System inteligentnego domu – co to jest? Jak wybrać?

System inteligentnego domu może być bardziej lub mniej złożony. Oczywiście im więcej różnorakich elementów się na nie składa, tym większą zyskujemy funkcjonalność. Bardziej rozbudowane układy mogą ponadto obejmować swoim zasięgiem kolejne gałęzie – bezpieczeństwo, wygodę, oszczędności…

Co konkretnie można zainstalować w domu, by uczynić go „inteligentnym”? Odpowiedź na to pytanie, znajdziesz w tym artykule.

Spis treści

 • Czym są systemy inteligentnego domu?
 • Centralki do inteligentnego domu
 • Czujniki inteligentne
 • Inteligentne gniazdka (smart plug)
 • Inteligentne oświetlenie
 • Inteligentne ogrzewanie
 • Kamery do monitoringu
 • Systemy alarmowe
 • Panele inteligentne
 • Przyciski inteligentne
 • Piloty IR
 • Sterowniki inteligentne
 • Zestawy inteligentnego domu

Czym są systemy inteligentnego domu?

W rzeczywistości system inteligentnego domu to sieć połączonych ze sobą urządzeń, które odpowiadają za różne funkcje w mieszkaniu. Domownik łączący się ze swoim systemem może więc na przykład regulować jasność oświetlenia w pokoju czy zmniejszać lub zwiększać temperaturę, ale też sprawdzać czy drzwi są zamknięte albo też czy odłączył wszystkie urządzenia z gniazdek elektrycznych, także wtedy, gdy znajduje się on już poza domem.

system inteligentnego domu

Podstawa inteligentnego domu, czyli centralki

Centralki do inteligentnego domu

Centralki do inteligentnego domu stanowią podstawę takiego systemu. Służą do połączenia wszystkich komponentów w jedną sieć, a następnie udostępniają panel sterowania użytkownikowi. Przeważnie są podłączane do routera Wi-Fi, dzięki czemu mieszkańcy mogą kontrolować wszystkie urządzenia za pomocą smartfona lub laptopa z każdego miejsca na naszej planecie, gdzie tylko dochodzi zasięg Internetu.

Centralki to malutkie skrzyneczki, które różnią się pomiędzy sobą podzespołami (a więc wydajnością) oraz kompatybilnością (czyli funkcjonalnością). Najczęściej tworzone są pod kątem konkretnego systemu automatyki domowej (np. Fibaro lub MioSmart) albo technologii łączności (np. ZigBee lub Z-Wave).

system inteligentnego domuSystemy i urządzenia inteligentnego domu działające w ramach centralek Fibaro

Zobacz wszystkie centralki do inteligentnego domu >

Komponenty funkcjonalne

Czujniki inteligentne

Czujniki inteligentne to najważniejsze komponenty, jakie można podłączyć do centralki. Podobnie jak klasyczne komponenty tego typu, ich zadaniem jest wykrywanie zagrożeń i nieprawidłowych sytuacji oraz ostrzeganie przed nimi domowników. W wielu przypadkach szybka reakcja to podstawa, dlatego też czujniki gazu czy czadu potrafią niejednokrotnie uratować życie.

Z kolei takie czujniki zalania pozwalają uchronić się przed ogromnymi nieplanowanymi wydatkami. Przed włamaniami i kradzieżami ochronić mogą czujniki drzwi i okien oraz czujniki ruchu. Oczywiście to tylko przykłady, które uzupełniane są jeszcze między innymi przez czujniki temperatury i oświetlenia.

