Jak zrobić wodę gazowaną? Co to jest saturator?

Gazowane napoje piją niemal wszyscy. To zapewne kwestia nawyku wyniesionego z dzieciństwa, gdy kolorowy płyn z bąbelkami stanowił nie lada atrakcję. W czasach wzrastającej świadomości dbania o zdrowie, napój gazowany stał się właściwie synonimem nieodpowiedniego odżywiania.

Nic w tym dziwnego, bowiem cola i podobne produkty o różnych smakach zawierają mnóstwo środków konserwujących, substancji zakwaszających, a przede wszystkim – mały kopczyk cukru. Gdy rezygnacja ze smacznej przyjemności nie wchodzi w grę, nowoczesne saturatory stanowią świetną alternatywę.

Polecane saturatory w Komputronik.pl

Co to jest saturator?

Funkcjonowanie tego użytecznego sprzętu AGD jest niezwykle proste, dlatego saturatory wody zyskują na popularności.

W kilka sekund woda o neutralnej konsystencji zamienia się w pyszny, gazowany napój.

Istnieje możliwość dodania także odrobiny dowolnego koncentratu syropu, który wzbogaca walory smakowe.

Nowoczesne saturatory wyróżniają się niezwykłą wydajnością. Zależy ona od parametrów sprzętu i pojemności nabojów z CO2. Zazwyczaj jedna sztuka pozwala napełnić gazem aż 60 litrów. Sam decydujesz jakie ma być ich nasycenie. Samodzielnie przygotowaną wodą gazowaną można zatem cieszyć się przez ponad miesiąc. Nie ma znaczenia, czy bazą dla napoju jest woda mineralizowana czy źródlana. Uzupełnianie płynów to ważna czynność podczas letnich upałów, dlatego saturatory wody powinny zainteresować miłośników orzeźwiających napojów.

Saturatory – kiedyś i dzisiaj

Przy okazji przywoływania wspomnień z dzieciństwa przez rodziców lub dziadków kilka terminów jest postrzegane jako enigmatyczne. Niezależnie od wieku lub miejsca pochodzenia, schemat opowieści o przygodach z wczesnego okresu jest bardzo podobny. Dziewczynki bawiły się w szkołę, grały w gumę i próbowały jak najdłużej kręcić kołem hula-hoop. Chłopcy zaś poza zaciętymi zmaganiami na boisku piłkarskim układali kostkę Rubika lub odtwarzali najcięższe wojenne potyczki. Po całym dniu spędzonym na powietrzu wszyscy szli na watę cukrową albo spotykali się wokół saturatora.

Wówczas był to wózek o dużych gabarytach do produkcji wody sodowej. Dziś ten sposób gaszenia pragnienia wspominany jest jako niezbyt higieniczny. Współczesne saturatory są jednak pod tym względem całkowitym przeciwieństwem swoich pierwowzorów. Niewielki rozmiar pozwala zabrać je na imprezę w stylu retro i zabłysnąć w towarzystwie posiadaniem tak unikalnego gadżetu. Przyrządzenie napoju z wykorzystaniem małego AGD do kuchni może stać się ciekawym urozmaiceniem mile spędzonego wieczoru w gronie rodziny i przyjaciół.

saturator

Zdjęcie: Saturator do wody Sodastream

Ograniczanie zużycia plastiku

Plastik jest obecny w codziennym życiu na każdym kroku. Zgniatanie kolejnej butelki by ograniczyć miejsce, po pewnym czasie zdaje się bezcelowe, ponieważ kosz z tym surowcem i tak zawsze wypełnia się najszybciej. Do tego dochodzi konieczność odkręcania nakrętek i przechowywania ich osobno. Liczba niezbędnych do wykonania czynności staje się męcząca, a to jeszcze nie koniec listy powodów, dla których decyzji o nabyciu saturatora nie należy odwlekać.

Przywołany przypadek dotyczy wyłącznie jednego gospodarstwa domowego. Tylko w samej Polsce do śmietnika rocznie trafia 200 tysięcy, a na całym świecie – aż 8 milionów ton plastikowych butelek. Dbałość o ekologię wymaga zatem zdecydowanej interwencji i zmiany szkodliwych przyzwyczajeń. Saturatory wody pozwalają na przygotowanie napojów w domu i spożywanie ich w szklance lub w wielorazowej aluminiowej butelce dołączanej do zestawu. Dzięki temu środowisko naturalne nie dozna uszczerbku.

Elegancki sprzęt AGD

Parametry urządzenia oraz walory użyteczności to jedno. Inną sprawą zasługującą na uwagę jest sam wygląd saturatorów. Na pozór przypominają ekspres do kawy, lecz odróżnia je smukły kształt. Często są wykonane z lekkiego aluminium, który umożliwia szybkie przeniesienie saturatora z miejsca na miejsce lub schowanie na chwilę do szafki, gdy w kuchni potrzebne jest akurat więcej przestrzeni.

Minimalistyczną formę podkreśla wykorzystanie kolorów typowych dla sprzętu AGD, czyli srebra, czerni lub bieli. Czas zatem sprawić sobie kuchenną rewolucję na małą skalę i w ekologiczny, oszczędny sposób cieszyć się łykiem orzeźwiającej wody gazowanej.