2,4 oraz 5 GHz. Bez problemu radzi sobie z przesyłaniem sygnału przez ściany. Sieć zarządzana jest za pomocą dedykowanej aplikacji z intuicyjnym interfejsem.


Linksys Velop Whole Home Mesh WI-FI WHW03

To urządzenie przeznaczone jest dla osób szukających skutecznego rozwiązania zapewniającego szybki i stabilny internet w całym domu czy mieszkaniu. Linksys Velop jest urządzeniem trzyzakresowym (2,4 GHz, 5 GHz oraz specjalne pasmo do komunikacji między modułami), dzięki czemu zapewnia silny sygnał bez opóźnień.

Zaletą Linksys Velop jest również łatwa i szybka konfiguracja za pomocą dedykowanej aplikacji. Linksys Velop Whole Home Mesh Wi-Fi WHW03 jest także dostępny w zestawie zawierającym dwa moduły oraz pojedynczo. Można go także kupić w czarnym kolorze, jeśli bardziej odpowiadać nam będzie taka kolorystyka.

Wojciech Kulik

W nowych technologiach szuka realnego wpływu na ludzkie życie i na nim właśnie się koncentruje. Na co dzień wyznaje zasadę, że prawdopodobieństwo powodzenia zawsze wynosi 50 proc., a to więcej niż potrzeba, by działać.