Podstawowe czujniki inteligentne to:

Inteligentne gniazdka (smart plug)

Inteligentne gniazdka, występujące również pod nazwą smart plug, to z pozoru proste, a w rzeczywistości jedne z najciekawszych komponentów inteligentnego domu. Są to gniazdka (które… wkłada się do zwykłych gniazdek), dzięki którym zarządzanie domową elektroniką jest prostsze niż kiedykolwiek wcześniej.

system inteligentnego domuInteligentne gniazdko (Smart Plug) Fibaro

Największa korzyść jest taka, że użytkownik otrzymuje możliwość włączania lub wyłączania podłączonych urządzeń w trybie zdalnym – co to daje? Ano na przykład: możliwość wyłączenia lampki nocnej bez konieczności wychodzenia spod kołdry, brak konieczności wracania do domu, gdy zapomni się odłączyć żelazko i możliwość wyłączenia urządzeń, gdy nad miastem zaczyna się burza.

Spora część urządzeń typu smart plug pozwala również ustalać harmonogram (czyli na przykład automatyczne wyłączanie urządzeń po godzinie 22.00). Bardzo ciekawą cechą jest też funkcja monitorowania użycia prądu przez poszczególne urządzenia, dzięki czemu wiemy, co najbardziej niekorzystnie wpływa na wysokość rachunków.

system inteligentnego domu

Zobacz inteligentne gniazdka (smart plug) >

Inteligentne oświetlenie

Inteligentne oświetlenie to jedno z najpopularniejszych rozwiązań inteligentnego domu. Jest tak, ponieważ z jednej strony zwiększa wygodę, a z drugiej – jest niezwykle efektowne. Najprostsze lampy LED pozwalają po prostu włączać i wyłączać światło, bardziej zaawansowane – regulować intensywność świecenia, a te z najwyższej półki umożliwiają nawet zmianę koloru. Wszystko to oczywiście z poziomu aplikacji na smartfona.

Koniecznie sprawdź artykuł Inteligentne oświetlenie domu i mieszkania. Rodzaje i funkcje

Najczęściej spotykane są inteligentne żarówki, ale można znaleźć też inteligentne panele o mniej standardowych kształtach, z których można ułożyć efektowny wzór na ścianie.

Osoby poszukujące kompletu takich komponentów mogą również rozejrzeć się za zestawami inteligentnego oświetlenia, na które oprócz lamp (najczęściej kilku sztuk) składają się też centralki, dzięki którym można połączyć je z całym domowym systemem.

Zobacz urządzenia do inteligentnego oświetlenia >

Inteligentne ogrzewanie

Inteligentne ogrzewanie – tak jak sugeruje to zresztą sama nazwa – to zestaw, umożliwiający sterowanie za pomocą aplikacji elektrycznymi urządzeniami, takimi jak grzejniki czy klimatyzatory. Systemy tego rodzaju pozwalają cieszyć się zawsze idealną temperaturą w pomieszczeniach, a przy okazji też pozytywnie wpływają na obniżenie rachunków.

Zobacz urządzenia do inteligentne ogrzewania >

Systemy alarmowe

Systemy alarmowe integrują komponenty inteligentnego domu odpowiadające za poprawę bezpieczeństwa. W rzeczywistości nie są one niczym innym jak właśnie sprzętem, który zabezpiecza nasze mienie przed intruzami. Na tę kategorię składają się zarówno same urządzenia, jak i akcesoria, ułatwiające sterowanie lub uzupełniające zestawy.
Na systemy alarmowe składają się:

system inteligentnego domu

Inteligentny czujnik zalania Fibaro

Kamery do monitoringu

Kamery do monitoringu pozwalają skutecznie zadbać o bezpieczeństwo domu i pozostawionych w nim przedmiotów także wtedy, gdy znajdujemy się poza nim. Na bieżąco nagrywają wideo, dzięki czemu pozwalają schwytać włamywacza i złodzieja. Kamery IP stanowią doskonałe uzupełnienie czujników ruchu, a często są też w nie wyposażone. Dzięki temu, kiedy tylko zostanie wykryty ruch w (teoretycznie pustym) mieszkaniu, kamera wykonuje zdjęcie i przesyła je użytkownikowi.

