Co to jest Quick Charge? Jak działa szybkie ładowanie?

W ostatnich latach producenci telefonów prześcigają się, wyposażając swoje modele w coraz to lepsze procesory czy aparaty, a także wydajniejsze ekrany. Aktualnie największą bolączką posiadaczy smartfonów jest konieczność częstego ładowania. Mimo wprowadzania zmian polegających na zwiększeniu energooszczędności i rozmiaru akumulatorów, wciąż nie nadążają za pozostałymi komponentami telefonu komórkowego, np. wielkim ekranom o wysokiej rozdzielczości.

Firma Qualcomm postanowiła rozwiązać ten problem i maksymalnie skrócić czas ładowania smartfona, a co za tym idzie pozwolić każdemu posiadaczowi na oszczędzenie kilkudziesięciu minut dziennie. Na czym polega technologia Quick Charge, czyli szybkie ładowanie telefonu?

Sprawdź także nasze poradniki Smartfon z dobrą baterią. Jak wydłużyć czas pracy na baterii?

Polecamy też naszą Akademię Wiedzy, w której znajdziesz mnóstwo praktycznych porad m.in. Jak oszczędzać baterię w smartfonie?

Spis treści:

 • Co to jest Quick Charge?
 • Rozwój technologii szybkiego ładowania
 • Jak Quick Charge wpływa na baterię?
 • Ile trwa szybkie ładowanie za pomocą Quick Charge?
 • Pozostałe standardy szybkiego ładowania
 • Czy warto zdecydować się na ładowarkę lub powerbank z tą technologią?

Polecane ładowarki z Quick Charge

Quick Charge – co to znaczy?

W wolnym tłumaczeniu oznacza szybkie ładowanie. To technologia opatentowana przez amerykańską firmę Qualcomm, specjalizująca się w komunikacji bezprzewodowej. Proces ładowania jest przyspieszony dzięki zwiększeniu napięcia prądu płynącego do urządzenia. Technologię Quick Charge wykorzystuje się wyłącznie w przypadku urządzeń wyposażonych w procesory firmy Qualcomm.

Rozwój technologii Quick Charge

Technologia ta jest stale udoskonalana przez amerykański koncern. W 2013 roku na rynku zadebiutowała pierwsza wersja obsługująca napięcie w wysokości standardowych 5V, a już cztery lata później konsumenci mogli korzystać z Quick Charge 4+. Na przestrzeni lat wprowadzano następujące modyfikacje:

 • Quick Charge 1.0 – 2013 rok, napięcie 5V,
 • Quick Charge 2.0 – 2015 rok, napięcie 5V, 9V lub 12V,
 • Quick Charge 3.0 – 2016 rok, napięcie zmienne od 3,6V do aż 20V,
 • Quick Charge 4.0 – 2017 rok, napięcie zmienne od 3,6V do aż 20V,
 • Quick Charge 4+ – 2017 rok, napięcie zmienne o 3,6V do aż 20V.

Innowacje wprowadzone począwszy od wersji 4.0 polegały na wyposażeniu technologii w środki zabezpieczające przegrzaniu i przeładowaniu urządzenia. Zostały wówczas dostosowane również do standardów i specyfikacji USB-PD i USB-C.

Jak Quick Charge wpływa na baterię?

Ładowarki wyposażone w system Quick Charge w najnowszych wersjach przesyłają do urządzeń zmienne napięcie. Owo rozwiązanie zostało wprowadzone ze względu na specyfikę akumulatorów litowych wykorzystywane w telefonach komórkowych. Do poziomu sięgającego 50-60% baterie mogą być ładowane szybko i wówczas otrzymują od ładowarki prąd o wysokim napięciu.

Dalsza część procesu wymaga jednak stosownego spowolnienia, aby nie zwiększać szans na awarię akumulatora, a nawet jego wybuch. Z powyższych zdań można zatem wyciągnąć wniosek, że technologia ta jest całkowicie bezpieczna dla baterii.

Ile trwa szybkie ładowanie za pomocą Quick Charge?

Popularnym hasłem reklamowym pojawiającym się podczas wprowadzania na rynek wersji 4.0 było stwierdzenie Five for Five. Oznaczało ono fakt, że 5 minut ładowania pozwalało na 5 godzin żywotności baterii.

Powyższe dane powstały w ramach wewnętrznych badań na akumulatorze o pojemności 2750 mAh przy wykorzystaniu maksymalnej mocy dla limitu termicznego 40°C oraz ładowaniu od 0%.

Według danych producenta, czyli firmy Qualcomm, ładowarki wyposażone w Quick Charge 4.0, a więc wciąż nie najnowszą wersję, są w stanie naładować telefon komórkowy od 0% do 50% w zaledwie 15 minut.

Quick Charge

Pozostałe standardy szybkiego ładowania

Chociaż Quick Charge to najbardziej znana i powszechnie stosowana technologia szybkiego ładowania, ale nie jest jedyna. Wśród alternatywnych rozwiązań jest VOOC Charge wykorzystywany w urządzeniach Oppo (które jest już oficjalnie dostępne na polskim rynku) i Fast Charge (wcześniej Dash Charge) w smartfonach OnePlus.

Swoje działanie opierają na innych założeniach. W tym przypadku nie zmienia się napięcie prądu, ale jego natężenie. Główną zaletą tego rozwiązania jest znacznie mniejsza ilość generowanego przez telefon ciepła. Umożliwia to np. jego jednoczesne szybkie ładowanie i granie, co w tym przypadku nie zawsze jest możliwe.

Jeszcze inną opcją jest ładowanie urządzeń poprzez porty USB typu C obsługujące funkcję Power Delivery. To coraz powszechniej stosowane złącze w laptopach już teraz wykorzystywane jest do ich ładowania (głównie w ultrabookach z wyższej półki), ale może też służyć do szybkiego ładowania telefonów.

Czy warto zdecydować się na ładowarkę lub powerbank z Quick Charge?

Ładowarki wspierane przez system szybkiego ładowania zdecydowanie są warte swojej ceny. Dzięki nim można zaoszczędzić każdego dnia nawet kilkadziesiąt minut, co może okazać się szczególnie istotne dla ludzi, którzy korzystają ze swojego smartfona intensywnie.

Urządzenia są również uniwersalne i pomogą w każdej sytuacji, ponieważ technologia amerykańskiego koncernu występuje również zarówno w ładowarkach samochodowych, jak i powerbankach.

Jedyną jej wadą jest fakt, że system nie jest kompatybilny ze wszystkimi telefonami komórkowymi. Według producenta wersja 4.0 współpracuje już z blisko 800 produktami, a procesory Snapdragon firmy Qualcomm znajdują się w coraz większej liczbie urządzeń. Dokładną listę można znaleźć na stronie producenta.

Wszystkie ładowarki GSM

Polecane akcesora do ładowania w sklepie Komputronik.pl

Może Cię zainteresować:

Autor
Mariusz Ignar
Od lat obecny w branży technologicznej. Trzyma rękę na pulsie wszelkich nowości i sprawdza zgodność marketingowych haseł z codziennością użytkowników. Docenia wartościową treść, szczególnie jeśli opakowana jest w atrakcyjną formę.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
3.7/5 (6 głosów)

Czytaj więcej