Co to jest switch? Czym przełącznik sieciowy różni się od routera?

Na dobrze funkcjonującej sieci domowej czy firmowej, bez opóźnień i zacięć zależy nam wszystkim. Może być to trudniejsze do osiągniecia, gdy do sieci Wi-Fi podłączamy więcej urządzeń. Może się wtedy okazać, że zwykły router przestaje wystarczać i przydatne będzie bardziej zaawansowane urządzenie – na przykład switch, czyli inaczej przełącznik sieciowy. A co to właściwie jest switch i jak to działa? Poznaj najważniejsze cechy switcha i sprawdź czym różni się od routera. Jeśli chcesz poprawić jakość połączenia interenetowego w domu, przeczytaj także Jaki router wybrać do domu, mieszkania, a jaki do gier.


Wszystkie przełączniki sieciowe w sklepie


Spis treści

Co to jest switch sieciowy?

Switch LAN, czyli – z języka angielskiego – przełącznik, w przypadku sieci komputerowych oznacza urządzenie, które zarządza ruchem pakietów w sieci lokalnej. Przełącznik switch robi to zwykle operując na drugiej warstwie modelu TCP/IP, oraz przy okazji modelu OSI/ISO. Upraszczając – switch ethernet odpowiada za przekazanie informacji z jednego urządzenia do drugiego. Dzięki temu większa ilość takich urządzeń nie musi łączyć się ze sobą bezpośrednio.

Trzeba też wyjaśnić, że nie ma takiego urządzenia jak „switch internetowy”. Switche służą tylko do zastosowania w sieci ethernet, czyli wewnętrznej.

Warto jeszcze rozróżnić ethernet switch oraz hub sieciowy, ponieważ pozornie pełnią taką sama funkcję. Różnica polega głównie na tym, że przełącznik posiada tablicę adresów MAC, dzięki której wie, który komputer znajduje się pod jakim jego portem. Tymczasem HUB każdy otrzymany pakiet rozsyła zawsze na wszystkie swoje złącza i to odbiorcy muszą ustalić czy dane informacje są kierowane do nich. Takie rozwiązanie wpływa negatywnie na przepustowość sieci.

Jak działa przełącznik sieciowy?

Aby zrozumieć, jak działa przełącznik sieciowy, niezbędne jest zapoznanie się z pojęciem pakietu. W skrócie: pakietem należy nazwać małą porcję danych, przesyłaną z jednego urządzenia na drugie. Maksymalny rozmiar takiego pakietu to 64KB, jednak zwykle są one znacznie mniejsze. Niezależnie jednak od tego, ile danych pakiet przenosi, to zawsze posiada swoją ramkę, w której zawarto dane identyfikacyjne. To z tej ramki przełącznik odczytuje adres fizyczny (MAC) nadawcy oraz odbiorcy.

Znając już adres MAC, switch przeszukuje swoją tablicę skojarzonych adresów i jeżeli taki MAC rozpozna, to przekierowuje cały pakiet do właściwego portu LAN. Jeżeli adresu na wspomnianej liście nie odnajdzie, to pakiet rozsyła na wszystkie porty (poza portem, z którego pakiet nadszedł) i na podstawie odpowiedzi aktualizuje listę do przyszłego użycia. Tak pracujące switche określa się mianem przełączników drugiej warstwy (L2). Bardziej zaawansowane modele potrafią operować również na trzeciej warstwie (L3).

Co to jest switch internetowy?

Router a switch – czym się różnią?

Różnica w działaniu switch rj45 i routera dotyczy głównie skali.

Switche służą do łączenia w jedną sieć wielu urządzeń – jak komputery, drukarki, telefony itp. Tymczasem router służy do łączenia ze sobą takich właśnie sieci. Podstawowa różnica to zatem operowanie na innej warstwie sieciowej.

Istotna różnica to również funkcja NAT, której w przypadku przełączników nie uświadczymy. W praktyce jednak obecnie każdy stacjonarny router domowy posiada wbudowany w siebie switch, a więc formalnie jest to router switch. Nawet jeżeli posiada tylko jedno złącze LAN, ale ma wbudowany moduł Wi-Fi.

Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby naszą sieć domową lub firmową, rozbudować z wykorzystaniem kolejnego przełącznika – albo nawet kilku. To naturalnie prowadzi nas do podziału przełączników sieciowych na różne typy.


Polecane routery


Rodzaje przełączników sieciowych

 • „Zwykły” niezarządzalny switch gigabit – to najprostsze urządzenia, operujące tylko na drugiej warstwie (zatem posługujące się tylko adresami MAC). Są całkowicie bezobsługowe, ale przez to nie oferują żadnej możliwości konfiguracji. Świetnie sprawdzają się do łączenia dużych zbiorowisk urządzeń na skrajach sieci (np. sala komputerowa).
 • Niezarządzalny przełącznik inteligentny – ten co prawda nie pozwala sobą zdalnie sterować przełącznikami wyższej warstwy, ale można go już w większym stopniu skonfigurować. Tego typu switche często mogą też pracować na trzeciej warstwie oraz na różnych (wirtualnych) podsieciach. Świetnie sprawdzą się jako nadrzędne urządzenie do sterowania średnich rozmiarów infrastrukturą sieciową (z wymogiem segregacji użytkowników).
 • Switch zarządzalny – typ przełącznika, którym można zarządzać przez dedykowany do tego port. Przełączniki zarządzalne dostępne są nie tylko w odmianie L2 i L3, ale również L4. Dodatkowo mogą też łączyć w sobie funkcje oferowane przez switche inteligentne. Tego typu sprzęt najlepiej sprawdza się w bardzo dużych oraz rozległych infrastrukturach sieci Ethernet, gdzie wymagane jest centralne zarządzanie całą siecią.

Jaki switch wybrać? Najważniejsze cechy, na które warto zwrócić uwagę

 • Liczba portów – to oczywiście podstawowy parametr, jaki należy określić szukając przełącznika. Do dyspozycji mamy switch 4 portowy, switch 8 portowy, switch 24 porty. Pamiętajmy jednak, że poza liczbą planowanych do podpięcia użytkowników, warto zostawić dwa porty rezerwy i uwzględnić port do komunikacji z nadrzędnym urządzeniem np.: routerem lub przełącznikiem wyższej warstwy.
 • Typ portów – dla użytkownika domowego znaczenie mają praktycznie tylko porty RJ45. Natomiast w większych sieciach popularne jest łączenie kolejnych switchy miedzy sobą przy pomocy przewodów SFP(+).
 • Przepustowość złączy – obecnie w domach nadal standardem jest 1GbE, a powoli wypiera go nowocześniejszy 2,5GbE. Wybór przepustowości powinien być ostatecznie podyktowany zapotrzebowaniem. Do typowo biurowej pracy lub domowego użytku, szybkość 1Gbps i switch gigabitowy wystarczy jeszcze na bardzo długo. Jednak do  pracy bezpośrednio na firmowym serwerze NAS może być zalecane nawet 10 Gbps przepustowości. Tutaj również należy zweryfikować, w jakim standardzie operują nasze urządzenia odbiorcze, aby nie przepłacać za wydajność, której i tak nie wykorzystamy.
 • Zarządzanie – ten parametr zależy głównie od roli, jaką w naszej sieci ma pełnić przełącznik. W domu, jeżeli chcemy po prostu podpiąć więcej komputerów niż pozwala na to ilość gniazd w naszym routerze, wystarczy najzwyklejszy, bezobsługowy switch. Przełącznik zarządzalny to rozwiązanie raczej tylko dla dużych firm.
 • PoE – skrót ten oznacza Power over Ethernet, czyli zasilanie przez sieć. Jest to funkcja powszechnie stosowana w przemyśle CCTV oraz przy planowaniu sieci punktów dostępowych Wi-Fi. Switch poe 8 port pozwala bezpośrednio z kabla sieciowego zaopatrywać w energię elektryczną urządzenie odbiorcze – jak właśnie Access Point Wi-Fi. Pod warunkiem oczywiście, że ono również jest z tym standardem zgodne. Wybierając PoE switch warto jeszcze upewnić się co do wersji tego standardu – dostępne są warianty 15, 30 oraz 60W.
 • Wydajność – w przypadku omawianych urządzeń nie jest to parametr zbyt łatwy do wyczytania z samej specyfikacji. Z pewnością należy się upewnić, czy prędkość przełączania odpowiada dwukrotności sumy prędkości wszystkich dostępnych portów. Raczej nie zdarzają się już przełączniki sieciowe niezdolne utrzymać maksymalnej prędkości połączenia pomiędzy dwoma użytkownikami. Sytuacja nieco się komplikuje, gdy liczba połączeń jednocześnie obsługiwanych przez switch znacząco wzrośnie. Wtedy należy zdać się na niezależne recenzje i testy branżowe.
 • Budowa, sposób montażu – ten parametr może pozornie wydawać się bez znaczenia, bo ostatecznie nawet switch przeznaczony do montażu w szafie RACK można umieścić na zwykłej półce obok routera. W praktyce jednak switche przemysłowe wyposażone są często w bardzo głośny system chłodzenia. To wyklucza je z użycia w miejscu pracy. Z drugiej strony, jeżeli posiadamy szafę RACK, to może się okazać, że oszczędność przez zakup switcha wolnostojącego, zniweczy konieczność doposażenia szafy w półkę dla takiego typu sprzętu.
 • Cena – to najmniej problematyczny parametr. Warto jednak mieć na uwadze, że kupując switch przemysłowy lub biznesowy, często w tę cenę wlicza się bardzo długi i złożony zakres wsparcia technicznego. To znacznie winduje cenę, a wcale nie musi oznaczać, że dwukrotnie droższy przełącznik sieciowy będzie szybszy lub bardziej funkcjonalny.

