
Najlepsze telewizory oferują fantastyczną rozdzielczość obrazu oraz technologie zapewniające perfekcyjną jakość obrazu. Jednak jest jeszcze jedna istotna kwestia, która okazuje się kluczowa przy wyborze telewizora. Mowa o funkcji Smart TV, która zdecydowanie zwiększa możliwości telewizora – do tego stopnia, że ciężko wyobrazić sobie jej brak.
Sprawdźmy jaki telewizor nosi miano smart TV i jakie korzyści płyną z jego użytkowania.
Spis treści:
- Co to jest Smart TV?
- Co daje telewizor Smart TV? Zalety
- Wady telewizorów Smart TV
- Rodzaje systemów Smart TV
- Najlepsze aplikacje na Smart TV
- Smart TV do gier – czy warto?
- Akcesoria do telewizora Smart TV
- Jak zmienić zwykły telewizor w Smart TV?
Popularne telewizory Smart TV w sklepie
Co to jest Smart TV?
Definicja telewizora Smart TV jest dość szeroka. Ogólnie rzecz biorąc, nie służy on wyłącznie do oglądania telewizji.
Telewizory Smart TV to urządzenia z dostępem do Internetu i interaktywnymi funkcjami (np. dostęp do przeglądarki internetowej, przesyłanie muzyki, filmów, przeglądanie zdjęć). Ponadto dają możliwość korzystania z serwisów streamingowych z filmami lub muzyką. Mogą być kompatybilne z innymi inteligentnymi urządzeniami w domu np. oświetleniem czy czujnikami, a nawet sterowane głosem.
Możliwości jakie daje telewizor Smart TV:
- Może być sterowany za pomocą głosu albo urządzenia mobilnego (takiego jak smartfon czy tablet).
- Pozwala na wygodne wyszukiwanie treści multimedialnych.
- Przesyłanie materiałów z telefonu na duży ekran.
- Kontrolowanie urządzeń domowych.
- Korzystanie z aplikacji: od serwisów VOD pozwalających oglądać filmy i seriale dostępne w katalogu danej usługi (Netflix, HBO GO, Player i Ipla), po aplikacje społecznościowe (np. Facebook czy Twitter).
Wystarczy podłączyć telewizor Smart TV do Internetu – czy to przewodowo (LAN), czy też bezprzewodowo (Wi-Fi). Część aplikacji jest zainstalowana fabrycznie, inne można pobrać samodzielnie ze sklepu z aplikacjami.
Zobacz również: Gdzie oglądać filmy i seriale online? 10 najpopularniejszych serwisów streamingowych
Co daje telewizor Smart TV? Zalety
Użytkownicy telewizorów Smart TV cenią je przede wszystkim za dostęp do olbrzymiej bazy różnego rodzaju treści – najczęściej są to filmy i seriale. Możemy tu korzystać zarówno ze źródeł bezpłatnych, takich jak choćby YouTube, jak i płatnych. Jeśli zechcemy zapłacić, to skorzystać możemy na przykład z Netflix.
Dodatkowo taki telewizor umożliwia przeglądanie stron internetowych i korzystanie z serwisów społecznościowych, takich jak choćby Twitter, czy Facebook. Na dużym ekranie telewizora możemy zatem sprawdzić co słychać u naszych przyjaciół na Facebooku. Możemy też skorzystać z aplikacji do przesyłania wiadomości tekstowych oraz ze Skype.
Na telewizorze Smart TV możemy też sprawdzić sobie pocztę, a nawet wejść na konto bankowe i zrealizować przelew. Jeśli nasz telewizor ma otwartą przeglądarkę internetową, to możemy wykorzystywać go na podobnej zasadzie, jak korzystamy z przeglądarki na tablecie.
Zobacz ranking telewizorów Smart TV

