Co to jest smartwatch?

Co to jest smartwatch?

Smartwatche już dawno przestały być tylko nowinką technologiczną, a stały się nieodłącznym elementem naszego codziennego życia. Coraz więcej osób decyduje się na schowanie zwykłego zegarka w szufladzie, a w jego miejsce na nadgarstek wkłada zegarek typu smartwatch. Co to takiego? Do czego służy smartwatch? Co lepiej wybrać, opaskę sportową czy zegarek? Odpowiadamy na te pytania w artykule. Jeśli natomiast stoisz już przed wyborem smartwatcha, podpowiadamy, jaki smartwatch wybrać.


Polecane modele smartwatchów


Spis treści:

Co to jest smartwatch?

Smartwatche to inteligentne zegarki na miarę XXI wieku. Zamiast klasycznej tarczy ze wskazówkami smartwatch ma wyświetlacz, który ją symuluje, a przy okazji oprócz aktualnej godziny mogą się na nim pojawiać inne liczne informacje.

Zerkając na nadgarstek użytkownik może dowiedzieć się o powiadomieniach ze smartfona (o SMS-ach, e-mailach i połączeniach), może monitorować swoją aktywność sportową, a także kontrolować odtwarzacz muzyczny, aparat i kilka innych funkcji.

Jednym z atutów smartwatcha jest możliwość zmiany jego wyglądu poprzez wybór tarczy, jaka ma być wyświetlana. W ten sposób można szybko przekształcić go w elegancki zegarek lub sportowy gadżet.

Smartwatch co to?

Jak działa smartwatch?

Smartwatch zyskuje swoją pełną funkcjonalność dopiero po połączeniu go ze smartfonem. Oba urządzenia łączą się ze sobą za pośrednictwem technologii Bluetooth. Najlepiej, jeśli obsługiwana jest wersja od 4.0 wzwyż, ponieważ jest to znacznie bardziej energooszczędne rozwiązanie. To da nam dłuższy czas pracy między ładowaniami.

Jeśli zastanawiasz się, jaki smartwatch wybrać, to pierwszą rzeczą, jaką musisz sprawdzić, jest to, czy dany model jest kompatybilny z posiadanym telefonem.

Przykładowo – Apple Watch będzie działał wyłącznie ze smartfonem iPhone, więc jeśli posiadamy smartfona z systemem Android, to musimy wybrać zegarek innej firmy. Z kolei smartwatche firmy Samsung będą działać zarówno ze smartfonami Android, jak i telefonami Apple, chociaż na tych ostatnich nie będą dostępne wszystkie ich funkcje.


Polecane modele Apple Watch


Smartwatch a smartband – czym się różnią?

Skoro wiemy już, do czego służy smartwatch, warto także wyjaśnić, co to smartband, aby nie mylić tych dwóch pojęć. Smartbandy (znane również jako opaski sportowe) są bardziej minimalistyczne, a ich funkcje dotyczą głównie monitorowania aktywności fizycznej i zdrowia. Jeśli mamy dylemat, co kupić – opaskę sportową czy zegarek, warto zapoznać się jeszcze z tym artykułem: Smartwatch czy smartband.


Zobacz także opaski sportowe w naszym sklepie


Czy warto kupić smartwatch? 

Czy warto kupić smartwatcha? Zdecydowanie tak! Urządzenia te, nie dość, że są bardzo estetyczne i można je nosić jako biżuterię, to jeszcze pełnią wiele praktycznych funkcji. Dzięki nim można np. monitorować zdrowie oraz dbać o kondycję. Smartwatche przyczyniają się również do zwiększenia bezpieczeństwa użytkowników, dzięki wbudowanym funkcjom GPS i możliwościom powiadamiania w nagłych sytuacjach.

Czy warto kupić smartwatch?

Smartwatche pozwalają na utrzymywanie kontaktu z bliskimi, dzięki możliwości odbierania połączeń telefonicznych, wysyłania wiadomości tekstowych i powiadomień, mogą także służyć jako źródło rozrywki. Z ich pomocą da się kontrolować różne aplikacje multimedialne, odtwarzać muzykę, a nawet korzystać z gier.

Wiele smartwatchy ma wbudowany moduł GPS, który umożliwia śledzenie trasy podczas aktywności na świeżym powietrzu, oferują one także możliwość personalizacji wyglądu tarczy, tła czy aplikacji, co pozwala na dostosowanie do indywidualnych preferencji i stylu. Zakup smartwatcha to zdecydowanie dobra inwestycja!

Jakie funkcje ma smartwatch?  

Przed zakupem smartwatcha warto zastanowić się nad tym, jakie funkcje są dla nas najważniejsze. Na rynku są bowiem dostępne zarówno proste modele, które oferują funkcje podobne do smartbanda, jak i bardziej zaawansowane, które mogą w wielu sytuacjach zastąpić smartfon.

Poniżej zebraliśmy funkcje, w które może być wyposażony smartwatch, wraz z przykładami konkretnych modelów. Warto się zapoznać z tym zestawieniem przed zakupem.

Smartwatch — jakie funkcje są dostępne w poszczególnych modelach?

  • Funkcja pomiaru ciśnienia i EKG — SAMSUNG Galaxy Watch 4, HUAWEI Watch GT 3 Pro, Apple Watch Series 7, GARMIN Vivoactive 4
  • Funkcja pomiaru natlenienia krwi — HUAWEI Watch GT 2, Amazfit GTR 3, Amazfit GTS 2
  • Funkcja śledzenia cyklu miesiączkowego — AMAZFIT GTS 2 Mini, SAMSUNG Galaxy Watch 5
  • Funkcje monitorowania snu, aktywności fizycznej oraz podstawowych parametrów związanych ze zdrowiem, instalowanie aplikacji, lokalizowanie telefonu, odbieranie połączeń telefonicznych, wysyłanie wiadomości, powiadomienia z mediów społecznościowych i kalendarza — większość modeli smartwatchy dostępnych na rynku
  • Informowanie o szkodliwym poziomie hałasu w najbliższym otoczeniu — APPLE Watch SE
  • Smartwatch z płatnościami NFC — SAMSUNG Galaxy Watch 4, Garmin Venu, Apple Watch Series 8, Samsung Galaxy Watch 5
  • Wykrywanie wypadków i automatyczne łączenie ze służbami ratunkowymi — APPLE Watch SE, Garmin Venu
  • Wysokościomierz — HUAWEI Watch GT 3 Pro
  • Zdalny aparat — Garett Electronics Sport Tactic

Być może wśród wymienionych powyżej modeli smartwatchy znajduje się ten, który jest idealny dla Ciebie!


Smartwatche z NFC


Mogą Cię zainteresować:

Autor
Alicja Hudzik
Z wykształcenia biolog — antropolog, zawodowo od 2017 roku zajmuje się tworzeniem contentu dla różnych marek. Wcześniej pracowała w branży eventowej. Stara się dużo podróżować, przede wszystkim górskimi szlakami, kocha psy (najbardziej swojego setera szkockiego!), jest również miłośniczką gier planszowych oraz gier video, w szczególności z gatunku action-RPG.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 (5 głosów)

Czytaj więcej