Co to jest Smart TV? Tizen, WebOS czy Android TV?

Funkcja Smart TV cieszy się coraz większą popularnością w naszych domach. Co stoi za jej sukcesem? Jakie możliwości stwarza? W końcu, jak wybrać najlepszy telewizor z funkcją Smart TV? Na te i inne pytania odpowiadamy w artykule. Poznaj wady i zalety Sart TV oraz dowiedz się, o najlepszych aplikacjach na telewizor. Przed zakupem telewizora, zobacz również Ranking telewizorów – jaki telewizor wybrać w 2024 roku? oraz jakie są rodzaje telewizorów.


Popularne telewizory Smart TV


Co to jest Smart TV?

Smart TV to telewizor, który oprócz tradycyjnych funkcjonalności oferuje całą gamę nowoczesnych rozwiązań w zasięgu pilota. To już nie tylko dobrze znana telewizja linearna, ale też różnorodne aplikacje, w tym te udostępniające wideo na życzenie. Z wykorzystaniem tego samego sprzętu możecie przeglądać treści online, w tym te publikowane na Waszych mediach społecznościowych, odtwarzać muzykę, grać w gry, zamawiać jedzenie z dostawą oraz obsługiwać swoje inteligentne urządzenia domowe.

Ostatnimi czasy coraz więcej słyszy się o kolejnych zastosowaniach Smart TV. Nowe modele wyposażone są bowiem w funkcję agregacji informacji dotyczących sposobu korzystania z odbiornika oraz rejestrowania dźwięków i obrazów w pomieszczeniu, które, choć pozwalają na uzyskanie jeszcze większej interaktywności i personalizacji sprzętu, są też niezwykle cenne z punktu widzenia reklamodawców. Z tego też względu istotne jest uprzednie, dokładne zapoznanie się z polityką prywatności, przyjętą przez danego producenta.

Co to jest smart TV?

Jak widać, pomysłów na wykorzystanie Smart TV podczas codziennych czynności jest naprawdę wiele, a Polacy doceniają tę wielozadaniowość. Podążając za wynikami badania założycielskiego za 2023 rok Krajowego Instytutu Mediów, telewizor z funkcją Smart TV posiada już 51,9 procent gospodarstw domowych.

Co daje telewizor Smart TV? Zalety

Skoro wiecie już, co to telewizor Smart, pora na krótki przegląd jego najważniejszych zalet. Bez wątpienia należy do nich kompaktowość, rozumiana jako wielość różnego rodzaju usług, dostępnych z poziomu jednego sprzętu. Wszystkie je możecie obsługiwać dzięki intuicyjnemu interfejsowi, będącemu oknem do funkcjonalności, takich jak Internet, VOD, social media, biblioteka zdjęć czy kolekcja muzyki. W nowszych modelach znajdziecie też opcję sterowania urządzeniem za pośrednictwem gestów lub komend głosowych.

Jeśli zdecydujecie się na zakup telewizora z systemem Android, uzyskacie nadto dostęp do całego sklepu Google Play i częstszych aktualizacji aniżeli ma to miejsce w przypadku pozostałych telewizorów Smart. Jako że mamy do czynienia z usługą Google, możecie też liczyć na integrację z pozostałymi produktami marki, takimi jak Asystent Google. Warto mieć to na uwadze, zastanawiając się, jaki system operacyjny w telewizorze wybrać.

Wady telewizorów Smart TV

Nawet najlepszy telewizor Smart ma swoje wady. Pierwszą i dość prozaiczną jest cena – zawsze odpowiednio wyższa względem tej, za jaką oferowane są tradycyjne telewizory. Kolejna wiąże się już z technologicznym zapleczem, niezbędnym dla satysfakcjonującego użytkowania sprzętu – mowa o szybkim łączu internetowym, dzięki któremu korzystanie z urządzenia będzie przebiegać płynnie i bez zakłóceń.

