
Gazowane napoje piją niemal wszyscy. To zapewne kwestia nawyku wyniesionego z dzieciństwa, gdy kolorowy płyn z bąbelkami stanowił nie lada atrakcję. W czasach wzrastającej świadomości dbania o zdrowie słodki napój gazowany stał się właściwie synonimem nieodpowiedniego odżywiania. Gdy rezygnacja ze smacznej gazowanej przyjemności nie wchodzi w grę, a ich cena rujnuje domowy budżet – świetnym rozwiązaniem są domowe saturatory do wody i napojów.
W tym artykule omawiamy najważniejsze cechy saturatorów, sposób ich działania oraz zalety korzystania z domowych urządzeń do wody gazowanej. Przedstawiamy także polecane modele domowych saturatorów.
Spis treści
- Co to jest saturator do wody gazowanej?
- Jak zrobić wodę gazowaną w domu?
- Saturatory do wody – porównanie popularnych modeli (wideo)
- Ogranicz zużycia plastiku korzystając z saturatora do wody
- Saturatory – kiedyś i dzisiaj
- Domowy saturator do wody i napojów – czy warto?
- Ranking saturatorów do wody
Co to jest saturator?
Funkcjonowanie tego użytecznego sprzętu AGD jest niezwykle proste, dlatego saturatory do wody zyskują na popularności. Czym zatem jest saturator?
Saturator to niewielkie urządzenie, które wykorzystując zainstalowany nabój z dwutlenkiem węgla nasyca wodę gazem.
Nowoczesne saturatory do wody gazowanej wyróżniają się niezwykłą wydajnością. Zależy ona od parametrów sprzętu i pojemności nabojów z CO2. Zazwyczaj jeden nabój do saturatora pozwala napełnić gazem aż 60 litrów. Sam decydujesz jakie ma być ich nasycenie. Samodzielnie przygotowaną wodą gazowaną można zatem cieszyć się przez ponad miesiąc (oczywiście w zależności od intensywności użytkowania).
Popularne saturatory do wody
Jak zrobić wodę gazowaną w domu?
Nie ma znaczenia, czy bazą dla napoju jest woda mineralizowana czy źródlana. Uzupełnianie płynów to ważna czynność, dlatego domowe saturatory do wody powinny zainteresować miłośników orzeźwiających napojów.
Możesz stosować zwyczajną wodę z kranu, która jest oczyszczana, więc można ją pić nawet bez przegotowania. Oczywiście możesz ją również przefiltrować korzystając z dzbanka filtrującego, a dopiero później dodać jej gazu. Pozbawi ją to charakterystycznego smaku i zapachu, który nie każdemu odpowiada.
Przeczytaj również artykuł Jaki dzbanek filtrujący do wody wybrać?
Syropy do saturatorów
Istnieje możliwość dodania także odrobiny dowolnego koncentratu syropu, który wzbogaca walory smakowe gazowanej wody. Przygotowanie popularnych napojów gazowanych korzystając z saturatora jest banalnie proste.
Gazujemy wodę w saturatorze, a następnie dodajemy wybrany syrop np. Pepsi. Wystarczy delikatnie wszystko wymieszać i mamy gotowy napój gazowany.
Wśród najpopularniejszych syropów znajdziemy znane wszystkim napoje: Pepsi, Mirinda, 7Up. Nie brakuje także klasycznych smaków syropów do saturatorów takich jak: cytryna i limonka, lemoniada, mango, malina i żurawina. W ofercie znajdziemy nawet syropy, które są koncentratami do tworzenia energy drinków.
Jaki saturator do wody gazowanej? Porównanie ekspresów do gazowania wody SodaStream
Na kanale Jak w domu pokazywaliśmy, jak w praktyce działają saturatory do wody. Porównaliśmy dwa popularne modele – SodaStream Duo oraz Terra.
Saturator do wody ogranicza zużycia plastiku
Plastik jest obecny w codziennym życiu na każdym kroku. Zgniatanie kolejnej butelki by ograniczyć miejsce, po pewnym czasie zdaje się bezcelowe, ponieważ kosz z tym surowcem i tak zawsze wypełnia się najszybciej. Do tego dochodzi konieczność odkręcania nakrętek i przechowywania ich osobno.
Liczba niezbędnych do wykonania czynności staje się męcząca, a to jeszcze nie koniec listy powodów, dla których warto kupić saturator do wody. Przywołany przypadek dotyczy wyłącznie jednego gospodarstwa domowego.
Tylko w samej Polsce do śmietnika rocznie trafia 200 tysięcy, a na całym świecie – aż 8 milionów ton plastikowych butelek.
Dbałość o ekologię wymaga zatem zdecydowanej interwencji i zmiany szkodliwych przyzwyczajeń. Saturatory wody pozwalają na przygotowanie napojów w domu i spożywanie ich w szklance lub w wielorazowej aluminiowej butelce dołączanej do zestawu. Dzięki temu środowisko naturalne nie dozna uszczerbku, a nas cieszyć będzie orzeźwiająca woda gazowana w domu.
Saturatory – kiedyś i dzisiaj
Przy okazji przywoływania wspomnień z dzieciństwa przez rodziców lub dziadków kilka terminów jest postrzegane jako enigmatyczne. Niezależnie od wieku lub miejsca pochodzenia, schemat opowieści o przygodach z wczesnego okresu jest bardzo podobny.
