Co to jest norma DIN? Poziomy bezpieczeństwa w niszczarkach

O bezpieczeństwo danych przechowywanych na komputerze dba odpowiednie oprogramowanie. Z kolei przed tym, by informacje utrwalone na papierze nie dostały się w niepowołane ręce, chronią niszczarki dokumentów. Odpowiedź na pytanie, jaka niszczarka sprawdzi się najlepiej – nie jest taka oczywista.

Jak zatem podejść do tematu? O tym, czy dana niszczarka spełni oczekiwania, świadczy norma DIN. Co to jest norma DIN i jak należy ją rozumieć?

Najważniejsze pytania dotyczące niszczarek:

RODO a dokumenty papierowe

Odkąd w życie weszło RODO, ochrona danych osobowych stała się dla firm ważniejsza niż kiedykolwiek wcześniej. Przedsiębiorcom grożą teraz olbrzymie kary za niewłaściwe zabezpieczanie informacji – nie tylko cyfrowych, ale też tych na papierze.

Więcej o rozporządzeniu dowiesz się z poradnika: Co to jest RODO?

Unijne rozporządzenie nie wskazuje wprost, jakie wymogi powinna spełniać niszczarka dokumentów, ale jeżeli usuwane informacje rzeczywiście mają zniknąć na dobre, za absolutne minimum powinno brać się klasę niszczenia P-3. Najlepiej nie zwracać uwagi na modele poniżej P-4. Co to w ogóle znaczy? Tutaj właśnie przechodzimy do tematu DIN.

co to jest norma DIN

Co to jest norma DIN?

DIN To powszechnie uznawana norma wskazująca, jak dokładnie niszczone są dokumenty – czyli: jaką poufność można osiągnąć przy wykorzystaniu konkretnego urządzenia.

Za jej opracowanie odpowiada Standards Committee for Information Technology and Applications.

Najnowsza norma to DIN 66399 – obowiązuje od 2012 roku i bardzo precyzyjnie określa dokładność kasowania informacji zarówno z nośników fizycznych, jak i cyfrowych danych. Wprowadzono w niej dość istotną zmianę, z którą wiąże się kolejne pytanie.

Czym różni się klasa niszczenia P od DIN?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta: P odpowiada dawnemu DIN. Wcześniej wyszczególniano pięć poziomów bezpieczeństwa – od DIN-1 do DIN-5. DIN 66399 z kolei definiuje aż siedem poziomów zabezpieczeń – od P-1 do P-7 – jest zatem bardziej precyzyjny pod tym względem. Co konkretnie kryje się pod tymi oznaczeniami?

Poziomy bezpieczeństwa w niszczarkach

Klasa niszczenia P

DIN 66399 dzieli niszczarki na siedem kategorii ochrony dla niszczenia dokumentów papierowych. Im wyższa cyfra przy „P”, tym dokładniej kasowane są informacje.

Klasa niszczenia dokumentów Szerokość ścinka Powierzchnia ścinka Zastosowanie
P-1 (dawniej DIN-1) ≤ 12 mm ≤ 2000 mm² Mało ważne dokumenty
P-2 (dawniej DIN-2) ≤ 6 mm ≤ 800 mm² Korespondencja wewnętrzna
P-3 (dawniej DIN-3) ≤ 2 mm ≤ 320 mm² Dokumenty poufne
P-4 6 mm ≤ 160 mm² Dokumenty szczególnie poufne
P-5 (dawniej DIN-4) 2 mm ≤ 30 mm² Dokumenty z tajnymi informacjami
P-6 (dawniej DIN-5) ≤ 1 mm ≤ 10 mm² Dokumenty ze szczególnie tajnymi informacjami
P-7 ≤ 1 mm ≤ 5 mm² Dokumenty ze ściśle tajnymi informacjami

Jaka klasa niszczenia dokumentów do domu, a jaka do biura?