Warto też nadmienić, że Smart TV inny niż Android TV bazuje na zamkniętym systemie operacyjnym, a co za tym idzie nie współpracuje z nieustannie rozwijanym sklepem Google Play. Oferuje zatem ograniczony wybór aplikacji; zauważalnie rzadziej aktualizuje też oprogramowanie.

W końcu, warto wspomnieć o kontrowersjach, związanych z najnowszymi rozwiązaniami Smart w postaci rejestrowania aktywności oraz dźwięków i obrazów w pomieszczeniu, które może wiązać się z pewnym dyskomfortem i poczuciem pogwałcenia prywatności. Raz jeszcze podkreślamy więc konieczność zapoznania się z polityką poszczególnych producentów w tym zakresie.

Rodzaje systemów Smart TV

O tym, jaki telewizor Smart wybrać, w znacznej mierze powinno decydować zaimplementowane w nim oprogramowanie. Jak bowiem mieliśmy już okazję wspomnieć, nierzadko bazuje on na autorskich, zamkniętych systemach operacyjnych o właściwych sobie cechach i funkcjonalnościach.


Android TV (Hitachi, JVC, Philips, Sharp, Sony, Toshiba, TCL)

Jeśli zależy Wam na dostępie do sklepu Google Play (około 10 000 aplikacji), a wsparcie Asystenta Google i częste aktualizacje są dla Was nieodzowne, zdecydowanie warto dać szansę możliwościom Android TV. Oprogramowanie znajdziecie m.in. w Smart TV od Sony, Sharp, Philips i Toshiba.


WebOS (LG)

Wykorzystywany w telewizorach LG WebOS to oprogramowanie wspierane przez sztuczną inteligencję, pozwalające na jeszcze bardziej intuicyjną obsługę jego poszczególnych funkcji. Kosztem jest tu ograniczona liczba aplikacji, wśród których znajdziecie jednak najpopularniejsze serwisy VOD oraz YouTube.


Saphi (Philips)

Tańsze telewizory Smart od Philips znajdziecie też w wersji oprogramowania Saphi, bazującej na Linuksie i oferującej dostęp wyłącznie do najpopularniejszych aplikacji. Jeśli chodzi o płynność i łatwość obsługi, producent nie idzie już jednak na kompromisy.


Tizen (Samsung)

Tizen to stworzony na bazie Linuxa i rozwijany przez Samsunga system operacyjny, słynący ze swojej warstwy estetycznej, stabilności oraz intuicyjnej, bezproblemowej obsługi. Pozwala on na łączenie się ze smartfonami i tabletami producenta (i nie tylko) oraz przesyłanie treści i obsługę telewizora z tego poziomu. Do Waszej dyspozycji oddaje liczne, popularne serwisy VOD. Umożliwia również kontrolę innych urządzeń domowych typu smart.


My Home Screen (Panasonic)

My Home Screen to zaś system stworzony na bazie Firefox OS, zastosowany w telewizorach firmy Panasonic. Nie znajdziecie tu obszernej biblioteki aplikacji. W zamian możecie za to liczyć na dbałość o warstwę estetyczną, intuicyjność i daleko idącą personalizację ekranu telewizora.

Najlepsze aplikacje na Smart TV

Nietrudno się domyślić, że jedną z najczęściej wykorzystywanych funkcjonalności Smart TV są aplikacje streamingowe. Mimo licznych perturbacji niezmiennie prym wiedzie wśród nich Netflix – amerykański gigant, który prężnie rozwija swoją bibliotekę treści o produkcje oryginalne, w tym te powstające na rynkach lokalnych, oraz na podstawie licencji. W ostatnim czasie dużo mówi się również o Max – następcy HBO Max – który w swojej ofercie łączy produkcje Warner Bros., HBO, Discovery, TVN oraz transmisje sportowe. Wśród platform społecznościowych dominują natomiast  Facebook, Instagram i TikTok. Muzyki chętnie słuchamy zaś na Spotify oraz w YouTube.