Dzieci spędzały bardzo dużo czasu na powietrzu. Bawiły się w szkołę, grały w gumę, próbowały jak najdłużej kręcić kołem hula-hoop, zacięcie zmagały się na boisku piłkarskim lub układały kostkę Rubika. Po całym dniu spędzonym na powietrzu wszyscy szli na watę cukrową albo spotykali się wokół saturatora ulicznego. Wówczas był to wózek o dużych gabarytach do produkcji wody sodowej.
Dziś ten sposób gaszenia pragnienia wspominany jest jako niezbyt higieniczny. Współczesne saturatory są jednak pod tym względem całkowitym przeciwieństwem swoich pierwowzorów.
Niewielki rozmiar saturatorów oraz ich funkcjonalność przekonuje coraz więcej osób do posiadania takiego gadżetu.
Domowy saturator do wody i napojów – czy warto?
Parametry urządzenia oraz walory użyteczności to jedno. Inną sprawą zasługującą na uwagę jest sam wygląd saturatorów. Na pozór przypominają ekspres do kawy, lecz odróżnia je smukły kształt. Często są bezprzewodowe oraz wykonane z lekkiego aluminium, który umożliwia szybkie przeniesienie domowego saturatora do wody z miejsca na miejsce (np. między domem a działką) lub schowanie do szafki, gdy w kuchni potrzebne jest akurat więcej przestrzeni.
Minimalistyczną formę podkreśla wykorzystanie kolorów typowych dla sprzętu AGD, czyli srebra, czerni lub bieli. Czas zatem sprawić sobie kuchenną rewolucję i w ekologiczny, oszczędny sposób cieszyć się łykiem orzeźwiającej wody gazowanej lub ulubionego napoju smakowego.
Polecane saturatory do wody – TOP 4
W tym rankingu znajdziesz 3 popularne bezprzewodowe saturatory do wody i napojów:
- SodaStream Terra – tani saturator do wody gazowanej 300 zł
- SodaStream Art – ekspres do wody gazowanej
- SodaStream Duo – domowy saturator do wody gazowanej
- Aarke Carbonator 3 – urządzenie do gazowania wody
Tani saturator do wody do 300 zł: SodaStream Terra
SodaStream Terra to elegancki saturator w przystępnej cenie. Do wyboru mamy dwa stonowane kolory o pięknym matowym wykończeniu, które wpasują się w każde wnętrze. W cenie 300 zł otrzymujemy bardzo łatwy w obsłudze sprzęt do gazowania wody, który dodatkowo jest bezprzewodowy, więc z łatwością można go przenosić w dogodne miejsce. Do zestawu dołączona jest litrowa plastikowa butelka, którą napełniamy wodą, umieszczamy w saturatorze, a następnie za pomocą przycisku gazujemy wodę. Wodę możemy gazować lekko, średnio lub mocno – w zależności od potrzeb.
Ekspres do wody gazowanej: SodaStream Art
Kolejna propozycja dla miłośników domowej wody gazowanej jest SodaStream Art. Oprócz swojej funkcjonalności przyciąga uwagę designem utrzymanym w stylu vintage i retro. Elementy ze stali nierdzewnej nadają mu eleganckiego charakteru. Niewielkie rozmiary sprawiają, że bez problemu zmieści się w każdej kuchni. Wraz z ekspresem otrzymujemy butelkę FUSE, którą możemy używać wielokrotnie (koniec z generowaniem plastikowych odpadów). Można ją myć w zmywarce. Zaletą SodaStream Art jest bardzo prosta obsługa i możliwość regulowania ilości bąbelków w napoju.
Domowy saturator do wody gazowanej: SodaStream Duo
Trzecią ciekawą propozycją od SodaStream jest model Duo. Tutaj w zestawie otrzymujemy dwie litrowe butelki (plastikową oraz szklaną). Jest to także saturator bezprzewodowy, w którym wodę gazować możemy z różną intensywnością za pomocą jednego przycisku. Jednak budowa tego ekspresu do wody jest już inna. Sposób obsługi jest jeszcze łatwiejszy. Butlę z wodą umieszczamy w pojemniku ekspresu, dociskamy górną pokrywę i możemy gazować wodę.
Urządzenie do gazowania wody: Aarke Carbonator 3
Zestawienie zamyka najlepszy saturator do wody i napojów gazowanych, którego cena przekracza 1000 zł. Zaprojektowany został z nastawieniem na maksymalną wydajność. Specjalna stalowa dysza pozwala zmaksymalizować karbonatyzację oraz ograniczyć do minimum nadmierną saturację. W tym bezprzewodowym saturatorze wodę gazujemy w prosty sposób za pomocą dźwigni. Dodatkowo Aarke Carbonator 3 pochwalić się może eleganckim designem i dopracowaniem każdego wizualnego detalu. Do zestawu dołączona jest butelka PET (nietoksyczna, wolna od BPA).
Mogą Cię zainteresować:


Najnowsze


Inwerter solarny – co to jest?


Przegląd USB – typy, rodzaje i zastosowanie złączy


Jak działa ekspres do kawy sterowany smartfonem?


Jak działa pralka sterowana smartfonem?


Jaki prezent na dzień mężczyzny? Co kupić dla chłopaka?


Bagaż podręczny – co można zabrać do samolotu?


Leasing telefonu w Komputronik – sprawdź korzyści


Co zabrać na Majówkę? Praktyczny niezbędnik