  • Niszczarki o klasie od P-1 do P3 – sprawdzą się w domach i biurach, gdzie nie przechowuje się ważnych danych na papierze.
  • Niszczarki klasy od P-4 do P-5 – są optymalne dla przeciętnych przedsiębiorstw,
  • Klasy P-6 i P-7 – to coś dla agencji rządowych i firm, mających dostęp do tajnych informacji, których „przejęcie” mogłoby wiązać się z dużymi problemami.

Klasa niszczenia O, T i E – co oznacza?

Niszczarki dzisiaj jednak nie służą tylko do cięcia klasycznych dokumentów. Dlatego też norma DIN 66399 wskazuje również klasy niszczenia nośników innych niż papier. Najważniejsze z nich to:

  • „O” – niszczenie nośników optycznych (np. płyt CD/DVD),
  • „T” – niszczenie nośników magnetycznych (np. dyskietek),
  • „E” – niszczenie nośników elektronicznych (np. kart pamięci).

Oto, co się pod nimi kryje:

Klasa niszczenia nośników optycznych Powierzchnia ścinka
O-1 maks. 2000 mm²
O-2 maks. 800 mm²
O-3 maks. 160 mm²
O-4 maks. 30 mm²
O-5 maks. 10 mm²
O-6 maks. 5 mm²
O-7 maks. 0,2 mm²
Klasa niszczenia nośników magnetycznych Powierzchnia ścinka
T-1 – (mechanicznie niesprawny)
T-2 maks. 2000 mm²
T-3 maks. 320 mm²
T-4 maks. 160 mm²
T-5 maks. 30 mm²
T-6 maks. 10 mm²
T-7 maks. 2,5 mm²
Klasa niszczenia nośników elektronicznych Powierzchnia ścinka
E-1 – (niesprawny)
E-2 – (pocięty)
E-3 maks. 160 mm²
E-4 maks. 30 mm²
E-5 maks. 10 mm²
E-6 maks. 1 mm²
E-7 maks. 0,5 mm²

Bezpieczna w obsłudze niszczarka – jakie funkcje?

Poziom bezpieczeństwa DIN informuje o tym, że niszczarka zapewnia odpowiednią poufność. Warto jednak zadbać również o bezpieczeństwo swoje i innych użytkowników.

Przede wszystkim należy uważać na to, by do niszczarki nie miały dostępu dzieci, które mogłyby sobie zrobić krzywdę. Co się zaś tyczy dorosłych, szczególną uwagę podczas korzystania z takiego urządzenia powinny zachować osoby z długimi włosami – powody są raczej oczywiste.

Warto również przyjrzeć się dodatkowym funkcjom niszczarki. Aby zatroszczyć się o swoje bezpieczeństwo, należy wybrać urządzenie, które oferuje takie rozwiązania jak:

  • automatyczne wyłączenie po wyjęciu pojemnika,
  • automatyczne wyłączenie po zdjęciu głowicy,
  • automatyczny start/stop,
  • rewers przy zacięciu papieru.

Dobrze też, gdy niszczarka ma kosz o dużej pojemności – przynajmniej kilkunastu litrów. Wprawdzie nie wpłynie to bezpośrednio na poprawę bezpieczeństwa, ale rzadziej występująca konieczność opróżniania kosza może zwiększyć poziom zadowolenia pracowników, a to już może znaleźć odzwierciedlenie w tym, jak będą się oni obchodzić z tym urządzeniem.


Polecane niszczarki do dokumentów

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Joanna Skornowicz
Wiecznie uśmiechnięta tatromaniaczka. Wkręcona w niedoceniane nowoczesne technologie w sprzętach AGD. Wybredna i szukająca dziury w całym. Z zaangażowaniem testuje urządzenia ułatwiające codzienne obowiązki. Niestała w związkach z myszkami i klawiaturami gamingowymi – ma słabość do nowszych modeli.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.9/5 (9 głosów)

Czytaj więcej