Wady telewizorów Smart TV
- Cena – funkcja Smart TV wiąże się z wyższą ceną telewizora
- Wymaga szybkiego łącza internetowego
- Brak wspólnego oprogramowania Smart TV
- Obsługa przeglądarki internetowej za pomocą pilota
Telewizory Smart TV zdecydowanie przekonują swoją funkcjonalnością, a te dodatkowe funkcje wiążą się z większym kosztem. Musimy się zatem liczyć z tym, że telewizor Smart TV będzie droższy niż zwykły telewizor.
Oglądanie filmów na telewizorze smart wymaga szybkiego łącza internetowego. O ile mały ekran tabletu, czy smartfona wybacza niską rozdzielczość (na przykład 480p), to na bardzo dużym ekranie telewizora oglądanie filmów w niskiej rozdzielczości raczej nie ma sensu.
Jeśli chodzi o aplikacje dostępne na telewizory smart, to wciąż sporym problemem jest brak jednolitych standardów w kwestii oprogramowania. Panuje tu spory chaos. Wielu producentów tworzy własne systemy i własne aplikacje. Nie są – a przynajmniej nie muszą być – one ze sobą kompatybilne.
Obsługa stron internetowych przy wykorzystaniu pilota może myć uciążliwa. Na tablecie radzimy sobie szybko i sprawnie, ponieważ mamy do dyspozycji ekran dotykowy. Na telewizorze z oczywistych przyczyn go nie ma. W większości przypadków korzystamy więc z pilota. Mniej wygodne piloty wymagają przesuwania kursora za pomocą strzałek, inne wyposażone są w klawiaturę. Jednak w obu przypadkach korzystanie z przeglądarki internetowej jest trudniejsze niż na tablecie.
Wystarczy jednak dokupić bezprzewodową klawiaturę z touchpadem, która pozwoli sprawnie manewrować kursorem podczas obsługi telewizora.

