
Pożyczki i zakupy na raty to dla wielu osób wygodny sposób na kupno droższego sprzętu. Jednak wzięcie korzystnej dla nas pożyczki wymaga pewnej wiedzy. Jeszcze 10 lat temu oszacowanie całkowitego kosztu kredytu było bardzo trudne. Banki ukrywały koszty w różnego rodzaju opłatach dodatkowych.
Oprocentowanie prezentowane było jako niskie, a przy zawieraniu umowy klienci byli zaskakiwani kosztami przygotowania umowy, prowizjami czy obowiązkowymi ubezpieczeniami.
To wszystko spowodowało, że wprowadzono obowiązek podawania wskaźnika, który uwzględniałby wszystkie koszty danego kredytu – wskaźnikiem tym jest RRSO.
Co oznacza skrót RRSO?
Co to jest RRSO? Skrót ten to Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania naszego kredytu lub pożyczki. Innymi słowy, jest to podawany procentowo koszt, jaki poniesiemy w związku z podpisaniem danej umowy kredytowej. Poznajemy więc całkowite koszty kredytu. Dzięki RRSO możemy łatwo porównać ze sobą oferty kredytowe banków i pozabankowych instytucji oferujących pożyczki.
Jak obliczyć RRSO?
Samodzielne obliczenie Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania jest możliwe, jednak niełatwe. W sieci bez kłopotu odnajdziemy odpowiedni wzór matematyczny. Jest on jednak tak skomplikowany, że większość z nas szybko zrezygnuje z obliczeń.
Na szczęście istnieje obowiązek podawania RRSO w materiałach informacyjnych i reklamowych dotyczących pożyczek. Wiele banków umieszcza też RRSO kalkulator na swoich stronach internetowych.
Co ważne, RRSO musi być podawana dla reprezentatywnego przykładu. Co to oznacza? Najprościej mówiąc, oznacza to, że bank musi podać RRSO dla parametrów pożyczki, które cieszą się największą popularnością. Muszą one prezentować warunki odzwierciedlające co najmniej 2/3 umów, które zamierza zawrzeć dany pożyczkodawca.
To chroni nas przed omijaniem prawa, a więc sytuacją w której komuś przyszłoby do głowy podawanie RRSO dla specjalnie wymyślanych parametrów kredytu.
Roczna stopa oprocentowania, a RRSO – różnice
W ofertach pożyczkodawców możesz znaleźć też skrót RSO. Oznacza on Roczną Stopę Oprocentowania. Pamiętajmy, że nie jest tym samo co RRSO. Roczna stopa oprocentowania mówi nam o oprocentowaniu kredytu, a więc odnosi się wyłącznie do kosztów odsetek. Nie uwzględnia innych kosztów, takich jak choćby prowizja. A w przypadku niektórych ofert właśnie w opłatach dodatkowych są ukryte najwyższe koszty.
Co składa się na koszty kredytu?
Na całkowity koszt kredytu często składa się wiele czynników. Nie w każdym przypadku muszą wystąpić wszystkie z poniżej wymienionych. Warto jednak zapoznać się ze wszystkimi.
- Koszt odsetek – koszt odsetek od pożyczonej kwoty. Najczęściej podawany w procentach w stosunku rocznym. Może być też podany wartościowo, jako konkretna kwota pieniędzy.
- Prowizja – stanowi najczęściej opłatę za zawarcie umowy kredytowej. Prowizję bank może też naliczać od innych czynności towarzyszących zawarciu umowy kredytowej.
- Ubezpieczenie – bank może od nas zażądać dodatkowego zabezpieczenia w postaci ubezpieczenia. W przypadku większych kwot może to być choćby ubezpieczenie na życie lub ubezpieczenie przed utratą pracy.
- Opłata za weryfikację informacji – kolejna z ukrytych opłat. Tłumaczona jest koniecznością poniesienia kosztów sprawdzenia naszej wiarygodności kredytowej w odpowiednich instytucjach.
- Obowiązkowe usługi towarzyszące – zdarza się, że udzielenie pożyczki jest uzależnione od zakupienia towarzyszących usług bankowych. Na przykład będziemy zmuszeni do założenia rachunku w danym banku lub wzięcia karty kredytowej. Oczywiście dodatkowe usługi są odpowiednio płatne.
Czy niższe RRSO to tańszy kredyt?
Generalnie możemy uznać, że oferta kredytowa która ma najniższe RRSO, jest najlepsza. Musimy jednak wziąć pod uwagę czas spłaty kredytu. Pamiętajmy, że RRSO mówi nam o rocznych kosztach kredytu. Jeśli kredyt będziemy spłacać przez kilka lat, to łączny koszt obsługi kredytu będzie oczywiście wyższy.
Raty 0% w Komputronik
Jeśli szukasz dobrych warunków dla zakupów na raty, to sprawdź ofertę Komputronik. Znajdziesz tam RRSO 0% bez żadnych haczyków, czy ukrytych pułapek. Oznacza to, że nie poniesiesz dodatkowych kosztów w związku z zakupami w systemie ratalnym.
Wszystkie szczegóły znajdziesz na stronie Raty 0% w Komputronik.
Najprościej jest skorzystać z tej oferty odwiedzając salon Komputronik. Po wybraniu sprzętu szybko wypełnisz wniosek kredytowy z pomocą doradcy. Pamiętaj jedynie, aby wziąć ze sobą aktualne zaświadczenie o zarobkach. Po krótkiej chwili wniosek zostanie zweryfikowany.
Prawdziwe 0% dostępne jest też w przypadku zakupów w sklepie internetowym Komputronik.pl
-
- Umieść w koszyku interesujące Cię produkty
- Wybierz sposób płatności: BGŻ BNP PARIBAS
- Złóż zamówienie
- Następnie wypełnij wniosek kredytowy i wyślij go do banku
- W przypadku pozytywnej odpowiedzi otrzymasz od Kuriera umowę.Podpisz ją i wyślij do banku.
Niedługo potem otrzymasz maila od naszego doradcy, który poinformuje Cię o wysyłce produktów.
Sprawdź również nasz poradnik Jak kupować taniej w Komputronik, gdzie omawiamy wszystkie promocje i możliwości, jakie oferujemy naszym klientom.
Najnowsze

Awaryjne zasilanie domu – czy warto w nie inwestować?

Jaki telefon z dobrą baterią? Ranking smartfonów z wytrzymałą baterią w 2023 roku

Jaki klimatyzator przenośny wybrać?

Masażer do nóg – na co pomaga? Jak używać?

Jak wyczyścić pralkę? Najlepsze sposoby

Co to jest saturator do wody? Polecane urządzenia do gazowania wody

Co oznacza klasa energetyczna? Jak czytać nowe etykiety energetyczne?

Jaki darmowy antywirus wybrać? Polecane programy antywirusowe