Popularne serwisy VOD

  • Netflix
  • Max
  • Amazon Prime Video
  • Disney+
  • Apple TV+
  • SkyShowtime

Popularne media społecznościowe

  • Facebook
  • Instagram
  • TikTok
  • X (dawny Twitter)
  • YouTube

Popularne serwisy muzyczne

  • Spotify
  • Apple Music
  • Tidal
  • YouTube

Smart TV do gier – czy warto?

Decydując się na zakup telewizora do gier, powinniście się kierować kryteriami podobnymi do tych, co przy wyborze monitora, a zatem m.in.: przekątną, rozdzielczością, częstotliwością odświeżania, czasem reakcji oraz technologią synchronizacji obrazu. Niewiele zmienia tu jednak element Smart, który odpowie na potrzeby jedynie okazjonalnych graczy tytułów pokroju “Tetrisa” czy “Angry Birds”. Jeśli wymagacie nieco więcej, bazą dla Waszych rozgrywek niezmiennie pozostają konsole, takie jak PlayStation 5, PlayStation 4, Xbox Series, Xbox One czy Nintendo Switch – lub przystawki – np. Nvidia Shield TV lub Steam Link.


Konsole Xbox Series


Akcesoria do telewizora Smart TV

Kiedy wiecie już, jaki telewizor Smart wybrać, warto dobrze go wyposażyć. Aby zadbać o swoje najlepsze doświadczenia w kontakcie ze sprzętem, pamiętajcie o zakupie intuicyjnego pilota (najlepiej z klawiaturą QWERTY) lub nawet klawiatury bezprzewodowej o odpowiednim zasięgu działania. Przyda się też myszka bezprzewodowa, która sprawdza się znacznie lepiej aniżeli przyciski kierunkowe, oszczędzając Wam wiele czasu i nerwów.


Myszki bezprzewodowe


Warto zatroszczyć się o jakościowe nagłośnienie, które wzniesie Wasz seans na zupełnie nowy poziom oraz uchwyt do telewizora, który pozwoli na wygodne korzystanie z urządzenia niezależnie od tego, po której stronie pomieszczenia aktualnie się znajdujecie.


Głośniki


O Wasze doświadczenia wizualne zadbają okulary 3D i konwerter 3D, klimat wykreują zaś lampki LED o zmiennych kolorach i ostrości. Przydatnymi gadżetami mogą okazać się też kamery i mikrofony, zwłaszcza jeśli Smart TV kupujecie z myślą o wideoczatach lub telekonferencjach.

Jak zmienić zwykły telewizor w Smart TV?

Niezależnie czy jesteście przywiązani do swojego starszego telewizora, czy Smart TV jest drogi w Waszym odczuciu, istnieje sposób, aby tchnąć w leciwy sprzęt nowe życie. Mowa o przystawkach Smart TV – niewielkich urządzeniach, które rozszerzają jego funkcjonalności do stopnia, pozwalającego mu konkurować z nowoczesnymi modelami.

Dokonując wyboru pomiędzy nimi, koniecznie zwróćcie uwagę na oferowany katalog aplikacji, rodzaj łączności z Internetem (przewodowa i bezprzewodowa), rozdzielczość oraz formę przystawki (dongle, stick lub box) tak, aby postawić na tę najlepiej przystosowaną do przestrzeni blisko telewizora. Wśród najpopularniejszych przystawek można wyróżnić: Google Chromecast 4.0, Google Chromecast 3.0, Realme 4K Smart Google TV Stick, Amazon Fire TV Stick 4K, Xiaomi MI TV Box S (2. generacji), Xiaomi Mi TV Stick, Xiaomi Mi TV Stick 4K, Thomson 4K Android TV Box, Nvidia Shield TV, Homatics Box R 4K oraz Apple TV 4K (3. generacji).

Mamy nadzieję, że wiesz już, co to jest Smart TV i jakie korzyści wiążą się z jego posiadaniem. Jeśli zdołały do Ciebie przemówić, być może to dobry moment, aby rozważyć nowy zakup?


 

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Julia Sowińska
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
3.9/5 (27 głosów)

Czytaj więcej