Rodzaje systemów Smart TV
Różni producenci wykorzystują w swoich telewizorach różne systemy Smart TV, często autorskie. Nie są one ze sobą kompatybilne, co to oznacza? Aplikacje dostępne na jednych urządzeniach Smart TV, mogą nie być dostępne na innych. Poszczególne platformy różnią się też funkcjonalnością i charakterystyką.
Najpopularniejsze dziś rodzaje Smart TV to:
- Smart Hub (Tizen) – Samsung
- webOS TV – LG
- My Home Screen (kiedyś: Firefox OS) – Panasonic
- Android TV – Sony, Sharp, TCL, Philips
- Saphi – Philips
Smart Hub / Tizen
Telewizory Smart TV marki Samsung wykorzystują system Tizen, który jest podstawą dla platformy Smart Hub. Rozwiązanie to zapewnia bezproblemową współpracę ze smartfonami tego producenta – mogą one służyć do sterowania telewizorem, ale też do przesyłania treści multimedialnych. Co więcej, telewizory Samsung mogą stać się sercem inteligentnego domu.
Smart Hub daje dostęp do kilkuset aplikacji, które w większości działają bardzo dobrze. Użytkownicy telewizorów mogą korzystać między innymi z YouTube, rozmaitych platform VOD jak Netflix, Showmax, Player, Ipla czy Eleven Sports, oraz usług strumieniowania muzyki jak Spotify, Tidal czy Deezer. Mają dostęp do szybkiej przeglądarki internetowej, oraz rozmaitych programów informacyjnych – czy to z wiadomościami, czy z prognozą pogody.
WebOS TV
Firma LG również ma swój system. Nazywa się on webOS TV i jest jednym z najbardziej lubianych przez użytkowników. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na to, że działa bardzo szybko, a korzystanie z niego jest bardzo intuicyjne, więc nie stanowi najmniejszego problemu nawet dla starszych osób.
Jednak choć korzystanie z webOS TV jest bardzo przyjemne, to lista dostępnych aplikacji nie należy niestety do najdłuższych. Na szczęście nie brakuje tych najważniejszych: YouTube, kluczowych serwisów z wideo-na-życzenie (VOD) oraz przeglądarki internetowej i fotograficznej. Jest też kilka prostych gier, takich jak Tetris czy 2048.
Najnowsze telewizory LG Smart TV pozwalają skorzystać także z technologii sztucznej inteligencji. Użytkownik może za pomocą swojego głosu zadawać urządzeniu pytania lub zlecać zadania, a ten odpowiada i robi to, o co się go poprosi. To sprawia, że obsługa TV jest prosta jak nigdy dotąd, a jego funkcjonalność jeszcze szersza.
My Home Screen
Panasonic przez pewien czas instalował na swoich telewizorach system Firefox OS. Nie był to jednak najlepszy wybór i obecnie na użytkowników czeka My Home Screen – który zresztą powstał na bazie wspomnianego Firefoksa.
My Home Screen cechuje się minimalizmem pod każdym względem. Jest szybki i ładnie wygląda, ale daje dostęp do niewielkiej liczby aplikacji. Właściwie są tylko te podstawowe jak Netflix, YouTube, przeglądarka WWW czy Facebook. Całość jest za to bardzo estetyczna.
Android TV
Wielu producentów np. Sony, Sharp i Philips stawia na Android TV. System znany ze smartfonów i tabletów, ale przystosowany do dużego ekranu telewizora. Jego główne atuty to intuicyjność obsługi i dostęp do wielu różnych aplikacji – nie tylko tych, które mają wszyscy, ale też na przykład odtwarzacza VLC.
Niektóre aplikacje bywają bardzo wymagające dla procesorów w które wyposażone są telewizory, co objawia się przycinkami, ale ogólnie rzecz biorąc Android TV działa całkiem płynnie. Użytkownicy mogą również skorzystać z Asystenta Google i przesyłać treści multimedialne pomiędzy różnymi urządzeniami z Androidem.
Telewizory z systemem Android TV
Saphi
Tańsze telewizory firmy Philips korzystają natomiast z Saphi. Jest to system bazujący (tak jak Android) na Linuksie, cechujący się płynnością, przejrzystością i… niewielką liczbą aplikacji. Podobnie jednak jak w przypadku My Home Screen, te podstawowe – czyli Netflix i YouTube – są tutaj dostępne.
Najlepsze aplikacje na Smart TV
Nie będzie wielkiego zaskoczenia, jeśli powiemy, że jedną z najpopularniejszych aplikacji na smart TV jest Netflix. Jest to obecnie jedna z największych baz filmów i seriali na świecie. Daje błyskawiczny dostęp do rozrywki na najwyższym poziomie. Inną propozycją jest Ipla. Tu oprócz filmów i seriali otrzymujemy też dostęp do programów telewizyjnych, a także dużej ilości sportu.
Osoby mające dużą ilość zdjęć zapewne zainteresują się aplikacją Picassa. Z jej pomocą możemy m.in. udostępnić nasze zdjęcia znajomym. Na smart TV możemy też używać Twittera. Pamiętajmy, że niektóre smart TV działają w oparciu o Androida. Otwiera się w ten sposób przed nami cały świat Google Play. Tu możliwości są praktycznie nieograniczone.