Parametrów jest oczywiście znacznie więcej, jednak zależą one od specyfiki naszej sieci – jak chociażby rozmiar tablicy MAC.

Czy kupić switch do domu?

Rosnąca liczba urządzeń wymagających dostępu do sieci w naszych domach może sprawić, że kilka portów, w jakie wyposażono nasz router, przestanie wystarczać. Podobnie jeżeli jesteśmy na etapie planowania sieci w naszym domu i zdecydowaliśmy się na router Wi-Fi Mesh. Zdecydowanie warto wtedy uwzględnić doprowadzenie przewodu do każdego punktu dostępowego. Do podstawowych zastosowań domowych najczęściej wystarczy switch gigabit 8 port.

W sytuacji, gdybyśmy chcieli w pełni korzystać z najwydajniejszych domowych NAS, a nasz router oferuje tylko 1GbE, to zakup nawet kilkuportowego switcha 2,5GbE będzie świetnym rozwiązaniem. Wtedy wybrane urządzenia można połączyć w nowszym standardzie pomiędzy sobą i dopiero wtedy switch spiąć z routerem.

Switch do firmy lub korporacji

W przypadku dużych sieci stosowanie switchy jest całkowicie nieodzowne. Pozostaje przed nami spory wybór różnych rozwiązań. W tym przypadku jednak za sieć zwykle odpowiada administrator, który dobrze wie, co to jest switch (i raczej nie trzeba mu tłumaczyć, do czego służy switch). To właśnie takiej osobie powinno się pozostawić dobór odpowiedniego sprzętu w bardziej rozległej sieci. Pozwoli to uniknąć problemów z działaniem naszej sieci komputerowej.


Może Cię zainteresować:

Autor
Mariusz Ignar
Od lat obecny w branży technologicznej. Trzyma rękę na pulsie wszelkich nowości i sprawdza zgodność marketingowych haseł z codziennością użytkowników. Docenia wartościową treść, szczególnie jeśli opakowana jest w atrakcyjną formę.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.4/5 (12 głosów)

Czytaj więcej