Nowoczesne kamery do monitoringu mają wysoką rozdzielczość, dzięki czemu rejestrowany obraz jest pełen szczegółów. Dodatkowo coraz częściej potrafią nagrywać także po zmroku. To czyni z nich bardzo dobrych strażników, gdy znajdujemy się w pracy lub wyjeżdżamy na wakacje. Oczywiście, im więcej kamer, tym lepsza ochrona.

Zobacz kamery do monitoringu >

Komponenty sterujące

Panele inteligentne

Panele inteligentne mogą pełnić funkcję uzupełnienia zwykłej centralki. Normalnie urządzeniami inteligentnego domu najczęściej steruje się za pomocą aplikacji na smartfona, ale panele stanowią swego rodzaju alternatywę. Krótko mówiąc: pozwalają na przykład włączać światła za pomocą dotyku lub gestu. Niektóre z nich mogą ponadto wyświetlać zdjęcie, dzięki czemu gość nawet nie zorientuje się, że ta ramka służy do sterowania domem.

Przyciski inteligentne

Przyciski inteligentne działają na podobnej zasadzie, co panele inteligentne, z tą jedynie różnicą, że trzeba je… kliknąć. Przeważnie są uniwersalne, co oznacza, że mogą służyć do aktywacji lub dezaktywacji dowolnej akcji w obrębie konkretnego systemu inteligentnego domu. Skutecznie potrafią więc usprawnić korzystanie z dobrodziejstw smart home.

system inteligentnego domuInteligentny przycisk Fibaro

Zobacz przyciski inteligentne >

Piloty IR

Piloty IR nie wchodzą w skład typowego wyposażenia inteligentnego domu, ale mimo to mogą sprawić, że nasze mieszkanie w pewnym stopniu stanie się „smart”. Pozwalają one sterować za pomocą aplikacji mobilnej różnymi urządzeniami audio/wideo w domu – na przykład zmienić kanał w telewizorze czy pogłośnić muzykę w wieży. W ten sposób kontrolować można dosłownie każde urządzenie w domu, które korzysta z transmisji IR (czyli podczerwieni, a więc niemal każdy sprzęt, do którego dołączany jest pilot).

Zobacz piloty IR >

Sterowniki inteligentne

Sterowniki inteligentne to komponenty, które zapewniają prawidłową pracę systemu i pozwalają uczynić zwykłe urządzenia „inteligentnymi”. Mogą służyć na przykład do sterowania konwencjonalnym oświetleniem, roletami czy bramą garażową. Sterowniki pracujące w puszcze włącznika ściennego mogą też zaoferować funkcję wyłączania wszystkich urządzeń i lamp za pomocą jednego przycisku.

Zobacz sterowniki inteligentne >

Zestawy Inteligentnego domu

System inteligentnego domu można skomponować samodzielnie, ale czasem lepszym rozwiązaniem może być wybór gotowego zestawu – przede wszystkim wtedy, gdy nie jesteśmy pewni, czy poradzimy sobie z tym zadaniem oraz wtedy, gdy gotowy układ doskonale pasuje do naszych potrzeb.

Zestawy inteligentnego domu mogą składać się na przykład z kilku żarówek, gniazdek inteligentnych i czujników oraz stacji centralnej, która połączy wszystkie te komponenty w całość. Zestawy do monitoringu zaś stworzone są konkretnie pod kątem zapewnienia bezpieczeństwa. W ich skład najczęściej wchodzą: centralka, od jednej do ośmiu kamer IP oraz różnego rodzaju czujniki, na przykład ruchu, drzwi i okien, temperatury czy wilgotności.


Produkty inteligentnego domu, które polecamy w sklepie:

Może Cię zainteresować:

Autor
Mateusz Tomczak
Niespotykanie spokojny człowiek. Redaktor od kilku lat zgłębiający branżę technologiczną. Z uwagą śledzi każdą nowinkę wkraczającą na rynek i nie zawsze zgadza się z wizjami producentów. Kibic sportowy, lubi czarny humor, zawsze stawia sobie jasne cele.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 (4 głosy)

Czytaj więcej