Aplikacje VOD:
- Netflix
- Ipla
- Player
- Showmax
- HBO GO
- Amazon Prime Video
Aplikacje multimedialne:
- YouTube
- Kodi
- VLC
- Spotify
- przeglądarka zdjęć
Aplikacje społecznościowe/internetowe:
- przeglądarka WWW
Smart TV do gier – czy warto?
Co do zaoferowania ma Smart TV dla gracza? Właściwie niewiele. Na przestrzeni lat pojawiały się wprawdzie rozmaite usługi pozwalające na prowadzenie rozgrywki w całkiem komfortowych warunkach bez konieczności posiadania konsoli, czy mocnego komputera, ale nie zdołały się przyjąć. Najpopularniejszą platformą było GameFly, definitywnie wyłączone w 2018 roku.
Sam telewizor Smart TV może uprzyjemnić rozgrywkę, ale raczej tę oferowaną przez konsole do gier – jak PlayStation 5, PlayStation 4, Xbox Series, Xbox One czy Nintendo Switch – lub przystawki – np. Nvidia Shield TV lub Steam Link.
Zobacz również:
- Która konsola do gier jest najlepsza? PS4 czy Xbox?
- PlayStation 5 czy Xbox Series X? Porównanie najnowszych konsol
Jeżeli zaś chodzi o to, co telewizor Smart może zaoferować bez konieczności podłączania dodatkowych urządzeń, to są to przede wszystkim proste gry, w których do sterowania używa się pilota TV lub smartfona. Mowa między innymi o takich klasykach jak Tetris, 2048, Angry Birds czy Pac-Man.
Przejdź do poradnika: Co musi mieć dobry telewizor do gier?
Akcesoria do telewizora smart TV
Jeśli posiadasz telewizor smart, to przyda Ci się kilka praktycznych akcesoriów. Najczęściej używane akcesoria do smart TV to:
- Pilot do smart TV – tu sprawa jest oczywista. Zwykły telewizor też go potrzebuje. Ale pilot pilotowi nierówny. Pamiętaj, że z jego pomocą będziesz korzystał ze wszystkich zalet telewizora smart. Jego obsługa powinna być naprawdę intuicyjna. Powinien też posiadać klawiaturę QWERTY.
- Klawiatura do telewizora – jeśli pilot z klawiaturą nadal jest dla Ciebie mało wygodny, powinieneś się zaopatrzyć w klawiaturę bezprzewodową. Zdecydowanie łatwiej będzie Ci obsługiwać choćby przeglądarkę internetową. Zwróć uwagę na zasięg bezprzewodowej klawiatury. Zobacz: Najlepsze klawiatury do telewizora – ranking
- Myszka bezprzewodowa – to już prawdziwy komfort w korzystaniu z zalet telewizora smart. Nigdy więcej przesuwania kursora po ekranie za pomocą przycisków kierunkowych. Bezprzewodowa mysz zrobi to szybko i wygodnie.
Jak zmienić zwykły telewizor w Smart TV?
A czy zwykły telewizor może zostać zamieniony w Smart TV? Może i to w bardzo prosty sposób – wystarczy, że ma jedno wolne gniazdo HDMI. Jeśli ten warunek jest spełniony, to trzeba będzie jeszcze tylko dokupić tzw. Smart TV Box, czyli niedużych rozmiarów akcesorium, dostarczające odpowiednie oprogramowanie i potrzebną moc obliczeniową.
Do najpopularniejszych rozwiązań tego typu należą: Nvidia Shield TV, Google Chromecast, Xiaomi Mi Box czy Apple TV. Po podłączeniu ich do Internetu użytkownicy otrzymują dostęp do rozmaitych aplikacji (takich jak YouTube, Netflix czy odtwarzacz multimedialny).
Przy wyborze odpowiedniej przystawki należy zwracać uwagę przede wszystkim na katalog dostępnych aplikacji (powinien być dopasowany do osobistych potrzeb), sposoby uzyskiwania łączności z Internetem (przewodowo i bezprzewodowo), oferowaną rozdzielczość (im wyższa, tym lepsza) oraz obecność portu USB (pozwalającego na podłączanie np. zewnętrznej pamięci).
Popularne przystawki Smart TV
To już komplet informacji, które pomogą Ci zrozumieć, jak działa smart TV i jakie są jego główne zalety. Jeśli spodobały Ci się możliwości tego typu telewizorów, pora ruszać na zakupy!
Mogą Cię zainteresować:
- Jak wybrać dobry telewizor?
- Ranking najlepszych telewizorów Smart TV
- Czy warto kupić telewizor z zakrzywionym ekranem?
- Jak podłączyć telefon i tablet do telewizora?
- Co to jest HDR? Wszystko o technologii High Dynamic Range
- Jak wybrać telewizor do gier?
- Co to jest OLED TV? Co lepsze: OLED czy QLED?
- Jaki telewizor 55 cali wybrać? Ranking telewizorów


Najnowsze


Rodzaje aparatów cyfrowych. Czym się różnią?


Drukarki z systemem stałego zasilania atramentem (CISS) – co warto wiedzieć?


Jaki prezent dla mamy? Co kupić na Dzień Matki?


Co to jest IP67 i IP68 w smartfonie? Jak czytać normę IP?


Gadżety dla rowerzysty, czyli przydatne akcesoria rowerowe


Co zabrać na Wakacje? Poradnik wczasowicza


Podróż samochodem z dzieckiem – gry i zabawy


Wakacje z dzieckiem, czyli co zabrać w góry, nad morze lub jezioro?

