Co oznacza certyfikat Nvidia RTX Studio w laptopach i komputerach?

08.02.2021 | autor: Mariusz Ignar | Przeczytasz w 3 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Twórcy treści to jedni z najbardziej wymagających użytkowników komputerów. Oczekują możliwie najwydajniejszego, a przy tym najbardziej funkcjonalnego systemu, który pozwoli na komfortową pracę w profesjonalnym oprogramowaniu.

Jak rozpoznać taki sprzęt? Z pomocą przychodzi certyfikat RTX Studio.

Co to jest RTX Studio?

RTX Studio to rozwiązanie zaproponowane przez firmę NVIDIA. Certyfikat oznacza komputery stacjonarne i laptopy, które zostały zaprojektowane i przetestowane pod kątem najbardziej wymagającej pracy twórczej.

Po co powstał certyfikat RTX Studio?

Certyfikat RTX Studio może być bardzo przydatnym wyznacznikiem dla twórców treści, którzy w swojej pracy korzystają z komputera i profesjonalnego oprogramowania. W szczególności będą to: graficy, montażyści, ale też projektanci i architekci.

Przy poszukiwaniu nowego sprzętu nie trzeba zagłębiać się w specyfikację. Dzięki oznaczeniu komputerów i laptopów stosownym logotypem, profesjonaliści rozpoznają, który sprzęt spełni ich oczekiwania oraz zaoferuje odpowiednią moc obliczeniową, funkcjonalność i mobilność do komfortowej pracy.

Urządzenia z certyfikatem RTX Studio można znaleźć w ofercie największych producentów sprzętu. Są to m.in. firmy Acer, ASUS, Dell, Gigabyte, HP, Lenovo, MSI i Razer.

Rodzaje certyfikatów NVIDIA RTX Studio

NVIDIA przygotowała trzy rodzaje certyfikatów RTX Studio, które oznaczają systemy przystosowane do różnych zastosowań:

  • NVIDIA GeForce RTX Studio – konfiguracje z kartami GeForce RTX dla twórców treści online i freelancerów

nvidia rtx studio

  • NVIDIA Titan RTX Studio – komputery stacjonarne z kartami Titan RTX dla profesjonalistów zajmujących się renderowaniem, projektowaniem i symulacjami

nvidia rtx studio titan

  • NVIDIA Quadro RTX Studio – komputery i laptopy z kartami Quadro RTX do przetwarzania obrazu, projektowania i wizualizacji.

nvidia rtx studio quadro

Poszczególne segmenty różnią się użytą kartą graficzną i zastosowaniem. W celu łatwego odróżnienia konfiguracji producent przygotował specjalne logotypy certyfikatów.

Komputer z RTX Studio – wymagania

Każdy komputer i laptop zgodny ze standardem NVIDIA RTX Studio musi spełnić określone wymagania:

  • ekran o rozdzielczości 1080p lub 4K
  • procesor klasy Intel Core i7 (lub odpowiednik) lub wyższy
  • karta graficzna GeForce RTX 2060, Titan RTX, Quadro RTX 3000 lub wyższa
  • co najmniej 16GB pamięci RAM
  • dysk SSD co najmniej o pojemności 512 GB
  • wsparcie dla sterowników NVIDIA Studio.

Zalety laptopów RTX Studio

Laptop z certyfikatem RTX Studio spełni oczekiwania profesjonalistów, którzy zajmują się pracą twórczą np. tworzeniem animacji 3D, edycją wideo, fotografią, projektowaniem, wizualizacjami czy transmitowaniem obrazu.

Użytkownicy mają gwarancję, że sprzęt zapewni odpowiednią wydajność i funkcjonalność do komfortowej pracy w profesjonalnym oprogramowaniu. Odpowiednia specyfikacja przekłada się na lepszy komfort i uproszczenie pracy, a w efekcie również szybsze wykonywanie danego zadania.

Co więcej, zespoły inżynierów i testerów, wspólnie z twórcami aplikacji, stale pracują nad optymalizacją działania sprzętu, a także usprawnieniami funkcji, ograniczeniem monotonności przyspieszeniem wykonywania operacji.

Czym różnią się laptopy gamingowe od laptopów RTX Studio?

Laptopy gamingowe i laptopy RTX Studio łączy mocna specyfikacja. Mogłoby się wydawać, że to to samo, ale tak nie jest. Laptopy z certyfikatem RTX Studio zostały zaprojektowane z myślą o specjalistycznych zastosowaniach. Działają pod obsługą specjalnie zoptymalizowanych sterowników NVIDIA Studio, a czasami korzystają też z profesjonalnych układów graficznych.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby laptop RTX Studio służył do grania, ale taki sprzęt o wiele lepiej sprawdzi się podczas kreatywnej pracy. W takich zastosowaniach będzie można wykorzystać pełny potencjał sterowników.

Czym różni się RTX Studio od NVIDIA Studio?

Nazwy są podobne, ale nie każdy się orientuje co znaczą obydwa oznaczenia. RTX Studio to certyfikat dla komputerów i laptopów, a NVIDIA Studio to specjalna wersja sterowników graficznych, które zostały zoptymalizowane pod kątem pracy w profesjonalnym oprogramowaniu – z takich sterowników korzystają urządzenia RTX Studio.

Może Cię zainteresować:

Autor
Mariusz Ignar
Od lat obecny w branży technologicznej. Trzyma rękę na pulsie wszelkich nowości i sprawdza zgodność marketingowych haseł z codziennością użytkowników. Docenia wartościową treść, szczególnie jeśli opakowana jest w atrakcyjną formę.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 - (3 głosy)

Czytaj więcej