Co to jest notch? Zalety i wady wycięcia w ekranie

Smartfony ulepszane i poprawiane są z roku na rok, więc coraz trudniej odpowiedzieć na pytanie Jaki smartfon wybrać? Duże zainteresowanie wąskimi ramkami zachęca producentów do stawiania na coraz to nowe rozwiązania, które mają pomagać w przyciąganiu uwagi użytkowników.

Obecnie zauważyć można kilka trendów, a jednym z nich jest stosowanie wyświetlaczy z notchem. Nie mówimy tutaj o sztuce dla sztuki, ponieważ idea ta niesie za sobą pewne korzyści. Jak zawsze jest jednak również druga strona medalu. Czy zatem notch w smartfonach ma sens?

Najpopularniejsze smartfony z notchem

Co to jest notch

Zapewne widziałeś już tego typu rozwiązanie na fotografiach w internecie lub reklamach. Chodzi o „wycięcie” w górnej części ekranu smartfona.

Wedle obiegowej opinii, notch jest wymysłem firmy Apple. Osoby wyrażające taki pogląd są jednak w błędzie, notch iphone nie przecierał tu szlaków. Pierwszym smartfonem z wcięciem w ekranie był Essential Phone, ale ten nie zdobył większej popularności.

Co to jest notch

W przeciwieństwie do Apple iPhone X, który sprzedał się w milionach egzemplarzy. Właśnie dlatego to firma Apple odpowiada za spopularyzowanie omawianego rozwiązania. Obecnie notch stosowany jest przez większość producentów.

Co to jest notch

Dlaczego powstał notch?

Celem producentów jest tworzenie całkowicie bezramkowych smartfonów z wyświetlaczami pokrywającymi całe przednie panele. Wciąż na to czekamy, ale notch to jeden z kroków, dzięki któremu na obecnym etapie rozwoju technologicznego udało się zauważalnie przybliżyć do zakładanej wizji.

Osoby podchodzące sceptycznie do tej cechy, z reguły pytają jak wyłączyć notch? Przewidziano taką możliwość, polegającą na wypełnieniu przestrzeni obok wcięcia (z prawej i lewej strony) czarnym tłem.

Co to jest notch

Dzięki temu użytkownik otrzymuje nieco szerszą górną ramkę, ale bez wcięcia. Odpowiedniej opcji szukać należy w ustawieniach smartfona, zazwyczaj w zakładce „wyświetlacz”.
Warto w tym miejscu dodać, że efekt będzie najlepszy w przypadku ekranów AMOLED, które generują najmocniejszą czerń.

Zalety i wady notcha

Cel stosowania notcha to przede wszystkim smuklejsze ramki wokół wyświetlacza, a tym samym większa powierzchnia ekranu, ułatwiająca użytkownikom korzystanie z różnych funkcji. Najlepszy efekt daje to w przypadku usunięcia dolnej ramki, tak jak zrobiono to w Apple iPhone X.

Co to jest notch

Jednocześnie trzeba zaznaczyć, że im mniejszy notch tym więcej ikon powiadomień mieści się u jego boków i ułatwia korzystanie ze smartfona.

Co to jest notch

Gdzie szukać wad notcha?

Tak naprawdę wszystko rozbija się o kwestię estetyki. Ta jak wiadomo jest kwestią gustu, dla niektórych smartfony z wcięciem w ekranie wyglądają mało atrakcyjnie.

Smartfon z notchem – wybrane modele

Notch to trend, który dostrzec można już w każdym sektorze cenowym. Smartfon z notchem może być nie tylko modelem flagowym o potężnej specyfikacji, ale też tak zwanym średniakiem lub tańszą propozycją dla nieco mniej wymagających użytkowników.

Oto przykładowe, warte uwagi modele dostępne w sklepie Komputronik:

  • Apple iPhone 11
  • Huawei P30 Pro
  • Samsung Galaxy A20e
  • Samsung Galaxy A71
  • Huawei P30 Lite
  • Xiaomi Mi Note 10 Lite
  • Xiaomi Redmi Note 8 Pro

Notch, chwilowy trend i moda?

Notch ma szansę na dłużej zagościć na rynku smartfonów. Przede wszystkim postawiła na niego już większość producentów i trudno przypuszczać, aby nagle z tego zrezygnowali. Na obecnym etapie rozwoju technologicznego, nie da się zrezygnować z przestrzeni dla przedniej kamery i czujników. Być może w przyszłości producenci będą mogli ukryć te elementy pod wyświetlaczem, a wtedy notch nie będzie już potrzebny i cały przedni panel smartfona pokryje ekran.

Może Cię zainteresować:

Autor
Mariusz Ignar
Od lat obecny w branży technologicznej. Trzyma rękę na pulsie wszelkich nowości i sprawdza zgodność marketingowych haseł z codziennością użytkowników. Docenia wartościową treść, szczególnie jeśli opakowana jest w atrakcyjną formę.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.5/5 (4 głosy)

Czytaj więcej